Рішення № 79607885, 04.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
200/11721/18-а
Номер документу
79607885
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2019 р. Справа№200/11721/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23), з позовними вимогами:

- визнати дії відповідача, які полягали у відмові видати ОСОБА_2 довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи противоправними;

- зобов'язати відповідача видати ОСОБА_2 довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що звернувся в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 із заявою про взяття на облік її як внутрішньо переміщену особу, однак відповідно до листа відповідача від 10.09.2018 року їй було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зазначена відмова вмотивована тим, що місце реєстрації позивача не відноситься до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. Позивач не погоджується із вказаним рішенням та зазначає, що постійно мешкала у місті Донецьку, де має у власності квартиру, що підтверджується договором купівлі-продажу, а також її сім'я, а саме чоловік та син, отримали довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та разом із позивачем проживають у місті Краматорську.

Через відділ діловодства та документообігу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач повністю заперечував проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначено, що здійснити видачу неповнолітній доньці позивача довідки про статус внутрішньо переміщеної особи не мав можливості, оскільки згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 07.11.2014 року № 1058-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" населений пункт, в якому зареєстрований позивач не значився. Відповідач зазначив, що позивачем не було надано жодних документів, що підтверджують факт проживання позивача в іншій адміністративно-територіальній одиниці. До відзиву, як доказ на якому ґрунтуються заперечення відповідача, надано заяву позивача про взяття на облік внутрішньо переміщено особи та копія відмови про взяття на облік внутрішньо переміщено особи від 10.09.2018 року.

Ухвалою суду від 05.11.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 04.12.2018 року замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 22.12.2018 року відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 15.01.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач та відповідач до судового засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України (паспорт серії НОМЕР_2 виданий 28.12.2012 року), місце реєстрації: АДРЕСА_4

Між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 укладено шлюб, про що свідчить свідоцтво про шлюб від 24.10.2012 року серії НОМЕР_3

Як вбачається з свідоцтва про народження ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2, батьками якої зазначено ОСОБА_6 та ОСОБА_5.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, позивач володіє квартирою, розташованою за адресою: АДРЕСА_2. Відповідно до наданих квитанцій, позивач сплачував комунальні послуги за вказаною адресою.

Відповідно до довідки від 14.09.2018 року про склад сім'ї, яка видана Краматорською міською радою Донецької області, до складу сім'ї ОСОБА_1 входять її чоловік - ОСОБА_4, донька - ОСОБА_7 та син - ОСОБА_8.

Суд зазначає, що відповідно до доданих до матеріалів справи довідок, чоловік та син позивача отримали довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач звернувся до Управління із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради позивачу було відмовлено у взятті на облік як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до пп. 1 п. 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509, у зв'язку з реєстрацією проживання заявника за адресою: АДРЕСА_4.

Не погодившись із зазначеною відмовою, позивач звернувся до суду.

Спірним у справі є правомірність (протиправність) дій відповідача щодо відмови у взятті на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи та видачі відповідної довідки.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Згідно ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 4 Закону № 1706).

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу № 405.

Кабінет Міністрів України розпорядженням від 07.11.2014 № 1085-р затвердив перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. До переліку населених пунктів, які тимчасово непідконтрольні органам державної влади, включено місто Донецьк.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі Порядок № 509). Цей Порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В свою чергу, наказом Міністерства соціальної політики України від 27 грудня 2016 року № 1610 затверджено форму заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 2 Порядку № 509 для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу (п. 6 Порядку № 509).

Відповідно до п. 8 Порядку № 509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення); 4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту.

Рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, - не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання.

Як встановлено судом під час розгляду справи, ОСОБА_1 при зверненні до відповідача з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в інтересах її малолітній дитині ОСОБА_2 в графі «Останнє зареєстроване місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вказала: АДРЕСА_4

Суд зауважує, що місто Мирноград (м. Димитров) Донецької області, до переліку населених пунктів, які тимчасово непідконтрольні органам державної влади, не включено, що в свою чергу і стало підставою для відмови відповідачем у взятті малолітньої дитини позивача на облік як особи, які переміщується з тимчасово окупованої території України.

При цьому, позивач в позовній заяві вказує на те, що вона з її донькою у період часу з 2010 року по травень 2014 року фактично проживала на території м. Донецька.

Так, на підтвердження вказаного факту позивачем було надано до суду копії договору купівлі-продажу квартири за яким передано у власність ОСОБА_1 нерухоме майно, а саме квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2; копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, позивач володіє квартирою, розташованою за адресою: АДРЕСА_5; Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію копії квитанцій, якими позивач сплачував комунальні послуги за вказаною адресою; копію щоденника учениці 1-б класу Донецької спеціалізованої школи І - ІІІ ступенів з поглибленим вивчанням окремих предметів та курсів № 33 Донецької міської ради Донецької області ОСОБА_2

Проте, доказів на підтвердження надання вищезазначених документів на адресу відповідача під час звернення з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивач не надав, про проживання у м. Донецьку на час виникнення обставин, які зазначені у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у відповідній заяві не зазначив.

Відтак, враховуючи надані позивачем та представником відповідача докази, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено факт звернення до відповідача як особи, яка проживала на території, де виникли обставини, зазначені у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради приймаючи рішення про відмову у взятті малолітньої доньки ОСОБА_2 ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщених осіб та видачі відповідних довідок діяло правомірно та в межах повноважень наданих законом.

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст. 2, ст. 8-15, ст.19-21, ст. 72-78, ст. 90, ст. 139, ст. 199-228, ст. 241-255, ст. 293, ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_4; адреса: АДРЕСА_3) в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код. ЄДРОПУ 25953617; адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23) про визнання дії, які полягали у відмові видати ОСОБА_2 довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи противоправними та зобов'язання видати ОСОБА_2 довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи - відмовити.

Повний текст рішення виготовлено 04.02.2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Загацька Т. В.