Рішення № 79631177, 27.12.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
160/8157/18
Номер документу
79631177
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року Справа № 160/8157/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Прудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Насінневе" про стягнення штрафу у розмірі 10200,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

01 листопада 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Насінневе" про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Насінневе" штраф у розмірі 10200,00 грн. до Державного бюджету України на рахунок УК у Соборному районі м. Дніпра/ Соборний район/21081100, номер рахунку - 31118106004005, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37989269, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції".

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що по відношенню до Приватного акціонерного товариства "Насінневе" було порушені справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду яких , на підставі п. 5-7 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноваженою особою позивача на відповідача накладено штрафні санкції в сумі 10200,00 грн. На часі в добровільному порядку сума штрафу не сплачена, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/8157/18. Призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Розгляд справи розпочато з 03 грудня 2018 року.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2018р. отримано відповідачем 16.11.2018р.. про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Натомість, представником відповідача 14.12.2018р. надано до суду клопотання (вх.№59983/18) про залишення позовної заяви без руху. Обґрунтовуючи вказане клопотання відповідачем зазначено, що позивачем не додержано вимог, передбачених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд повинен залишити позовну заяву без руху.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Насінневе» (далі по тексту - ПАТ «Насінневе») (код ЄДРПОУ 00387080) зареєстровано 25.12.1996р. за №14611200000, основний вид діяльності - код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

16.07.2018 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку були винесені постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ПАТ «Насінневе», а саме:

- № 23/04/21895, якою встановлено, що ПАТ «Насінневе» не розкрило річну інформацію про емітента цінних паперів за 2017 рік, шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії у термін до 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006р. № 3480-IV, підпункту 4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с. 7);

- № 23/04/21896, якою встановлено, що ПАТ «Насінневе» не розкрило річну інформацію про емітента цінних паперів за 2017 рік, шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у термін до 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006р. № 3480-IV, підпункту 4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с.8);

- №23/04/21897, якою встановлено, що ПАТ «Насінневе» не розкрило річну інформацію про емітента цінних паперів за 2017 рік, шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, що є порушенням ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006р. № 3480-IV, пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826 (а.с. 9).

Вищезазначені постанови були направлені рекомендованим листом підприємству на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується квитанцією Укрпошти від 17.07.2018р. (а.с. 10).

24.07.2018 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №440-СХ-2-Е, №441-СХ-2-Е та №442-СХ-2-Е, якими було встановлено факти порушення відповідачем вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 № 2826.

01.08.2018 року на підставі зазначених актів уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими призначено розгляд справ на 10.08.2018р. об 10:15-11:30.

10.08.2018 року позивачем було винесено постанови про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачених пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів: №440-СХ-2-Е, №441-СХ-2-Е та №442-СХ-2-Е, якими до ПАТ «Насінневе» було застосовано штрафи у розмірі 3400,00 грн. за кожне правопорушення, всього у загальному розмірі 10200 грн.

Несплата у законодавчо визначеному порядку та строки ПАТ «Насінневе» накладених на нього санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, слугувало підставою для звернення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі Закон №448/96-ВР).

Згідно Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-IV, регулярна інформація про емітента це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно частини 4 вищезазначеної статті річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.

Аналогічні положення містить і Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням Національно комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року №2826 (далі по тексту Положення № 2826).

Так, відповідно до пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Судом встановлено, що ПАТ "Насінневе" не розкрило річну інформацію про емітента за 2017 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрило річну інформацію про емітента за 2017 рік шляхом її опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрило річну інформацію про емітента за 2017 рік шляхом подання до Комісії річної інформації про емітента цінних паперів, у строк, не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням підпункту 4 глави 4 розділу 2 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 року №2826.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

З огляду на зазначене, враховуючи те, що відповідачем у встановлений судом строк не надано відзиву на позовну заяву, жодним чином не спростовано доводи позивача, не надано доказів скасування/оскарження постанов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №440-СХ-2-Е, №441-СХ-2-Е та №442-СХ-2-Е від 10.08.2018 року, або сплати сум штрафних фінансових санкцій до Державного бюджету України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими та правомірними.

Окрім всього, судом розглянуто клопотання ПАТ «Насінневе» про залишення позовної заяви без руху, про що, суд вважає за потрібне, зазначити наступне.

Частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Вимоги щодо оформлення позовної заяви встановлені статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Права та обов'язки сторін, учасників справи, процесуальні права та обов'язки сторін передбачені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною 4 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач, серед іншого, має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

Таким чином, перевірка наявності підстав для залишення позову без руху є процесуальною діяльністю суду та є виключно його повноваженнями. Питання наявності підстав для залишення даного позову без руху, як це передбачено статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішувалось судом під час прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у даній справі.

За наведених обставин, суд не вбачає підстав для залишення вказаного позову без руху та обґрунтованості клопотання відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку підлягають повному задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись 44, 47, 77, 90, 139, 242-243, 245-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська, буд.8, корп.30, м. Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207) до Приватного акціонерного товариства «Насінневе» (пр. Д.Яворницького, буд.12, каб. 15, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 00387080) про стягнення штрафу у розмірі 10200,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Насінневе» (код ЄДРПОУ 00387080) штраф у розмірі 10200, 00 грн. (десять тисяч двісті гривень) до Державного бюджету України на рахунок УК у Соборному районі м. Дніпра/Собор.р./21081100, номер рахунку - 31118106004005, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37989269, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С. В. Прудник