Рішення № 79603019, 28.01.2019, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
28.01.2019
Номер справи
922/1436/18
Номер документу
79603019
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" січня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/1436/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Аюпової Р.М.

при секретарі судового засідання Васильєві А.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", м. Харків до Комунального підприємства "Чугуївтепло", м. Чугуїв про стягнення коштів в розмірі 269381,28 грн за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1, дов. № Др-222-1218 від 27.12.18, св-во про право на заняття адвокатською діяльністю Серія ДН № 4925 від 27.12.2017;

відповідача - ОСОБА_2, договір про надання правової допомоги від 22.01.2016; ордер Серія ХВ № 822 від 22.01.2019; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 1993 від 18.05.2016.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Харківгаз», м. Харків, звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Комунального підприємства "Чугуївтепло", м. Чугуїв, в якій просить стягнути з останнього заборгованість у розмірі 269 381,28 грн., яка складається з суми основного боргу - 248 086,52 грн., 3 % річних - 4424,78 грн., інфляційних втрат – 16 869,98 грн.

В обгрунтування позову позивач зазначає, що 01.01.2016 відповідачем підписано Заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу №09420ZQ83YFT016. Після проведення представниками позивача позачергової повірки газового лічильника ЛГК 100 G 250 №8470 було встановлено, що вказаний засіб вимірювальної техніки не відповідає технічним вимогам експлуатації 2.784.008 Р, у зв'язку із чим, у відповідності до п.1,п 4 гл.4 Розділу ХI Кодексу ГРМ позивачем було здійснено перерахунок об'єму розподіленого природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання КП "Чугуївтепло", рахунки на оплату були направлені відповідачу, які станом на час подання позову до суду відповідачем так і не були оплачені.

Ухвалою господарського суду від 04.06.2018 призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження (суддя Жельне С.Ч.). Підготовче засідання призначено на 03.07.2018 об 11:00 год.

22.06.2018 відповідачем, через канцелярію суду, надано відзив на позов (вх. № 18059), в якому відповідач зазначає, що для застосування положень п.п.1,п.4,гл.4,розділу XI Кодексу ГРМ необхідно надання на огляд суду доказів вини споживача - КП "Чугуївтепло" і доведення, того, що несправність лічильника газу сталася внаслідок його пошкодження (механічного втручання в роботу лічильника ЗВТ) представниками КП "Чугуївтепло", що позивачем зроблено не було. Також відповідач зазначає, що позивачем не було повідомлено представників КП «Чугуївтепло» про час і дату проведення перевірки, акти про порушення від 13.04.2017 №15, 13.04.2017 № 16 не відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем, тому, на думку відповідача, не можуть бути належним доказом, що могли би свідчити про скоєння КП «Чугуївтепло» вказаних порушень, також відсутні документи (детальна експертиза), які б свідчили про те, що мав місце факт механічного втручання в роботу засобів вимірювальної техніки. Також відповідач зауважив, що при проведенні розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму газу, позивач не взяв до уваги кількість котлів, які працювали, їх час роботи, не бралось до уваги також визначення газового обладнання та номінальних витрат газу, наявність технічної документації (тех. паспортів, техн. карт) на газове обладнання, відповідно якого нараховується обсяг не облікованих кубів газу.

25.07.2018 відповідачем надано до суду доповнення до відзиву на позов (вх. № 21415), в яких відповідач зазначив, що при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін, або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх експертизу у порядку, визначеному Кодексом ГРМ, оскільки довідка, надана ДП "Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" не підтверджує несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

У підготовчому засіданні 28.08.2018 представниками сторін було заявлено усне клопотання про проведення у справі мирного врегулювання спору за участі судді у встановленому процесуальним законом порядку.

Ухвалою суду від 28.08.2018 задоволено спільне клопотання сторін про врегулювання спору за участю судді та призначено процедуру врегулювання спору за участю судді, у зв'язку з чим провадження у справі було зупинено.

Ухвалою суду від 27.09.2018 було припинено врегулювання спору за участю судді та поновлено провадження у справі № 922/1436/18, передано справу для визначення судді в порядку, встановленому ст. 32 ГПК України.

На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.09.2018 для розгляду справи № 922/1436/18 було визначено суддю Аюпову Р.М.

Ухвалою господарського суду від 01.10.2018 прийнято справу до розгляду. Призначено підготовче засідання на 23 жовтня 2018 року об 11:00 год.

18.10.2018 позивачем, через канцелярію суду, надано відповідь на відзив (вх. № 30039), в якій позивач, зокрема, зазначив, що власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал. Згідно акту перевірки технічного стану вузла обліку від 28.09.2016 № 282, газове обладнання опломбовано пломбами, номера яких зазначені у акті. Даний акт підписано представником КП "Чугуївтепло" - ОСОБА_3 Тобто, за збереження цілісності пломб (номерних з відбитками тавр) та пломбувального матеріалу, встановленого на корпусі лічильника ЛГК 100 G 250 № 8470 несе відповідальність КП "Чугуївтепло". Таким чином, позивач вважає доводи відповідача недоведеними та такими, що спростовані матеріалами справи.

08.11.2018 відповідачем було надано до суду доповнення до відзиву на позов (вх. № 31772), в якому відповідач зауважив, що згідно проектної документації 2003 року, облік спожитого газу здійснюється лічильником - G250 Л-ГК 100-1/20-1 номер 8470, який обладнаний коректором "Універсал -2" електронними засобами фіксації і обчислення об'єму спожитого газу, з метою уникнення некоректного об'єму розподіленого газу, а також запобіганню несанкціонованого втручання, ймовірних збоїв в роботі комерційного ВОГ, його складових. Зазначена точка обладнана засобами дистанційної передачі даних на головний сервер ПАТ "Харківгаз", що дозволяє на відстані контролювати безперебійну роботу комерційного ВОГ. В квітні 2017 року була знята інформацій з коректора "Універсал-2" у вигляді роздруківки відомостей 02.04.2017, 03.04.2017, 04.04.2017 року. Дана відомість була підписана ПАТ "Харківгаз" - Управлінням метрології, чим самим, на думку відповідача, представники позивача погодились з правильністю облікових даних спожитого газу, зауважень відносно цих даних не поступало на адресу відповідача.

23.11.2018 представником позивача були надані до суду додаткові пояснення стосовно наданих відповідачем до суду доповнень до відзиву на позов (вх. № 33026), в яких позивач наголосив на правомірності заявлених позовних вимог та безпідставності та необґрунтованості наданих до суду заперечень відповідача.

Ухвалою господарського суду від 26.11.2018 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, до 01 січня 2019 року.

Ухвалою господарського суду від 17.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу № 922/1436/18 до судового розгляду по суті на 27.12.2018 о 10:30 год.

Протокольними ухвалами від 27.12.2018, 10.01.2019 у судових засіданнях оголошувалась перерва, в порядку ст. 216 ГПК України.

У судовому засіданні 28.01.2019 представник позивача позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні 28.01.2019 проти позову заперечував.

У судовому засіданні 28.01.2019 відповідно до ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

З’ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

01.01.2016 КП «Чугуївтепло» (відповідач) підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 09420ZG83YFT016 (далі - заява), тим самим відповідачем прийнято умови типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (далі - договір).

Відповідно до п. 7.2. договору, оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ).

11.04.2017 КП «Чугуївтепло» звернулось до ПАТ «Харківгаз» із заявою про розпломбування та зняття газового лічильника для проведення повірки.

Як вказує позивач, під час обстеження ВОГ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Чугуїв, бульвар Комарова, буд. 9-Б проведені роботи зі зняття наступних пломб: РС-25 пломба № 8275859, на флянці лічильника пломба № 8275261 та пломба № 8275260, на клапані пломба № 4055293. Крім того, було перевірено наявність та цілісність пломб на корпусі лічильника пломби №№ 9720822, 9720823, 9720821, 9720821, 9720806, на флянцях фільтра пломби №№ 46605291, 4055295, на клапані пломби №№ 40552291, 4055292, 8275264, 8275262, на флянцях вхідної засувки пломби №№ 8275263, 4055294.

Під час проведення вищевказаних робіт, було встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 розділу 2 глави XI Кодексу ГРМ - втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) ЛГК 100 G 250 № 8470, а саме: порушення цілісності пломбувального дроту Державного повірника на корпусі лічильника.

За результатами виявленого порушення було складено акт про порушення № 16 від 13.04.2017, який підписано сторонами.

Згідно вимог Кодексу ГРМ, вказаний лічильник було знято, запаковано в пакет, опломбовано пломбою № R 19798978 та складено протокол № 67 про направлення ЗВТ на позачергову повірку представниками КП "Чугуївтепло".

Разом з тим, в порушення пункту 3 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ представникам ПАТ "Харківгаз" відповідачем не було надано оригінали проектної документації на внутрішнє газопостачання та/або паспорта і експлуатаційну документацію на газове обладнання внутрішнього газопостачання, внаслідок чого, при зовнішньому огляді неможливо ідентифікувати газоспоживаюче обладнання відповідача (відсутнє індивідуальне маркування на горілках).

Крім того, під час огляду ЗВТ було виявлено відсутність пломби № R 18398018 (яку встановлено 28.09.2016 згідно акту перевірки технічного стану № 282) на глушці, наявність пломби перевірено 05.04.2017 - під час відключення газоспоживаючого обладнання відповідача від газопостачання на міжопалювальний період.

В результаті виявленого несанкціоновананого відновлення газопостачання, представниками ПАТ "Харківгаз" складено акт про порушення № 15 від 13.04.2017, який підписаний сторонами.

На дату складання акту № 15 від 13.04.2017 виявлене порушення було усунене, проглушка опломбована пломбою № R 19204542.

18.04.2017 представниками КП "Чугуївтепло" запакований лічильник газу був доставлений в лабораторію ПАТ "Харківгаз" за адресою: вул. Безлюдівська, 1 м. Харків для проведення позачергової повірки.

За результатами позачергової повірки лічильника газу ЛГК 100 G 250 № 8470, встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам: «Счетчик газа турбинный ЛГ-К-Е (СГ). Руководство по эксплуатации 2.784.008 Р)», про що було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 18.04.2017 № 0065/19. В даній довідці зазначені підстави для визнання ЗВТ непридатним: «Основна відносна Q mах перевищує допустимі межі. Порушення пломбувального дроту пломби із відбитком повірочного тавра на відліковому пристрої лічильника».

19.05.2017 на засіданні комісії Чугуївського відділення ПАТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення, було розглянуто акти про порушення № 15, 16 від 13.04.2017.

За результатами розгляду вищевказаних актів прийнято рішення про їх задоволення та проведено нарахування не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та його вартості у розмірі 248086,52 грн.

07.06.2017 відповідачу було вручено під підпис рахунок на оплату № 000007431 від 19.05.2017.

20.06.2017 позивачем відповідачу було вручено під підпис вимогу про погашення заборгованості в розмірі 248086,52 грн. за вих. № Кh031-СЛ-7973-0617 від 20.06.2017.

21.06.2017 листом № Кh03/1-ЛВ-8008-0617 від 20.06.2017 КП «Чугуївтепло» вручено під підпис акт звіряння взаємних розрахунків за період з 01.04.2017-18.06.2017 за не облікований (донарахований) об'єм газу та акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

На момент подання позовної заяви, вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу відповідачем у добровільному порядку не сплачено, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до господарського суду із вимогою про стягнення суми заборгованості у розмірі 248086,52 грн., інфляційних втрати у розмірі 16869,98 грн. та 3% річних у розмірі 4424,78 грн.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. ст. 174, 179 ГК України, ст. 11 ЦК України договір є підставою виникнення господарських прав і обов’язків (зобов’язань), які мають виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до вказівок закону, договору (ст. 193 ГК України та ст. 526 ЦК України).

Частиною 3 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Відповідно до ст.ст. 525 – 526 ЦК України, зобов’язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору, а при відсутності таких – відповідно до вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання і одностороння зміна умов договору не допускаються, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Приписами статті 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У відповідності до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків та моральної шкоди.

За встановлених фактичних обставин справи вбачається, що між сторонами склалися правовідносини з постачання природного газу, що регулюються загальними нормами щодо поставки (ст. 265 ГК України, ст. 712 ЦК України) та спеціальним законодавством, зокрема Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, що затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015р. №2494, який розроблений відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Кодекс ГРМ), іншими нормативними актами та умовами укладених між сторонами договорів.

Відповідно до частини 3 статті 12 Закону України "Про ринок природного газу", права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.

Дія Кодексу ГРМ поширюється на операторів газорозподільних систем замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників (розділ 1 глава 1 п.1 Кодексу).

Відповідно до п. 1 розділу з глави VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ договір на приєднання до газорозподільної системи/договір - це письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об'єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи;

Відповідно до п.3 глави 3 розділ VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633,634, 641, 642 ЦК України за формою типового договору розподілу природного газу.

Згідно з п. 4 глави З розділу VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем 01.01.2016 підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу № 09420ZG83YFT016, тим самим відповідачем прийнято умови типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498.

Відповідно до п. 7.2. договору, оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу ГРМ встановлено, що суб'єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.

Відповідно до Кодексу ГРМ, оператор газорозподільної системи (далі - оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Пунктом 1, 5 глави 1 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Для визначення об'єму спожитого (розподіленого) природного газу по об'єкту споживача використовуються дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного ВОГ у оператора ГРМ використовуються дані комерційного ВОГ споживача.

Відповідно до п. 1 глави 7 Кодексу ГРМ власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.

Нормами Кодексу ГРМ визначено обов’язок оператора ГРМ здійснювати перерахунок об’ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об’єкту споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (пп. 8 п.7.1) та передбачено, що за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов’язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.

Відповідно до п.1 гл. 2, 3 Розділу Х Кодексу ГРМ, до порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, зокрема, належать: 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання тощо.

До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема належать:1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Відповідно до розділу Х глави 9 пункту 7 Кодексу ГРМ, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ тощо.

При цьому, розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Згідно з пунктом 1 глави 4 розділу Кодексу ГРМ, у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п. 2 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.

Як встановлено судом, на виконання вищезазначеним вимог, 11.04.2017 КП "Чугуївтепло" звернулось до ПАТ "Харківгаз" із заявою про розпломбування та зняття газового лічильника для проведення повірки.

Пунктом 5 глави 7 розділу Х Кодексу визначено, що до демонтажу ЗВТ на повірку або його повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки ЗВТ в порядку, визначеному главами 10 - 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ.

Так, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюється у будь-який час доби у присутності споживача (суміжного суб’єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. До проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою) (п. 2, 3 гл.9 розділу Х Кодексу).

Як вбачається з матеріалів справи, під час обстеження ВОГ на об'єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Чугуїв, бульвар Комарова, буд. 9-Б, проведені роботи зі зняття наступних пломб: РС-25 пломба № 8275859, на флянці лічильника пломба № 8275261 та пломба № 8275260, на клапані пломба № 4055293. Крім того, було перевірено наявність та цілісність пломб на корпусі лічильника пломби №№ 9720822, 9720823, 9720821, 9720821, 9720806, на флянцях фільтра пломби №№ 46605291, 4055295, на клапані пломби №№ 40552291, 4055292, 8275264, 8275262, на флянцях вхідної засувки пломби №№ 8275263, 4055294.

Під час проведення вищевказаних робіт, було встановлено порушення підпункту 3 пункту 1 розділу 2 глави XI Кодексу ГРМ - втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) ЛГК 100 G 250 № 8470, а саме: порушення цілісності пломбувального дроту Державного повірника на корпусі лічильника.

За результатами виявленого порушення було складено акт про порушення № 16 від 13.04.2017, який підписано сторонами.

Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено. На підставі пп.1 п.7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС представниками ПАТ «Харківгаз» був складений акт про порушення.

Відповідно до глави 10 розділу X Кодексу ГРС може бути ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ. Пломбувальний матеріал не є предметом дослідження комісії, оскільки у даному випадку є підтверджений факт розірвання пломбувального матеріалу безпосередньо на об'єкті газопостачання. Даний факт не заперечує і сам відповідач.

Зазначене спростовує твердження відповідача про пошкодження пломбувального дроту та безпідставності складання акту про порушення №16 від 13.04.2017.

Крім того, під час огляду ЗВТ було виявлено відсутність пломби № R 18398018 (яку встановлено 28.09.2016 згідно акту перевірки технічного стану № 282) на глушці, наявність пломби перевірено 05.04.2017 - під час відключення газоспоживаючого обладнання відповідача від газопостачання на міжопалювальний період.

В результаті виявленого несанкціоновананого відновлення газопостачання, представниками ПАТ "Харківгаз" складено акт про порушення № 15 від 13.04.2017, який підписаний сторонами.

На дату складання акту № 15 від 13.04.2017 виявлене порушення було усунене, проглушка опломбована пломбою № R 19204542.

Згідно вимог Кодексу ГРМ, вказаний лічильник було знято, запаковано в пакет, опломбовано пломбою № R 19798978 та складено протокол № 67 про направлення ЗВТ на позачергову повірку представниками КП "Чугуївтепло".

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбу вального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб’єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб’єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок не облікованого або облікованого частково об’єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється (п. 7 гл.9 Розділу Х Кодексу ГРМ).

18.04.2017 представниками КП "Чугуївтепло" запакований лічильник газу був доставлений в лабораторію ПАТ "Харківгаз" за адресою: вул. Безлюдівська, 1 м. Харків для проведення позачергової повірки у відповідності до вимог глави 11 розділу 10 Кодексу ГРМ.

Порядок проведення експертизи щодо пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ визначено главою 10 розділу X Кодексу.

Так, п. 6 гл. 10 р. Х Кодексу ГРМ визначено, що після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі, 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повір очного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубку ЗВТ; наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ; відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи.

Пунктом 9 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб’єкту ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ (п. 4 гл. 10 р. X Кодексу).

Як свідчать матеріали справи, за результатами позачергової повірки лічильника газу ЛГК 100 G 250 № 8470, встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам: «Счетчик газа турбинный ЛГ-К-Е (СГ). Руководство по эксплуатации 2.784.008 Р)», про що було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 18.04.2017 № 0065/19. В даній довідці зазначені підстави для визнання ЗВТ непридатним: «Основна відносна Q mах перевищує допустимі межі. Порушення пломбувального дроту пломби із відбитком повірочного тавра на відліковому пристрої лічильника».

Відповідно до глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Враховуючи вищенаведене, суд зауважує, що акт про порушення знаходиться в прямому наслідковому зв’язку з рішенням комісії, яке оформлено протоколом комісії Чугуївського відділення ПАТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення у відповідності до розділу Кодексу газорозподільних систем, та породжує для сторін права чи обов’язки з підстав прийнятих рішенням комісії, яким задоволено акт про порушення. Саме рішення комісії є правовою основою для проведення нарахування, а акт-розрахунок лише засвідчує обсяг та вартість здійсненого перерахунку (донарахування).

19.05.2017 на засіданні комісії Чугуївського відділення ПАТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення було розглянуто акти про порушення № 15, 16 від 13.04.2017.

За результатами розгляду вищевказаних актів прийнято рішення, в якому зазначено:

1. Визнати акти про порушення № 15. № 16 від 13.04.2017 такими, то відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕ КП № 2494 від 30.09.2015. Комісія прийняла рішення про повне задоволення акту про порушення № 16 та скасування акту про порушення № 15.

2. Здійснити перерахунок розподіленого (спожитою) об'єму КП "Чугуївтепло" в обсязі 32640 м3, за період з 01.04.17 по 05.04.17 за цінами закупівлі газу ПАТ «Харківгаз».

3. Направити КГІ «Чугуївтепло» протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення, технічний розрахунок.

За результатами розгляду вищевказаних актів проведено нарахування не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та його вартості у розмірі 248086,52 грн.

Технічний розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму газу проведений за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання КП «Чугуївтепло» за період з 07-00 год. 01.04.2017 до 07-00 год. 05.04.2017.

Згідно з п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

На супровідному листі, яким відповідачу направлено акт звіряння та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 19.05.2017, а також на рахунку на оплату від 19.05.2017 № 000007431 стоять підписи, прізвище та дати отримання вказаних документів нарочно представником КП «Чугуївтепло» - Асеевою.

Суд зауважує, що відповідач помилково вважає про необхідність доведення того, що несправність лічильника газу сталась внаслідок його пошкодження (механічного втручання в роботу лічильника), оскільки відповідно до п.п.1, п.4, гл.4, розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:

- при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. Тобто, підставою для розрахунку обсягів газу є встановлення непридатності до застосування, за результатами позачергової повірки, лічильника газу.

Таким чином, Кдексом ГРМ не передбачено необхідності надання доказів, з якої саме причини: з вини або не з вини споживача, лічильник газу не пройшов позачергову повірку.

Як вбачається з вищевказаної норми, наявність вини споживача враховується в разі пропущення строку періодичної повірки лічильника газу, а не в усіх випадках, як помилково вважає відповідач.

Твердження відповідача з приводу того, що наявність тільки одного факту - порива дроту не є підставою для притягнення до відповідальності за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за відсутності сукупних факторів і ознак, судом не приймається, оскільки підставами для проведення нарахування суми необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу - є визнання ЗВТ непридатним за метрологічними параметрами, порушенням пломбувального дроту пломби з відбитком повірочного тавра на відліковому пристрої лічильника. Дані обставини підтверджено Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки 0065/19 від 18.04.2017, яку видано ДП «Харківстандартметрологія». Крім того, актом № 15 від 13.04.2017 зафіксовано відсутність пломби на глушці, яку встановлено 05.04.2017 під час відключення КП "Чугуївтепло" від газопостачання.

Щодо не погодження відповідача з технічним розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму газу, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.2 глави 4, розділу XI Кодекса ГРМ, у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання, спожитий об'єм природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки), що має підтверджуватися відповідним актом перевірки. Таким чином, розрахунок обсягів природного газу внаслідок виявленого порушення проведено відповідно до вимог Кодексу ГРМ.

Враховуючи, що обсяг спожитого природного газу проведений по номінальній потужності неопломбованого газового обладнання, підстави для проведення розрахунку по 3 котлам замість 4 відсутні, оскільки всі 4 котла підприємства відповідача були підключені до системи газопостачання. В разі необхідності відключення будь-якого газоспоживаючого обладнання, споживач направляє відповідного листа до позивача, в результаті чого проводиться опломбування вхідної засувки перед газовим обладнанням. Направлення відповідних листів до ПАТ "Харківгаз" відповідачем суду не надано.

Щодо тверджень відповідача, що він не несе відповідальності за збереження пломб на газовому обладнанні відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 5 гл. 5 розділу X Кодексу ГРМ, власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при становленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

Як встановлено судом, згідно акту перевірки технічного стану вузла обліку від 28.09.2016 № 282, газове обладнання опломбовано пломбами, номера яких зазначені у акті. Даний акт підписано представником КП «Чугуївтепло» - ОСОБА_3

Тобто, за збереження цілісності пломб (номерних з відбитками тавр) та пломбувального матеріалу, встановленого на корпусі лічильника ЛГК 100 G 250 № 8470 несе відповідальність КП «Чугуївтепло». Окрім цього, згідно акту розмежування балансової відповідальності сторін від 24.07.2008, КП «Чугуївтепло» несе відповідальність за збереження пломби на глушці, відсутність якої зафіксовано у акті про порушення № 15 від 13.04.2017.

Таким чином, дані твердження відповідача спростовані матеріалами справи та нормами чинного законодавства.

Твердження відповідача, про те, що всі чотири болта кріплення кришки передаточного механізму лічильника газу були опломбовані пломбами повірника є хибними, оскільки, як пояснив представник позивача під час судового розгляду, кришка пломбується або однією пломбою по діагоналі, або двома пломбами за два болта, як у даному випадку. Таким чином, пошкодження пломбувального дроту на одному з болтів дозволить здійснити безперешкодний доступ до лічильного механізму лічильника. Наразі, пошкодження пломбувального дроту підтверджено Довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 0065/19 від 18.04.2019, видану Державним підприємством "Харківський регіональний науково-дослідний центр стандартизації метрології сертифікації" ДП "Харківстандартметрологія", якою підтверджено позаштатний режим роботи лічильника газу та наявність пошкодження пломбувального дроту пломби з відбитком повірочного тавра на відліковому пристрої лічильника.

Суд також не приймає заперечення відповідача стосовно того, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, було б відображено в даних коректора об'єму газу.

Коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу. Тобто, функція коректора об'єму газу - прийняти вихідні сигнали від лічильника для подальшої їх обробки. Натомість, програмним забезпеченням коректорів, не фіксуються можливі втручання в роботу лічильників, загальмованість його руху. У цьому випадку коректором буде зафіксовано лише зменшення витрати газу.

Таким чином, у наданих відповідачем роздруківках з коректора "Універсал-2", зафіксовані лише викривленні обсяги спожитого газу. Єдиним можливим методом визначення працездатності вузла обліку, є перевірка його технічного стану безпосередньо на вузлі обліку газу фахівцями управління метрології. Така перевірка і була проведена позивачем у квітні 2017 року, під час якої були виявленні вищезазначені порушення.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. 11 ГПК України, суд, застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод 1959 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною ОСОБА_4 України, та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент: ОСОБА_2, до якої суд має виконати обов'язок щодо обгрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Враховуючи вищенаведене, матеріалами справи підтверджено, що відповідачем порушені права позивача та вищезазначені вимоги законодавства, позивачем вірно обраний спосіб захисту порушеного права, а тому вимога про стягнення заборгованості у розмірі 248086,52 грн. є правомірною та обґрунтованою, а посилання відповідача на збитковість підприємства відповідача, стягнення відповідної заборгованості з якого призведе до більш скрутного становища відповідача, не є підставою для відмови у задоволенні обгрунтованих та законних вимог позивача.

Згідно ст. 625 ЦК України боржник, не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних у сумі 4424,78 грн. та 16869,98 грн. інфляційних витрат, нарахованих згідно ч.2 ст.625 ЦК України за прострочення виконання відповідачем грошового зобов’язання, підлягають задоволенню, як правомірні та обґрунтовані (здійснений позивачем розрахунок перевірено судом).

Посилання відповідача на практику Верховного Суду (Постанова від 10.05.2018 у справі № 922/3405/17) є недоречними, оскільки в даній Постанові у Верховного Суду були інші підстави для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Трубоелемент", м. Харків до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", м. Харків про визнання дій протиправними.

Також відповідач безпідставно наводить посилання на постанову ВГСУ від 19.04.2017 по справі № 916/2136/16, яка у даній справі аналогією бути не може, оскільки згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 18.04.2017 № 0065/19, окрім похибки вимірювання, представниками ДП "Харківстандартметрологія" встановлено факт пошкодження пломб, що свідчить про можливість втручання в роботу відлікового механізму лічильника і, як наслідок, коректором фіксується вже викривлена інформація щодо обсягів спожитого природного газу, яка отримується від лічильника газу. Таким чином дані з коректору, які автоматично отримує оператор ГРМ (що стало підставою для скасування рішень першої та апеляційної інстанцій по справі № 916/2136/16) використовувати для отримання об'єктивної інформації у даній ситуації не можна.

Відповідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 73 ГПК України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ПАТ "Харківгаз" є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 61, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 86, 123, 129, 177, 183, 232, 233, 236, 238, 240, 241, 242, 256 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства "Чугуївтепло" (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 35944142) на користь Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 248086,52 грн., інфляційні втрати в розмірі 16869,98 грн., 3% річних в розмірі 4424,78 грн., судові витрати в розмірі 4040,72 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст.241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500);

Відповідач - Комунальне підприємство "Чугуївтепло" (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Гагаріна, 15, код ЄДРПОУ 35944142).

Повне рішення складено 04.02.2019.

Суддя ОСОБА_4

справа № 922/1436/18