
Справа № 560/3658/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, виходячи з коефіцієнту заробітної плати 1,49599, з 30.01.2004.
Ухвалою від 12.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1.
Ухвалою від 07.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд повернув позивачу позовну заяву в частині позовних вимог з 30.01.2004 по 08.11.2017.
Ухвалою від 07.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 05.02.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що під час здійснення перерахунків протягом 2004-2017 років відповідач безпідставно зменшив коефіцієнт заробітної плати з 1,49599 на 0,8549.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) розмір пенсії пенсіонера залежить від тривалості стажу, заробітної плати та показників середньої заробітної плати по Україні. Оскільки під час здійснення перерахунків позивачу змінювались розміри її зарплати та середньої заробітної плати по Україні, то і коефіцієнт заробітної плати також змінювався, тому вимоги заявлені безпідставно.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
Позивачу - ОСОБА_1 з 30.01.2004 призначена пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV в розмірі 199,80 грн (372,72 х 1,49599 х 0,35833, де 372,72 грн - середня заробітна плата працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2003 рік, 1,49599 - коефіцієнт заробітної плати, 0,35833 - коефіцієнт стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%).
10.02.2006 на підставі заяви позивача відповідач здійснив перерахунок її пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV. Розмір пенсії позивача з 01.02.2006 становив 407,05 грн (735,57 х 1,20592 х 0,37833, де 735,57 грн - середня заробітна плата по Україні за 2005 рік, 1,20592 - коефіцієнт заробітної плати, 0,37833 - коефіцієнт стажу, + 14,41 грн доплати до прожиткового мінімуму + 57,05 доплати за понаднормативний стаж).
21.02.2008 на підставі заяви позивача відповідач здійснив перерахунок її пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV. Розмір пенсії позивача з 21.02.2008 становив 678,16 грн (1197,91 х 1,02840 х 0,47800, де 1197,91 грн - середня заробітна плата по Україні за 2007 рік, 1,02840 - коефіцієнт заробітної плати, 0,47800 - коефіцієнт стажу, + 89,30 грн доплати за понаднормативний стаж).
30.11.2009 на підставі заяви позивач переведена з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в розмірі 938,23 грн (1573,99 х 0,92412 х 0,41677 х 1,35, де 1573,99 грн - середня заробітна плата по Україні за 2008 рік, 0,92412 - коефіцієнт заробітної плати, 0,41667 - коефіцієнт стажу, 1,35 - величина оцінки одного року страхового стажу, + 120,33 грн доплати за понаднормативний стаж).
28.01.2010 відповідно до заяви позивач переведена з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у розмірі 999,30 грн (1650,43 х 0,91554 х 0,41833 х 1,35, де 1650,43 грн - середня заробітна плата по Україні за 2009 рік, 0,92412 - коефіцієнт заробітної плати, 0,41833 - коефіцієнт стажу, 1,35 - величина оцінки одного року страхового стажу, + 145,95 грн доплати за понаднормативний стаж).
28.09.2011 відповідно до заяви позивач переведена з пенсії за віком на пенсію по інвалідності ІІ групи в розмірі 90% в сумі 1054,59 грн (1982,63 х 0,85549 х 0,43500 х 1,35, де 1982,63 грн - середня заробітна плата по Україні за 2010 рік, 0,85549 - коефіцієнт заробітної плати, 0,43500 - коефіцієнт стажу, 1,35 - величина оцінки одного року страхового стажу, + 175,72 грн доплати за понаднормативний стаж).
24.11.2011 відповідно до заяви позивач переведена з пенсії по інвалідності на пенсію за віком в розмірі 1171,77 грн (1982,63 х 0,85549 х 0,43500 х 1,35, де 1982,63 грн - середня заробітна плата по Україні за 2010 рік, 0,85549 - коефіцієнт заробітної плати, 0,43500 - коефіцієнт стажу, 1,35 - величина оцінки одного року страхового стажу, + 175,72 грн доплати за понаднормативний стаж).
З 01.10.2017 розмір пенсії позивача становить 1774,20 грн (3764,40 х 0,85549 х 0,43500, де 3764,40 грн - середня заробітна плата по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, 0,85549 - коефіцієнт заробітної плати, 0,43500 - коефіцієнт стажу, + 51,12 грн доплата до прожиткового мінімуму + 322,20 грн доплати за понаднормативний стаж).
01.11.2017 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо роз'яснення пенсійного законодавства.
Листом від 23.11.2017 №478/В-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області роз'яснило ОСОБА_1 порядок визначення розміру пенсії, яку вона отримує, та застосування коефіцієнтів трудового стажу і заробітної плати.
Вважаючи лист від 23.11.2017 №478/В-12 відмовою пенсійного органу щодо здійснення перерахунку пенсії, позивач оскаржила її до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон №1058-IV.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За змістом частини другої статті 40 Закону №1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини 5 статті 10 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, розраховується кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.
Пенсія позивачу призначена відповідно до положень Закону №1058-IV до набрання чинності закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 (далі Закон - №2148-VIII), у зв'язку з чим підлягала перерахунку з 01.10.2017.
Пункт 4-3 ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV передбачає, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Законом №2148-VIII внесені зміни в Закон №1058-ІV щодо перерахунку призначених пенсій, внаслідок чого при здійсненні перерахунку пенсії позивача використовувався показник середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Вказані норми не визнані неконституційними в установленому законодавством порядку, тому у відповідача були відсутні підстави для їх незастосування.
Перерахунок пенсії позивача здійснений з 01.10.2017 із застосуванням таких показників: 3764,40 грн середньої заробітної плати (доходу) в Україні, 3220,41 грн. середньомісячний заробіток.
Отже, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився у зв'язку з змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати в Україні.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).
За змістом пункту 4.1 розділу ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Пунктом 1.7 розділу І Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Суд встановив, що з заявою про перерахунок пенсії в порядку, визначеному Порядком №22-1 у листопаді 2017 року позивач до пенсійного органу не зверталась. Подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заява стосувалась роз'яснення пенсійного законодавства.
За правилами частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судовому захисту підлягає лише порушене право. До адміністративного суду вправі звернутись кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушене чи оспорюється. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В процесі судового розгляду позивач не довела факт наявності спору з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії та існування у зв'язку з цим її законного права, яке потребує судового захисту.
Оскільки позивач не зверталась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку її пенсії, то суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору та у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук