
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 лютого 2019 року № 826/9589/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправною та нечинною постанови від 27 грудня 2017 року №1435,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - відповідач, Комісія), в якому просить визнати протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 грудня 2017 року №1435 «Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» за порушення Ліцензійних умов з передачі електроенергії, Ліцензійних умов з постачання електроенергії та невиконання рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що у Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» внаслідок обставин, пов'язаних із протиправними діями третіх осіб шляхом захоплення виробничих активів підприємства, примусового вилучення майна, яке є необхідним для здійснення передачі та постачання електричної енергії на неконтрольовану територію Луганської області, а також примусовим зобов'язанням споживачів з неконтрольованої території розраховуватись за електричну енергію виключно на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «ТД «Нафтопродукт», відсутня технічна можливість, а також інші ресурси для виконання обов'язку щодо купівлі різниці перетоків електроенергії та обов'язку проводити належні розрахунки з оптовим постачальником електричної енергії.
На думку позивача, під час прийняття постанови члени Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повинні були врахувати письмові пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до акту перевірки та визнати, що неналежний розрахунок як з оптовим постачальником електричної енергії за куповану електроенергію, так і власниками мереж по відшкодуванню витрат за користування їх технологічними електричними мережами стався внаслідок незалежних від Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» подій, таких як протиправні дії третіх осіб.
Також представник позивача стверджує, що під час розгляду акту перевірки, тобто 27 грудня 2017 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг була обізнана про відновлення роботи кол-центру та, відповідно, з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» вже не було порушення пункту 2.13 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата забезпечити функціонування кол-центрів для обслуговування споживачів.
Крім того, представник позивача зазначив, що товариство не має персоналу та первинної достовірної інформації, необхідної для ведення бухгалтерського обліку на неконтрольованій території та, відповідно, не може здійснити формування фінансової звітності в цілому по підприємству згідно з положеннями статті 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та декларації з податку на прибуток підприємства.
За переконанням представника позивача, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг під час прийняття постанови зробила неправомірний висновок стосовно того, що відбулось відключення споживачів, розташованих на території структурного підрозділу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» у Новопськовському РЕМ без попередження таких споживачів, оскільки за даними журналу реєстрації проектної документації на приєднання до електричних мереж протягом листопада 2016 року Новопсковським РЕМ було отримано 7 заяв та відповідно видано 7 технічних умов.
Додатково представник позивача зазначив, що порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з передачі електроенергії відбулись з незалежних від Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» обставин, а Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повинна була застосувати до нього санкції у вигляді застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2018 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на адміністративний позов представник відповідача зазначив, що оскаржувана постанова про накладення штрафу прийнята правомірно, оскільки Регулятор при застосуванні санкції має дотримуватись принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 липня 2018 року заяву представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
В період з 27 квітня 2017 року по 29 травня 2017 року відповідно до плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2017 рік, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01 грудня 2016 року № 2125 (зі змінами), на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 березня 2017 року № 290 «Про проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у ІІ кварталі 2017 року» з урахуванням постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 травня 2017 року №661 «Про збільшення строку проведення планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» та посвідчень на перевірку від 11 квітня 2017 року №78 та від 22 травня 2017 року №114, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проведено планову виїзну перевірку щодо дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» Ліцензійних умов з передачі електроенергії та Ліцензійних умов з постачання електроенергії, якою перевірявся період ліцензованої діяльності позивача з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
За результатом проведення планового заходу складено акт планової перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від 29 травня 2017 року № 76.
Перевіркою встановлено порушення позивачем:
- пункту 2.7 глави 2, пункту 2.11 глави 2, пункту 2.13 пункту 2, підпункту 3.1.1 пункту 3.1 глави 3, підпункту 3.2.1 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року №15/1 (зі змінами та доповненнями);
- пункту 3.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 13 грудня 2012 року №1627;
- пункту 3 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357;
- пункту 4 розділу І Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 27 лютого 2014 року №170;
- пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 30 травня 2013 року №642;
- пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №2-НКРЕ, пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №4-НКРЕ, пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №5-НКРЕ, пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №7-НКРЕ, пункту 2.2 Інструкції щодо заповнення форми звітності №8-НКРЕ, розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, пунктів 2.5 та 3.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №7-НКРЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 04 жовтня 2012 року №1257;
- підпункту 3.2.1 пункту 3.2 пункту 3 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року №15;
- підпункту 3.5.1 пункту 3.5 пункту 3 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 13 грудня 2012 року №1627;
- вимог Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року №1357;
- пункту 1.7.1 розділу І, пункту 2.1.2 розділу ІІ, пункту 2.1.3, пункту 2.1.4, пункту 3.1.2, розділу V Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17 січня 2013 року №32;
- пункту 6.1 Порядку фінансування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21 листопада 2013 року №1467;
- пункту 5.1 розділу V Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 12 лютого 2012 року №115;
- пункту 2.3, пункту 2.6 Інструкції щодо заповнення форми звітності №11 квартальна, пункту 2.3, пункту 2.6 Інструкції щодо заповнення звітності №12 квартальна, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 25 липня 2013 року №1015;
- пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №2-НКРЕ, пункту 2.1 Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, розділу ІІІ Інструкції щодо заповнення форми звітності №6-НКРЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 04 жовтня 2012 року №1257;
- вимог постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 грудня 2015 року №3123;
- пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21 липня 2016 року №1298;
- пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 жовтня 2016 року №1901.
На підставі вказаного акта перевірки та виявлених порушень Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 27 грудня 2017 року прийняла постанову №1435, пунктом 1 якої на Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» накладено штраф у розмірі 85 000,00 грн.
Незгода позивача із вказаною постановою зумовила його звернення до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Пунктом 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» передбачено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.
При цьому, Комісія діє на підставі Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року №1540-VIII (далі по тексту - Закон України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII), відповідно до статті 1 якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Статтею 2 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 3 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є: забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Відповідно до статті 22 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Суд звертає увагу, що позивачем не заперечується факт того, що за результатами перевірки Регулятором встановлено 27 порушень, санкції застосовано за 25 порушень, при цьому, позивач наводить обґрунтування в адміністративному позові відносно лише 5 порушень, які і підлягають дослідженню судом в межах даної справи.
Так, пункт 2.7 Ліцензійних умов з постачання електроенергії встановлює, що ліцензіат повинен закуповувати електроенергію на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до умов його діяльності та здійснювати належне проведення розрахунків з оптовим постачальником електричної енергії, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює передачу належної ліцензіату електричної енергії, якщо електрична енергія поставляється мережами, які не є його власністю.
Актом перевірки встановлено, що на виконання статті 15 Закону України «Про електроенергетику» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) та вимог пункту 2.7 Ліцензійних умов з постачання електроенергії ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» укладено Договір купівлі-продажу електроенергії з оптовим постачальником Державним підприємством «Енергоринок» від 28 березня 2007 року №3969/02, дія якого подовжується на кожен наступний рік.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року №263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» між Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» та Державним підприємством «Енергоринок» укладено договір від 31 серпня 2015 року №11572/01, за яким позивач зобов'язався купувати у Державного підприємства «Енергоринок» різницю перетоків електричної енергії (далі - різниця перетоків), перемішену з контрольованої на неконтрольовану територію.
Відповідно до актів звірки між Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» та Державним підприємством «Енергоринок» від 17 січня 2017 року №07/51-4-505, заборгованість позивача станом на 01 січня 2017 року склала: за даними Державного підприємства «Енергоринок» 4 716 860,192 тис. грн.; за даними Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» 3 824 593,479 тис. грн.
Приріст обсягу заборгованості позивача перед Державним підприємством «Енергоринок» протягом 2016 року склав 1 333 441,769 тис. грн., а саме: приріст заборгованості на контрольованій державною владою України території за договором з Державним підприємством «Енергоринок» від 28 березня 2007 року за №3969/02 склав 32 066,48 тис. грн., і яка визнається позивачем; приріст заборгованості на контрольованій державною владою України території за договором з Державним підприємством «Енергоринок» від 31 серпня 2015 року №1572/01 - 1 301 375,29 тис. грн., 892 266,753 тис. грн., з якої позивач визнає 441 175,015 тис. грн..
Тобто, позивачем не забезпечено дотримання вимог пункту 2.7 Ліцензійних умов з постачання електроенергії в частині обов'язку ліцензіата здійснювати належне проведення розрахунків з оптовим постачальником електричної енергії, у т. ч. на контрольованій державною владою України території.
Щодо порушення ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» пункту 2.7 Ліцензійних умов з постачання електроенергії в частині обов'язку ліцензіата здійснювати належне проведення розрахунків із суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює передачу належної ліцензіату електричної енергії, якщо електрична енергія поставляється мережами, які не є його власністю, актом перевірки зафіксовано наявність заборгованості Ліцензіата станом на 31 грудня 2016 року за договорами про спільне використання технологічних електричних мереж у розмірі 6 035 227,16 тис. грн.
Таким чином, наявність станом на 31 грудня 2016 року боргу за позивачем за договорами про спільне використання технологічних електричних мереж свідчить про недотримання вимог пункту 2.7 Ліцензійних умов з постачання електроенергії в частині обов'язку ліцензіата здійснювати належне проведення розрахунків із суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює передачу належної ліцензіату електричної енергії, якщо електрична енергія поставляється мережами, які не є його власністю.
Відтак, відповідачем правомірно встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.7 Ліцензійних умов з постачання електроенергії.
Пунктом 2.13 Ліцензійних умов з постачання електроенергії встановлено обов'язок ліцензіата забезпечити функціонування кол-центрів для обслуговування споживачів, вимоги щодо яких встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у частині недотримання ліцензіатом організаційно-технічних вимог до кол-центрів, встановлених постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 08 серпня 2013 року №1070 «Щодо забезпечення функціонування кол-центрів суб'єктами господарювання, які здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом» (далі по тексту - постанова №1070).
Підпунктом 3 пункту 1 постанови №1070 передбачено обов'язок суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, кількість споживачів яких перевищує 100000, забезпечити функціонування кол-центрів:
з наданням послуг, перелік яких наведено в розділі III додатка 1 до цієї постанови, протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою;
з наданням послуг, перелік яких наведено в розділі IV додатка 1 до цієї постанови, протягом вісімнадцяти місяців з дня набрання чинності цією постановою.
Постанова набрала чинності з дня її офіційного опублікування 03 вересня 2013 року.
Актом перевірки зафіксовано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» на виконання вимог постанови №1070, з метою забезпечення цілодобового та оперативного реагування на звернення абонентів у телефонному режимі створено кол-центр.
Положення про кол-центр затверджено 07 листопада 2013 року (нова редакція від 03 квітня 2017 року).
Згідно наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» від 24 квітня 2014 року №75, повноцінне функціонування кол-центру було розпочато з 03 березня 2014 року, відповідно до затвердженого порядку забезпечення функціонування кол-центру ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання».
У липні 2014 року, у зв'язку з проведенням у м. Луганську бойових дій, персонал товариства було евакуйовано до м. Старобільська, а все придбане технічне обладнання та програмне забезпечення, необхідне для належного функціонування кол-центру, за інформацією позивача, залишилось на території, непідконтрольній українській владі у м. Луганську, тому доступ до нього наразі є неможливим. Зв'язок споживачів з кол-центром здійснювався по багатоканальній телефонній лінії, постачальник якої також залишився на території м. Луганськ.
Повторне фінансування всього комплексу заходів з організації кол-центру на території, підконтрольній українській владі, в рамках інвестиційної програми Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» на 2016 рік не передбачалося.
Листом від 23 липня 2016 року №01-28/2/192 ліцензіат поінформував Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про неможливість виконання вимог постанови №1070 в частині надання щоквартальної інформації щодо показників діяльності кол-центру у зв'язку з неможливістю його функціонування.
В ході перевірки також було встановлено, що:
- Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» у 2016 році не забезпечено виконання загальних організаційно-технічних вимог до кол-центрів, наведених у додатку 1 до постанови №1070;
- невиконання кол-центром вимог пункту 1 зазначеної постанови в частині функціонування кол-центру та надання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг інформації щодо показників якості надання послуг кол-центрами та кількості прийнятих звернень за тематикою за формами згідно з додатками 2 і 3 до цієї постанови щокварталу, не пізніше ніж через п'ятдесят днів після звітного кварталу в зв'язку з відсутністю необхідного обладнання та програмного забезпечення;
- в рамках інвестиційної програми 2017 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» заплановано фінансування повторного виконання заходів з організації кол-центру, а саме: включено впровадження придбаного у 2013 році програмного забезпечення кол-центру на базі існуючих серверних потужностей та обладнання для забезпечення робочих місць операторів.
При цьому, станом на момент перевірки інформація про кол-центр на офіційному сайті ліцензіата відсутня, наказ «Про початок роботи кол-центру ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» від 06 липня 2017 року №106 ні під час проведення перевірки, ні перед винесенням постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1435 не надавався, що позивачем не спростовано.
Відтак, період часу з моменту евакуації працівників підприємства у липні 2014 року по 31 грудня 2016 року перевищив строк виконання зобов'язань (більше двох років) Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», який встановлено підпунктом 3 пункту 1 постанови №1070.
Водночас, відсутність функціонуючого кол-центру станом на 31 грудня 2016 року є порушенням вимог підпункту 2.13 пункту 2 Ліцензійних умов з постачання в частині забезпечення функціонування кол-центрів для обслуговування споживачів, вимоги щодо яких встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 Ліцензійних умов з передачі електроенергії та Ліцензійних умов з постачання електроенергії встановлено обов'язок ліцензіата надавати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у тому вигляді і тоді, як це буде обґрунтовано вимагатись Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, будь-яку інформацію, яку Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг буде вважати потрібною для виконання своїх обов'язків.
Актом перевірки зафіксовано, що в ході перевірки окрім основного запиту про надання документів до планової перевірки від 11 квітня 2017 року №371/17 позивачеві були направлені ще й уточнюючі листи із запитом пояснень та документів щодо підтвердження права здійснювати ліцензовану діяльність з передачі та постачання електричної енергії, а саме права власності або користування електричними мережами (копії запитів додаються).
Так, листом від 22 травня 2017 року №б/н комісія з перевірки звернулась до Ліцензіата з проханням надати опис території здійснення ліцензованої діяльності станом на 01 січня 2016 року та 31 грудня 2016 року, який відповідно до додатку до Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, повинен містити:
а) назву адміністративно-територіальної одиниці, на території якої розташовані місцеві (локальні) електричні мережі, що перебувають у власності ліцензіата;
б) географічні карти з нанесеними на них кордонами територій, де розташовані місцеві (локальні) електричні мережі ліцензіата (із зазначенням точок розмежування балансової належності з іншими ліцензіатами);
в) перелік об'єктів електроенергетики, що перебувають у власності ліцензіата, з зазначенням назви адміністративно-територіальних одиниць, де вони розташовані, акти розмежування балансової належності, узгоджені з іншими ліцензіатами, перелік місць встановлення та характеристики вузлів обліку в точках розмежування балансової належності.
На зазначені запити жодних документів Ліцензіатом не було надано, а також не було надано пояснень щодо причин такого ненадання, що є порушенням підпункту 3.2.1 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання електроенергії та Ліцензійних умов з передачі щодо обов'язку ліцензіата надавати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у тому вигляді і тоді, як це буде обґрунтовано вимагатись Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, будь-яку інформацію, яку Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг буде вважати потрібною для виконання своїх обов'язків.
При цьому, суд погоджується з доводами відповідача, що інформація, яку було затребувано у Ліцензіата відповідно до листів комісії з перевірки від 11 квітня 2017 року №371/17 та від 22 травня 2017 року №б/н, не підпадає під визначення «фінансова звітність», а тому вимоги щодо її надання не суперечать статті 141 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в частині звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, на період її проведення, від відповідальності за недотримання строків, передбачених для подання фінансової звітності.
Крім того, оскаржуваною постановою до позивача не застосовані штрафні санкції за виявлені та зафіксовані актом перевірки порушення підпунктів 3.1.1 пунктів 3.1 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата надавати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звітність, передбачену Мінфіном та Держкомстатом України, і додаткову звітність з ліцензованої діяльності, визначену Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в установленому порядку.
Підпункт 3.5.1 пункту 3.5 Ліцензійних умов з передачі електроенергії встановлює обов'язок ліцензіата діяти згідно з законодавством України та іншими нормативними документами, зокрема:
постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики від 25 липня 2013 року №1015 «Про затвердження форм звітності № 11-НКРЕ (квартальна) «Звіт щодо показників надійності електропостачання» та № 12-НКРЕ (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг» та інструкцій щодо їх заповнення», а саме:
пунктом 2.6 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 11-НКРЕ в частині забезпечення достовірності інформації, зазначеній у формі звітності № 11-НКРЕ,
пунктом 2.6 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 12-НКРЕ в частині забезпечення достовірності інформації, зазначеній у формі звітності № 12-НКРЕ.
З акта перевірки вбачається, що забезпечення достовірності інформації, зазначеній у формі звітності №11-НКРЕ (звіт щодо показників надійності електропостачання) та № 12-НКРЕ (звіт щодо показників комерційної якості надання послуг) визначалось на підставі даних, надісланих Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, по підрозділу - Новопсковський РЕМ та первинних джерел інформації.
Щодо питання безперебійності електропостачання комісією з перевірки, шляхом порівняння інформації, надісланої Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», було встановлено наступне: помилки у зазначенні часу початку та кінця перерв зафіксовані у 18 записах електронного реєстру, що складає 7,3 % від загальної кількості перевірених перерв; інформація не відповідає класифікації перерв в електропостачанні у 227 записах електронного реєстру, що складає 92,3 % від загальної кількості перевірених перерв; до реєстру не занесені 4 перерви (що складає 1,6 % від загальної кількості перевірених перерв, занесених до реєстру).
Суд приймає до уваги, що в ході перевірки Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» було виправлено реєстр перерв в електропостачанні за листопад 2016 року по Новопсковському РЕМ та надіслано до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
В ході перевірки автоматично розраховані індекси повноти, правильності та точності заповнення форми звітності № 11-НКРЕ (квартальна). При цьому, у випадку, коли один із індексів повноти, правильності або точності не задовольняють вищезазначеним умовам, то дані, наведені у формі звітності № 11-НКРЕ (квартальна) вважаються не достовірними, що і було встановлено актом перевірки.
Щодо питання комерційної якості послуг комісією з перевірки, шляхом порівняння інформації, надісланої Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» встановлено, що за даними журналу реєстрації проектної документації на приєднання до електричних мереж протягом листопада 2016 року було отримано 7 заяв та відповідно видано 7 технічних умов, а саме: за кодом послуги S 1.1.1. Інформація по споживачам, яка не занесена до реєстру надання послуг за листопад 2016 року:
- ОСОБА_1 - смт. Новопсков, надання послуги з 03 листопада 2016 року по 04 листопада 2016 року;
- ОСОБА_2 - смт. Новопсков, надання послуги з 03 листопада 2016 року по 04 листопада 2016 року;
- ОСОБА_3, ТОВ «Топаз» - смт. Новопсков, надання послуги з 15 листопада 2016 року по 16 листопада 2016 року;
- Новопсковська селищна рада - с. Макартентине, надання послуги з 17 листопада 2016 року по 17 листопада 2016 року;
- ОСОБА_4 - с. Осинове, надання послуги з 18 листопада 2016 року по 21 листопада 2016 року;
- ОСОБА_5 - с. Новобелянське, надання послуги з 22 листопада 2016 року по 22 листопада 2016 року;
- ОСОБА_6 - с. Маньковка, надання послуги з 30 листопада 2016 року по 30 листопада 2016 року;
За даними програмного комплексу «Мегабилинг» за період з 01 листопада 2016 року по 01 грудня 2016 року було підключено до електричної мережі 19 абонентів. До реєстру надання послуг Новопсковського РЕМ не ввійшла інформація щодо підключень у листопаді 2016 року наступних абонентів сільської місцевості:
ОСОБА_7 - с. Березовка, надання послуги з 22 листопада 2016 року по 28 листопада 2016 року;
ОСОБА_8 - с. Осинове-1, надання послуги з 28 листопада 2016 року по 30 листопада 2016 року;
В журналі вхідної кореспонденції зафіксована заява гр. ОСОБА_9 (вх. №3462 від 09 листопада 2016 року) щодо нестачі напруги та виходу із ладу побутової техніки.
За результатом розгляду заяви споживачу надана відповідь листом №01-11-12/511 від 14 листопада 2016 року, при цьому зазначена інформація у реєстрі письмових звернень населення за листопад 2016 року відсутня.
Таким чином інформація, надіслана Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг по підрозділу - Новопсковський РЕМ (електронні реєстри надання послуг та письмових звернень населення за листопад 2016 року), є недостовірною, що є порушенням вимог пункту 2.6 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 11-НКРЕ (квартальна) «Звіт щодо показників надійності електропостачання» та № 12-НКРЕ (квартальна) «Звіт щодо показників комерційної якості надання послуг».
Суд звертає увагу, що позивачем стосовно решти виявлених Регулятором порушень не надано жодних пояснень та/або заперечень.
Так, відповідно до вимог статті 22 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України від 22 вересня 2016 року №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Суд зазначає, що частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» (чинного на момент виникнення правовідносин) передбачено розмір санкції, що застосовується до суб'єкта господарювання за порушення Ліцензійних умов, а також за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Регулятора і який становить від 1700 до 850 000 грн., а тому розмір штрафу, що був застосований до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» за 25 порушень повністю відповідає принципу пропорційності порушення і покарання.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправною та нечинною оскаржуваної постанови.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, покладений на нього обов'язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконав, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Згідно із частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що суд прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні адміністративного позову, підстави для присудження на користь позивача понесених ним судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.І. Кузьменко