
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №813/2268/18
28 січня 2019 року
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: 81037, Львівська область, Яворівський район, с.Мор’янці, вул.Сокола, 1) звернувся до суду з позовом до Яворівської районної державної адміністрації Львівської області (місцезнаходження: 81000, Львівська область, м.Яворів, вул. Івана Франка, 8), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача №55/03-06 від 21.05.2018 «Про звільнення із займаної посади ОСОБА_1М.».
Ухвалою від 04.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 09.07.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
16.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про виклик свідків, яку, протокольною ухвалою, суд залишив без розгляду, у зв’язку її відкликанням.
Ухвалою від 17.09.2018 провадження у адміністративній справі №813/2268/18 було зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №813/1964/18 за позовом ОСОБА_1 до Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження. Ухвалою від 28.01.2019 провадження у справі поновлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до розпорядження Яворівської районної державної адміністрації Львівської області від 08.08.2012 №188к «Про прийняття на державну службу», працював на посаді керівника відділу культури і туризму Яворівської районної державної адміністрації Львівської області. Проте, 21.05.2018 на підставі розпорядження голови Яворівської районної державної адміністрації Львівської області № 55/03-06-ОС його було звільнено із займаної посади за прогул без поважних причин. На думку позивача, службове розслідування щодо його відсутності на робочому місці 25.04.2018, проведено з порушенням вимог Закону України «Про державну службу». Тому позивач, не погоджується з розпорядженням в Яворівської районної державної адміністрації Львівської області №55/03-06 від 21.05.2018 «Про звільнення із займаної посади ОСОБА_1М.», вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнав, подавши відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що оскаржуване розпорядження прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією й законами України. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якому просить суд позов задовольнити в повному обсязі. Вважає, що Яворівська районна державна адміністрація Львівської області безпідставно притягнула його до дисциплінарної відповідальності та звільнила з роботи за прогул, якого не було.
Позивач та представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовні заяві, просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Уповноважений представник відповідача в судове засідання 28.01.2019 не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце його проведення.
Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з таких підстав.
Відповідно до розпорядженням Яворівської РДА від 08.08.2012 №188К, ОСОБА_1 прийнято на посаду керівника відділу культури і туризму районної державної адміністрації з 08.08.2012.
05.05.2018 Яворівською районною державною адміністрацією видано розпорядження №61/03-07 «Про оголошення догани» (далі - розпорядження №61/03-07), яким позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
Вказане розпорядження було оскаржене ОСОБА_1 до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 у справі № 813/1964/18 за участю тих самих сторін, яке набрало законної сили 20.12.2018, визнано протиправним та скасовано розпорядження Яворівської районної державної адміністрації Львівської області «Про оголошення догани» від 05.05.2018р. № 61/03-07.
Розпорядженням Яворівської РДА від 15.05.2018 №66/03-07 відповідно до Закону України «Про державну службу», взявши до уваги акт про відсутність на роботі ОСОБА_1 від 25.04.2018 створено комісію з проведення службового розслідування по відношенню до керівника відділу культури та туризму районної державної адміністрації ОСОБА_1, у складі дисциплінарної комісії відкрито дисциплінарне провадження.
Розпорядженням Яворівської РДА від 21.05.2018 №55/03-06 ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу культури і туризму районної державної адміністрації 21.05.2018 за вчинення систематино (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, а саме прогулу державного службовця без поважних причин.
Вважаючи прийняте розпорядження протиправним позивач звернувся до суду.
При прийнятті рішення суд виходить з такого.
Частиною 2 ст.38 Конституції України громадянам гарантовано рівне право доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Регулювання трудових правовідносин у процесі проходження служби, порядок застосування дисциплінарних стягнень та процедура звільнення державних службовців у межах спірних правовідносин регулюється Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП України) як загальним законом та Законом України «Про державну службу» № 889-VIII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон).
Дія цього Закону поширюється на державних службовців зокрема місцевих державних адміністрацій.
Розпорядженням Яворівської РДА від 20.03.2018 №205/02-06 ОСОБА_1 був відсторонений від службових обов’язків.
18.04.2018 ОСОБА_1, не погоджуючись із вказаним розпорядження та керуючись ч.6 ст.9 Закону України «Про державну службу», звернувся до голови Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_3 та депутата Львівської обласної ради Ковалика із скаргами на неправомірні дії голови Яворівської районної державної адміністрації щодо відсторонення ОСОБА_1 від виконання службових обов’язків .
25.04.2018 на запрошення голови Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_3, ОСОБА_1 прибув на прийом до нього.
Дисциплінарним проступком є, крім інших, прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Як визначено ч.1 ст.9 Закону України «Про державну службу» державний службовець під час виконання посадових обов’язків діє у межах повноважень, визначених законом, і підпорядковується своєму безпосередньому керівнику або особі, яка виконує його обов’язки.
Згідно з п. 7 розділу ІІІ Типових правил внутрішнього службового розпорядку, затверджених Наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.2016 № 50, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.03.2016 за № 457/28587 (далі Типові правила), вихід державного службовця за межі адміністративної будівлі державного органу у робочий час зі службових питань відбувається з відома його безпосереднього керівника. У державному органі може вестися журнал реєстрації місцевих відряджень.
Згідно з п. 1-3 розділу ІV Правил державний службовець повідомляє свого безпосереднього керівника про свою відсутність на роботі у письмовій формі, засобами електронного чи телефонного зв’язку або іншим доступним способом.
Аналогічні норми закріплено у Правилах внутрішнього службового розпорядку Яворівської РДА, затвердженими протоколом №1 від 06.07.2016 загальних зборів працівників райдержадміністрації.
Позивач визнає факт відсутності його на роботі 25.04.2018 більше трьох годин (з 11:25год. до 16:30год) і пов’язує цей факт із поважними причинами, а саме із перебування на прийомі у голови Львівської ОДА з питань проходження ним держаної служби.
Крім того, позивач вважає, що виконав усі, передбачені Правилами внутрішнього службового розпорядку вимоги щодо повідомлення керівництва про відсутність на робочому місці 25.04.2018.
Судом встановлено, що 25.04.2018 ОСОБА_1 прибув на прийом до голови Львівської ОДА ОСОБА_3М на запрошення останнього. Зазначений факт підтверджується листом керівника апарату Львівської ОДА (а.с.94).
Судом також встановлено, що про відлучення зі свого робочого місця 25.04.2018 у зв’язку із записом на особистий прийом до голови Львівської ОДА, ОСОБА_1 повідомив письмово свого безпосереднього керівника Голову Яворівської РДА Зазначене підтверджується листом (а.с.27).
Як передбачено пунктами 1-3 Розділу IV Правил внутрішнього службового розпорядку Яворівської РДА, у разі відлучення від робочого місця працівник повинен повідомити свого безпосереднього керівника про свою відсутність на роботі у письмовій формі або іншим доступним способом та отримати на це відповідну згоду.
З урахуванням викладеного суд вважає, що позивачем повністю виконано вимоги правил внутрішнього службового розпорядку при відлученні з робочого місця 25.04.2018. Щодо ймовірної відсутності згоди керівника на відлучення позивача з робочого місця, то суд зазначає, що Правилами внутрішнього службового розпорядку Яворівської РДА не передбачено форми, у якій така згода повинна була бути викладена. При цьому суд встановив, що заборони на відлучення ОСОБА_1М.з робочого місця 25.04.2018, з боку безпосереднього керівника ОСОБА_1, не було.
Крім того, суд вважає відсутність ОСОБА_1 на робочому місці 25.04.2018, з огляду на його перебування на особистому прийому у голови Львівської ОДА, такою, що відбулася з поважних причин.
При прийнятті оскаржуваного рішення, відповідачем було взято до уваги той факт, що позивач вже притягався до дисциплінарної відповідальності згідно з розпорядженням Яворівської районної державної адміністрації Львівської області «Про оголошення догани» від 05.05.2018р. № 61/03-07.
В ході розгляду справи встановлено, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 у справі № 813/1964/18 за участю тих самих сторін, яке набрало законної сили 20.12.2018, визнано протиправним та скасовано розпорядження Яворівської районної державної адміністрації Львівської області «Про оголошення догани» від 05.05.2018р. № 61/03-07.
Відповідно до ч.5 ст. 66 Закону України «Про державну службу», звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, 13, 14 ч.2 ст.65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, передбаченого п.12 ч. 2 ст.65 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.67 Закону України «Про державну службу», дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку та ступеню вини державного службовця. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, добровільне відшкодування заподіяної шкоди, попередню поведінку державного службовця та його ставлення до виконання посадових обов'язків.
За змістом п.4 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є, зокрема: вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення.
Як убачається з матеріалів справи, а саме з Розпорядження Яворівської РДА від 21.05.2018 №55/03-06, позивача було звільнено із займаної посади через відсутність останнього на робочому місці без поважних причин, при цьому, обставинами, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 стало ним вчинення дисциплінарного проступку повторно протягом року до зняття в установленому порядку попереднього стягнення.
Однак, суд константує, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження, відповідачем не було враховано обставин, за яких ОСОБА_1 відлучився від робочого місця, а також значення цих обставин особисто для позивача; дотримання ОСОБА_1 процедури, яка застосовується при відлученні працівника з робочого місця, що передбачена пунктами 1-3 Розділу IV Правил внутрішнього службового розпорядку Яворівської РДА.
Крім того, при прийнятті рішення, суд бере до уваги той факт, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано розпорядження Яворівської районної державної адміністрації Львівської області «Про оголошення догани» від 05.05.2018р. № 61/03-07. Відтак, відсутній факт систематичного вчинення позивачем дисциплінарного проступку протягом року.
З урахуванням наведеного та встановлених обставин справи, суд вважає, що оскаржене розпорядження відповідач є необґрунтованим, прийнятим без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Інші доводи та аргументи сторін суд вважає такими, що не впливають на характер спірних правовідносин та не мають істотного значення для вирішення судового спору, а відтак судом не оцінюються.
Звільнення працівника з підстав, не передбачених законом, або з порушенням установленого законом порядку свідчить про незаконність такого звільнення та тягне за собою поновлення порушених прав працівника.
Відповідно до положень ч.1 ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Наведене вище, а також норма ч.2 ст.9 КАС України, дають суду підстави для визнання спірного розпорядження про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності протиправним, а порушене право позивача - відновленим шляхом скасування неправомірного рішення відповідача та поновлення ОСОБА_1 на посаді, яку він займав до звільнення зі служби у Яворівській РДА.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.371 КАС негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Відтак, суд допускає негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу культури і туризму Яворівської районної державної адміністрації з 21.05.2018 .
Щодо судових витрат, суд зазначає, що оскільки позивач, відповідно до п.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, то сплачений ним помилково судовий збір у розмірі 704,80грн. підлягає поверненню відповідно до квитанції №57 від 30.05.2019.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Яворівської районної державної адміністрації Львівської області №55/03-06 від 21.05.2018 «Про звільнення із займаної посади ОСОБА_1М.».
Поновити ОСОБА_1 на роботі на посаді начальника відділу культури і туризму Яворівської районної державної адміністрації з 21.05.2018.
Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу культури і туризму Яворівської районної державної адміністрації з 21.05.2018 допустити до негайного виконання.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 81037, Львівська область, Яворівський район, с.Мор’янці, вул.Сокола, 1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 06.02.2019.
Суддя Лунь З.І.