справа № 2-а- 3766/09/1970
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2010 року, Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
при секретарі Вальчук І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське автотранспортне підприємство 16127» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання податкового повідомлення рішення недійсним, суд
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариство «Тернопільське автотранспортне підприємство 16127» ( надалі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції ( надалі відповідач) про визнання податкового повідомлення рішення № 0000652304/0/34243 від 04 червня 2009 року недійсним .
Представник позивача відкритого акціонерного товариства «Тернопільське автотранспортне підприємство 16127» в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та пояснив, що податкове повідомлення рішення суперечать нормам чинного законодавства України.Позивач здійснює свою діяльність по перевезенню осіб пасажирським транспортом у межах населеного пункту. Відповідно до пп. 5.1.13. п.5.1. ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість» звільняються від оподаткування операції з надання послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом (крім таксомоторів) у межах населеною пункту, тарифи на які регулюються органом місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, визначеної законом. А відтак, відповідно до пп. 5.1.13 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» дає підстави для звільнення від оподаткування відкритого акціонерного товариства «Тернопільське автотранспортне підприємство - 16127», адже положення діючого законодавства дають усі підстави вважати ціни послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом у межах населеного пункту, такими, що регулюються органами місцевого самоврядування. Представник позивача вважає, що дане податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням законодавства, а відтак має бути повністю скасованим, оскільки позивач не належить до підприємств комунальної власності, тарифи щодо оплати транспортних послуг, які ним надаються, погоджувались Тернопільською міською радою. Таким чином, враховуючи погодження Тернопільської міської ради тарифів на транспортні послуги, що їх надає відкрите акціонерне товариство «Тернопільське автотранспортне підприємство 16127», тобто здійснення державного регулювання цих тарифів, у зв'язку із цим діяльність по наданню даних послуг відповідно до пп.5.1.13 п. 5.1 ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість» повинна звільнятись від оподаткування податком на додану вартість, а тому просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції проти позову заперечив і пояснив, що позовні вимоги відкритого акціонерного товариства «Тернопільське автотранспортне підприємство 16127» вважає безпідставними і такими, що не підлягають до задоволення, оскільки відповідно до пп.5.1.13. п.5.1. ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями звільняються від оподаткування операції з надання послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом (крім таксомоторів) у межах населеною пункту, тарифи на які регулюються органом місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, визначеної законом. Отже, тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загальною користування підлягають регулюванню органами місцевого самоврядування у разі, якщо вони надаються підприємствами комунальної форми власності.
Суд, в судовому засіданні, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступних міркувань.
Працівниками державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку відкритого акціонерного товариства "Тернопільського автотранспортного підприємства 16127" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 р. по 31.12.2008 р. та складено акт перевірки від 29.05.2009 №4630/23-420/03118883. Акт перевірки посадовими особами відкритого акціонерного товариства "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" підписаний, один примірник акту перевірки посадовим особам підприємства вручено.
Як свідчать матеріали справи в перевіряючому періоді (з 01.10.2007 року по 31.12.2008 року) відкрите акціонерне товариство „ Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" поряд з іншими видами послуг надавало послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом в м. Тернополі.
В договорі складеному з Департаментом житлово-комунального господарства, екології і транспорту Тернопільської міської Ради на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в м. Тернополі в звичайному режимі руху № 6-с від 26 листопада 2005 року відкрите акціонерне товариство „Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" надано право на перевезення пасажирів на міських маршрутах терміном дії з 26 листопада 2005 року до 30 листопада 2008 року. Також в пункті 5.2 Договору зазначається, що при проведенні оновлення транспортних засобів, погоджених з Замовником, за взаємною згодою сторін договір може бути пролонгований додатковою угодою на 2 роки, що мало місце у даному випадку.
Відповідно до пп. 5.1.13 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, «звільняються від оподаткування операції з надання послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом (крім таксомоторів) у межах населеного пункту, тарифи на які регулюються органом місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, визначеної законом».
Ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001р. № 2344 із змінами та доповненнями, зокрема, визначено, що автомобільні транспортні засоби перевізників, що використовуються ними для надання послуг з перевезень пасажирів і вантажів, відносяться до автомобільного транспорту загального користування. При цьому послуги пасажирського автомобільного транспорту загального користування поділяються на автобусні, таксі та вантажопасажирські перевезення пасажирів та багажу.
Слід зазначити, що несплата ПДВ до бюджету підприємствами є пільгою, наданої платникам податку чинним законодавством, включена до довідника пільг з кодом 14010154, та віднесена за ознакою групування пільг до таких, які призводять до втрат бюджету. Тому згідно до пп. 5.1.13 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, обов'язковою умовою використання платником податку зазначеної пільги є надання послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом за тарифами, які регулюються органом місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, визначеної законом.
Листом від 15.02.2007р. № 20-35-1 Міністерство юстиції України надало роз'яснення щодо повноважень органів місцевого самоврядування у сфері регулювання цін/тарифів на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в режимі "маршрутного таксі".
Відповідно до частини третьої статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з частинами першою та другою статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Так, до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати
побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Отже, тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в режимі маршрутного таксі підлягають регулюванню органами місцевого самоврядування у разі, якщо вони надаються підприємствами комунальної власності.
Відповідно до висновку листа Міністерства юстиції України від 15.02.2007р. №20-35-1 , тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування підлягають регулюванню органами місцевого самоврядування у разі, якщо вони надаються автопідприємствами комунальної форми власності.
Відповідно до Рішень, міської Ради, тарифи на послуги ВАТ "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" з перевезення на міських автобусних маршрутах загального користування не встановлювалися, позаяк товариство не належить до підприємств комунальної власності, тому пп. 5.1.13 п. 5.1 ст. 5 Закону України«Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, не розповсюджується на операції з надання послуг ВАТ "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" з перевезення пасажирів в міських автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до пп. 3.1.1 ст. З Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, «об'єктом оподаткування ПДВ є операції з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України».
Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, «поставка послуг будь-які операції цивільно-правового характеру з виконанням робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг».
Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, «база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням - акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної), вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг)».
Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону-України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, «інші терміни використовуються у значеннях, визначених законами з питань оподаткування або іншими законами, у частині, що не суперечить цьому закону та іншим законам з питань оподаткування».
Відповідно до пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, «датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів ( робіт, послуг ) вважається дата, яка припадає на
податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше.
Таким чином, в порушення пункту п. 1.4, п.1.15 ст. 1, пп. 3.1.1 ст. З, п. 4.1 ст. 4, пп. 5.1.13 п. 5.1 ст. 5 та пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР із змінами і доповненнями, Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" внаслідок чого занизило податкове зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.10.2007 року по 31.12.2008 року в сумі 177744 грн., та завищило податок на додану вартість в сумі 16383 грн. Відповідно сума донарахованого податку на додану вартість за період перевірки становить 161361 грн.
Згідно рішень виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 26 липня 2006 року №983, від 21 січня 2008 року № 33, від 08 жовтня 2008 року № 1995 «Про встановлення та
погодження тарифів на перевезення пасажирів та багажу електротранспортом, автобусами і маршрутними таксі», вирішено встановити для комунального підприємства «Тернопільелектрогранс» та погодити для перевізників (в тому числі і позивача), які працюють в звичайному режимі руху, тарифи на перевезення пасажирів та багажу автобусами.
Відповідно до ч.3 ст. 35 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5.04.2001 року №2344 із змінами та доповненнями, перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських, перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Відкрите акціонерне товариство "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" здійснює перевезення пасажирів в межах території м. Тернополя на основі заключеного договору з Департаментом житлово-комунального господарства, екології і транспорту Тернопільської міської Ради на перевезення пасажирів автомобільним транспортом в м. Тернополі в звичайному режимі руху № 6-с від 26 листопада 2005 року. Пунктом 2.1.7 зазначеного договору визначено, що обов'язком замовника (департаменту житлово-комунального господарства, екології і транспорту Тернопільської міської ради) є погодження тарифів на перевезення пасажирів і багажу в установленому законодавством порядку.
Виходячи з того, що Закон України «Про податок на додану вартість» та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містять визначення термінів: «Регулювання», «Встановлення», «Погодження», відтак в силу приписів ч.7 ст. 9 КАС України до спірних правовідносин за аналогією закону, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме: Закон України «Про ціни та ціноутворення».
Відповідно до ч.1 ст.8 цього Закону державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін; граничних рівнів цін або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
З урахуванням викладеного, суд приходить до переконання, що поняття «регулювання цін, тарифів» тотожне поняттю «встановлення цін, тарифів», а тому суд вважає, що тарифи на послуги з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування підлягають регулюванню органами місцевого самоврядування у разі, якщо вони надаються підприємствами комунальної форми власності.
Відповідно до рішень виконавчого комітету Тернопільської міської ради, тарифи на послуги Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" з перевезення на міських автобусних маршрутах загального користування не встановлювалися чи регулювались, а погоджувались, оскільки підприємство не належить до підприємств комунальної форми власності, а тому п.п.5.1.13 п.5.1 ст.5 Закону №168/97 при наданні таких послуг на нього не поширюються.
Суд приходить до висновку, що обовязковою умовою використання платником податку пільги, що передбачена пп. 5.1.13 п.5.1 ст.5 Закону №168/97, є надання послуг з перевезення осіб пасажирським транспортом за тарифами, які регулюються (а не погоджуються в межах договорів) органом місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, визначеної законом.
Таким чином, суд вважає, що податковий орган при проведенні перевірки та нарахуванні податкового зобов»язання з податку на додану вартість діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений законом, а тому в задовленні позовних вимог слід відмовити повністю.
Керуючись Законом України « Про податок на додану вартість», Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" , ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У позові Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське АТП 16127» до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання податкового повідомлення рішення № 0000652304/0/34243 від 04 червня 2009 року недійсним відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви.
Головуюча Дерех Н.В.
Копія вірна:
Суддя Дерех Н.В.