Ухвала суду № 79608245, 04.02.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
580/340/19
Номер документу
79608245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі

04 лютого 2019 року Справа № 580/340/19 м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Черкаської міської ради, департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Черкаської міської ради, департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якому просить.

- визнати протиправним рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, щодо відмови відповідно до абзацу 6 пункту 7, підпункту 3 пункту 12 «Положення про призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 при нарахуванні житлової субсидії на опалювальний період 2018-2019 років

- визнати протиправною бездіяльність комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій щодо не врахування складних життєвих обставини родини ОСОБА_1;

- скасувати рішення комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій від 04.01.2019 року, та щодо включення при нарахуванні житлової субсидії на опалювальний період 2018-2019 років в розрахунок сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1 дохід його дружини ОСОБА_2 у розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб;

- зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій включити в розрахунок сукупного доходу домогосподарства дохід його дружини - ОСОБА_2 у розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб з подальшим призначенням ОСОБА_1 щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2018-2019 років.

- зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій повторно розглянути звернення ОСОБА_1 до даної Комісії від 01.10.2018 року, 03.10.2018 року та 01.11.2018 року;

- зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій зобов'язати комісію виконавчого комітету Черкаської міської ради по розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій відповідно до абзацу 6 пункту 7, підпункту 3 пункту 12 «Положення про призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 ухвалити рішення про включення в розрахунок сукупного доходу домогосподарства ОСОБА_1, враховучи наявні складні життєві обставини, дохід його дружини - ОСОБА_2 у розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб з подальшим обчисленням і призначенням ОСОБА_1 щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2018-2019 років з 01.10.2018 та наданням інформації про її призначення до управителів, надавачів, а також виконавців комунальних послуг;

- визнати протиправною бездіяльність департаменту соціального захисту Черкаської міської ради щодо відмови відповідно до Конституції України, статті 22 Закону України «Про міліцію» поновити ОСОБА_1 пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою;

- зобов'язати департамент соціального захисту Черкаської міської ради поновити ОСОБА_1 пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою з дня його звернення безпосередньо до Департаменту соціального захисту Черкаської міської ради про її поновлення, а саме з 16.11.2018 року;

- зобов'язати департамент соціального захисту Черкаської міської ради внести інформацію про поновлення пільги ОСОБА_1 у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як пенсіонеру правоохоронних органів, звільнених зі служби за хворобою до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги;

- зобов'язати департамент соціального захисту Черкаської міської ради інформацію про поновлення ОСОБА_1 пільги у розмірі 50-ти відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг довести до відома управителів, надавачів, а також виконавців комунальних послуг з подальшим проведенням перерахунку оплати житлово-комунальних послуг з 16.11.2018 року;

- стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради, як відповідального за дії та бездіяльність створеної ним Комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, наданню населенню пільг та житлових субсидій, а також з департаменту соціального захисту Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 1650 гривень, як компенсацію за моральну шкоду, яка полягає у нанесених моральних та душевних стражданнях, що заподіяні протиправними діями суб'єктів владних повноважень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку оскаржувані дії та рішення відповідачів суперечить чинному законодавству України.

Спір виник із публічно-правових відносин, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Позивачем до позовної заяви додано клопотання про звільнення від сплати судового збору, мотивоване скрутним матеріальним становищем, та в якому вказує, що сума яку необхідно сплатити за подання його позовної заяви перевищує 5% його розміру річного доходу, а отже відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» дає суду право звільнити позивача від сплати судового збору.

З наявної в матеріалах справи довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 09.01.2019 року №2191/02-26 вбачається, що сума пенсії ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року становить 62426 грн. 94 коп.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних-осіб платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, виданих ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області стосовно позивача, з 01 кварталу 2018 року по 4 квартал 2018 року інформація про доходи відсутня.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Частиною 2 наведеної статті передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, постановлення ухвали про звільнення позивача від сплати судового збору є виключно правом суду, а не обов'язком та залежить від майнового стану сторони.

Оскільки даний позов подано позивачем у 2019 році, то сума судового збору, що підлягає сплаті при подачі до суду адміністративного позову, який містить десять вимог немайнового характеру складає 7684 грн., при цьому враховуючи дохід позивача за 2018 рік, що становив 62426 грн. 94 коп., то розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік (62426,94 х 5% = 3121 грн. 35 коп.), що може бути підставою для звільнення судом позивача від сплати судового збору, згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».

Крім того, позивачем також заявлено клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, оскільки вимоги заявлені позивачем мають для нього особливу важливість.

Вирішуючи вказане клопотання, суд виходить з наступного.

Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного) (ч. 1 ст. 12 КАС України).

Згідно ч. 2 ст. 12 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

При цьому, п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи, що характер спірних правовідносин відносить дану справу до справ незначної складності розгляд якої здійснюється без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), то суд з огляду на матеріли адміністративної справи та норми чинного законодавства вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивача.

Керуючись ст. ст. 160, 168, 169, 171, 243, 248, 259-263 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін - відмовити.

Прийняти позовну заяву до розгляду.

Відкрити провадження в адміністративній справі.

Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання).

Відповідно ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Встановити відповідачу 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Роз'яснити учасникам справи, що докази, не подані у встановлений судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

Інформацію у справі, що розглядається учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.ck.court.gov.ua/sud2370.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Учасники справи, які з поважних причин не можуть прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.

Суддя В.В. Гаращенко