
Єдиний унікальний номер судової справи: 225/3096/17
Номер провадження: 1-кп/225/40/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2019 року м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Ткач Г.В.,
за участю
секретаря судового засідання – Пузиревської Ю.О.,
прокурора – Калашнікової Т.В.,
захисника – ОСОБА_1,
обвинуваченого – ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі Дзержинського міського суду Донецької області в м. Торецьку кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017050220000476 від 29.03.2017 за обвинуваченням
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 (до 2016 року - м. Дзержинська) Донецької області, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, кв.№75, раніше не судимого,
у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 367, ч.1 ст. 366 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 обвинувачується в службовій недбалості, тобто в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам за ч.1 ст.367 КК України та у службовому підробленні офіційних документів за ч.1 ст. 366 КК України за наступними обставинами.
Наказом Міністерства освіти і науки України №779-к від 25.08.2004 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, призначено на посаду директора Дзержинського навчального центру № 2 (ЄДРПОУ 26551803), що згідно відомостей з державного реєстру підприємств та організацій України, має правовий статус юридичної особи, та згідно п. 1.1 Статуту установи є державним професійно-технічним навчальним закладом. Наказом Міністерства освіти і науки України №671-к від 27.06.2008 року переукладено контракт з директором Дзержинського навчального центру № 2 ОСОБА_2 терміном на 5 років до 30.08.2013 року. Згідно наказу Міністерства освіти і науки України №233-к від 10.06.2013 року переукладено контракт з директором Дзержинського навчального центру № 2 ОСОБА_2 терміном на 3 роки до 30.08.2016 року.
Згідно з п.1.4. Контракту від 19.06.2008 року та п.1.4. Контракту від 23.05.2013 року ОСОБА_2, як керівник Центру, є повноважним представником Навчального закладу щодо реалізації його прав і обов’язків, передбачених актами Законодавства України, нормативно-правовими актами та Статутом Навчального закладу. Згідно п.2.2. Контракту від 19.06.2008 року та п.2.3. Контракту від 23.05.2013 року ОСОБА_2, як керівник Центру, має право видавати в межах своєї компетенції накази і розпорядження, які є обов’язковими для виконання всіма працівниками і структурними підрозділами навчального закладу; розпоряджатися коштами навчального закладу в межах кошторису доходів і видатків навчального закладу відповідно до законодавства; приймати на посади і звільняти з посад працівників закладу відповідно до законодавства України; контролювати дотримання всіма підрозділами штатно-фінансової дисципліни. Згідно п.2.3.10. Контракту від 19.06.2008 року та п.п. 2.4.24. Контракту від 23.05.2013 року ОСОБА_2, як керівник Центру, зобов’язаний забезпечити дотримання порядку обслуговування і використання бюджетних коштів. Також згідно п. 2.4. Контракту від 23.05.2013 року ОСОБА_2, як керівник Центру, зобов’язаний забезпечити дотримання норм законодавства України, фінансово-господарської та трудової дисципліни, раціональне використання бюджетних коштів, складання в установленому порядку річного кошторису доходів і видатків закладу та його затвердження, своєчасне подання фінансової та статистичної звітності.
Відповідно до п.5.2. Статуту Дзержинського навчального центру № 2 (далі за текстом Центру), підписаного ОСОБА_2 16.04.2004 року, та затвердженого заступником Міністра освіти і науки України 30.04.2004 року, керівництво діяльністю Центра здійснює директор. Відповідно до п.5.3. Статуту, п.2.3. Положення про навчальний центр при установі виконання покарань, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Державного департаменту України з питань виконання покарань №153/32 від 26.02.2004 року, директор Центру розробляє штатний розпис та визначає чисельність працівників Центру, виходячи з кількості слухачів, за погодженням з адміністрацією установи приймає на посади та звільняє з посад працівників центру.
Відповідно до п.1.4. колективних договорів Дзержинського навчального центру № 2, реєстраційний №08/05/340 від 27.12.2010 року та №08/05/94 від 12.06.2013 року, підписаних ОСОБА_3, адміністрація Центру в особі директора ОСОБА_2 представляє інтереси власника і має відповідні повноваження. Відповідно до п.4.3. Договорів адміністрація Центру в особі директора ОСОБА_2 як сторона колективного договору зобов’язується використовувати всі існуючі наявні вакантні посади і заново створені місця з урахуванням коректировки через міський центр зайнятості населення. Відповідно до п.5.3. колективного договору від 27.12.2010 року та п.5.6. колективного договору від 12.06.2013 року, адміністрація Центру в особі директора ОСОБА_2 зобов’язується проводити нарахування оплати за вислугу років згідно постанови КМУ №78 від 31.01.2001 року стосовно педагогічного стажу робітників. Згідно п.5-6 розділу 1 Положення про преміювання працівників Дзержинського навчального центру №2 (додаток №2 до Договору 2010 року), п.5 розділу 1 Положення про преміювання працівників Дзержинського навчального центру №2 (додаток №1 до Договору 2013 року)премія виплачується за рахунок економії фонду заробітної плати у необмеженому об’ємі рішенням директора Центру.
Наказом Міністерства освіти і науки України №396-к від 01.09.2015 року ОСОБА_2 звільнений з посади директора Дзержинського навчального центру №2 з 03.09.2015 року.
Перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_2 відповідно до зазначених контрактів, укладених з Міністерством освіти і науки України, Статуту, колективних договорів Центру, Положення про навчальний центр при установі виконання покарань, постійно виконував адміністративно-господарські функції з управління та розпорядження майном та коштами установи, та організаційно-розпорядчі функції, пов’язані з здійсненням керівництва Дзержинським навчальним центром №2.
Таким чином, ОСОБА_2, який постійно обіймав посаду директора Дзержинського навчального центру №2, пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, правом на виконання яких був наділений повноважною службовою особою Міністерства науки і освіти України, згідно ч.3 ст.18 КК України в період часу з 25.08.2004 року по 03.09.2015 року був службовою особою Дзержинського навчального центру № 2.
В лютому 2011 року (точний час досудовим слідством не встановлений) особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, діючи умисно, будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, керуючись корисливим мотивом з метою розтрати бюджетних коштів, знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в адміністративній будівлі Дзержинського навчального центру №2 по вулиці Херсонській міста Торецька Донецької області, з метою незаконного отримання установою бюджетних грошових коштів, порушуючи вимоги п.п. 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, внесла до Розрахунку до кошторису, Кошторису установи на 2011 рік та Плану асигнувань від 22.02.2011 року завідомо неправдиві відомості щодо необхідних видатків на фонд оплати праці, включивши до нього надбавки за вислугу років на 11 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 497,89 гривень, та нарахування на заробітну плату в сумі 180,73 гривень.
Після цього особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, в графі «головний бухгалтер» Розрахунку до кошторису, Кошторису установи та Плану асигнувань на 2011 рік власноручно поставила свій підпис та надала їх на підпис директору установи ОСОБА_2
Проте ОСОБА_2, будучи службовою особою, не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, недбало виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, при цьому, маючи реальну можливість їх виконувати належним чином, не здійснював належної перевірки наданих йому документів та в графі «директор Дзержинського навчального центру №2» вказаних документів поставив свій підпис, та надав для затвердження в управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації.
Не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, заступник начальника управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації ОСОБА_4 перевірив потребу установи в бюджетних асигнуваннях згідно штатного розпису закладу, та 22.02.2011 року затвердив зазначені Кошторис установи та План асигнувань на 2011 рік з внесеними до них недостовірними відомостями про завищену потребу закладу в зазначених бюджетних асигнувань в сумі 678,62 гривень, надавши їм статус офіційного документу.
Після затвердження зазначених Кошторису установи та Плану асигнувань на 2011 рік управлінням науки і освіти Донецької обласної адміністрації, 23.02.2011 року вказані офіційні документи надано до Управління державної казначейської служби у місті Дзержинську Донецької області. На підставі зазначених документів, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, потребу в бюджетних асигнуваннях закладу на заробітну плату на 2011 рік профінансовано в повному обсязі в сумі 1018864,76 гривень, у тому числі і необґрунтовано на вислугу років на 11 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 497,89 гривень, та нарахування на вказану суму в сумі 180,73 гривень.
Внаслідок допущеної ОСОБА_2 службової недбалості, після отримання установою згідно зазначених Кошторису, Плану асигнувань на 2011 рік, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, бюджетних грошових коштів на рахунок Дзержинського навчального центру №2, виникла штучна економія фонду заробітної плати в сумі 678,62 гривень, які в подальшому були розтрачені шляхом зловживання службовим становищем особою, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, на користь третіх осіб, що спричинило державному бюджету шкоду на вищевказану суму.
В лютому 2012 року (точний час досудовим слідством не встановлений) особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, діючи з єдиним умислом, будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, керуючись корисливим мотивом з метою розтрати бюджетних коштів, знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в адміністративній будівлі Дзержинського навчального центру №2 по вулиці Херсонській міста Торецька Донецької області, з метою незаконного отримання установою бюджетних грошових коштів, порушуючи вимоги п. 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, внесла до Розрахунку до кошторису, Кошторису установи на 2012 рік та Плану асигнувань від 16.02.2012 року завідомо неправдиві відомості щодо необхідних видатків на фонд оплати праці, включивши до нього надбавки за вислугу років на 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 4105,26 гривень, та нарахування на заробітну плату в сумі 1490,21 гривень.
Після цього особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, в графі «головний бухгалтер» Розрахунку до кошторису, Кошторису установи та Плану асигнувань на 2012 рік власноручно поставила свій підпис та надала їх на підпис директору установи ОСОБА_2
Проте ОСОБА_2, будучи службовою особою, не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, недбало виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, при цьому, маючи реальну можливість їх виконувати належним чином, не здійснював належної перевірки наданих йому документів та в графі «директор Дзержинського навчального центру №2» вказаних документів поставив свій підпис, та надав для затвердження в управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації.
Не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, заступник начальника управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації ОСОБА_4 перевірив потребу установи в бюджетних асигнуваннях згідно штатного розпису закладу, та 16.02.2012 року затвердив зазначені Кошторис установи та План асигнувань на 2012 рік з внесеними до них недостовірними відомостями про завищену потребу закладу в зазначених бюджетних асигнувань в сумі 5595,47 гривень, надавши їм статус офіційного документу.
Після затвердження зазначених Кошторису установи та Плану асигнувань на 2012 рік управлінням науки і освіти Донецької обласної адміністрації, 20.02.2012 року вказані офіційні документи надано до Управління державної казначейської служби у місті Дзержинську Донецької області. На підставі зазначених документів, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, потребу в бюджетних асигнуваннях закладу на заробітну плату на 2012 рік профінансовано в повному обсязі в сумі 1141952,64 гривень, у тому числі і необґрунтовано на вислугу років на 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 4105,26 гривень, та нарахування на вказану суму в сумі 1490,21 гривень.
Внаслідок допущеної ОСОБА_2 службової недбалості, після отримання установою згідно зазначених Кошторису, Плану асигнувань на 2012 рік, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, бюджетних грошових коштів на рахунок Дзержинського навчального центру №2, виникла штучна економія фонду заробітної плати в сумі 5595,47 гривень, які в подальшому були розтрачені шляхом зловживання службовим становищем особою, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, на користь третіх осіб, що спричинило державному бюджету шкоду на вищевказану суму.
В січні 2013 року (точний час досудовим слідством не встановлений) особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, діючи умисно, будучи службовою особою, діючи з єдиним умислом, зловживаючи своїм службовим становищем, керуючись корисливим мотивом з метою розтрати бюджетних коштів, знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в адміністративній будівлі Дзержинського навчального центру №2 по вулиці Херсонській міста Торецька Донецької області, з метою незаконного отримання установою бюджетних грошових коштів, порушуючи вимоги п.п. 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, внесла до Розрахунку до кошторису, Кошторису установи на 2013 рік та Плану асигнувань від 29.01.2013 року завідомо неправдиві відомості щодо необхідних видатків на фонд оплати праці, включивши до нього надбавки за вислугу років на 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 29577,04 гривень, та нарахування на заробітну плату в сумі 10736,46 гривень.
Після цього особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, в графі «головний бухгалтер» Розрахунку до кошторису, Кошторису установи та Плану асигнувань на 2013 рік власноручно поставила свій підпис та надала їх на підпис директору установи ОСОБА_2
Проте ОСОБА_2, будучи службовою особою, не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, недбало виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, при цьому, маючи реальну можливість їх виконувати належним чином, не здійснював належної перевірки наданих йому документів та в графі «директор Дзержинського навчального центру №2» вказаних документів поставив свій підпис, та надав для затвердження в управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації.
Не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, заступник начальника управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації ОСОБА_5 перевірив потребу установи в бюджетних асигнуваннях згідно штатного розпису закладу, та 29.01.2013 року затвердив зазначені Кошторис установи та План асигнувань на 2013 рік з внесеними до них недостовірними відомостями про завищену потребу закладу в зазначених бюджетних асигнувань в сумі 40313,50 гривень, надавши їм статус офіційного документу.
Після затвердження зазначених Кошторису установи та Плану асигнувань на 2013 рік управлінням науки і освіти Донецької обласної адміністрації, 29.01.2013 року вказані офіційні документи надано до Управління державної казначейської служби у місті Дзержинську Донецької області. На підставі зазначених документів, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, потребу в бюджетних асигнуваннях закладу на заробітну плату на 2013 рік профінансовано в повному обсязі в сумі 1420330,66 гривень, у тому числі і необґрунтовано на вислугу років на 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 29577,04 гривень, та нарахування на вказану суму в сумі 11736,46 гривень.
Внаслідок допущеної ОСОБА_2 службової недбалості, після отримання установою згідно зазначених Кошторису, Плану асигнувань на 2013 рік, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, бюджетних грошових коштів на рахунок Дзержинського навчального центру №2, виникла штучна економія фонду заробітної плати в сумі 40313,50 гривень, які в подальшому були розтрачені шляхом зловживання службовим становищем особою, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, на користь третіх осіб, що спричинило державному бюджету шкоду на вищевказану суму.
У березні 2014 року (точний час досудовим слідством не встановлений) особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, діючи умисно, будучи службовою особою, діючи з єдиним умислом, зловживаючи своїм службовим становищем, керуючись корисливим мотивом з метою розтрати бюджетних коштів, знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в адміністративній будівлі Дзержинського навчального центру №2 по вулиці Херсонській міста Торецька Донецької області, з метою незаконного отримання установою бюджетних грошових коштів, порушуючи вимоги п. 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, внесла до Розрахунку до кошторису, Кошторису установи на 2014 рік та Плану асигнувань від 17.03.2014 року завідомо неправдиві відомості щодо необхідних видатків на фонд оплати праці, включивши до нього надбавки за вислугу років на 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 51114,53 гривень, та нарахування на заробітну плату в сумі 18554,57 гривень.
Після цього особа, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, в графі «головний бухгалтер» Розрахунку до кошторису, Кошторису установи та Плану асигнувань на 2014 рік власноручно поставила свій підпис та надала їх на підпис директору установи ОСОБА_2
Проте ОСОБА_2, будучи службовою особою, не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, недбало виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, при цьому, маючи реальну можливість їх виконувати належним чином, не здійснював належної перевірки наданих йому документів та в графі «директор Дзержинського навчального центру №2» вказаних документів поставив свій підпис, та надав для затвердження в управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації.
Не будучи обізнаним про злочинні наміри особи, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, заступник начальника управління науки і освіти Донецької обласної адміністрації ОСОБА_6 перевірив потребу установи в бюджетних асигнуваннях згідно штатного розпису закладу, та 17.03.2014 року затвердив зазначені Кошторис установи та План асигнувань на 2014 рік з внесеними до них недостовірними відомостями про завищену потребу закладу в зазначених бюджетних асигнувань в сумі 69669,10 гривень, надавши їм статус офіційного документу.
Після затвердження зазначених Кошторису установи та Плану асигнувань на 2014 рік управлінням науки і освіти Донецької обласної адміністрації, 18.03.2014 року вказані офіційні документи надано до Управління державної казначейської служби у місті Дзержинську Донецької області. На підставі зазначених документів, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, потребу в бюджетних асигнуваннях закладу на заробітну плату на 2014 рік профінансовано в повному обсязі в сумі 1489425,78 гривень, у тому числі і необґрунтовано на вислугу років на 8 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, в сумі 51114,53 гривень, та нарахування на вказану суму в сумі 18554,57 гривень.
Внаслідок допущеної ОСОБА_2 службової недбалості, після отримання установою згідно зазначених Кошторису, Плану асигнувань на 2014 рік, довідок до змін до річного Кошторису та Плану асигнувань, бюджетних грошових коштів на рахунок Дзержинського навчального центру №2, виникла штучна економія фонду заробітної плати в сумі 69669,10 гривень, які в подальшому були розтрачені шляхом зловживання службовим становищем особою, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, на користь третіх осіб, що спричинило державному бюджету шкоду на вищевказану суму.
Всього за період 2011 – 2014 років внаслідок допущеної ОСОБА_2 службової недбалості виникла штучна економія фонду заробітної плати в сумі 116 256,69 гривень, які в подальшому були розтрачені шляхом зловживання службовим становищем особою, щодо якої матеріали виділені в окреме провадження, на користь третіх осіб, що спричинило державному бюджету шкоду на вищевказану суму.
Крім цього, ОСОБА_2, знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в будівлі Дзержинського навчального центру №2 по вулиці Херсонській міста Торецька Донецької області, достовірно знаючи про наявність вакантних місць викладачів та майстрів виробничого навчання в Дзержинському навчальному центрі № 2, з метою штучного збереження кількості вакантних посад в установі в порушенні наказу Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року, діючи умисно, достовірно знаючи про наявність вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, 28.01.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №6 від 30.01.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за січень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.02.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №14 від 28.02.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за лютий 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.03.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №21 від 28.03.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за березень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 27.04.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №30 від 27.04.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за квітень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.05.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №38 від 28.05.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за травень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 27.06.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №48 від 27.06.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за червень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 27.07.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним від 27.07.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за липень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.08.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про кількість вакантних посад, а саме відомостями про одну вакантну посаду майстра виробничого навчання замість фактичних 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 надав зазначений звіт форми 3-ПН за серпень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 29.10.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №80 від 29.10.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за жовтень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.12.2012 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №93 від 28.12.2012 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за грудень 2012 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
За таких обставин Дзержинський міський центр зайнятості не проводив роботу по сприянню в працевлаштуванні шукачів роботи, які перебували на той час на обліку в центрі зайнятості, до Дзержинського навчального центру №2 в зазначений період часу.
Крім цього, ОСОБА_2, знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в будівлі Дзержинського навчального центру №2 по вулиці Херсонській міста Дзержинська Донецької області, достовірно знаючи про наявність вакантних місць викладачів та майстрів виробничого навчання в Дзержинському навчальному центрі № 2, з метою штучного збереження кількості вакантних посад в установі, в порушенні наказу Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, Закону України «Про зайнятість населення», діючи умисно, достовірно знаючи про наявність вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, 28.01.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №7 від 28.01.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за січень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.02.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №15 від 28.02.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за лютий 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.03.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №21 від 28.03.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за березень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 26.04.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №30 від 26.04.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за квітень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 28.05.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №33 від 28.05.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за травень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 27.06.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №41 від 27.06.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за червень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 29.07.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України №316 від 31.05.2013 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про відсутність вільних робочих місць (вакансій) в Дзержинському навчальному центрі №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 за вихідним №44 від 29.07.2013 року надав зазначений звіт форми 3-ПН за липень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_2 30.08.2013 року в графі «Керівник» звіту про наявність вакансій форми 3-ПН, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України №316 від 31.05.2013 року, з внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями про кількість вакантних посад, а саме відомостями про одну вакантну посаду майстра виробничого навчання та одну посаду викладача закладу замість фактичних 9 вакантних посад педагогічних працівників та майстрів виробничого навчання Дзержинського навчального центру №2, власноручно поставив свій підпис та завірив печаткою Центру, надавши йому статус офіційного документу. В подальшому ОСОБА_2 надав зазначений звіт форми 3-ПН за серпень 2013 року до Дзержинського міського центру зайнятості.
За таких обставин Дзержинський міський центр зайнятості не проводив роботу по сприянню в працевлаштуванні шукачів роботи, які перебували на той час на обліку в центрі зайнятості, до Дзержинського навчального центру №2 в зазначений період часу.
В судовому засіданні захисник обвинуваченого звернувся до суду з клопотанням про звільнення ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України, у зв’язку з закінченням строків давності.
Обвинувачений клопотання захисника підтримав. Зазначив, що суть обвинувачення, викладеного в обвинувальному акті йому зрозуміла, після зміни обвинувачення він встановлені обставини кримінального провадження не оспорює, право на судове провадження в повному обсязі в загальному порядку, підстава та наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав йому зрозумілі. Надав суду згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження.
Прокурор не заперечував проти закриття кримінального провадження з підстави закінчення строків давності притягнення особи до кримінальної відповідальності та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності. З огляду на положення ст. 124 КПК України зазначив, що суд, не ухвалюючи обвинувального вироку не може покласти на обвинуваченого витрати, крім того, в кримінальному провадженні, що перебуває на розгляді в суді, відносно іншої особи, матеріали щодо якої виділені в окреме провадження, вказані витрати також зазначені. Висловив думку, що позов прокурора не може бути вирішений ухвалою суду, у зв’язку з чим, має бути залишений без розгляду.
Суд заслухав клопотання сторони захисту, думку прокурора, дослідив надані матеріали, зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв’язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.4 статті 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно з ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Злочини, передбачені ч.1 ст.367, ч.1 ст. 366 КК України, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_2 відповідно до ст.12 КК України є злочинами невеликої тяжкості.
З матеріалів кримінального провадження встановлено, що обвинувачений ОСОБА_2 вперше притягається до кримінальної відповідальності за злочини невеликої тяжкості, за які передбачено максимальне покарання у виді обмеження волі строком до 3 років.
Згідно з роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.1 постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки, зокрема: три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі.
При цьому закон не пов'язує можливість застосування правил ч. 1 ст. 49 КК України із визнанням особою вини, обов'язковою передумовою для закриття провадження у справі є наявність згоди особи на звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.
Як вбачається з обвинувального акту кримінальні правопорушення, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_2 мали місце в період з лютого 2011 року до березня 2014 року, тобто на час розгляду клопотання минуло більше трьох років.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частині першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України, на момент розгляду судом справи минув строк давності притягнення ОСОБА_2 до кримінальної відповідальності за кримінальні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 367, ч.1 ст. 366 КК України.
В матеріалах кримінального провадження відсутні будь-які відомості, що вказували б на ухилення ОСОБА_2 від слідства або суду, вчинення ним в цей період інших злочинів; переривання строків давності судом не встановлено.
Таким чином на даний момент строк давності за вказані кримінальні правопорушення є таким, що минув, а тому у суду відсутні підстави щодо відмови в задоволенні заявленого клопотання.
За таких обставин суд, за наявності згоди обвинуваченого ОСОБА_2, з’ясувавши думку прокурора, доходить висновку про наявність законних підстав для закриття провадження і звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності.
Разом з тим, згідно з ч. 4 ст. 374 КПК України у резолютивній частині вироку зазначається рішення щодо процесуальних витрат та відповідно до вимог ст. 124 КПК України судові витрати на залучення експерта стягуються з обвинуваченого на користь держави лише у разі ухвалення обвинувального вироку. З огляду на викладене, відповідно до ст. 372 КПК України суд при постановленні ухвали не може вирішувати питання щодо стягнення судових витрат з обвинуваченого.
Крім того, враховуючі положення ч. 1 ст. 129 КПК України, відповідно до яких цивільний позов вирішується при ухваленні обвинувального вироку, постановленні ухвали про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд вважає за необхідне залишити цивільний позов Костянтинівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням без розгляду, роз’яснив, що відповідно до ч.7 ст. 128 КПК України особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.
Як роз’яснено в п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної злочином, і стягнення безпідставно нажитого майна» у разі закриття справи з передбачених законом підстав цивільний позов не розглядається. Вимоги позивача про відшкодування матеріальної шкоди у цьому разі можуть бути вирішені в порядку цивільного судочинства.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався та не застосовувався.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 49 КК України, ст.ст. 100, 284 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання захисника – адвоката ОСОБА_1 задовольнити.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від кримінальної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 367, ч.1 ст. 366 КК України на підставі п. 2 ч.1 ст. 49 КК України, у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12017050220000476 від 29.03.2017 за обвинуваченням ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст. 367, ч.1 ст. 366 КК України закрити на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.
Цивільний позов Костянтинівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням в розмірі 159 545, 20 грн. - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд Донецької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя Г.В. Ткач