Рішення № 79606877, 05.02.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2019
Номер справи
360/4241/18
Номер документу
79606877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

05 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4241/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1.), у якому позивач просить суд стягнути кошти за податковим боргом у сумі 34 000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач перебуває на обліку в ДПІ в м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 11.11.2004 № 802. Співробітниками ГУДФС у Луганській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, магазину, що розташований за адресою: Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, пр-т Хіміків, 27, який належить суб'єкту господарювання ФОП ОСОБА_1, за результатами якої складено акт від 18.01.2018 № 34/12-32/40-01/НОМЕР_1. У магазині за відповідною адресою платником податків було здійснено роздрібну торгівлю заправкою для кальяну (абак для кальяну AL FAKHER) без акцизної марки України, ІНФОРМАЦІЯ_150 гр. об'ємом. Nicotine: 0,5%, tar: 0% made in the UAE, ціна товару за одиницю - 48 грн., кількість - 5 шт., на загальну суму 240,00 грн. Вищезазначеною перевіркою було встановлено порушення ст. 15 Закону № 481/95-ВР, а саме продаж тютюнових виробів без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі та порушення ст. 11 Закону № 481/95-ВР, а саме відсутність наклеєної марки в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пачці тютюнових виробів для продажу таких товарів споживачеві. З огляду на зазначене, на підставі матеріалів перевірки та у відповідності до норм п.п.54.3.3 п.54.3 ст. 54 ПК України та абз.5 ч.2 ст.17 та абз.15 ч.2 ст.17 Закону № 481/95-ВР контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «С» від 31.01.2018 № НОМЕР_2, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у вигляді штрафу за кодом платежу 21081500 у загальному розмірі 34000,00 грн.

В той час, ФОП ОСОБА_1 не були сплачені узгодженні суми грошових зобов'язань, нарахованих за результатами фактичної перевірки. Зазначені дії відповідача суперечать вимогам статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен повинен сплачувати податки в порядку і розмірах, установлених законом. Несплата податків, фінансових санкцій порушує інтереси держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу. З огляду на це, за платником податків виник податковий борг у сумі 34000,00 грн.

ГУ ДФС України у Луганській області виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 05.05.2018 № 8127-17, якою повідомлено, що станом на 04.05.2018 сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 34000,00 грн. Вимогу про сплату боргу надіслано відповідачу поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення за місцем проживання, зазначеним у ЄДР. Поштове відправлення 09.06.2018 повернулося до ГУ ДФС у Луганській області без вручення із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання».

На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг не погашений, що підтверджено інформацією про наявність податкового боргу станом на 23.11.2018 та інтегрованою карткою платника. Враховуючи те, що заходи з погашення податкового боргу, які були здійснені ГУ ДФС у Луганській області, не дали позитивного результату, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 1-2).

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав клопотання від 04.02.2019 за вх. № 6231/2019 про розгляд справи в письмовому провадженні (арк.спр.35).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи, повідомлений належним чином, причини неприбуття не повідомив, правом надати відзив на позовну заяву не скористався (арк.спр. 27, 34).

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі частини дев'ятої статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1, зареєстрована у якості фізичної особи - підприємця Сєвєродонецькою міською радою 25.10.2004 за № 23830000000000341 перебуває на обліку в ДПІ в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків, за основним місцем обліку з 11.11.2004 за № 802, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 05.02.2019 за № 1004955652 (арк.спр. 36-37).

Уповноваженими особами ГУ ДФС у Луганській області проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, магазину, що розташований за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Хіміків, буд. 27, який належить суб'єкту господарювання ФОП ОСОБА_1, за результатами якої складено акт від 18.01.2018 № 34/12-32/40-01/НОМЕР_1 (арк.спр. 13-15).

Відповідачем надано пояснення до акта перевірки від 18.01.2018, згідно з якими 18.01.2018 ОСОБА_1 продала покупцю заправку на кальян, 1 одиниця, ціна - 48 грн, штрих-код НОМЕР_3, виробник ОАЕ, Аль Факер, лимон, без акцизної марки. Видала розрахункову квитанцію від 18.01.2019 (арк.спр. 16).

Згідно висновків акта перевірки, у магазині за адресою: м. Сєвєродонецьк, пр-т Хіміків, 27, платником податків було здійснено роздрібну торгівлю заправкою для кальяну (табак для кальяну AL FAKHER) без акцизної марки України, ІНФОРМАЦІЯ_150 гр. об'ємом. Nicotine: 0,5%, tar: 0% made in the UAE, ціна товару за одиницю - 48 грн, кількість - 5 шт., на загальну суму 240,00 грн. Перевіркою встановлено порушення статті 15 Закону № 481/95-ВР, а саме продаж тютюнових виробів без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі та порушення ст. 11 Закону № 481/95-ВР, а саме - відсутність наклеєної марки в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пачці тютюнових виробів для продажу таких товарів споживачеві (арк.спр. 13-15).

На підставі вищезазначеного акта перевірки ГУ ДФС у Луганській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.01.2018 № НОМЕР_2 та застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції за вказані порушення у розмірі 34000,00 грн. (арк.спр. 17).

Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано ФОП ОСОБА_1 06.02.2018 (арк.спр. 20), не оскаржене в адміністративному та судовому порядку, є узгодженим.

Таким чином, за відповідачем утворився податковий борг по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 34000,00 грн.

ГУ ДФС України у Луганській області виставлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 05.05.2018 № 8127-17, якою повідомлено, що станом на 04.05.2018 сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями становить 34000,00 грн (арк. спр. 9).

Вимогу про сплату боргу надіслано відповідачу поштою з повідомленням про вручення поштового відправлення за місцем проживання, зазначеним у ЄДР. Поштове відправлення 09.06.2018 повернулося до ГУ ДФС у Луганській області без вручення із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 9).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Частиною першою статті 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/95-ВР) визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Абзацом п'ятнадцятим частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Як визначено підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Так, на виконання вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України податковим органом була виставлена та направлена відповідачу податкова вимога від 05.05.2018 № 8127-17 про сплату податкового боргу в розмірі 34000,00 грн (арк.спр. 9)

Податковий борг відповідача також підтверджується матеріалами справи, зокрема довідкою про стан заборгованості, розрахунком заборгованості, витягом з ІКП адмін. штрафи та штрафні санкції за порушення закон. у сфері виробництва та обігу алк. напоїв та тютюнових виробів (арк.спр. 11-12,18).

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу в загальному розмірі 34000,00 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання : АДРЕСА_1) в дохід Державного бюджету України заборгованість зі сплати адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у загальній сумі 34 000,00 грн (тридцять чотири тисячі гривень 00 коп.)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Г. Секірська