
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
05.02.2019 р. справа №520/40/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом
ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про1) визнання незаконними дій Зміївського ОУПФУ Харківської області щодо призупинення виплати ОСОБА_1; 2) визнання протиправним та скасування рішення Зміївського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Зміївського ОУПФУ Харківської області від 06.04.2018 року про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018р.; 3) визнання протиправною бездіяльність ГУПФУ Харківської області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1, з 01.04.2018р. по 31.07.2018р.; 4) зобов'язання ГУПФУ Харківської області провести виплату пенсії ОСОБА_1, за період з 01.04.2018 р. по 31.07.2018 р.; 5) звернення до негайного виконання рішення суду в межах суми пенсії за один місяць, -
встановив:
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що громадянин має право на одержання виплат за раніше призначеною пенсією, але внаслідок вчинення відповідачами протиправних дій коштів за пенсією з 01.04.2018р. не одержав.
Відповідач, Зміївське ОУПФУ в Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що рішення про припинення виплат за пенсією обумовлено об'єктивними чинниками, а саме: відсутністю необхідних доказів постійного проживання пенсіонера на території України, де безперешкодно функціонують органи державної влади України.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення зазначив, що від позивача надійшла заява від 29.05.2018р. про призначення пенсії за вислугу років по лінії МВС 29.05.2018р., а тому пенсію було призначено саме з 29.05.2018р., тобто з дати звернення ОСОБА_1 до управління.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом установлено, що позивач є громадянином України, має правовий статус внутрішньо переміщеної особи, як пенсіонер початково знаходився на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, пенсія за вислугу років була призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ". З 01.12.2014р. перебував на обліку в ГУ ПФУ у Харківській області та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
07.08.2017р. від позивача до ГУ ПФУ у Харківській області надійшла заява про припинення виплати пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв'язку з переходом на пенсію у порядку Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 01.08.2017 року знаходився на обліку в Зміївському ОУПФУ Харківської області.
Рішенням Зміївського ОУПФУ Харківської області від 06.04.2018р. виплату пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №165933 припинено з 01.04.2018р. згідно з протоколом Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №13 від 27.03.2018р. на підставі п.п.2 п.12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р. №365.
23.05.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Зміївського ОУПФУ Харківської області про поновлення виплати пенсії за віком.
25.05.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Зміївського ОУПФУ Харківської області із заявою про припинення виплат пенсії з 01.06.2018р. у зв'язку з переходом на пенсію у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
На підставі даної заяви від 25.05.2018р. Розпорядженням Зміївського ОУПФУ Харківської області від 25.05.2018р. виплату пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №165933 припинено з 01.06.2018р.
Відповідно до атестату Зміївського ОУПФУ Харківської області про зняття з обліку від 25.05.2018р. №57 пенсійну справу (особовий рахунок №963090165933) знято з обліку з 01.04.2018р., пенсію виплачено по 31.03.2018р.
Отже, між позивачем та Зміївським ОУПФУ в Харківській області виникли правовідносини у період з 01.09.2017р. по 01.06.2018р.
29.05.2018р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області із заявою про призначення йому виплати пенсії за вислугу років у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Протоколом ГУ ПФУ в Харківській області від 29.05.2018р. за пенсійною справою - 2003024971 (МВС) ОСОБА_1 призначено пенсію з 29.05.2018р.
Таким чином, між позивачем та ГУ ПФУ в Харківській області склалися правовідносини саме з 29.05.2018р.
Відповідно до розрахунку ГУ ПФУ в Харківській області на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2003024971 ОСОБА_1 за період з травня по липень включно сума доплати складає 8.503,82 грн.
Проте, доказів проведення даних виплат відповідачем до матеріалів справи не надано.
При цьому, даних про припинення нарахувань за пенсією або скасування рішення про призначення пенсії (чи втрати юридичної дії цього рішення у будь-який інший спосіб) матеріали справи не містять.
Перевіряючи відповідність закону оскаржених діянь владного суб'єкта, суд зазначає, що правовідносини з приводу соціального захисту громадян шляхом пенсійного забезпечення унормовані, насамперед, приписами ст.46 Конституції України, ст.25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, випадки, коли відбувається припинення виплат за пенсією, викладені у ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де передбачено, що підставою для припинення виплат є рішення суду або рішення тероргану ПФУ, а приводом для прийняття такого рішення: призначення пенсії за недостовірними документами; подія смерті особи; подія неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд; інші випадки згідно з законом.
Водночас із цим, суд зауважує, що іншого закону з приводу визначення таких приводів не існує.
Правовий висновок відносно застосування ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" міститься у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 р. по справі №805/402/18 (провадження Пз/9901/20/18) і полягає у тому, що за відсутності визначених законом підстав виплати за пенсією не можуть бути припинені.
У ході розгляду спору судом достеменно встановлено, що у спірних правовідносинах відсутні і приводи, і підстави для припинення виплати пенсії, визначені ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи спір, суд наголошує, що норми підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владні суб'єкти не забезпечили реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України України в частині своєчасного та повного проведення платежів за призначеною пенсією.
Крім того, суд зазначає, що встановлена судовим розглядом відсутність визначених законом підстав для припинення виплат за пенсією вимагає від суду у даному конкретному випадку застосування правила ч. 2 ст. 9 КАС України і виходу за межі позовних вимог у спосіб скасування рішення відповідача, Зміївського ОУПФУ Харківської області, у формі Рішенням від 06.04.2018р. про припинення виплати пенсії як безпідставної перешкоди у проведенні платежів за раніше призначеною пенсією.
Разом із тим, оскільки визнання діяння владних суб'єктів протиправним об'єктивно не здатне у даному конкретному випадку забезпечити неминуче, ефективне та дієве поновлення суб'єктивного права особи на одержання у власність коштів як виплат за пенсією, то суд вважає за необхідне обтяжити владних суб'єктів обов'язком провести платежі за невиплаченою пенсією саме на підставі даного рішення суду.
Підстав для застосування до спірних правовідносин положень ст. 382 КАС України судом не виявлено.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (Харківська обл., м.Зміїв, вул.Гагаріна,15, ЄДРПОУ 41248550) від 06.04.2018р. про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_2, місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.).
Зобов'язати Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області (Харківська обл., м.Зміїв, вул.Гагаріна,15, ЄДРПОУ 41248550) провести виплату пенсії з 01.04.2018 р. по 28.05.2018р. ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_2, місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) і допустити негайне виконання у межах платежу за один місяць.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити пенсію ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_2, місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) за період з 29.05.2018р. по 31.07.2018р. і допустити негайне виконання у межах платежу за один місяць.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В.Старосєльцева