
Справа № 367/2730/18
Провадження №2/367/334/2019
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
23 січня 2019 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючої судді Оладько С.І.,
за участі секретаря Шубчик В
представника позивача ОСОБА_1В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпені цивільну справу за позовом виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області до ОСОБА_2 про визнання укладеним договору про залучення коштів замовників будівництва об»єктів архітектури,що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м.Ірпінь в редакції,запропонованій позивачем та по уточнюючій позовній заяві
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із позовом,відповідно до якого зазначив,що у період з 31.03.2017 по 30.06.2017 року Північним офісом Держаудитслужби було проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Ірпінської міської ради за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року. В ході ревізії, з метою з'ясування кількості зареєстрованих забудовниками актів, декларацій про готовність об’єкта до експлуатації на території м. Ірпінь за період з 01.01.2014 року по 31.03.2017 року, Північним офісом Держаудитслужби було проведено зустрічну звірку в ДАБІ України. В результаті якої встановлено перелік забудовників, якими здійснено реєстрацію декларацій про готовність об’єкта до експлуатації в період з 01.01.2014 року по 01.01.2016 року без укладання договорів про пайову участь з Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради та без сплати пайового внеску, зокрема: № ІУ142142410929 від 29.12.2014 р.
18.09.2017 року міський голова м. Ірпеня ОСОБА_3 з метою отримання вихідних даних для обрахування розміру пайової участі звернувся до Державної архітектурно-будівельної інспекції із запитом про отримання інформації та копій декларацій про готовність об’єктів до експлуатації.
Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області надав відповідь, з якої стало відомо наступне.
08.05.2014 р. гр. ОСОБА_2 отримала ОСОБА_4 про готовність об’єкта до експлуатації № ІУ 143141280468, зареєстровану ДАБІ України.
Приписами ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про порядок залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, у редакціях, затверджених рішеннями Ірпінської міської ради Київської області № 1192-21-УІ від 06.11.2011 року, № 4146-60-УІ від 06.11.2014 року, встановлено обов'язок замовника будівництва прийняти пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який реалізується шляхом укладення відповідного договору в порядку, визначеному Законом та деталізованому актом органу місцевого самоврядування.
Такий договір має бути укладеним в обов'язковому порядку.
Обов'язок щодо ініціювання укладення такого договору покладено саме на замовника будівництва, оскільки пов'язується з його зверненням до органу місцевого самоврядування.
Не укладення договору свідчить про недотримання вимог законодавства і має наслідком порушення прав та інтересів територіальної громади м. Ірпінь.
Пунктом 2.5. Положення встановлено граничні розміри пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь, які не суперечать вимогам ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з п.2.10 даного Положення кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь сплачуються в повному обсязі до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Відповідно до п. 2.1. Договору величина пайової участі (внеску) Замовника визначається для індивідуальних житлових будинків загальною площею від 300 кв.м. до 400 кв.м. у розмірі 1(один) відсоток від загальної вартості будівництва. Також, в зазначеному пункті договору встановлено, що для даної забудови величина пайового внеску складає: 3 706 517,60 х 1% = 37 065,18 грн.
З декларації про готовність об’єкта до експлуатації вбачається, що будівництво є завершеним, а об'єкт - житловий будинок загальною площею будівлі 344,6 кв. м. в м. Ірпінь по вул. Котляревського, 34 - готовим до експлуатації, однак в порушення вимог законодавства, ОСОБА_2 не взяла участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь шляхом укладення відповідного договору.
Листами від 27.07.2017 року, 17.10.2017 року, 16.02.2018 року Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області звертався до ОСОБА_2 як замовника будівництва житлового будинку в м. Ірпінь по вул. Котляревського, 34, з вимогою укласти договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Позивач зазначає,що на час звернення до суду із даним позовом, відповідач не звернулась до Ірпінської міської ради із заявою про укладення договору про залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпеня ,відповідний договір не був укладений та кошти не були сплачені на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпеня.
Позивач просить визнати укладеним договір про залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь в редакції,запропонованій позивачем.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просить їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з»явилась,про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином,відзив на позовну заяву не подала,у зв»язку з чим суд проголосив проголосив по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд,заслухавши пояснення представника позивача,дослідивши письмові докази по справі,вважає позов таким,що не підлягає до задоволення.
Відповідно до ч 1 ст. 4 ЦПК України «Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.»
Відповідно до ст.. 5 ЦПК України «Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
2. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.»
Відповідно до ч 2,3 ст. 12 ЦПК України «Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених законом.
3. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»
Відповідно до ч 1 ст. 13 ЦПК України «Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.»
Відповідно до ч 1 ст. 81 ЦПК України « Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.»
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 142 Конституції України, ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування в Україні є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Як визначено ч. 1 ст. 62 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб.
У судовому засіданні було встановлено, що 08.05.2014 р. відповідач ОСОБА_2 отримала ОСОБА_4 про готовність об’єкта до експлуатації № ІУ 143141280468, зареєстровану ДАБІ України без укладання договору про пайову участь з Ірпінською міською радою .
Відповідно до ч .1,2,3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності « Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. 2. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. 3. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.»
Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Частиною 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено,що Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Також,у судовому засіданні було встановлено,що рішеннями Ірпінської міської ради Київської області № 1192-21-УІ від 15.11.2011 року, № 4146-60-УІ від 06.11.2014 року було затверджено Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м.Ірпеня.
Відповідно до п 3.1 зазначеного рішення заборонено інспекції державного архітектурно-будівельного контролю видавати замовникам будівництва відповідну дозвільну документацію на початок проведення будівельних робіт без надання Договору про залучення коштів замовників будівництва,приймати в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів без довідки про сплату замовником пайового внеску до селищного бюджету.
Відповідно до п 4 зазначеного рішення доручено відділу економіки виконавчого комітету Ірпінської міської ради спільно з відділом архітектури проводити нарахування коштів замовникам будівництва на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.Контроль за виконанням рішення покладено на першого заступника міського голови та постійні депутатські комісії з питань бюджету фінансів,цін та ціноутворення і з питань архітектури та капітального будівництва (а.с.9-10).
Пунктом 2.5. Положення встановлено граничні розміри пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь, які не суперечать вимогам ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з п.2.10 даного Положення кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь сплачуються в повному обсязі до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.(а.с 11-13)
Відповідно до п. 1.3. Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м.Ірпеня, замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у місті Ірпені, зобов’язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, крім випадків, передбачених п. 1.4 Порядку. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до цільового фонду міського бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (п.1.2).
Відповідно до п. 2.1. Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста « величина пайової участі у розвитку інфраструктури визначається у договорі, укладеному Ірпінською міською радою із замовником будівництва об’єктів архітектури, з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об’єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.
Згідно п. 2.7. Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста « договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м.Ірпінь укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.»
Відповідно до ст.. 638 ЦК України «Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
2. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.»
Позивачем по справі не було надано жодного доказу на підтвердження тих обставин,що позивач повідомляв відповідача про необхідність укладення Договору про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Ірпінь у строки,передбачені ст.. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об’єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь . З відповідною вимогою позивач звернувся до відповідача лише 27.07.2017р.(а.с.38),17.10.2017р (а.с.41) та16.02.2018р (а.с.46),тобто після реєстрації відповідачем ОСОБА_4 про готовність об»єкта..
Посилання представника позивача у судовому засіданні на ті обставини,що відповідач зобов»язана була сама на підставі ст..40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» звернутись до Ірпінської міської ради щодо укладання зазначеного Договору суд вважає безпідставним,поскільки як уже зазначалось раніше ч 1 ст. 40 зазначеного закону визначено ,що Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють саме органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону,рішенням Ірпінської міської ради від 15.11.2011р було заборонено інспекції державного архітектурно-будівельного контролю видавати замовникам будівництва відповідну дозвільну документацію на початок проведення будівельних робіт без надання Договору про залучення коштів замовників будівництва,приймати в експлуатацію закінчених будівництвом об»єктів без довідки про сплату замовником пайового внеску до селищного бюджету.Однак,у порушення зазначених норм закону та рішення ради ОСОБА_2М 08.05.2014 року зареєструвала декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (житловий багатоквартирний будинок в м.Ірпені вул..Котляревського 34) без укладання договору про пайову участь з Ірпінською міською радою та без сплати відповідного пайового внеску.Посилання представника позивача на ті обставини,що рішенням Ірпінської міської ради від 06.11.2014р було внесено зміни у рішення ради від 15.11.2011р і було не заборонено ,а рекомендовано інспекції державного архітектурно-будівельного контролю не проводити реєстрацію ОСОБА_4 про готовність об»єкту без надання Договору про залучення коштів замовників будівництва,суд вважає безпідставним,поскільки як уже зазначалось раніше, ОСОБА_4 про готовність об»єкта відповідач зареєстровала 08.05.2014р,а зміни до рішення Ірпінської міської ради від 15.11.2011р були внесені 06.11.2014р,тобто уже після реєстрації відповідачем декларації про готовність об’єкта до експлуатації.
Враховуючи викладені обставини,а також ті обставини,що Договір про залучення коштів замовників будівництва відповідно до ч 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» повинен був укладений до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію,а також враховуючи ті обставини,що житловий багатоквартирний будинок в м.Ірпені по вул..Котляревського 34 був зданий в експлуатацію 08.05.2014р,суд вважає позов безпідставним та недоведеним,у зв»язку з чим відмовляє позивачу у позовних вимогах про визнання укладеним договору про залучення коштів замовників будівництва об»єктів архітектури,що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м.Ірпінь в редакції,запропонованій позивачем.
На підставі ст.638,641 ЦК України,ст.. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» керуючись ст. ст. 4,10,76,259,264-265,268 , 273 ,365 ЦПК України суд , -
в и р і ш и в :
Виконавчому комітету Ірпінської міської ради Київської області у позові відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом,що його ухвалив,за письмовою заявою відповідача.Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня складання повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано,набирає законної сили після повернення апеляційної скарги ,відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію рішення суду направити відповідачу по справі для відома.
Повний текст рішення суду буде складено 03.02.2019р.
Суддя: С.І. Оладько