
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4444/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Іванес Х.О.,
за участю : представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Рихвицького Р.А., представника третьої особи Кушніра З.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
Встановив:
Позивач, ОСОБА_4 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій міститься вимога: визнати протиправним та скасувати рішення №9 від 17.08.2018 р про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 р., прийняте головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Павловим Юрієм Олександровичем.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в серпні 2018 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Павловим Юрієм Одександровичем проведено планову перевірку у Відділі містобудування і архітектури Управління містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради.
На підставі вказаної перевірки головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Павловим Юрієм Одександровичем прийнято рішення №9 від 17.08.2018 р про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 р.
На переконання позивача, рішення №9 від 17.08.2018 р про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 р є незаконним, оскільки, рішенням сесії Трускавецької міської ради №860 від 06.03.2018 р затверджено містобудівну документацію на місцевому рівні «Детальний план території в районі АДРЕСА_1». Відповідно зазначеною містобудівною документацією (детальним планом) уточнено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 згідно Генерального плану та проекту Плану зонування території м. Трускавець, а саме запропоновано будівництво багатоквартирного житлового будинку з гаражем у цокольному поверсі. Поверховість повинна бути 4 наземні поверхи.
Позивач вважає, що відповідач, прийняв неправомірне рішення про скасування містобудівних умов та обмежень, порушив законні права та інтереси позивача, оскільки створив перешкоди останньому у реалізації його намірів забудови земельної ділянки, а саме у розробленні проекту будівництва на підставі виданих містобудівних умов та обмежень, його затвердженні, оформленні дозвільних документів на будівництво та здачі в експлуатацію.
Відтак, на думку позивача, спірним рішенням відповідач порушив частину 2 статті 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представник відповідача - Держаної архітектурно-будівельної інспекції України позов не визнав. Долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що відділом Управління містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради видано містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1, м. Трускавець, Львівської області» затвердженні наказом №13-м/у від 04.05.2018 року.
Відповідач зазначив, що при видачі управлінням містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради зазначених містобудівних умов та обмежень, виявлено ознаки порушення вимог містобудівного законодавства, а саме: наміри забудови земельної ділянки не відповідають положенням містобудівної документації на місцевому рівні, а саме чинному генплану м. Трускавець та плану зонування території м. Трускавець, оскільки відповідно до містобудівного розрахунку кількість поверхів 4+ цокольний. Відповідно до плану зонування території м. Трускавець об'єкт розташовується в зоні Ж-І-К зона двохфукційної житлової забудови (біфункціональне житло) переважні види забудови 1-3 поверхневі садибні житлові будинки розраховані на прийом 2-3 сімей відпочиваючих, іншого не передбачено. Відповідно зазначене є порушення вимог ч.1 ст.25, ч.4 ст.26, ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Представник третьої особи - Управління містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради позовні вимоги просив задовольнити. Долучив до матеріалів справи письмові пояснення на позовну заяву в яких зазначив, що управлінням містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради на підставі містобудівної документації на місцевому рівні, а саме «Детального плану території в районі АДРЕСА_1 у м. Трускавець», з дотриманням норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», видав містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», яким дозволено проектування будівництва багатоквартирного житлового будинку висотою 22,00 м. 4 поверхи+цокольний. Тому вважає, що головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівської області Павлова Ю.О. безпідставно та неправомірно прийняв рішення про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», затверджених Наказом №13-м/у від 04.05.2018 р.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити повністю.
Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_4 відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно №120359256 від 12.04.2018 р., є власником земельної ділянки площею 0,12 га, кадастровий номер НОМЕР_2, по АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
Рішенням сесії Трускавецької міської ради №860 від 06.03.2018 року затверджено містобудівну документацію «Детальний план в районі АДРЕСА_1». Вказаною містобудівною документацією запропоновано будівництво багатоквартирного житлового будинку з гаражем у цокольному поверсі. Поверховість повинна бути 4 наземні поверхи.
Управлінням містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради ОСОБА_4 видані містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1» затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 року.
17 серпня 2018 року головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Павловим Ю.О. на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 23.06.2018 р №799 та направлення на проведення планової перевірки від 23.07.2018 року №7-мб/пл, 17.08.2018 р , проведено планову перевірку відділу містобудування та архітектури управління містобудування архітектури та землекористування Трускавецької міської ради за період діяльності IV квартал 2015 р- ІІ квартал 2018 р.
За результатами перевірки складено акт перевірки №7- мб/пл від 17 серпня 2018 року.
В акті Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області №7- мб/пл від 17 серпня 2018 року перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил встановлено, що:
Відділом містобудування та архітектури управління містобудування архітектури та землекористування Трускавецької міської ради видано містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1» затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 року.
Відповідно до містобудівного розрахунку та даних з МУтаО кількість поверхів 4+цокольний.
Відповідно до плану зонування території м. Трускавець об'єкт розташовується в зоні Ж-І-К зона двохфункційної житлової забудови (біфункціональне житло) переважні види забудови 1-3 поверхові садибні житлові будинки розраховані на прийом 2-3 сімей відпочиваючих, іншого не передбачено.
Наміри забудови земельної ділянки не відповідають положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, а саме чинному Генплану м. Трускавець та Зонінгу.
Порушено вимоги ч.1 ст.25, ч.4 ст.26, ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийнято оскаржене рішення № 9 від 17 серпня 2018 року про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1» затверджені наказом №13-м/у.
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області звернувся із даним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 та 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» ( Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Згідно із частиною другою статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі в редакції чинній на момент проведення перевірки) державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі у порядку, встановленому Кабінетом Міністри України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (далі - Порядок №698, в редакції чинній на момент проведення перевірки), пунктом 2 якого передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі (далі - головні інспектори будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок. Перевірки проводяться головним інспектором будівельного нагляду або кількома головними інспекторами будівельного нагляду.
Як передбачено частиною одинадцятою статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. (пункт 6 частини дванадцятої статті 41 цього Закону).
Як передбачено підпунктами 1, 2 пункту 3 Порядку №698, основними завданнями нагляду є: виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність», органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; 2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів;
Підпунктом 6 пункту 5 Порядку №698 передбачено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: скасовувати чи зупиняти дію прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті Держархбудінспекції..
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави суду дійти висновку про те, що головні інспектори будівельного нагляду вправі перевіряти законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.
Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Судом встановлено, що рішенням сесії Трускавецької міської ради №860 від 06.03.2018 року затверджено містобудівну документацію «Детальний план території в районі АДРЕСА_1».
Відділом містобудування та архітектури Управління містобудування, архітектури та землекористування Трускавецької міської ради, на підставі містобудівної документації «Детальний план території в районі АДРЕСА_1» видано ОСОБА_4 містобудівні умови та обмеження, затверджені наказом №13 від 04 травня 2018 року для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1».
У вказаних містобудівних умовах та обмеженнях передбачено проектування будівництва багатоквартирного житлового будинку висотою 22,00 м (4 житлові поверхи + влаштування відкритого автопаркінгу в частині цокольного поверху).
Водночас підставою для прийняття оскаржуваного рішення від 17.08.2018 №9, яким скасовано містобудівні умови та обмеження від 04.05.2018 №13-м/у, стало те, що вказані містобудівні умови прийняті з порушенням норм містобудівного законодавства та при невідповідності намірів забудови положенням містобудівної документації на місцевому рівні.
Так, згідно із частиною першою статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої, шостої, восьмої статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації є замовниками, організовують розроблення, внесення змін та подання генерального плану населеного пункту на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради.
Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується.
Як передбачено статтею 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.
Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.
Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»:
1.Забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
2.Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
3. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
4. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
5. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:
- отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
- розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;
- затвердження проектної документації;
- виконання підготовчих та будівельних робіт;
- прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
- реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Частиною 1 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Частинами 2, 3 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру. Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним. Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення). Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
Частиною 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Тобто, даною редакцією частини 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачено підстав для скасування містобудівних умов та обмежень, про що йдеться в спірному рішенні.
Під час проведення перевірки , відповідачем не взято до уваги те, що рішенням сесії Трускавецької міської ради №860 від 06.03.2018 року затверджено містобудівну документацію на місцевому рівні «Детальний план території в районі АДРЕСА_1». Цією містобудівною документацією (детальним планом) уточнено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 згідно Генерального плану та проекту Плану зонування території м. Трускавець, а саме запропоновано будівництво багатоквартирного житлового будинку з гаражем у цокольному поверсі. Поверховість повинна бути 4 наземні поверхи.
Водночас, згідно частини 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.
Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або за рішенням суду.
Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється:
- за заявою замовника;
-головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам;
-за рішенням суду.
У разі скасування в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду або за рішенням суду містобудівних умов та обмежень посадові особи відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури несуть відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних норм права дає підстави стверджувати, що частина 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає виключний перелік підстав для скасування містобудівних умов та обмежень.
Відповідно до частини 4 статті 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відтак, з аналізу частини 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», єдиною підставою для скасування містобудівних умов та обмежень є невідповідність містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам, так як дві інші підстави: заява замовника та рішення суду відсутні.
Водночас, судом встановлено, що ні норми частини 4, ні частини 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не містять такої підстави для скасування містобудівних умов та обмежень як невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні та вимогам чинного законодавства чи порушення 7-денного терміну видачі таких умов з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами.
Таким чином, зважаючи на те, що містобудівні умови та обмеження відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, суд дійшов висновку, що спірне рішення відповідача суперечить статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Крім того, суд зазначає, що рішення відповідача було прийняте без урахування права позивача на участь у процесі такого прийняття, оскільки такі рішення вочевидь мають несприятливі наслідки для прав позивача, так як ускладнюють та зумовлюють неможливість здійснювати останнім будівництво і перешкоджають реалізації права власності на його майно.
У даному аспекті суд звертає увагу, що пункт 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язує адміністративні суди у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Спірне рішення відповідача порушує пункт 8 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті(вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
У рішенні у справі "Tumeliai v. Lithuania" від 09.01.2017 ЄСПЛ зазначив, що "ризик, пов'язаний з помилкою, допущеною державним органом, повинна нести сама держава". Суд не погодився з аргументами уряду, що заявники мали підозрювати, що дозвіл на будівництво був "нестійким". Тому ЄСПЛ дійшов висновку: оскільки влада підтвердила, що будинок може бути зведений, у заявників не було достатніх підстав сумніватися в законності такого рішення й вони мали право розраховувати на те, що воно в майбутньому не буде оголошене неправомірним.
Враховуючи вищенаведене та обставини даної справи, суд вважає, що рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області № 9 від 17 серпня 2018 року про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 р є протиправним та таким що підлягає скасуванню.
За таких обставин, оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 704,80 грн., такі судові витрати відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд -
Вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України №9 від 17 серпня 2018 року про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», затверджені наказом №13-м/у від 04.05.2018 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м. Київ, б-р. Лесі України, 26, ЄДРПОУ 37471912) на користь ОСОБА_4 (АДРЕСА_2; РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні) 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 04 лютого 2019 року.
Суддя Гулкевич І.З.