Ухвала суду № 79593974, 28.12.2018, Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
318/2889/18
Номер документу
79593974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 318/2889/18

Номер провадження №2-а/318/21/2018

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2018 р. м. Кам’янка-Дніпровська

Суддя Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області Васильченко В.В., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 і ОСОБА_2 звернулися до суду в порядку адміністративного судочинства з вказаним вище позовом, в якому зазначають, що 21.12.2018 року рішенням сесії Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області їм відмовлено у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Позивачі вважають, що під час голосування на сесії два депутати, зловживаючи своїми правами голосували у невідповідності з нормами права, а з підстав особистої зацікавленості на неприязних до них стосунків. У зв’язку з цим просили суд, визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 21.12.2018 р.

Перевіривши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Статтею 20 КАС України, передбачено розмежування предметної юрисдикції адміністративних справ, а саме:

1. Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, повязані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, повязані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Передача адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого передбачена нормою ст. 29 КАС України.

Зокрема, п.2 ч.1 ст.29 КАС України передбачає, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Справа, за адміністративним позовом ОСОБА_1 і ОСОБА_2 не підсудна Кам’янсько-Дніпровському районному суду, як адміністративному суду через предметну, а не територіальну юрисдикцію.

Суд враховує положення ст. 2 КАС України, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2.4, 7 та 11 до Конвенції» визначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

В рішеннях Європейського Суду з прав людини - справа «Красношапка проти України» від 30 листопада 2006 року, «Єфименко проти України» від 18 липня 2006 року, які згідно до положень статті 2 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» є обов'язковими для виконання Україною, суд неодноразово наголошував, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує ефективний засіб юридичного захисту.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом,встановленим законом.

Одним із елементів права на суд є право на доступ до суду, який означає, що особа повинна мати можливість подати справу на розгляд, а суд повинен розглянути її без зайвих та неналежних правових чи практичних перешкод. Таке право покладає на державу як негативний обов’язок, - тобто утриматися від створення неналежних процесуальних перешкод для доступу до суду, - так і позитивний, тобто забезпечити практичний та ефективний доступ до суду. Держави користуються певною свободою розсуду у сфері регулювання права на доступ до суду, яке залежить як від потреб і ресурсів суспільства, так і від конкретних осіб.

Заявлені ОСОБА_1 і ОСОБА_2 позовні вимоги не створюють предмету адміністративної справи, яка підлягає розгляду у місцевому суді, оскільки, предметна юрисдикція місцевого загального суду не поширюється на заявлені позивачами вимоги.

Виходячи з наведеного вище, з метою належного дотримання захисту прав позивачів суд вважає за необхідне застосувати ч.6 ст.7 КАС України, про те, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), та за аналогією з положеннями п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передати справу за цим адміністративним позовом за предметною підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.

Керуючись, ст.ст. 7, 20, 29, 171, 248, 292-297 КАС України,

УХВАЛИВ:

Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Любимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, - передати за підсудністю Запорізькому окружному адміністративному суду.

Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складений 28.12.2018 року.

Суддя: ОСОБА_3