Рішення № 79632035, 05.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2019
Номер справи
420/5827/18
Номер документу
79632035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5827/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Балабан М.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним розрахунку та скасування розпорядження, зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправним розрахунок суми заробітку ОСОБА_1 та скасувати розпорядження № 852240 від 23.05.2018 року Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в частині невідповідного врахування суми вихідної допомоги для обчислення розміру пенсії; зобов’язати ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн. відповідно до вимог абзацу чотири пункту 4 “Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622, шляхом ділення загальної суми вихідної допомоги на кількість місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням на пенсію починаючи з 1 травня 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі під час обчислення пенсії ОСОБА_1 безпідставно відніс вихідну допомогу в сумі 13956,52 грн. до категорії виплат, що перевищує календарний місяць та врахував в частині, яка нібито відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, згідно вимог абзацу 5 пункту 4 Порядку № 622. Тобто відповідач безпідставно поділив вихідну допомогу в сумі 13956,52 грн. на 12 місяців, вважаючи, що це річна виплата, помножив на 5 місяців (останні місяці роботи на посаді державної служби перед звільненням) та поділив на 13 місяців, які враховуються при визначенні середньомісячної суми заробітної плати для обчислення пенсії. Проте, вихідна допомога не є виплатою, яка нараховується за відповідний період роботи, що перевищує календарний місяць. Ця допомога є одноразовою виплатою, яка виплачується працівнику при припиненні трудових відносин. Таким чином, вихідна допомога в сумі 13956,52 грн. повинна враховуватися при обчисленні пенсійного забезпечення відповідно до вимог абзацу 4 пункту 4 Порядку № 622.

Представником Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року по справі № 523/15681/17 ОСОБА_1 перераховано пенсію. Разом з тим, вихідна допомога не відноситься до заробітної плати, оскільки це одноразова виплата, яка виплачується працівнику при звільненні. Згідно Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. Отже, Управлінням здійснено розрахунок пенсії керуючись нормами чинного законодавства на підставі наданих позивачем документів.

Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій вказано, що ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі при обчисленні пенсії позивачу вихідну допомогу безпідставно віднесено та враховано як виплату, яка нараховується за період, що перевищує календарний місяць. Вихідна допомога не є виплатою, яка нараховується за відповідний період роботи, що перевищує календарний місяць і не повинно враховуватися в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Ухвалою суду від 04 грудня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання.

17 грудня 2018 року в судовому засіданні залучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву та відкладено розгляд справи на 24 січня 2019 року на 11:00 год., надано час для надання позивачем відповіді на відзив.

24 січня 2019 року в судовому засіданні заслухані пояснення позивача та представників сторін та оголошено перерву до 31 січня 2019 року до 15:00 год. для надання представником відповідача доказів по справі.

31 січня 2019 року позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

13.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Суворовського районного суду м. Одеси із адміністративним позовом до Суворовського об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі, в якому просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови, оформлених листами від 21.08.2017р. №212/Л-5, від 22.09.2017р. №240/Л-5, від 22.09.2017р. №241/Л-5, у здійсненні перерахунку середнього заробітку для обчислення розміру пенсійного забезпечення, з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн., доплати до заробітної плати за попередніми умовами праці до 01.05.2016р. у сумі 4191,9 грн., 3647,29 грн. - відпускних, а також 10449,04 грн. компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017р. №08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця; зобов'язати відповідача провести перерахунок з 05.05.2017р. та виплату їй пенсії з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн., доплати до заробітку за попередніми умовами праці до 01.05.2016р. у сумі 4191,9 грн., 3647,39 грн. - відпускних, а також 10449,04 грн. компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017р. №08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та виплатити різницю недорахованої пенсії.

Постановою Суворовського районного суду від 05 грудня 2017 року по справі № 523/15681/17 в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено у повному обсязі (а.с. 117-118).

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі № 523/15681/17 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 05 грудня 2017 року - скасовано, та прийнято нову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправними дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови, оформлених листами від 21.08.2017р. № 212/Л-5, від 22.09.2017р. № 240/Л-5, від 22.09.2017р. № 241/Л-5, у здійсненні перерахунку середнього заробітку для обчислення розміру пенсійного забезпечення, з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн., доплати до заробітної плати за попередніми умовами праці до 01.05.2016р. у сумі 4191,9 грн., 3647,29 грн. - відпускних, а також 10449,04 грн. компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017р. № 08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Зобов'язано ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести обчислення з 05.05.2017 р. та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн., доплати до заробітку за попередніми умовами праці до 01.05.2016р. у сумі 4191,9 грн., 3647,39 грн. - відпускних, а також 10449,04 грн. компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017р. № 08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум (а.с. 131-134).

Постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі № 523/15681/17 набрала законної сили.

23 травня 2018 року ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та винесено розпорядження № 853340 від 23.05.2018 року (а.с. 138).

Згідно ст. 90 Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 4) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; 5) виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; 6) премії (у разі встановлення).

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 83 ЗУ «Про державну службу» державна служба припиняється, зокрема, у разі досягнення державним службовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 83 ЗУ «Про державну службу» у разі звільнення з державної служби на підставі пунктів 6 і 7 частини першої цієї статті державному службовцю виплачується вихідна допомога у розмірі середньої місячної заробітної плати.

Зі змісту зазначених норм законодавства вбачається, що вихідна допомога є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати, проте надається та виплачується працівнику у разі звільнення за період відпрацьованого часу та має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана безпосередньо з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верхового Суду України, яка викладена у постанові від 12.09.2017 року по справі № 812/6733/13-а.

Відповідно до абз. 1, 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому, у разі коли в осіб, зазначених в пункті цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

Згідно абз. 1, 5 п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому, матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Судом встановлено, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі № 523/15681/17 зобов'язано ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести обчислення з 05.05.2017р. та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн., доплати до заробітку за попередніми умовами праці до 01.05.2016р. у сумі 4191,9 грн., 3647,39 грн. - відпускних, а також 10449,04 грн. компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017р. № 08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням виплачених сум.

При цьому, по даній справі не досліджувався та не встановлювався порядок здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1, зокрема вихідної допомоги, а саме який абзац пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, слід застосовувати відповідачу при здійсненні перерахунку.

Разом з тим, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі № 523/15681/17 зобов'язано ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок саме згідно довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017р. № 08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Як вбачається з довідки Господарського суду Одеської області від 04.08.2017 року № 08-30/4376/2017 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, ОСОБА_1 у травні 2017 року нарахована вихідна допомога у розмірі 13956,52 грн., яка віднесена до категорії «Інші виплати» (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) (а.с. 128-129).

При цьому, в Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, окремо не передбачено порядку врахування вихідної допомоги при розрахунку пенсії державного службовця.

З урахуванням вищенаведеного, суд приймає до уваги доводи представника відповідача, що суму вихідної допомоги, яка зазначена у довідці Господарського суду Одеської області від 04.08.2017 року № 08-30/4376/2017, слід враховувати при розрахунку пенсії позивача у відповідності до абзацу 5 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622.

За таких підстав, суд вважає, що доводи позивача щодо того, що вихідна допомога в сумі 13956,52 грн. повинна враховуватися при обчисленні пенсійного забезпечення відповідно до вимог абзацу 4 пункту 4 Порядку № 622, є необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.

Таким чином, відповідач, здійснюючи розрахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2018 року по справі № 523/15681/17, діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених чинним законодавством, а тому позовні вимоги про визнання протиправним розрахунку суми заробітку ОСОБА_1 та скасування розпорядження № 852240 від 23.05.2018 року Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в частині невідповідного врахування суми вихідної допомоги для обчислення розміру пенсії є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

При цьому, з огляду на те, що позовні вимоги щодо визнання протиправним розрахунку суми заробітку ОСОБА_1 та скасування розпорядження № 852240 від 23.05.2018 року Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в частині невідповідного врахування суми вихідної допомоги для обчислення розміру пенсії є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, тому, відповідно, підстави для задоволення позовних вимоги про зобов’язання Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн. відповідно до вимог абзацу чотири пункту 4 “Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622, шляхом ділення загальної суми вихідної допомоги на кількість місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням на пенсію починаючи з 1 травня 2016 року, відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місця проживання: 65086, АДРЕСА_1) до Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 40388751, адреса місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95) про визнання протиправним розрахунку суми заробітку ОСОБА_1 та скасування розпорядження № 852240 від 23.05.2018 року Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в частині невідповідного врахування суми вихідної допомоги для обчислення розміру пенсії; зобов’язання Суворовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми вихідної допомоги у розмірі 13956,52 грн. відповідно до вимог абзацу чотири пункту 4 “Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622, шляхом ділення загальної суми вихідної допомоги на кількість місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням на пенсію починаючи з 1 травня 2016 року, - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 05 лютого 2019 року.

Суддя О.А. Левчук

.