Рішення № 79581094, 04.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
420/5568/18
Номер документу
79581094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5568/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Бутенка А.В.,

за участю секретаря - Філімоненка А.О.,

за участю сторін:

представник позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області (65058, м. Одеса, пр.-т Шевченко, 12) до товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «Аркадія» (65009, м. Одеса, вул. Генуезька, 24) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «Аркадія», в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «АРКАДІЯ»», а саме зупинити господарську діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позову Позивачем зазначено, що в ході проведення перевірки встановлено факт провадження господарської діяльності ТОВ «Готельний комплекс «Аркадія» без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, у зв’язку з чим, Держекоінспекція вважає за необхідне вимагати зупинення господарської діяльності ТОВ «Готельний комплекс «Аркадія» до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою суду від 31.10.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням до розгляду.

19.11.2018 року від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 78-84), в якому просить суд, відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що позовні вимоги Позивача про застосування до Відповідача засобів реагування у вигляді припинення господарської діяльності до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами є безпідставними, оскільки відповідач у своїй господарській діяльності не використовує джерела викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря.

27.12.2018 року, до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог (а.с. 96-100).

Представник Позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав зазначених у позові та відповіді на відзив (а.с. 6-9, 96-100).

Представник Відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, з підстав зазначених у відзиві на позов.

Також, 27.12.2018 року, в підготовчому правадженні, судом було відмовлено Позивачу в задовленні клопотання про залучення до у часті у справі співвідповідача ФОП ОСОБА_3. О.М., оскільки перевірка зазначеної особи не проводилась, позовні вимоги до цієї особи не пред’явлені, тому розгляд та вирішення справи не впливає на права та інтереси ФОП ОСОБА_3. О.М.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011, Законом України “Про охорону атмосферного повітря”, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища”.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” № 877-V від 05.04.2007 року державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652 (далі - Положення), згідно з яким, Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Згідно з Положенням, Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями Міністра екології та природних ресурсів, його першого заступника та заступника-керівника апарату, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України.

Держекоінспекція має право:

- звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів та лімітів скидів забруднюючих речовин.

Пункт 2 Положення встановлює, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

Згідно з ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” № 877-V від 05.04.2007 року встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області (далі - Держекоінспекція) на підставі річного плану здійснення заходів державного нагляду контролю Державної екологічної інспекції України на 2018 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2017 №710, та відповідно до ст.ст.5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017року №652, проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «АРКАДІЯ».

Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок проведеної Позивачем планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства нібито встановлено факт провадження Відповідачем господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Відповідно до складеного позивачем за наслідками проведеної перевірки акту № 23/14, джерелами викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря є обладнання кухні (електропечі).

Суд не погоджується із зазначеними висновками, які зроблені Позивачем в ОСОБА_1, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що між ТОВ «Готельний комплекс «Аркадія» (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_3 (Орендар) укладено договір № 16 оренди нерухомго майна від 01.03.2018 року (а.с. 85-89).

Відповідно до п. 1.1. даного договору, Орендодавець предає, а Орендар приймає в строкове користування з метою здійснення господарської діяльності нежитлові приміщення (приміщення кухні та підсобні приміщення) площею 49,2 м2, які знаходяться на першому поверсі готелю «Аркадія», який разтошований за адресою: м. Одеса, вул. Генуезька, 24.

Згідно з п. 1.2. Договору, зазначені приміщення передаються Орендарю разом з обладнанням та інвентарем.

Відповідно до п. 2.1. Договору, передача приміщення в оренду оформлюється актом приймання-передачі. Орендар вступає у строкове платне користування орендованим майном у термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акта приймання-передачі орендованого майна.

Судом встановлено, що акт приймання-передачі орендованого майна підписаний сторонами 01.03.2018 року.

При цьому Позивач зазначає в ОСОБА_1 перевірки, що йому було надано докази того, що Відповідач не експлуатує обладнання кухні, так як відповідне приміщення передане для зайняття господарською діяльністю ФОП ОСОБА_3

Крім того, Позивач у акті № 23/14 зазначає, що Відповідач експлуатував кухонне обладнання до 01.03.2018 р. без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, проте жодних доказів такої експлуатації Позивач не надає, так само як і доказів наявності кухонного обладнання (електропечей).

Позивачем не надано доказів використання відповідачем джерел утворення викидів на час розгляду справи в суді, за адресою зазначеною в позові, а також не наведено жодного обґрунтування наявності реальної загрози як для життя людини так і для довкілля.

Суд зазначає, що нормами законодавства передбачений вичерпний перелік заходів реагування, які застосовуються за рішенням суду, ухваленого за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю), а саме: повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) продукції, повне або часткове зупинення реалізації продукції, повне або часткове зупинення виконання робіт, повне або часткове зупинення надання послуг.

Позивачем в адміністративному позові не обґрунтовано необхідності застосування виключного заходу реагування у вигляді зупинення господарської діяльності ТОВ «Готельний комплекс «Аркадія», а також яким чином зазначені викиди загрожують життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування таких заходів позивач посилається лише на акт перевірки, в той же час не вказує, які саме наслідки настануть у разі не застосування такого заходу.

Суд зазначає, що наявність на підприємстві певного обладнання не свідчить сама по собі про його використання за призначенням та здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не встановлено факту порушення Відповідачем вимог законодавства про охорону атмосферного повітря та не доведено його суду належними та допустимими доказами, не перевірено факт здійснення Відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а тому, з урахуванням фактичних обставин, принципу пропорційності порушення і покарання, на час вирішення цього спору, відсутня необхідність застосовування до Відповідача таких заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), як зупинення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «Аркадія», до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, в задоволенні позовних вимог про застосування заходів реагування до ТОВ «Готельний комплекс «Аркадія» у вигляді зупинення господарської діяльності товариства до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами слід відмовити.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції в Одеській області (65058, м. Одеса, пр.-т Шевченко, 12) до товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «Аркадія» (65009, м. Одеса, вул. Генуезька, 24) – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04.02.2019 року.

Суддя Бутенко А.В.

.