
Справа № 740/4036/18
Провадження № 2/740/149/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01 лютого 2019 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
судді Олійника В.П., за участі секретаря судового засідання Шадура І.Ю.,
позивача ОСОБА_1 та його представника-адвоката ОСОБА_2, представника відповідача-Вертелецької Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» про захист прав споживача, визнання незаконними дій по нарахуванню оплати за комунальні послуги та припинення нарахування оплати за комунальні послуги,
встановив:
У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ТОВ «НіжинТеплоМережі» про захист прав споживача, визнання незаконними дій по нарахуванню оплати за комунальні послуги та припинення нарахування оплати за комунальні послуги. Позов обгрунтований тим, що позивач є інвалідом 3 групи і згідно ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на 100% пільгу по оплаті послуг за теплопостачання за місцем проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідач безпідставно нарахував 495 грн. 88 коп заборгованості за період 2017-2018 років. Просить позов задовольнити.
Згідно ст.ст.19, 274 ЦПК України дана справа, яка є малозначною, підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвала про відкриття провадження у справі вручена сторонам, заперечення щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження відсутні.
Згідно відзиву на позовну запяву від 30 січня 2019 року т.в.о. директора ТОВ «НіжинТеплоМережі» ОСОБА_3 просить відмовити у задоволенні позову з посиланням на те, що позивач отримує пільги на оплату послуг теплопостачання в межах соціального нормативу-0,59 Гкал на місяць, витрати на опалення квартири позивача у січні-березні 2018 року перевищували даний норматив, заборгованість у розмірі 495 грн. 88 коп відповідає фактичному обсягу витрат теплової енергії на опалення квартири.
В судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_2 позов підтримав, пояснивши, що позивач разом із своєю дружиною є співвласниками квартири у багатоквартирному будинку, який має лічильник щодо споживання теплової енергії, позивач має 100% знижку на опалення. Дана позиція підтримана в судовому засіданні позивачем ОСОБА_1.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши, що заборгованість у розмірі 495 грн. 88 коп відповідає фактичному обсягу витрат теплової енергії на опалення квартири позивача, даний розрахунок здійснений із врахуванням визначеного соціального нормативу, розрахунок здійснений відповідно до площі квартири позивача.
Із врахуванням доказів по справі суд приходить до слідуючих висновків.
Згідно копії свідоцтва про право власності на житло від 10 квітня 2000 року кв.29 буд.75 А по вул.Синяківська м.Ніжина Чернігівської області належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6 в рівних долях кожному.
Відповідно до копії технічного паспорта від 06 березня 2000 року загальна площа даної квартири 30,7 кв.м.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Позивач ОСОБА_1 отримує послуги по теплопостачанню, які надаються відповідачем ТОВ «НіжинТеплоМережі», у вищезазначеній квартирі.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
Відповідно до ст.5 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами. Статтями 7, 8 даного Закону визначені права та обов’язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг, відповідно до яких споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів та відповідний обов»язок щодо оплати наданих житлово-комунальних послуг за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, а обов’язком виконавця – забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено, що приватизовані житлові приміщення передавались у спільну часткову або спільну сумісну власність, а утримання приватизованих житлових приміщень здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів, незалежно від форм власності на них.
Згідно ст.319 ЦК України власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном, власність зобов'язує.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивач ОСОБА_1, як співвласник квартири, яка розташована у багатоквартирному житловому будинку, і яка під»єднана до єдиної централізованої системи теплопостачання, зобов»язаний утримувати майно, що йому належить, у тому числі оплачувати зазначені послуги теплопостачання.
В судовому засіданні встановлено, що договір між сторонами стосовно надання послуг теплопостачання відсутній, при цьому відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Згідно зі ст.67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
В судовому засіданні встановлено, що розрахунок вартості послуг, які отримуються позивачем у вищезазначеній квартирі, здійснюється із врахуванням загальної площі квартир у даному будинку, площі квартири позивача-30,7 кв.м., за показниками теплолічильника будинку.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються пільги щодо 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю).
Статтею 2 даного Закону передбачено, що права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло (ст.9 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
В судовому засіданні встановлено, що соціальний норматив теплової енергії, в межах якого надаються пільга позивачу, становить 0,59 Гкал на місяць (30,7 кв.м.*0,0431 Гкал/кв.м.*0,446). При соціальному нормативі теплової енергії на місяць 0,59 Гкал фактична кількість теплової енергії на квартиру позивача протягом опалювального сезону 2017/2018 років перевищила встановлені соціальні нормативи у січні/березні місяці 2018 року: січень 2018 року –на 85 грн. 72 коп, лютий 2018 року-на 123 грн. 70 коп, березень 2018 року-на 286 грн. 46 коп, всього 495 грн. 88 коп. Вказані розрахунки, які надані відповідачем, позивачем у встановленому порядку не спростовані.
За таких обставин до сплати позивачу виставлена сума, яка, з урахуванням коригуючих коефіцієнтів та середніх норм споживання, становить різницю між нарахуванням без пільги та пільговим нарахуванням за опалення, тобто позивачу нараховувалася плата за надані послуги з централізованого опалення на всю опалювальну площу квартири з урахуванням 100% знижки, яка передбачена ст.13 «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», з урахуванням коригуючих коефіцієнтів та середніх норм споживання, що визначаються Постановою Кабінету Міністрів України № 409 від 06 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
За таких обставин доводи позивача про нарахування плати за надані послуги опалення з порушенням ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» є такими, що не відповідають встановленим фактичним обставинам цієї справи, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 81, 83, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
ухвалив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі» про захист прав споживача, визнання незаконними дій по нарахуванню оплати за комунальні послуги та припинення нарахування оплати за комунальні послуги,- відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя В.Олійник
Повне рішення суду складене 05 лютого 2019 року.