
Справа № 822/1969/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування окремих видів грошового забезпечення при виготовленні та при направленні до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 28.04.2017 №43/121/49-2017 та від 23.03.2018 №43/121/49-2018, виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, на які позивач набув право, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016, за формою згідно додатка 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок №45), чинної на час виникнення в мене права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" (далі - Постанова №988); ненаправлення нової довідки до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області для перерахунку мені пенсії з 01.01.2016;
- зобов'язати відповідача для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 та з 01.05.2018 виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, з інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294), а також змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3100,00 грн; оклад за званням полковник міліції - 2400,00 грн; надбавка за стаж служби - 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% посадового окладу; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50% посадового окладу; премія - 33,3% від (посадовий оклад + оклад за спеціальним званням + надбавка за вислугу років + надбавка за службу в умовах режимних обмежень + надбавка за виконання особливо важливих завдань + надбавка за оперативно-розшукову діяльність);
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою від 11.06.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 11.06.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд зупинив провадження у справі №822/1969/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.
Ухвалою від 05.02.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив провадження у адміністративній справі №822/1969/18.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія згідно із законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Ліквідаційна комісія Управління МВС України у Хмельницькій області склала та подала до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 28.04.2017 №43/121/49-2017 та від 23.03.2018 №43/121/49-2018, в які протиправно не включила надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за оперативно-розшукову діяльність та премію в розмірі 33,3%. Ліквідаційна комісія Управління МВС України у Хмельницькій області створила передумови для неврахування додаткових видів грошового забезпечення під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що довідки від 28.04.2017 №43/121/49-2017 та від 23.03.2018 №43/121/49-2018 складені відповідно до вимог пункту 5 Порядку №45 та на виконання вимог частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ. Постановою №988 вперше встановлені види грошового забезпечення для поліцейських, будь-які доповнення до Постанови №1294 не прийняті. У Постанові №988, прийняття якої є підставою для перерахунку пенсії, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність відсутні, їх виплата поліцейським ГУНП у Хмельницькій області не здійснювалася. Розмір премії 0,82%% є середнім, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Постанова №1294 визначає види та структуру грошового забезпечення не поліцейських, а інших категорій осіб. Вказані відносини для поліцейських врегульовані Постановою №988, тому норми Постанови №1294 не підлягають застосуванню при виготовленні вищевказаної довідки.
У відповіді на відзив позивач підтвердив доводи, викладені у позовній заяві, та просив її задовольнити в повному обсязі.
У запереченнях відповідач підтвердив доводи, викладені у відзиві на позов, та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 з підстав їх необґрунтованості.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
У зв'язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області виготовила довідки від 28.04.2017 №43/121/49-2017 та від 23.03.2018 №43/121/49-2018 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Вважаючи, що у довідку від 28.04.2017 №43/121/49-2017 безпідставно не включені додаткові види грошового забезпечення, які враховувались для призначення пенсії, позивач 12.12.2017 звернувся до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області з заявою про видачу та направлення до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Листом від 18.12.2017 №49/131-Б ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області відмовила позивачу щодо виготовлення такої довідки.
28.02.2018 позивач повторно звернувся до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області з заявою про видачу та направлення до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до довідки від 23.03.2018 №43/121/49-2018 розмір грошового забезпечення позивача становить: посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби 50% - 2750,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465,00 грн, премія у розмірі 0,82% - 71,46 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виготовлення для перерахунку пенсії нової уточненої довідки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
07.11.2015 набрав чинності закон України "Про Націоналу поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.
За змістом статті 102 Закону №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Статтею 63 Закону №2262-XII, в редакції закону України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набрав чинності 29.12.2015, передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Кабінет Міністрів України Постановою №988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, у позивача, як у колишнього працівника міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до абзаців 1-6 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Абзацом 7 пункту 5 Порядку №45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії діючим законодавством для поліцейських не передбачені та не виплачувались.
Форма довідки про розмір грошового забезпечення, яка враховується для перерахунку пенсії, передбачена Порядком №45 в редакції від 21.02.2018. Відповідно до змісту цієї довідки складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії є посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.
Відповідно до інформації Національної поліції від 19.04.2017 №4060/03/48-2017 середній розмір премії поліцейського за посадою начальник відділу поліції становить 0,82%.
Таким чином, з урахування вимог абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції є посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років. Інші види грошового забезпечення ані Порядком №45, ані Постановою №988 на момент видачі довідки від 23.03.2018 №43/121/49-2018 не передбачені. Тому відповідач правомірно видав вказану довідку.
У пункті 2.1 рішення від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача складена ліквідаційною комісією Управління МВС України у Хмельницькій області та направлена до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області відповідно до Порядку №45.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема, відповідачем у справі.
Проведений Головним управління ПФУ у Хмельницькій області на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України у Хмельницькій області від 23.03.2018 №43/121/49-2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 призвів до збільшення розміру пенсії позивача.
Рішенням від 12.03.2018, залишеним без змін рішенням Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018, у зразковій справі №802/2196/17-а Верховний Суд відмовив у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії, та зобов'язання виготовити та направити до пенсійного органу нову уточнену довідку про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, висновки Верховного Суду, викладені у справі №802/2196/17-а, щодо правомірності виготовлення довідки для перерахунку пенсії пенсіонера внутрішніх справ, яка містить складові грошового забезпечення, передбачені Порядком №45 та Постановою №988 (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років), є обов'язковими для врахування при розгляді інших справ.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій, в зв'язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук