
10.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 лютого 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/3734/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, скасування п. 13 Протоколу від 19.01.2017 № 3 та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19.11.2018 до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, скасування п. 13 Протоколу від 19.01.2017 № 3 та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 07.12.2018 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено справу до розгляду в відкритому судовому засіданні на 03 січня 2019 року на 14 год. 00 хв.
03.01.2019 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому останній, окрім іншого, просив залучити Луганський обласний військовий комісаріат до участі у даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Міністерства оборони України. В обґрунтування вказаного клопотання відповідач послався на те, що відповідно до п. 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу (у даному випадку - Луганського обласного військового комісаріату) подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів (у даному випадку - Департаменту фінансів Міністерства оборони України) висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові (облвійськкомату) для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Тому відповідач вважає, що у разі задоволення позову судове рішення по даній справі безпосередньо вплине на права та обов'язки Луганського обласного військового комісаріату, зокрема щодо видання наказу про виплату та безпосередньої виплати одноразової грошової допомоги, або, у разі відмови, щодо письмового повідомлення позивача із зазначенням мотивів відмови у виплаті. Окрім того, витребувані судом документи, які подавалися позивачем для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, були повернуті до Луганського обласного військового комісаріату.
Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 111-113).
Вирішуючи клопотання Міністерства оборони України про залучення до участі у справі третьої особи, суд дійшов такого.
Згідно з частиною другою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до частини четвертої цієї статті у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
В обґрунтування свого клопотання відповідач посилається на те, що у разі задоволення позову судове рішення по даній справі безпосередньо вплине на права та обов'язки Луганського обласного військового комісаріату щодо видання наказу про виплату та безпосередньої виплати одноразової грошової допомоги, або, у разі відмови, щодо письмового повідомлення позивача із зазначенням мотивів відмови у виплаті.
Згідно з абзацом четвертим пункту 3 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389 (далі - Положення про військові комісаріати) безпосереднє керівництво військовими комісаріатами і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - командування Сухопутних військ Збройних Сил, яке узгоджує основні питання діяльності військових комісаріатів з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу та Міноборони.
Відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги здійснюється, зокрема, Міноборони.
Відповідно до п 10 Положення про військові комісаріати обласні військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, керують підпорядкованими військовими комісаріатами, контролюють дотримання ними вимог законодавства, виконання наказів Міноборони, Генерального штабу та інших органів військового управління, наказів і директив Міністра оборони та наказів і директив начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил.
Тобто, видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги або письмове повідомлення про відмову у її виплаті є прямими обов'язками Луганського обласного військового комісаріату.
Предметом даного позову є перевірка правомірності дій Міністерства оборони України під час розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги та документів в порядку, затвердженому Постановою КМУ від 25.12.2013 № 975, скасування протоколу засідання комісії Міністерства оборони України та зобов'язання Міністерства оборони України розглянути заяву позивача. Питання виплати грошової допомоги позивачеві не є предметом позову.
З огляду на предмет спору в даній адміністративній справі, суд дійшов висновку, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав вважати, що судове рішення в цій справі може вплинути на права і обов'язки Луганського обласного військового комісаріату, що, в свою чергу, свідчить про відсутність підстав для залучення такої особи до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Окрім того, згідно з протоколом судового засідання від 03 січня 2019 року перше судове засідання по даній справі судом закрито о 14 год. 05 хв. Відповідно до даних комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» відзив на позов, в якому відповідач просить залучити Луганський обласний військовий комісаріат до участі в справі в якості третьої особи, надійшов до суду засобами електронного зв'язку та був зареєстрований 03 січня 2019 року о 15 год. 16 хв., тобто після початку першого судового засідання. Вказані обставини також унеможливлюють суд задовольнити клопотання відповідача про залучення до участі в справі третьої особи, оскільки частиною другою статті 49 КАС України прямо передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
На підставі викладеного суд вважає клопотання позивача необґрунтованим і таким, що не належить до задоволення.
Керуючись статтями 49, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Міністерства оборони України про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Луганського обласного військового комісаріату, відмовити.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 04 лютого 2019 року.
Суддя І.О. Свергун