
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2019 року справа № 2340/4491/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
представника позивача - Василеги А.П. (за довіреністю),
представника відповідача - Дубиновської Ю.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Домантівське" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Управління Держпраці у Черкаській області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Домантівське", в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме:
- зобов'язати повністю зупинити до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, експлуатацію (застосування): кран-балки на території майстерні товариства (заводський та інвентарний номери відсутні); посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балонів), товариства; електроустаткування вище 1000 В: трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП №992, №122, ЗТП №323, ЗТП №432; обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації в потенційно вибухонебезпечному середовищі - автозаправної станції ТОВ "Домантівське", - резервуарів №607/1, №607/ІІ, №604/ІІІ та б/н V=50 м3;
- зупинити виконання: газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах АЗС; робіт з ремонту, технічного обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації в потенційно вибухонебезпечному середовищі АЗС.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці у Черкаській області відповідно до направлення на проведення перевірки від 25.07.2018 №1501, виданого на підставі наказу №699-П від 25.07.2018, та згідно з Річним планом здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік, затвердженим наказом Управління Держпраці у Черкаській області №67-АГ від 22.11.2017, у період з 02.08.2018 по 10.08.2018 проведено планову перевірку дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт №499-067 від 10.08.2018, яким зафіксовані порушення відповідачем статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694-ХІІ від 14.10.1992, а саме:
- використання машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: експлуатація кран-балки на території майстерні без отримання дозволу територіального органу Держпраці на експлуатацію, передбаченого пунктом 11 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 (в подальшому - Порядок №1107), що є порушенням пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві»;
- не проведене експертне обстеження кран-балки на території майстерні, що є порушенням пункту 5 глави 1 розділу ІІ НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- для керування кран-балки на території майстерні, відсутні працівники, які пройшли перепідготовку за професією машиніста крана, що є порушенням пункту 8 розділу VІ частини 5 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- для підвішування вантажу на гак кран-балки відсутні стропальники, які пройшли професійну підготовку, що є порушенням пункту 9 розділу VІ, частини 5 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- використання посудини - газового балону, що працює під тиском понад 0,05 МПа, без отримання дозволу територіального органу Держпраці на її експлуатацію, передбаченого пунктом 10 додатку 3 до Порядку №1107, що є порушенням пункту 3.1 розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві»;
- на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах АЗС, ремонт, технічне обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації в потенційно вибухонебезпечному середовищі, експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для евакуації в потенційно вибухонебезпечному середовищі не отримані дозволи органу Держпраці, передбачені пунктами 2, 6 додатку №2 та пунктом 7 додатку №3 до Порядку №1107, що є порушенням пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві»;
- на експлуатацію згідно договору на електропостачання №74, укладеного із Золотоніським РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго», електроустаткування вище 1000 В, а саме: трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП №992, №122, ЗТП №323, ЗТП №432, та на виконання робіт підвищеної небезпеки, ремонт і технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В не отримано дозволи органів Держпраці, передбачені пунктом 8 додатку 3, пунктом 2 додатку 2 до Порядку №1107, що є порушенням пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві».
Вказані порушення створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, тому є підставою для негайного зупинення виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах АЗС, робіт з ремонту, технічного обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації в потенційно вибухонебезпечному середовищі АЗС та зупинення експлуатації кран-балки не території майстерні товариства (заводський та інвентарний номери відсутні), посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балонів); електроустаткування вище 1000 В: трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП №992, №122, ЗТП №323, ЗТП №432, які розміщені в с. Домантове Золотоніського району Черкаської області та обладнання і захисних систем, призначених для експлуатації в потенційно вибухонебезпечному середовищі - автозаправної станції і резервуарів №607/І, №607/ІІ, №608/ІІІ та б/н V=50 м3.
Ухвалою суду від 03.12.2018 за позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
Відповідач проти позову заперечив. 20.12.2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що згідно наказу №64 від 16.08.2018 створено комісію для уточнення ситуації з кран-балкою на території тракторної бригади, актом якої №1 від 16.08.2018 встановлено, що кран-балка знаходиться в непрацездатності стані, видимий розрив відключення від електромережі, спрацьовані механізми, вантажно-розвантажувальні роботи в підрозділі не проводяться та технологічним циклом не передбачені. 21.08.2018 приватним підприємством «Діагностика-Центр» здійснено експертне обстеження (технологічного діагностування) та технічного огляду талі Т10412, що є невід'ємною частиною кран-балки. За результатами обстеження встановлено, що таль Т10412 та монорейкова колія мають дефекти, до усунення яких безпечна експлуатація вантажопідіймального механізму неможлива. До пуску в експлуатацію необхідно виконати капітальний ремонт. Наказом №68/1 від 03.09.2018 заборонено використовувати кран-балку до проведення капітального ремонту.
Відповідачем для приготування їжі в їдальні товариства використовуються лише електроплити. Старший кухар ОСОБА_3 самовільно встановила газовий балон і настільну варочну поверхню. Наказом №64/1 від 16.08.2018 старшому кухарю ОСОБА_3 оголошено догану та заборонено використовувати газові балони скрапленого газу.
20.09.2018 між відповідачем та ТОВ «Енерголюксмонтаж» укладено договір №20/09-1 на комплексне технічне обслуговування всього електроустаткування відповідача та надання кваліфікованого персоналу для експлуатування, ведення оперативних переговорів та перемикань. Наказом №71 від 21.09.2018 призначено особу, відповідальну за електрогосподарство товариства, головного енергетика ОСОБА_4 На даний час відповідачем розпочато дії по отриманню дозволу на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, про що з Черкаським експертно-технічним центром Держпраці укладений договір №910-11-118 від 19.11.2018.
Згідно наказу №64/А від 16.08.2018 створено комісію для визначення стану паливороздаткових колонок АЗС на території тракторної бригади, актом №2 від 17.08.2018 якої встановлено відключення паливороздаткових колонок та відсутність фактичної експлуатації АЗС. Наказом №64/2 від 17.08.2018 виведено з експлуатації паливороздаткові колонки АЗС (резервуар інвентарний №604/ІІІ V=10 м3, №607/1, №607/ІІ, №607-ІІІ та б/н V=50 м3) до отримання дозволів на експлуатацію устаткування і проведення робіт підвищеної небезпеки та заборонено проведення будь-яких інших робіт в зоні АЗС. Колонки опломбовані, територія огороджена, виставлені вказівні знаки. На даний час відповідачем розпочато дії по отриманню дозволу на роботи з підвищеною небезпекою, про що укладено договір №909-11-18 від 19.11.2018 з Черкаським експертно-технічним центром Держпраці. Також укладено договір на сервісне обслуговування та ремонт №200 від 14.08.2018 з приватним підприємством «Служба сервісу АЗС», згідно з яким комплексне технічне обслуговування та профілактичні роботи з підтримки обладнання АЗС в технічно справному стані будуть проводитись приватним підприємством «Служба сервісу АЗС» в процесі експлуатації.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши докази, які містяться у справі, суд встановив наступне.
Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю "Домантівське" зареєстроване як юридична особа 27.04.2006, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Наказом начальника Управління Держпраці у Черкаській області №699-П від 25.07.2018 призначено планову перевірку щодо додержання законодавства з охорони праці та промислової безпеки у відповідача, за адресою: вул. Карла Маркса, 2/1, с. Домантове, Золотоніський район, Черкаська область відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з 02.08.2018 по 15.08.2018.
За результатами перевірки посадовими особами позивача складено акт №499-067 від 10.08.2018, яким встановлено порушення відповідачем статей 13, 21 Закону України «Про охорону праці» №2694-ХІІ від 14.10.1992, а саме:
- використання машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: експлуатація кран-балки на території майстерні, без отримання дозволу територіального органу Держпраці на їх експлуатацію, передбаченого пунктом 11 Додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011, що є порушенням пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві»;
- не проведене експертне обстеження кран-балки на території майстерні, що є порушенням пункту 5 глави 1 розділу ІІ НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- для керування кран-балки на території майстерні, відсутні працівники, які пройшли перепідготовку за професією машиніста крана, що є порушенням пункту 8 розділу VІ частини 5 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- для підвішування вантажу на гак кран-балки відсутні стропальники, які пройшли професійну підготовку, що є порушенням пункту 9 розділу VІ, частини 5 НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- використання посудини - газового балону, що працює під тиском понад 0,05 МПа, без отримання дозволу територіального органу Держпраці на її експлуатацію, передбаченого пунктом 10 додатку 3 до Порядку №1107, що є порушенням пункту 3.1 розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві»;
- на виконання робіт на АЗС та експлуатацію устаткування АЗС не отримано дозволів, а саме: на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах (пункт 6 додатку 2 Порядку); на ремонт, технічне обслуговування обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації в потенційно вибухонебезпечному середовищі (пункту 2 додатку 2 до Порядку); на експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для евакуації в потенційно вибухонебезпечному середовищі, передбачених пунктами 2, 6 додатку №2 та пунктом 7 додатку №3 до Порядку №1107, що є порушенням пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві»;
- експлуатація згідно договору на електропостачання №74, укладеного із Золотоніським РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго», електроустаткування вище 1000 В, а саме: трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП №992, №122, ЗТП №323, ЗТП №432, без наявності дозволів органів Держпраці на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання) та на виконання робіт підвищеної небезпеки на ремонт і технічне обслуговування устаткування напругою понад 1000 В, передбачених пунктом 8 додатку 3, пунктом 2 додатку №2 до Порядку №1107, що є порушенням пункту 2.9 НПАОП 01.0-1.01-12 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві».
Наказом відповідача №64 від 16.08. 2018 створено комісію для огляду кран-балки розгляду та вивчення бухгалтерських документів, відомостей передачі майна від ОСОБА_5, уповноваженої особи КСП «Придніпровське», ТОВ «Домантівське», відсутності її передачі на баланс товариства, засвідчення її відключення від електромережі та фактичної експлуатації.
16.08.2018 комісією відповідача складено акт від 16.02.2018, яким встановлено відсутність фактичної передачі кран-балки на баланс товариства; кран-балка пошкоджена, спрацьовані механізми, складові частини вантажопідйомного механізму електроприводу, приладів і пристроїв безпеки, що стали непридатними з будь-якої причини, неможливість привести до працездатного і справного стану; відключення кран-балки від електромережі (видимий розрив) та відсутність її фактичної експлуатації. За висновком комісії вантажно-розвантажувальні роботи в підрозділі не проводяться та технологічним циклом не передбачені, тому проводити експертне обстеження та взяття на баланс кран-балки, яка знаходиться на території тракторної бригади, недоцільне, а демонтаж об'єкту, який не належить ТОВ «Домантівське», неможливий.
Згідно з відомістю дефектів, пошкоджень і відмов №34503328-09-01-0924.18, затвердженою директором ПП «Діагностика-Центр» 21.08.2018, таль електричний Т10412, в/п 2т, зав. №8840352 та монорейкова колія мають дефекти, до усунення яких експлуатація вантажопідйомного механізму неможлива.
Згідно з листом ПП «Діагностика-Центр» від 30.11.2018 №118/11-18 проведено експертне дослідження (технічне діагностування) та технічний огляд (опосвідчення) кранів мостового типу, та встановлено, що таль електричний Т10412, в/п 2т, зав. №8840352, 1988р.в., що знаходиться в с. Домантове, Золотоніський район, Черкаська обл., перебуває у несправному стані та не може бути допущений до подальшої експлуатації до проведення ремонту.
Згідно дозволу №319.15.30 від 28.04.2015 строком дії до 27.04.20120, виданого Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України, ПП «Діагностика-центр» має право виконувати випробовування, експертне обстеження та технічне діагностування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Враховуючи відомість дефектів, пошкоджень і відмов №34503328-09-01-0924.18 ПП «Діагностика-Центр» від 21.08.2018, наказом відповідача №68/1 від 03.09.2018 заборонено в подальшому експлуатацію кран-балки у зв'язку з тим, що кран-балка відключена від електромережі, знаходиться в непридатному для безпечної експлуатації стані та відсутня потреба в подальшому у її вводі в експлуатацію ( відсутність вантажно-розвантажувальних робіт на тракторній бригаді).
Згідно наказу товариства №64/1 від 16.08.2018 ліквідовано варочну поверхню з балоном скрапленого газу на веранді їдальні та заборонено в подальшому використовувати газовий балон в приміщеннях товариства.
20.09.2018 між відповідачем (замовник) та ТОВ «Енерголюксмонтаж» (виконавець) укладено договір №20/09-1 на комплексне технічне обслуговування, згідно з яким виконавець зобов'язується виконати за завданням замовника комплексне технічне обслуговування існуючих ТП-992, ТП-122, ТП-323, ТП-432, які знаходяться в с. Домантове, а саме: технічне обслуговування, середній та капітальний ремонт, строком дії з 20.09.2018 по 20.09.2019.
Наказом № 71 від 21.09.2018 відповідальним за електрогосподарство відповідача призначений головний енергетик ОСОБА_4, а на час його відсутності - головний інженер ОСОБА_6, які згідно посвідчень №254-18-2018 та №254-19-2018 від 13.09.2018, виданих Навчально-виробничим центром «Професійна безпека» допущені до роботи в електроустановках з напругою до та понад 10000В ТОВ «Електролюексмонтаж».
Згідно дозволу №048.14.71 від 13.02.2014, виданому територіальним управлінням державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Черкаській області, зі строком дії до 29.07.2018, дозволяється ТОВ «Енерголюксмонтаж» виконувати роботи підвищеної небезпеки з монтажу, налагодження, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електрообладнання напругою понад 1000В, та роботи в діючих електроустановках напругою понад 10000В (до 35кВ включно).
19.11.2018 між відповідачем та ДП «Черкаський експертно-технічний центр Держпраці» укладено договір №910-11-18 про надання послуг з експертного обстеження підприємства щодо додержання вимог законодавства України з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації обладнання підвищеної небезпеки згідно з постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 з урахуванням змін, затверджених постановою КМУ від 07.02.2018 №48, перелік устаткування згідно Додатку 3 Постанови.
Наказом відповідача №64/к від 16.08.2018 призначено комісію для огляду паливороздаткових колонок АЗС та визначення доцільності для подальшої безпечної експлуатації.
Згідно з актом комісії від 17.08.2018 засвідчено, що обладнання автозаправної станції, розміщеної на території тракторної бригади ТОВ «Домантівське» (резервуар інвентарний №604/111 V=10м3, №607/1, №607/11 та б/н V=50м3) з тривалим часом експлуатації,- спрацювані механізми, складові приладів і пристроїв безпеки; відключення колонок паливороздаткових та відсутність експлуатації.
Згідно з наказом відповідача №64/2 від 17.08.2018 заборонено експлуатацію паливороздаткових колонок АЗС ((резервуар інвентарний №604/111 V=10м3, №607/1, №607/11 та б/н V=50м3) у зв'язку з неможливістю їх експлуатації, до отримання дозволів на експлуатацію устаткування і проведення робіт підвищеної небезпеки; начальнику відділу механізації ОСОБА_7 зупинити всі роботи на АЗС, опломбувати колонки, огородити територію, поставити вказівні знаки та попередити під підпис оператора заправних станцій ОСОБА_8 про відповідальність за порушення наказу. З наказом ознайомлені ОСОБА_7 та ОСОБА_9, про що свідчать їх підписи.
19.11.2018 між відповідачем та ДП «Черкаський експертно-технічний центр Держпраці» укладено договір №909-11-18 про надання послуг з експертного обстеження підприємства щодо додержання вимог законодавства України з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації обладнання підвищеної небезпеки згідно з постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 з урахуванням змін, затверджених постановою КМУ від 07.02.2018 №48, перелік устаткування згідно Додатку 2 Постанови.
14.08.2018 між відповідачем замовник) та ПП «Служба сервісу АЗС» (виконавець) укладено договір про сервісне обслуговування та ремонт, згідно з яким виконавець виконує роботи по сервісно-технічному обслуговуванню обладнання АЗС, а саме: гідравлічні вузли і блоки електроніки паливороздавальних колонок у кількості 2 шт., комп'ютерна система управління «ZTerm», зачистка паливних ємностей, терміном на 1 рік.
Вважаючи, що вказані порушення створюють загрозу життю і здоров'ю працівників відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Згідно абзацу 2 статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, №96 (далі - положення №96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.
Згідно пункту 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно пункту 1 Положення про управління Держпраці у Черкаській області, затвердженого наказом Держпраці від 03.08.2018, №84 (далі - положення №84), управління Держпраці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Черкаської області.
Згідно пункту 3 Положення №84, основними завданнями управління є, зокрема, здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
В силу положень частини 2 статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року №2694-XII державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням; державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частина 1 статті 13 Закону України «Про охорону праці» передбачає, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Згідно з частиною 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.
Пунктом 6 Порядку №1107 передбачено, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку №1107.
Згідно п. 10 Порядку №1107 строк видачі дозволу або повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову у його видачі становить десять робочих днів з дня отримання документів, зазначених у пункті 9 цього Порядку. У разі коли в установлений строк роботодавцеві, виробникові або постачальникові не видано або не надіслано дозвіл чи рішення про відмову у його видачі, він має право через десять робочих днів з дня закінчення такого строку виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки, зазначені в його заяві, згідно із Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Згідно п. 14 Порядку №1107 роботодавець, який отримав дозвіл і має намір виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки (у тому числі відокремленим підрозділом), повинен письмово повідомити про це територіальний орган Держпраці за місцем виконання таких робіт та/або експлуатації (застосування) таких машин, механізмів, устатковання не пізніше ніж за десять робочих днів до початку їх виконання та/або експлуатації (застосування) з наданням копії дозволу.
Пунктом 11 додатку 3 «Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки» Порядку №1107 передбачено обов'язок роботодавця отримати дозвіл на експлуатацію вантажопідйомних кранів; пунктом 10 додатку 3 - на експлуатацію посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа; пунктом 8 додатку 3 - на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж; технологічне електрооболаднання); пунктом 7 додатку 3 - на експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для експлуатації (застосування) в потенційно вибухонебезпечному середовищі.
Відповідно до пункту 6 додатку 2 «Перелік видів робіт підвищеної небезпеки» Порядку №1107 передбачено обов'язок роботодавця отримати дозвіл на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах; пунктом 2 Додатку 2 - на виконання робіт з монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у Додатках 3 і 7 Порядку №1107.
Таким чином, виконання робіт підвищеної небезпеки та/або на експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки здійснюються лише за наявності відповідного дозволу.
Судом встановлено, що відповідач не здійснював експлуатацію кран-балки, що підтверджується актом комісії відповідача від 16.02.2018, згідно з яким кран-балка пошкоджена, спрацьовані механізми, складові частини вантажопідйомного механізму електроприводу, приладів і пристроїв безпеки, що стали непридатними з будь-якої причини, неможливість привести до працездатного і справного стану; відключення кран-балки від електромережі (видимий розрив) та відсутність її фактичної експлуатації. За висновком комісії вантажно-розвантажувальні роботи в підрозділі не проводяться та технологічним циклом не передбачені, тому проводити експертне обстеження та взяття на баланс кран-балки, яка знаходиться на території тракторної бригади, недоцільне, а демонтаж об'єкту, який не належить ТОВ «Домантівське», неможливий; відомістю дефектів, пошкоджень і відмов №34503328-09-01-0924.18, затвердженою директором ПП «Діагностика-Центр» 21.08.2018, згідно з яким таль електричний Т10412, в/п 2т, зав. №8840352 та монорейкова колія, що є складовими частинами кран-балки, мають дефекти, до усунення яких експлуатація вантажопідйомного механізму неможлива, та листом ПП «Діагностика-Центр» від 30.11.2018 №118/11-18, згідно з яким експертним дослідженням (технічним діагностуванням) та технічним оглядом (опосвідченням) крану мостового типу встановлено, що таль електричний Т10412, в/п 2т, зав. №8840352, 1988р.в., що знаходиться в с. Домантове, Золотоніський район, Черкаська обл., перебуває у несправному стані та не може бути допущений до подальшої експлуатації до проведення ремонту.
Суд надає перевагу вказаним доказам, що надані відповідачем, оскільки у акті перевірки від 10.08.2018 №499-067 позивачем не зафіксовано фактичне використання кран-балки, а інші докази такого використання не надані. Крім цього, факт неможливості використання кран-балки засвідчено ПП «Діагностика-Центр», яке є стороннім підприємством.
Щодо газового балону (посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа), автозаправної станції (резервуар інвентарний №604/111 V=10м3, №607/1, №607/11 та б/н V=50м3) та електроустаткування вище 1000 В (трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП-992, ТП-122, ТП-323, ТП-432) судом встановлено, що на момент перевірки вказане обладнання експлуатувалось відповідачем за відсутності дозволів на їх експлуатацію та дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Згідно частини 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції чинній на момент подання позову) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюється вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт та експлуатації обладнання може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці саме у разі, коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідач усунув порушення в частині експлуатації газового балону (посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа), автозаправної станції (резервуар інвентарний №604/111 V=10м3, №607/1, №607/11 та б/н V=50м3), що підтверджується наказом №64/1 від 16.08.2018, наказу №64/к від 16.08.2018, якими заборонено їх експлуатацію. Таким чином, вказане обладнання на час розгляду справи відповідачем не експлуатується.
Також відповідач частково усунув порушення щодо виконання робіт з технічного обслуговування електроустаткування вище 1000 В (трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП-992, ТП-122, ТП-323, ТП-432) шляхом укладення договору №20/09-1 на комплексне технічне обслуговування від 20.09.2018 з ТОВ «Енерголюксмонтаж», яке має відповідний дозвіл, а також здійснив заходи щодо отримання дозволу, уклавши договори про надання послуг з експертного обстеження від 19.11.2018 з ДП «Черкаський експертно-технічний центр Держпраці».
Також відповідач призначив наказом № 71 від 21.09.2018 відповідальним за електрогосподарство головного енергетика ОСОБА_4, а на час його відсутності - головного інженера ОСОБА_6, які згідно посвідчень №254-18-2018 та №254-19-2018 від 13.09.2018, виданих Навчально-виробничим центром «Професійна безпека» допущені до роботи в електроустановках з напругою до та понад 10000В ТОВ «Електролюексмонтаж».
Вказані заходи свідчать, що відповідач після проведення перевірки застосував заходи, необхідні усунення загрози життю та здоров'ю людей, які мають безпосередній доступ електроустаткування вище 1000 В (трансформаторних підстанцій 10/0,4 кВ ТП-992, ТП-122, ТП-323, ТП-432), та до іншого обладнання, а саме: автозаправної станції та газового балону.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на час розгляду справи підстави для застосування заходів реагування відсутні, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Управління Держпраці у Черкаській області (бульвар Шевченка, 205, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 39881228) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 31 січня 2019 року.
Суддя А.В. Руденко