
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 січня 2019 р. № 2040/7820/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д.,
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
представника позивача - Костіна К.В.
представника відповідача - Волокіти О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентиляторний завод Укрвентсистеми" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентиляторний завод Укрвентсистеми", в якому просить суд:
- до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентиляторний завод Укрвентсистеми", за адресою: м. Харків, пр. Московський, буд. 275, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у ЗВ'ЯЗКУ З чим зобов'язати керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентиляторний завод Укрвентсистеми" негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В обгрунтування позову позивач зазначив, що усунення зазначених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки попередить виникнення пожежі (надзвичайної ситуації), а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі (надзвичайної ситуації) та безпеку для житія і здоров'я людей від небезпечних чинників. За наявності таких порушень, до повного їх усунення, будівля ТОВ «ВЕНТИЛЯТОРНИЙ ЗАВОД УКРВЕНТСИСТЕМИ», за адресою: м. Харків, пр. Московський, буд. 275 не може експлуатуватися.
Відповідач надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував з тих підстав, що у позивача відсутні підстави для заявлення вимог про зупинення експлуатації будівлі, оскільки перевірку було проведено із порушенням чинного законодавства, а відповідальність за виявлені порушення мають бути покладені не на відповідача, а на власника будівлі.
Судом на стадії розгляду справи по суті були долучені додаткові докази, які не були подані відповідачем у підготовчому провадженні. Причини неподання вказаних доказів було обґрунтовано представником відповідача та визнано судом поважними.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
З 19.06.2018 року по 23.06.2018 року Державним пожежно-ряту вальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з охорони об'єктів (м. Харків) проведена планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки на території та в будівлі ТОВ «ВЕНТИЛЯТОРНИЙ ЗАВОД УКРВЕНТСИСТЕМИ», за адресою: м. Харків, пр. Московський, буд. 275.
Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України. Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 21.05.2018 року №138 «Про проведення планових перевірок об'єктів» Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, посвідчення на проведення перевірки від 31.05.2018 року №28 Державного пожежно-рятупального загону Головного управління Державної служби України з надавичанних ситуацій у Харківській області з охорони об'єктів (м. Харків).
Відповідно до вимог пункту 6 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», в останній день планового заходу державного нагляду (контролю) - 23.06.2018 року генеральному директору ТОВ «ВЕНТИЛЯТОРНИЙ ЗАВОД УКРВЕНТСИСТЕМИ» Чепелю С.В. було вручено (надано) акт №19 складений за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (далі - Акт).
В ході перевірки будівлі ТОВ «ВЕНТИЛЯТОРНИЙ ЗАВОД УКРВЕНТСИСТЕМИ», за адресою: м. Харків, пр. Московський, буд. 275 було встановлено, що вона експлуатується з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Усунення зазначених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки попередить виникнення пожежі (надзвичайної ситуації), а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі (надзвичайної ситуації) та безпеку для житія і здоров'я людей від небезпечних чинників. За наявності таких порушень, до повного їх усунення, будівля ТОВ «ВЕНТИЛЯТОРНИЙ ЗАВОД УКРВЕНТСИСТЕМИ», за адресою: м. Харків, пр. Московський, буд. 275. не може експлуатуватися.
Відповідно до вимог пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 року №2030 «Про затвердження Порядку обліку пожеж та їх наслідків» «Облік пожеж та їх наслідків здійснюється з метою проведення аналізу причин та умов виникнення пожеж, оцінки стану пожежної безпеки населених пунктів та об'єктів, прогнозування ситуації і розроблення запобіжних заходів для забезпечення безпеки людей, збереження матеріальних цінностей та створення умов длягасіння пожеж».
Згідно вимог пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 року №2030 «Про затвердження Порядку обліку пожеж та їх наслідків» облік пожеж ведеться: територіальними органами ДСНС - у населених пунктах і на об'єктах, підконтрольних ДСНС.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, згідно вимог статті 64 Кодексу цивільного захисту України реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляду сфері техногенної та пожежної безпеки (Державної служби України з надзвичайних ситуацій). Крім цього, відповідно до вимог пункту 7 «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052 «ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи».
Відтак, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, у складі ДСНС на підставі виниклих пожеж, надзвичайних ситуацій та умов їх поширення, приймає участь у розробці норм та правил пожежної га техногенної безпеки, що дає можливість стверджувати, що вказані у адміністративному позові порушення створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу об'єкту , так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
- відсутність системи протипожежного захисту у разі виникнення пожежі, перешкоджає її швидкому виявленню та ліквідації, повідомленню про неї. а також оперативній евакуації людей на ранній стадії її виникнення (пункти 18, 34 Акту): порушення щодо експлуатації електромереж, створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі і травмування людей (пункти 2, 3, 4, 5, 6, 8 Акту);
- недостатня кількість та неготовність до роботи внутрішнього протипожежного водопостачання, а також первинних засобів пожежегасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей (пункти 10, 12, 13, 14, 15, 16 Акту):
- невідповідність конструктивних елементів протипожежним вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробки створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним (пункт 28 Акту):
- відсутність протипожежних перешкод не дозволить обмежити розповсюдження полум'я та токсичних продуктів горіння до інших приміщень, чим створюється загроза безпеці людей, які в них перебувають, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій (пункти 24, 26 Акту):
- порушення щодо спільного зберігання автомобільної гуми та інших горючих матеріалів не дозволить оперативно ліквідувати або обмежити розповсюдження на ранній стадії виникнення надзвичайної ситуації, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників ( п. 29. 33 Акту);
- невідповідність евакуаційних шляхів (їх конструктивні та планувальні рішення, а також їх захаращення), перешкоджає вільній евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі (п.п.20, 21, 22, 25, 27, 35, 38 Акту).
Необхідно зазначити, що згідно вимог статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я полини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
Відповідно до вимог статті 3 Конституції України «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави».
Також, згідно вимог статті 27 Конституції України «Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини».
Таким чином, з метою виконання покладених державою на ДСНС обов'язків, враховуючи багаторічний досвід у боротьбі з вогнем та надзвичайними ситуаціями, маючи досвідчених фахівців із спеціальною освітою, позивач вважає, що вказані в адміністративному позові порушення становлять суспільну небезпеку (створюють загрозу життю та здоров'ю людей), які при виникненні пожеж (надзвичайних ситуацій) не створять безпеки людям (як персоналу об'єкту, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть задіяні в їх ліквідації), оскільки пожежа (надзвичайна ситу ація) може виникнути на об'єкті у зв'язку із стихійним лихом (блискавки, шквали, повені, пориви вітру тощо), терористичним актом або порушенням вимог пожежної та техногенної безпеки безпосередньо персоналом об'єкту (необережне поводження з вогнем, паління.
Відповідно до вимог пункту 12 частини 1 статті 67. частини 2 статті 68. частин 1 та 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації об'єктів, будівель, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг.
28 грудня 2018 року у зв'язку із закінченням строку дії договору оренди № 35100/18/0015 від 01.01.2018 р. ТОВ «Вентиляторний завод Укрвентсистеми» були оформлені 2 екземпляри Акту прийому-передачі від 28.12.2018 р. нежитлового приміщення до Договору оренди № 35100/18/0015 від 01.01.2018 р., які були підписані з боку підприємства та передані ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» для прийняття приміщень та їх підписання.
В той же день відбулося фактичне передання приміщень орендодавцеві, а Акти передані до канцелярії ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» для підписання.
14 січня 2019 року до ТОВ «Вентиляторний завод Укрвентсистеми» через кур'єра надійшов екземпляр Акту прийому-передачі від 28.12.2018 р. нежитлового приміщення до Договору оренди № 35100/18/0015 від 01.01.2018 р., підписаний та скріплений печаткою з боку ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе», що підтверджується відповідним записом у Журналі реєстрації вхідної кореспонденції ТОВ «Вентиляторний завод Укрвентсистеми» 2019 рік.
З матеріалів справи вбачається, що вимоги позивача зводяться до зупинення повністю експлуатації всієї будівлі за адресою: м. Харків, пр. Московський, 275, шляхом її знеструмлення, у зв'язку з чим вимагається зобов'язати керівництво ТОВ «Вентиляторний завод Укрвентсистеми» негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та наданих до матеріалів справи доказів, на даний час користування орендованим приміщенням відповідачем припинено у зв'язку із закінченням терміну його оренди.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентиляторний завод Укрвентсистеми" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлений 04.02.2019 року.
Суддя Кухар М.Д.