
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2019 р. № 520/8755/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонов М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області щодо не включення в довідку на ім'я, ОСОБА_1, для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та направити до ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір мого грошового забезпечення з надбавками за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпеченням оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% від посадового окладу, премії у розмірі 72% від грошового забезпечення з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів 13, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, з дати виникнення права на перерахунок.
2. Стягнути з відповідача сплачений судовий збір у сумі 1409,60 грн.
Ухвалою суду від 29.10.2018 року відкрито провадження по справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).
Ухвалою суду від 29.10.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 21.11.2018 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача була складена з дотриманням вимог закону, містить усі складові грошового забезпечення, які одержує діючий поліцейський.
Позивач у відповіді на відзив від 03.12.2018 також зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено зменшення переліку видів грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 (реєстраційний номер в ЄДРСР 78529913) рішення Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799) залишено без змін, а відтак рішення Верховного Суду від 12.03.2018 набрало законної сили 12.12.2018 року відповідно до частини другої статті 255 та частини першої статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова Великої Палати Верховного Суду (скорочена) від 12.12.2018 у справі №802/2196/17-а оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень (реєстраційний номер в ЄДРСР 78529913) 14.12.2018.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 поновлено провадження у справі № 520/8755/18.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, дійшов таких висновків.
ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № 100/30740-2003003365 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у якій зазначено, що відповідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року, за посадою старший інспектор Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУМВС - старший інспектор, становить: посадовий оклад - 2600,00; оклад за звання підполковник поліції - 2200,00; надбавка за вислугу років (40 %) - 1920,00; надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 390,00; Премія (8,42%) - 598,66. Всього: 7708,66 грн.
Відповідно до протоколу виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України ОСОБА_1 від 13.12.2008 за пенсійною справою №2003003365 та грошового атестату № 151 від 06.10.2008, довідки №151 від 06.10.2008 наданих ГУМВС України в Харківській області розмір пенсії та види грошового забезпечення, які враховуються при обрахунку пенсії, становили, зокрема: посадовий оклад - 750,00 грн.; оклад за спеціальне званням - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%) - 264,00 грн.; надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 112,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 572,00грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) - 375,00 грн,; премія (72%) - 1586,52 грн. Всього: 3863,47 грн.
Не погодившись із діями відповідача щодо не включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення, а саме: 50% надбавку за виконання особливо важливих завдань; 50% надбавку за оперативно - розшукову діяльність, а також значно зменшений розмір премії з 72% до 8,42% позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року. Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах , що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 1січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до приписів до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд зазначає, що відповідно до Довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області № 100/30740-2003003365 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у якій зазначено, що відповідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року, за посадою старший інспектор Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУМВС - старший інспектор, становить: посадовий оклад - 2600,00; оклад за звання підполковник поліції - 2200,00; надбавка за вислугу років (40 %) - 1920,00; надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 390,00; Премія (8,42%) - 598,66. Всього: 7708,66 грн.
Отже, вказаний Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області у протоколі за пенсійною справою № 2003003365 від 13.12.2018 року та у грошовому атестаті, довідці № 151 від 06.10.2008 виданою ГУМВС розмір премії 72 % є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 72 %, як просить позивач, немає.
Відтак, суд не погоджується з доводами позивача про неправомірність зазначення Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області у довідці премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме, у розмірі 8.42 % .
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
На виконання наведених вимог процесуального закону судом враховано правові висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладені у рішенні від 12.03.2018 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №802/2196/17-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799), яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 (реєстраційний номер в ЄДРСР 72694799).
Так, Верховний Суд у зразковому рішенні від 12.03.2018 (справа №Пз/9901/1/18, 802/2196/17-а) зазначив наступне.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи правовий висновок Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а, а також те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачується поліцейським, зважаючи на те, що вказаний відповідачем у довідці №100/30740-2003003365 від 23.03.2018 розмір премії 8,42 % є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, що узгоджується з вимогами абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для включення до довідки грошового забезпечення за посадою в наступних розмірах: з надбавками за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% грошового забезпеченням оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% від посадового окладу, премії у розмірі 72% від грошового забезпечення з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів 13, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, з дати виникнення права на перерахунок.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що відповідачем правомірно визначено складові грошового забезпечення ОСОБА_1 у довідці для перерахунку пенсії, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 провадження в адміністративній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18).
Так, рішенням Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а у задоволенні позову пенсіонера органів внутрішніх справ відмовлено.
По змісту рішення вказано, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, правова позиція суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеною у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у справі № 802/2196/17-а, що оскаржено до Великої Палати Верховного Суду та залишено без змін постановою від 12.12.2018.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач набув права на перерахунок пенсії з урахуванням складових, що фактично виплачені за відповідною посадою у період, у якому виникло право на перерахунок пенсії, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області (61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.