
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2019 р. справа № 0940/2427/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.,
за участі:
секретаря судового засідання Озара О.Я.
представника позивача Ватутіна І.П.,
представника відповідача Юрчука Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради, (вул. Івана Сірка, 6, смт.Обертин,Тлумацький район, Івано-Франківська область) до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, (вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" № 0053695412 від 11.12.2018,-
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Комунальник" Обертинської селищної ради звернулося в суд із позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" №0053695412 від 11.12.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області протиправно, на думку позивача, прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0053695412 від 11.12.2018, яким до Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради застосовано штрафні санкції в розмірі 51531,65 грн.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що не погоджується з висновками акту від 11.12.2018 № 608/09-19-54-12/40260577, які стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення. Податкова накладна № 97 від 30.06.2017 на загальну суму 56 500 грн., у тому числі ПДВ 9416, 67 грн. зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.07.2017 - з протермінуванням 5 календарних днів, а податкова накладна № 173 від 28.12.2017 на загальну суму 3 035 398, 60 грн. у тому числі ПДВ 505 899, 77 грн., з протермінуванням 1 календарний день. Однак підстав для застосування до Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради штрафу, передбаченого пп. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України немає, оскільки несвоєчасно зареєстровані податкові накладні не надавалися отримувачу (покупцю), відповідно до Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2015 №1307. Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів. Статтею 195 Податкового кодексу України визначено перелік операцій що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а статтею 197 Податкового кодексу України - перелік операцій, які звільненні від оподаткування. Аналіз вищевказаних приписів Податкового кодексу України, на думку позивача, дає підстави вважати, що не застосування до платників податків за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних можливо у трьох випадках: податкові накладні не надаються покупцю; податкові накладні складені на постачання товарі чи послуг, для операцій, які звільнені від оподаткування; податкові накладні складені на постачання товарі чи послуг, для операцій які оподатковуються за нульовою ставкою. Оскільки податкові накладні № 97 від 30.06.2017 та № 173 від 28.12.2017 виписані не платникам ПДВ та не надавалися їм, штраф застосовний до Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради контролюючим органом протиправно.
Відповідач скористався правом на подання (09.01.2019) відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що за наслідками проведеної перевірки Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних № 97 від 30.06.2017 та № 173 від 28.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. При цьому у відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів. Для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідна наявність двох складових, а саме податкова накладна не повинна надаватися отримувачу та одночасно повинна бути складена на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. В даному випадку, податкові накладні не надавалися отримувачу послуг, однак складені за наслідками оподатковуваних операцій, а тому податкове повідомлення-рішення форми "Н" № 0053695412 від 11.12.2018 прийнято контролюючим органом у відповідності до норм чинного законодавства.
У відповіді на відзив (15.01.2019) представник позивача зазначив, що контролюючий орган на власний розсуд тлумачить приписи ст. 120-1 та ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки, якщо податкова накладна не надається отримувачу товарів/послуг то накладення на платника податку на додану вартість за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних штрафу не здійснюються. Крім цього, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України).
Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив (17.01.2019) згідно якого зазначив, що положеннями Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2015 №1307 визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю. Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради, як безпідставних.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.11.2018 відкрито провадження в даній справі.
Суд, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши усні пояснення представника позивача, представника відповідача дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Судом встановлено, що між Комунальним підприємство "Комунальник" Обертинської селищної ради та Жуківською сільською радою Тлумацького району укладено договір підряду № 25 від 03.05.2017 на виконання робіт з копітального ремонту клубу в с. Жуків Тлумацького району (а.с. 16 - 23).
Згідно податковою накладної № 97 від 30.06.2017 загальна вартість виконаних робіт становить 56 500 грн., у тому числі ПДВ 9416, 67 грн. (а.с. 34).
Також між позивачем та Обертинською селищною радою Тлумацького району укладено договір № 53 від 24.11.2016 на виконнаня робіт по будівництву очисних споруд та каналізаційних мереж в селищі Обертин Тлумацького району (а.с. 24).
Загальна сума виконаний робіт складає 3 035 398, 60 грн. у тому числі ПДВ 505 899, 77 грн., що підтверджується податковою накладною № 173 від 28.12.2017 (а.с. 36).
Судом встановлено, що головним державним ревізором - інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб, контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Тисменицького управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних Комунальним підприємство "Комунальник" Обертинської селищної ради за червень та грудень 2017 року.
За наслідками проведеної перевірки складено акт від 11.12.2018 № 608/09-19-54-12/40260577, яким встановлено, що позивачем порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України - порушено терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. При проведені перевірки використано дані Єдиного реєстру податкових накладних, з датою виписки податкових накладних 30.06.2017 та 28.12.2017 зареєстрованих 20.07.2017 та 16.02.2018 відповідно (а.с. 14).
На підставі наведеного, у відповідності до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/рахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України, прийнято податкове повідомлення - рішення за № 0053695412 від 11.12.2018, яким до Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради застосовано штраф у розмірі 10%, що складає 51 531, 65 грн.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з вимогами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За змістом окремих абзаців пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Як встановлено судом та не заперечується позивачем податкову накладну № 97 від 30.06.2017 на загальну суму 56 500 грн., у тому числі ПДВ 9416, 67 грн. зареєстровано Комунальним підприємством "Комунальник" Обертинської селищної ради в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.07.2017 - з порушенням терміну на 5 календарних днів, а податкову накладну № 173 від 28.12.2017 на загальну суму 3 035 398, 60 грн. у тому числі ПДВ 505 899, 77 грн., на 1 календарний день (а.с. 35, 37).
Комунальним підприємством "Комунальник" Обертинської селищної ради податкові накладні № 97 від 30.06.2017 та № 173 від 28.12.2017 не надавалися Жуківській сільській раді Тлумацького району та Обертинській селищній раді Тлумацького району, оскільки останні не є платниками ПДВ, про що зазначено представником позивача в судовому засіданні.
Як вбачається з вищевказаних податкових накладних, позивач не звільнений від оподаткування (основна ставка податку 20 %) та обсяги постачання товарів не оподатковуються за нульовою ставкою (сума за ставкою 0% відсутня) (а.с. 34, 36).
Наявність обов'язку у платника податків щодо здійснення реєстрації відповідних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є спірним у цій справі. Спірним є саме наявність чи відсутність підстав для застосування штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
З 01 січня 2017 року законодавцем змінено редакцію пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. На відміну від попередньої редакції цієї статті, яка встановлювала штрафні санкції за порушення термінів реєстрації виключно податкових накладних, що підлягають наданню покупцям, чинною на момент виникнення правовідносин редакцією визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Відповідно до пункту 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2015 №1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини, зокрема, 04 - складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання, 08 - складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Отже, положеннями вказаного Порядку визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.
Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.12.2015 №1307 дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Вказана правова позиція висловлена у рішеннях Верховного Суду від 11.12.2018 року у справі № 807/68/18 та від 04.09.2018 року по справі № 816/1488/17.
Додатково суд зазначає, що пунктом 198.5 статті 198 Податкового кодексу України, визначено випадки складання зведених податкових накладних та встановлено обов'язок платника податків скласти таку податкову накладну не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку заповнення податкової накладної визначено особливості складання зведених податкових накладних, зокрема, у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України. При цьому пунктом 3 цього Порядку визначено, що усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Відтак, факт складання податкової накладної впливає на строк її складання і жодним чином не впливає на строк її реєстрації, визначений пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Порушення такого строку становить, з урахуванням встановлених обставин справи, склад правопорушення, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 04 вересня 2018 року по справі № 816/1488/17.
Безпідставними є посилання позивача на положення підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, оскільки презумпція правомірності рішень платника податку застосовується у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
У даному випадку позивачем не враховано змін нормативного регулювання, які відбулися у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, а тлумачення норм здійснюється вибірково.
Таким чином, позов Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" № 0053695412 від 11.12.2018 до задоволення не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Комунального підприємства "Комунальник" Обертинської селищної ради до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" № 0053695412 від 11.12.2018 року, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Рішення складене в повному обсязі 05 лютого 2019 р.