
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2019 р. справа № 0940/2515/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, від імені якої діє ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
31.12.2018 ОСОБА_2, від імені якої діє ОСОБА_1 звернулася в суд з позовною заявою до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Івано-Франківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області в порушення вимог Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України за №96/5 від 12.01.2011, безпідставно відмовлено позивачу у внесенні змін в актовий запис про народження № 605 від 26.03.1980, шляхом зміни національності батька з "українець" на "поляк". Позивач вважає таку відмову неправомірною, оскільки її батько мав право визнавати себе поляком, так як його матір була полькою, що і ним було зроблено шляхом отримання карти поляка.
03.01.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представником відповідача направлено відзив на позовну заяву від 16.01.2019 №156/13.14.04-01/11, згідно якого відповідач позовних вимог не визнав (а.с. 27). Зазначив, що національність батька позивача визначено "українець" правильно, вона відповідає національності, яка записана в актовому записі про шлюб батьків позивача, а також національності його батька, яка записана в актовому записі про його народження. Національність дитини визначається за національністю її батьків. Із поданих документів вбачається, що батько позивача обрав національність свого батька "українець". Таким чином для виправлення націоності батька з "українець" на "поляк" немає підстав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Як вбачається зі змісту відзиву на позов від 16.01.2019 №156/13.14.04-01/11, останній просив відмовити у задоволенні позову та здійснювати розгляд справи без участі представника Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.
Розглянувши матеріали позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_3, належного ОСОБА_2, остання народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Івано-Франківську Івано-Франківської області (а.с. 8).
Згідно копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00021558594 від 29.11.2018, в актовому записі №605 від 26.03.1980 про народження ОСОБА_4 національність батька ОСОБА_5 зазначено "українець", національність матері ОСОБА_6 - "росіянка" (а.с.28-30).
В подальшому, як вбачається з копії свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові від 27.12.1997 серії НОМЕР_4, ОСОБА_4 змінила прізвище та по батькові на ОСОБА_7 (а.с.12).
Згідно копії свідоцтва про одруження від 30.04.1999 серії НОМЕР_5, 30.04.1999 одружились ОСОБА_8 та ОСОБА_9, прізвище дружини після одруження - ОСОБА_8 (а.с.13).
Відповідно до копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00021558776 від 29.11.2018, 16.09.1978 року одружились ОСОБА_5, національність "українець" та ОСОБА_10, національність "росіянка", про що складено актовий запис №1161 від 16.09.1978 (а.с. 31-32).
Відповідно до копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00021559232 від 29.11.2018, в актовому записі №1184 від 15.11.1955 про народження ОСОБА_11 національність батька ОСОБА_12 зазначено "українець", національність матері ОСОБА_13 - "полька" (а.с.33-34).
Представник позивача звернулась до відповідача із заявою та відповідними документами про внесення змін до актового запису про народження № 605 від 26.03.1980, складеного Івано-Франківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на ОСОБА_9 (після шлюбу ОСОБА_9), шляхом зміни національності батька з "українець" на "поляк".
Для підтвердження факту іншої національності батька ОСОБА_14 її представником було надано наступні документи: копію паспорта представника ОСОБА_1; копію довіреності №26 від 19.01.2015; копію паспорта ОСОБА_2 серії НОМЕР_6; копію свідоцтва про народження ОСОБА_7; копію свідоцтва про зміну імені позивача; копію свідоцтва про розірвання шлюбу позивача; копію витягу про народження батька позивача; повний витяг щодо актовою запису про народження позивача №21558594; повний витяг щодо актовою запису про шлюб батьків позивача №21558776; повний витяг щодо актового запису про народження батька позивача №21559232; повний витяг щодо актового запису про зміну імені позивача №21559937; повний витяг щодо актового запису про шлюб позивача №21560006; повний витяг щодо актового запису про розірвання шлюбу позивача №21560049.
За результатами розгляду даної заяви відповідачем 01.12.2018 складено висновок про внесення змін до актового запису про народження, яким позивачу відмовлено у внесенні змін (а.с. 17).
Зі змісту вказаного висновку вбачається, що відповідачем відмовлено у внесенні таких змін у зв'язку з відсутністю підстав. У даному висновку від 01.12.2018 відповідач зазначив, що національність батька визначено "українець" правильно, вона відповідає національності, яка записана в актовому записі про шлюб батьків позивача, а також національності її батька, яка записана в актовому записі про його народження. Крім того, чинним законодавством не передбачено зміна в актовому записі цивільного стану за бажанням особи національності її батьків (інших родичів).
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", статтею 1 якого встановлено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Статтею 2 вказаного Закону встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків (частина 1).
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (частина 2).
Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що державна реєстрація державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (частина 2).
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку (абзац 4 частини 3).
Згідно частини 1 статті 18 даного Закону про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.
Статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина 1).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис (частина 2).
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частина 3).
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису (частина 4).
Порядок подання та розгляду заяв про внесення змін до актового запису цивільного стану визначено Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (надалі Правила), затвердженими наказом Міністерства юстиції України за №96/5 від 12.01.2011, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 14.01.2012 за №55/18793.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 2.12 розділу ІІ Правил встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно підпункту 2.13.12 пункту 2.13 розділу ІІ Правилам внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству.
Відповідно до підпункту 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Аналіз вказаних положень дає підстави для висновку про те, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні достатні докази відповідно до зібраних документів та висновків їх перевірки. Це означає, що відповідач має приймати до уваги усі надані документи, відомості та пояснення позивача.
Судом встановлено, що на підтвердження свого етнічного походження позивач посилається на актовий запис про народження її батька ОСОБА_15 №1184 від 15.11.1955, де зазначена національність матері дитини ОСОБА_13 "полька".
На підставі вищевказаних фактів, що, на думку позивача, свідчать про його походження, ОСОБА_15 отримав карту поляка НОМЕР_7 (а.с. 16).
Разом з тим, позивачем чи її представником не було надано суду жодного доказу на підтвердження того, що під час складання документів (про народження) було помилково зазначено національність батька, а вказані документи не містять ознак виправлень чи підчищень.
В актовому записі про народження позивача зазначено в графі батько - ОСОБА_5, національність - "українець".
Оцінивши дії Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області щодо відмови у внесенні змін до актового запису, суд дійшов висновку про обґрунтованість такої відмови.
При цьому суд зазначає, що позивач помилково ототожнює таке поняття як «внесення змін до акту цивільного стану» та «встановлення певних фактів, що мають юридичне значення», у даному випадку - встановлення приналежності особи до певної національності.
Суд зауважує, що обставини, які б підтверджували її приналежність до польської національності, можуть бути предметом розгляду суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства (про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав). Отже, позивач, якщо вважає за необхідне встановити той факт, що вона та її родичі є поляками за національністю, вправі звернутись до місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства; рішення суду за результатами розгляду справи, якщо ним буде встановлено цей факт, буде беззаперечним доказом та підставою для органу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення змін до відповідних актових записів.
Проте на час розгляду зазначеної справи позивачем не було додано до матеріалів справи рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: про встановлення того, що ОСОБА_2 за національністю є полькою.
Враховуючи те, що відповідач є суб'єктом владних повноважень та при здійсненні своїх владних управлінських функцій зобов'язаний додержуватися вимог чинного законодавства, яке визначає його повноваження, суд вважає, що відмова Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області у внесенні змін в актовий запис про народження позивача № 605 від 26.03.1980, шляхом зміни національності батька з "українець" на "поляк" є законною та обґрунтованою, оскільки внесення змін до актових записів відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» проводиться за наявності достатніх підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем, у відповідності до приписів частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, доведено правомірність прийнятого ним рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем не вірно обрано спосіб захисту своїх прав та інтересів, а тому позовні вимоги є необґрунтовані та такі, що не підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_2 (76019, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).
Представник позивача: ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2).
Відповідач: Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (76018, вул. Галицька, буд. 25, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 33645594).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 05 лютого 2019 р.