Рішення № 79581966, 01.02.2019, Хорошівський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
01.02.2019
Номер справи
276/1203/17
Номер документу
79581966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 276/1203/17

Провадження по справі №2-а/276/2/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2019 року смт. Хорошів

Володарсько – Волинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого-судді: Мельника М.Л.

при секретарі: Ігнатенко О.М.

з участю позивача ОСОБА_1

її представника ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько – Волинського районного суду адміністративний позов

ОСОБА_1

до

Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

про

визнання неправомірними та зобов’язання призначення пільгової пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із даним позовом в обґрунтування якого зазначає, що вона має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках (4 категорії). 09.08.2016 року вона звернулась із відповідною заявою та доданими документами до Управління Пенсійного фонду України в Хорошівському районі Житомирської області щодо призначення їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, їй було відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що вона не надала копію втраченого посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії. Вважає, що наведені доводи у відмові відповідача по відношенню до неї є неправомірними.

Позивач просить суд визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, поновити строк позовної давності та захистити її основні конституційні права за межами встановленого строку; визнати неправомірними дії Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не призначення їй пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; визнати неправомірними дії Пенсійного фонду України щодо витребування від громадян посвідчень потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які оформлюють пільгову пенсію на територіях, де скасована зона посиленого радіологічного контролю та зобов’язати Пенсійний Фонд України привести Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року у відповідність до діючого законодавства України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що винести окрему ухвалу; зобов’язати Хорошівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити їй пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на сім з половиною років з моменту подання заяви без пред’явлення посвідчення в разі наявності всіх інших необхідних документів, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити належні їй кошти.

- 2 -

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали та дали пояснення по суті заявленого позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав за обставин зазначених у листах відповідача.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач 09.08.2016 року звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пільгової пенсії на підставі ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно відповіді Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено в призначенні пенсії із-за відсутності посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС 4 категорії.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1. Паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те. що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; 2. Документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо); 3. Довідку про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року; 4. Документи про місце проживання (реєстрації) особи.5. Документи, які засвідчують особливий статус особи.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

З наведеного слідує, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали

- 3 -

внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документ, який засвідчують особливий статус особи - посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Орган, що призначає пенсію при прийманні документів вправі перевірити його зміст і належне оформлення.

Відповідно до частини 4 статті 65 "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови КМ України N 501 від 25 серпня 1992 року та Постанови КМ України від 20.01.1997 року №51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.

За таких обставин, беззаперечно органом до повноважень якого віднесено видачу обумовлених посвідчень є обласні державні адміністрації.

Відповідно до Постанови КМ України від 23 липня 1991 р. N106 населений пункт смт. Іршанськ Володарсько-Волинського району Житомирської області відносився до зони посиленого радіологічного контролю.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме ст. 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю. Цим же Законом статті 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та 23 (Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4) Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено.

З наведеного слідує, що населений пункт у якому проживає позивач з моменту прийняття вказаного закону втратив правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв'язку з виключенням даної території проживання позивача із переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач позбавлений можливості отримати посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до існуючого порядку.

Відтак, позивач фізично позбавлений можливості отримати посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, яке вона втратила.

Однак, вирішуючи даний спір, суд відповідно до ст.6 КАС України при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які

- 4 -

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пункту 4 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для встановлення пільг і компенсацій визначається така категорія осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Частиною 3 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

З матеріалів справи, вбачається, що позивач була зареєстрована та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 19.03.1980 року по даний час, що підтверджується довідкою № 774 від 14.11.2016 року виданою Іршанською селищною радою та вона дійсно отримувала посвідчення особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 4) серія В-1 №152659 від 25.06.1993 року, яке в послідуючому було втрачено, що підтверджується оголошенням в газеті «Прапор» №48 від 25.11.2016 року.

Тому позивач належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і станом на 01.01.1993 року прожила у зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років.

Таким чином, наведені обставини підтверджують те, що позивач є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій та свідчить про безпідставність вказаної відмови відповідача у призначенні їй пенсії з підстав, що вона не являється особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пунктів 1.1 та 4.3 Порядку №22-1 управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі є органом, що призначає пенсію.

Після надходження заяви та за документів орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто підставою для повідомлення про відмову у призначені пенсії може бути виключно рішення ПФУ, прийняте з цього питання.

Хорошівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено в призначенні пенсії через відсутність посвідчення, особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які не належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Суд визнає причини пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду поважними та поновлює строк позовної давності, так як позивач після звернення до

- 5 -

відповідача 09.08.2016 року із заявою про призначення пенсії неодноразово звертались до відповідача, Хорошівської районної державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Житомирської обласної державної адміністрації з метою отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримала лист від відповідача №3067/21 від 20.11.2017 року про відмову у призначенні пенсії, після чого 11.12.2017 року звернулась до суду.

Вимога позивача про визнання неправомірними дії Пенсійного фонду України щодо витребування від громадян посвідчень потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які оформлюють пільгову пенсію на територіях, де скасована зона посиленого радіологічного контролю та зобов’язати Пенсійний Фонд України привести Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року у відповідність до діючого законодавства України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставною, так як не порушує прав, свобод та інтересів даної фізичної особи та заявлено до Пенсійного фонду України, який не є стороною у даній справі.

Відповідно до ст.139 КАС України підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача судові витрати в сумі 640 гривень.

Керуючись ст.ст.244-246 КАС України, ст. ст.11, 14, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірними та зобов’язання призначення пільгової пенсії частковозадовольнити.

Визнати причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду поважними та поновити строк звернення до суду за захистом її порушених прав.

Визнати неправомірними дії Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов’язати Хорошівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку з моменту подання заяви, тобто з 09.08.2016 року, без пред’явлення посвідчення в разі наявності всіх інших необхідних документів, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити належні їй кошти.

У решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 640 гривень.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Володарсько-Волинський районний суд.

Головуючий /підпис/

Копія вірна.

Суддя: Мельник М.Л.