Рішення № 79631316, 29.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
200/12021/18-а
Номер документу
79631316
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2019 р. Справа№200/12021/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. за участю секретаря судового засідання Горічевої С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» (код ЄДРПОУ 41588054, 84105, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Центральна, 63)

до 1) Головного управління ДФС України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114), 2) Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8)

про визнання незаконним рішення від 26 червня 2018 року № 94, визнання протиправними та скасування рішення від 11 липня 2018 року № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054, зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників:

від позивача: Малушко Г.Ю. - за ордером

від відповідача: Пономарьов А.О. - за дов.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС України у Донецькій області, Державної фіскальної служби України про визнання незаконним рішення (протокол) комісії ГУ ДФС у Донецькій області від 26 червня 2018 року за № 94 про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» таким, що відповідає підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області виключити з бази ризикових платників позивача в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота Комісії регіонального рівня» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок», визнання протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Донецькій області від 11 липня 2018 року за № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054, зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 19 червня 2018 року № 7, від 20 червня 2018 року № 8, від 21 червня 2018 року № 9 та від 23 червня 2018 року № 11, що складена Товариство з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» датою її фактичного отримання.

21 листопада 2018 року суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/12021/18-а за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою від 11 грудня 2018 року суд задовольнив клопотання представників відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, постановив про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, замінив засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та призначив підготовче засідання на 26 грудня 2018 року, під час якого було оголошено перерву до 14 січня 2019 року. Під час судового засідання 14 січня 2019 року судом було оголошено перерву до 22 січня 2019 року, під час якого суд постановив усну ухвалу, якою закрив підготовче провадження по справі та призначив до судового розгляду по суті на 29 січня 2019 року. Під час судового засідання 29 січня 2019 року судом було проголошено вступну та резолютивні частини рішення.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на підставі статті 44 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України підприємством оформлено податкові накладні за касовим методом: від 19 червня 2018 року № 7 на суму ПДВ - 33333 грн. 33 коп.; від 20 червня 2018 року № 8 на суму ПДВ - 50000 грн.; від 21 червня 2018 року № 9 на суму ПДВ - 50000 грн.; від 23 червня 2018 року на суму ПДВ - 33333 грн. 33 коп. Вказані податкові накладні були надіслані ДФС України в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно з отриманими квитанціями від 2 липня 2018 року за № 1 «ДОКУМЕНТ ПРИЙНЯТО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК 19 червня 2018 року № 7, від 20 червня 2018 року № 8, від 21 червня 2018 року № 9 та від 23 червня 2018 року № 11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника по датку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.». За результатом розгляду письмових пояснень та копій документів, що подані платником податків, комісією Головного управління ДФС у Донецькій області прийняті рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11 липня 2018 року № 836872/41588054 (щодо податкової накладної від 19 червня 2018 року № 9) - через ненадання платником податків копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування навантаження/розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі розрахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, від 11 липня 2018 року № 836870/41588054 (щодо податкової накладної від 20 червня 2018 року № 8) - з аналогічної причини. Документи, які не надано, не підкреслено, від 11 липня 2018 року № 836871/41588054 (щодо податкової накладної від 21 червня 2018 року № 9) - з аналогічної причини. Документи, які не надано, не підкреслено, від 11 липня 2018 року № 836873/41588054 (щодо податкової накладної від 23 червня 2018 року № 11) - з аналогічної причини. Документи, які не надано, не підкреслено. Крім того, комісією Головного управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення про внесення, зокрема Позивача до переліку ризикових платників у зв'язку із наявною податковою інформацією, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Вказане рішення оформлено протоколом від 26 червня 2018 року № 94. Належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до підпункту 6 пункту 1 Листа Державної фіскальної служби України № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року протокольне рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 26 червня 2018 року № 94 не містить. Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкових накладних зупинено з підстав, які не передбачені законодавством.

Перший відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, зазначає, що позивач відповідає 2 критеріям ризиковості податків, визначених у листі ДФС України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18, а саме: дата реєстрація платником податку на додану вартість не перевищує 3 місяців з дати такої реєстрації (ТОВ «Ситемтехнотрейд» зареєстровано як платник ПДВ з 1 травня 2018 року, дата даних до реєстру 11 квітня 2018 року о 11:59:45); позивачем, як платником податку на прибуток не подано контролюючому фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам п.п.16.1.3 п.16.1 ст. 16 та п. 46.2 ст. 46 ПК України. Щодо визнання незаконним рішення від 26 червня 2018 року № 94 про віднесення позивача до категорії ризикових перший відповідач зазначив, що у позовній заяві позивач не навів доказів щодо існування реального негативного впливу на його права та, що відповідач своїм рішенням від 26 червня 2018 року № 94, порушив його права чи інтереси і що в нього виникло право на звернення до суду за їх захистом. Щодо визнання протиправними та скасування рішень від 11 липня 2018 року № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054 та зобов'язання ДФС України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 19 червня 2018 року № 7 від 20 червня 2018 року, № 8 від 21 червня 2018 року, № 9 та від 23 червня 2018 року № 11 датою їх фактичного отримання, перший відповідач зазначив, що наданих підприємством документів недостатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.

Другий відповідач надав до суду відзив, в якому виклав аналогічні доводи, які й виклав перший відповідач у своєму відзиві.

Позивач до суду надав відповідь на відзиви відповідачів, в якій зазначив, що враховуючи аналіз норм та фактичні обставини справи, після отримання квитанцій № 1 позивачем як платником податків в порядку, встановленому законодавством, до контролюючого органу подані письмові пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у кожній податковій накладній, і копії відповідних документів, які підтверджували реальність здійснення господарських операцій по податковим накладним.

При цьому підставою для прийняття комісією контролюючого органу оскаржених рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних стало ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку (на пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі). Форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком зупинення реєстрації податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (додаток 2 до вказаного Порядку). Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені. В порушення наведених вимог законодавства оскаржені рішення містять лише загальний перелік документів, передбачений формою такого рішення (додаток 2 до вказаного Порядку), і підкреслення документів, які, на думку контролюючого органу, позивачем не надано, не містять. ДФС України у відзиві зазначає, що «письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.14 цього Порядку, платник податку надав в електронній формі засобами електронного зв'язку». При цьому не надає документам жодного аналізу, а лише зазначає, що «Враховуючи наведене, наданих підприємством документів недостатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від 19 червня 2018 року № 7, від 20 червня 2018 року № 8, від 21 червня 2018 року № 9 від 26 червня 2018 року № 11.Таким чином, причини відмови у реєстрації ПН/РК - ненадання платником податку копій первинних документів». Враховуючи викладене, відзив ДФС України не містить жодного факту правомірності дій та побудований виключно на припущеннях та домислах. У зв'язку з наведеним оскаржені рішення про відмову у реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних не можна вважати законними і обґрунтованими, у зв'язку з чим вони підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд», зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 41588054, перебуває на податковому обліку у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного ДФС у Донецькій області.

Судом встановлено, що на підставі статті 44 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України позивачем оформлено податкові накладні за касовим методом, а саме від 19 червня 2018 року № 7 на суму ПДВ - 33333 грн. 33 коп., від 20 червня 2018 року № 8 на суму ПДВ - 50000 грн., від 21 червня 2018 року № 9 на суму ПДВ - 50000 грн., від 23 червня 2018 року № 11 на суму ПДВ - 33333 грн. 33 коп. Вказані податкові накладні були надіслані ДФС України в електронному вигляді для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На електрону адресу підприємства надійшли квитанції № 1 від 2 липня 2018 року про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в яких зазначено наступне: "Документ доставлено до ДФС України, документ прийнято, реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

На пропозицію контролюючого органу позивачем було надано пояснення і копії документів, якими підтверджується реальність здійснення господарських операцій по поданим податковим накладним, а саме договір про постачання вугілля від 30 березня 2018 року за № 20/08к-18, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 1, виписка по особовим рахункам з 1 червня 2018 року по 20 червня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 2, ЖД № 49889561 від 24 травня 2018 року на 127,7 тон прибуття на станцію Ямницу від 6 червня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 3, ЖД № 49889553 від 24 травня 2018 року на 125,8 тон прибуття на станцію Ямницу від 6 червня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 4, посвідчення якості вугілля № 316 від 24 травня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 5, акт навантаження № 53 від 15 червня 2018 року (послуги по навантаженню СПД ОСОБА_3), направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 6, договір від 29 грудня 2017 року № ДОН/кмц-17212-прибут про надання послуг ПАТ «Українська залізниця» з прийманням, відправленням, перевезенням та переробкою вантайсів, а саме: транспортно-експедиційне обслуговування, навантажувально-розвантажувальні роботи, надання площі майданчика у тимчасове користування для виконання вантажних операцій та розміщення вантажу, перевезення вантажів автотранспортом, а також послуги по технології, ремонту вантажних механізмів по станції Покровськ, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 7, видаткова накладна від 6 червня 2018 року № 2 на відвантаження ПрАТ «Івано-Франківськцемент» 253,5 тон вугілля, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 8, зведений акт № 100618 від 10 червня 2018 року щодо відвантаження вугільної продукції за договором від 30 березня 2018 року за № 20/08к-18, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 9, рахунок на оплату вугільної продукції від 10 червня 2018 року № 2, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 10, акт виконаних робіт № 87 за договором від 29 грудня 2017 року № ДОН/кмц-17212-прибут, складений 31 травня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 11, акт виконаних робіт № 105 за договором від 29 грудня 2017 року № ДОН/кмц-17212-прибут, складений 30 червня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 12, акт вантажовідправника від 29 червня 2018 року № 42, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 13, договір від 20 квітня 2018 року № 200418 з надання послуг СПД ОСОБА_3 з автотранспортного перевезення вантажів та навантаження вантажів, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 14, договір від 16 квітня 2018 року № 160418-усл про надання ПП «Інфо-Дон» послуг з відвантаження вугільної продукції, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 15, таблиця документообігу між ТОВ «СТТ» та ПрАТ «Івано-Франківськцемент», направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 16, акт вантажовідправника від 28 лютого 2018 року № 28, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 17, зведений акт № 020518 від 2 травня 2018 року щодо відвантаження вугільної продукції за договором від 30 березня 2018 року за № 20/08к-18, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 18, зведений акт № 110618 від 11 червня 2018 року щодо відвантаження вугільної продукції за договором від 30 березня 2018 року за № 20/08к-18, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 19, зведений акт № 160618 від 16 червня 2018 року щодо відвантаження вугільної продукції за договором від 30 березня 2018 року за № 20/08к-18, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 20, видаткова накладна від 2 травня 2018 року № 1 на відвантаження ПрАТ «Івано-Франківськцемент» 276 тон вугілля, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 21, видаткова накладна від 10 червня 2018 року № 3 на відвантаження ПрАТ «Івано-Франківськцемент» 267,7 тон вугілля, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 22, видаткова накладна від 11 червня 2018 року № 4 на відвантаження ПрАТ «Івано-Франківськцемент» 449,2 тон вугілля, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 23, видаткова накладна від 16 червня 2018 року № 5 на відвантаження ПрАТ «Івано-Франківськцемент» 64 тон вугілля, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 24, ЖД № 49392343 від 22 квітня 2018 року на 68 тон прибуття на станцію Ямницу від 1 травня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 25, ЖД накладні, посвідчення якості вугілля, виписка по особовим рахункам за 19 червня 2018 року, направлення підтверджується документом довільної форми від 9 липня 2018 року № 37.

За результатом розгляду зазначених письмових пояснень та копій документів, що були подані підприємством, комісією Головного управління ДФС у Донецькій області прийняті рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 11 липня 2018 року за № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054, з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

30 серпня 2018 року позивачем до першого відповідача був направлений лист № 300818 щодо повідомлення про підстави віднесення підприємства до ризикових платників податку та надання копій протоколу засідання комісії.

За результатами розгляду листа позивача від 30 серпня 2018 року, перший відповідач 13 вересня 2018 року за вихідним № 39688/10/05-99-07-04 направив позивачу лист, в якому зазначив, що на теперішній час, за результатами розгляду Комісією підприємство внесено до переліку ризиковості за критеріям «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, встановлено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок № 117) встановлено порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Пунктом 10 Порядку № 117 визначено критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій перераховані у листі Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН зупиняється при наявності ознак ризиковості здійсненої господарської операції та ризиковості платника податку.

Відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН передбачено автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків. Податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників Б та Р, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: Б>0,03, Р<Рмх1,4, де:

Б - розрахункова величина, яка дорівнює Б/Т;

Б - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

Т - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;

Р - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;

Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника Б за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Пунктом 4 Порядку № 117 встановлено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Першим відповідачем надано до суду витяг з протоколу засідання комісії ГУ ДФС у Донецькій області від 26 червня 2018 року № 94, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та докази наявності податкової інформації, яка в сукупності з іншими вищезазначеними показниками господарської діяльності та показниками податкової звітності стала причиною зупинення реєстрації податкових накладних.

Інформацію, яка є причиною зупинення реєстрації податкових накладних є господарська діяльність позивача та його контрагентів, яка дає підстави визнати про сумнівність операцій, виходячи з найменування поставлених товарів та відслідковування податковим органом їх подальшої реалізації або використання в господарській діяльності позивачем чи контрагентами яким товар поставлено.

Відповідно до протоколу від 26 червня 2018 року № 94 встановлено, що комісією остаточно прийнято рішення про внесення до Переліку ризиковості платників податків в режимі «Журнал ризикових платників податків» розділу «Робота комісії ДФС» підсистеми «Аналітична система» ІТС «Податковий блок» суб'єктів господарюванн, зокрема, позивача. Про зазначений факт також свідчить лист першого відповідача від 13 вересня 2018 року № 39688/10-05-99-07-04, в якому, зокрема, зазначено, що підприємство внесено до переліку ризиковості за критеріями «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення операцій платником».

Суд звертає увагу, що зупинення реєстрації податкових накладних відбувається за результатами автоматизованого моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, який здійснюється на рівні ДФС України. На цьому етапі рішення про включення позивача до Реєстру ризикових платників не виноситься.

Пунктом 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 117 встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 12-24 Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Платник податків у разі зупинення має право подати перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який включає в себе:, договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункту 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 Порядку № 117, платник податку подає до ДФС в електронній формі Засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

За результатами розгляду пояснень та копій документів зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Отже, віднесення платника податків до ризикових та зупинення реєстрації податкової накладної є дискреційними повноваженнями податкового органу і не є рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної, яке може потягти за собою порушення прав позивача та його контрагентів.

Таким чином, існує два етапи реєстрації податкових накладних, перший це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Зупиняючи реєстрацію податкової накладної, податковий орган пропонує платнику податків надати документи та пояснення по визначеним податковим накладним з метою аналізу наявності негативної податкової інформації чи аналізу критеріїв ризиковості.

Аналізуючи вказане, суд робить висновок, що скасування спірного протоколу не буде мати наслідком поновлення порушених права позивача щодо зупинення реєстрації податкових накладних та відповідно відновлення такої реєстрації. Негативний наслідок у спірних правовідносинах мають тільки рішення відповідача про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які і мають бути оскаржені позивачем в судовому порядку для поновлення своїх прав, а не протокол комісії.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог позивача в цій частині.

Щодо позовної вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішень від 11 липня 2018 року № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054 та зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 19 червня 2018 року № 7, від 20 червня 2018 року № 8, від 21 червня 2018 року № 9 та від 23 червня 2018 року № 11, що складена Товариство з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» датою її фактичного отримання, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач уклав договір від 30 березня 2018 року № 20/08к-18 з ПрАТ «Івано - Франківськцемент» на постачання вугілля. Для виконання наведеного договору ТОВ «СТТ» укладено договір від 29 грудня 2017 року № ДОН/кмц-17212-прибут про надання послуг ПАТ «Українська залізниця» з прийманням, відправленням, перевезенням та переробкою вантажів, а саме: транспортно-експедиційне обслуговування, навантажувально-розвантажувальні роботи, надання площі майданчика у тимчасове користування для виконання вантажних операцій та розміщення вантажу, перевезення вантажів автотранспортом, а також послуги по технології, ремонту вантажних механізмів по станції Покровськ. На виконання умов договору на постачання вугілля ТОВ «СТТ» відвантажило 1310,4 тон вугілля зі станції Покровськ для перевезення залізничним транспортом до станції Ямниця, про що свідчать залізничні транспорті накладні від 22 квітня 2018 року № 49392343, № 49392293, № 49392327, від 24 травня 2018 року № 49889561, № 4988953, від 25травня 2018 року № 49908890, № 49908841, № 49908957, від 29 травня 2018 року № 49908957, № 49977671, № 49977689 та зі станції Нижнеднепровск - Узел до станції Ямниця 64 тони. Відвантаження та отримання вугільної продукції також підтверджується належним чином оформленими видатковими наданими (зведеними актами), які були надані на розгляд Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації. Походження та якість проданої продукції підтверджується посвідченнями якості вугілля, а саме від 22 квітня 2018 року № 262, від 24 травня 2018 року № 316, від 29 травня 2018 року № 324. Факт оплати поставленого товару покупцем підтверджується платіжними дорученнями: від 19 червня 2018 року № 458 на загальну суму 200000 грн., від 20 червня 2018 року № 476 на загальну суму 300000 грн., від 21 червня 2018 року № 493 на загальну суму 300000 грн., від 21 червня 2018 року № 537 на загальну суму 200000 грн.

Як передбачено пунктом 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року за № 117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з пунктом 7 Порядку у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (пункту 10 Порядку).

Згідно з підпунктом 1.6 пункту 1 листа ДФС України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Відповідно до пункту 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Суд зазначає, що копії первинних документів, які були надіслані першому відповідачу, повністю відображають зміст господарських операцій між позивачем та його контрагентом за договором від 30 березня 2018 року № 20/08К-18, а недоліки в документах, на які вказує перший відповідач, з огляду на положення частини 2 статті 9 Закону, не можуть вважатися підставою для невизнання господарських операцій позивача із зазначеним контрагентам. Суд зазначає, що позивачем були надані, зокрема, банківські виписки по особовим рахункам, посвідчення якості, на які посилався другий відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень від 11 липня 2018 року.

Крім того, суд зазначає, що матеріали справи містять податкові накладні, які відповідач зареєстрував у Єдиному реєстрі податкових накладних за цим же договором від 30 березня 2018 року № 20/08К-18, укладеними між позивачем та його контрагентом ПРАТ «Івано-Франківськцемент», а саме від 7 червня 2018 року № 1, від 12 червня 2018 року № 2, від 14 червня 2018 року № 3, від 15 червня 2018 року № 4, № 5, від 18 червня 2018 року № 6, від 22 червня 2017 року № 10 та які були прийняті, про що свідчать квитанції, наявні в матеріалах справи.

Таким чином, рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 11 липня 2018 року № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054 про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає вимогам підпунктів 1, 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесені відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством, але не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Оскільки позовна вимога позивача про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні від 19 червня 2018 року № 7, від 20 червня 2018 року № 8, від 21 червня 2018 року № 9 та від 23 червня 2018 року № 11, що складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд», датою їх фактичного отримання є похідною вимогою, то дана вимога теж підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку щодо задоволення позовних вимог частково.

Згідно з положеннями частини 3 статті 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем було сплачено судовий збір у сумі 5286 грн. відповідно до платіжного доручення від 10 вересня 2018 року № 94.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» (код ЄДРПОУ 41588054, 84105, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Центральна, 63) до 1) Головного управління ДФС України у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114), 2) Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання незаконним рішення від 26 червня 2018 року № 94, визнання протиправними та скасування рішення від 11 липня 2018 року № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Донецькій області від 11 липня 2018 року за № 836872/41588054, № 836870/41588054, № 836871/41588054, № 836873/41588054.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 19 червня 2018 року № 7, від 20 червня 2018 року № 8, від 21 червня 2018 року № 9 та від 23 червня 2018 року № 11, що складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд», датою їх фактичного отримання.

В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.

Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762 грн.

Стягнути з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сістемтехнотрейд» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762 грн.

Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 січня 2019 року. Повне судове рішення складено 6 лютого 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Смагар С.В.