Рішення № 79625276, 11.12.2018, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
677/862/18
Номер документу
79625276
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/862/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.12.2018 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області

в складі : головуючої - судді Боголюбової Л.М.,

за участі секретаря судового засідання Коломієць Л.В.

представника ОСОБА_1,розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красилові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, треті особи: відділ Держгеокадастру у Красилівському районі, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, державного реєстратора Красилівської районної державної адміністрації про скасування наказу про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність, скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, скасування державної реєстрації права власності, зобов»язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2018 позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

На обгрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що 14 липня 2016 року йому, як учаснику бойових дій в зоні АТО, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, наказом №22-17425-СГ затверджено документацію із землеустрою та надано у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства. 15 липня 2016 року ним зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2.0 гектара з кадастровим номером 6822789100:04:005:0192, що знаходиться на території Чепелівської сільської ради поза межами населених пунктів.

У квітні 2017 року йому стало відомо, що отримана у власність земельна ділянка вже є у власності інших осіб-працівників соціальної сфери села та розділена на декілька ділянок з кадастровими номерами, які не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, а зазначені в Державних актах на право власності на землю. В зв»язку з чим він не може використовувати надану йому земельну ділянку, порушено його право на отримання у власність , як учасника бойових дій, земельної ділянки.

З вище викладених підстав просить скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-17425-СГ від 14.07.2016 року про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність. Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 6822789100:04:005:0192, реєстраційний номер 97306867227 від 15.07.2016 року, номер запису про право власності 15418911.

Скасувати реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 6822789100:04:005:0192 в Державному земельному кадастрі. Зобов»язати Головне управління Держегеокадастру у Хмельницькій області виділити для нього, ОСОБА_2, як учасника бойових дій в зоні АТО у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2.0 га.

11 грудня 2018 року надійшла заява представника позивача ОСОБА_1 про відмову від частини позовних вимог, а саме в частині зобов»язання ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області виділити для нього, як учасника бовоих дій в зоні АТО, у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га.

В іншій частині заявлені вимоги просить задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити.

Представник відповідача-Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області в судове засідання не з»явився, надавши відзив на позов, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Треті особи подали заяви про розгляд справи у їх відсутності.

Третя особа-державний реєстратор Красилівської районної державної адміністрації на слухання справи не з»явився, про причини неявки суд не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд находить позов підлягаючим частковому задоволенню.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 11 липня 2016 року за №22-17425-СГ надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Чепелівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області ОСОБА_2 площею 2.000 га.

В липні 2016 року ОСОБА_2 отримав витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з якого слідує, що спірній земельній ділянці площею 2.000 га. присвоєно кадастровий номер 6822789100:04:005:0192.

Відповідно до ст.79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється:

у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;

шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;

за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Такі ж вимоги встановлені ст.50 Закону України «Про землеустрій», згідно з правилами якої проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

За змістом ст.16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

При реєстрації наданої йому земельної ділянки виявилось, шо вказана земельна ділянка поділена на декілька земельних ділянок з присвоєними кадастровими номерами, які не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, а зазначені в Державних актах на право власності на землю виданим іншим особам.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч.4 ст.116 ЗК України).

Відповідно до ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів.

П. (г) ч.3 ст.152 ЗК України визначено спосіб захисту прав на земельні ділянки у спосіб визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з врахуванням наданих уточнень.

Згідно ч.1 ст.181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також обєкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (ч.1 ст.182 ЦК України).

Отже, захист цивільних прав може мати місце лише стосовно реально існуючого майна (яке можливо ідентифікувати) чи майнових прав.

У відповідності до положень ст.16 ЗУ "Про Державний земельний кадастр":

Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України.

Структура кадастрових номерів земельної ділянки визначається Кабінетом Міністрів України.

Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.

Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці.

Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Отже, кадастровий номер земельної ділянки це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Зважаючи на важливість застосування кадастрового номеру для однозначної ідентифікації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, а також у звязку із неприпустимістю прийняття органами влади рішень щодо земельних ділянок без їх належної персоніфікації як обєктів цивільних правовідносин, ч.5 ст.16 ЗУ "Про Державний земельний кадастр" встановлює правило обовязковості зазначення у рішеннях органів державної влади кадастрових номерів відповідних ділянок.

Рішення органів влади, що прийняті із порушенням цієї норми, слід розглядати як нікчемні та такі, що не матимуть правових наслідків.

Порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення державного земельного кадастру».

Відповідно до п.п.135-136 Порядку, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку в разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.

У разі коли відомості вносяться до Державного земельного кадастру про земельну ділянку (в разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою, а також відновлення її меж), на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, такі відомості вносяться до відповідної Поземельної книги після її відкриття відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

У разі внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку (в разі її поділу чи обєднання з іншою земельною ділянкою), на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга була відкрита та закрита, або відомостей про земельну ділянку, що набули статусу архівних відповідно до пункту 138 цього Порядку, такі відомості вносяться до Поземельної книги відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку на підставі відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку із статусом архівних. п.136.

Відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку в разі її поділу чи об'єднання з іншою земельною ділянкою вносяться на підставі заяви про державну реєстрацію земельної ділянки, яка утворилася в результаті такого поділу чи об'єднання, шляхом здійснення Державним кадастровим реєстратором таких дій:

1) скасування державної реєстрації земельної ділянки шляхом закриття Поземельної книги відповідно до пункту 60 цього Порядку із скасуванням кадастрового номера земельної ділянки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру; 2) здійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка утворилася в результаті поділу чи об'єднання, згідно з пунктами 107-111 і 113 цього Порядку…

Отже, кадастровий номер земельної ділянки виконую функцію її ідентифікатора унікальної ознаки, яка служить для виокремлення ділянки та її атрибутів у реєстрах, базах даних, інформаційних системах тощо.

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку кадастровий номер не змінюється.

У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер. При цьому попередній кадастровий номер отримує статус архівного і в подальшому не використовується.

Виходячи із даних положень і положень ч.7 ст.16 ЗУ "Про Державний земельний кадастр", скасовані кадастрові номери земельних ділянок не повинні використовуватися повторно і мають отримати статус архівних. Це необхідно для уникнення плутанини під час ведення державної реєстрації земельних ділянок та однозначної ідентифікації, в тому числі, земельних ділянок, реєстрація яких була скасована і які зникли як обєкти цивільних правовідносин.

Враховуючи, що земельна ділянка, яка надана позивачу, вже перебуває у власності інших, осіб, складається з кількох земельних ділянок, які мають кадастрові номери, а тому вона не може мати наданий їй кадастровий номер 6822789100:04:005:0192, який є недійсним, а тому відповідно підлягає скасуванню державна реєстрація права власності на земельну ділянку з даним кадастровим ромером, реєстраційний номер 97306867227 від 15.07.2016рку, номер запису про право вланості 15418911, реєстрація земельної ділянки з вказаним кадастровим номером в Державному кадастрі за позивачем.

Керуючись ст.ст.13,14,19,142-145 Конституції України, ст.ст.81,116,121,125,152, 158 ЗК України, постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2011 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення державного земельного кадастру», ЗУ "Про Державний земельний кадастр", Законом України «Про землеустрій», ст.ст. 2, 3, 13, 23, 81, 95, 133, 141, 258, 259, 264, 265, 272, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заявлені вимоги ОСОБА_2 (с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області) до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29000, м.Хмельницький, вул.Інститутська, 4/1, Хмельницької області), треті особи: відділ Держгеокадастру у Красилівському районі (31000, м.Красилів, вул.Театральна,1 «а», Хмельницької області), ОСОБА_3 (с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області), ОСОБА_4 (с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області), ОСОБА_5 (с.Чепелівка Красилівського району Хмельницької області) про скасування наказу про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність, скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, скасування державної реєстрації права власності, зобов»язання вчинити дії задовольнити частково.

Скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області № 2-17425-СГ від 14.07.2016 року про затвердженя документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність ОСОБА_2.

Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 6822789100:04:005:0192, реєстраційний номер 97306867227 від 15.07.2016 року, номер запису про право власності 15418911 за ОСОБА_2 .

Скасувати реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 6822789100:04:005:0192 в Державному земельному кадастрі за ОСОБА_2.

В іншій частині заявлені вимоги залишити без розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя ОСОБА_6