
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
04 лютого 2019 року м. ПолтаваСправа № 816/1888/18
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі №816/1888/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року (суддя Канигіна Т.С.) позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
16 листопада 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1, подана у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення виплати ОСОБА_4 нарахованої заборгованості за період з 01.01.2018 до 17.09.2018 в сумі 8665,60 грн. на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі №816/1888/18 та про встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області строку подання звіту про належне виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року у справі №816/1888/18 протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.
Листом Полтавського окружного адміністративного суду (суддя Канигіна Т.С.) від 21 листопада 2018 року №816/1888/18/25147/18 07.08.2018 заявника повідомлено, що справа №816/1888/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії направлена до Харківського апеляційного адміністративного суду для розгляду апеляційної скарги на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 №816/1888/18. Враховуючи вищезазначені обставини, заява від 16.11.2018 не може бути вирішена до повернення матеріалів справи №816/188818 до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 по справі № 816/1888/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити дії повернуто скаржнику.
Дана справа №816/1888/18 надійшла з Харківського апеляційного адміністративного суду до Полтавського окружного адміністративного суду 23 січня 2019 року, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі.
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду №12 від 25 січня 2019 року у зв'язку з неможливістю судді Канигіної Т.С. у передбаченому законом випадку продовжувати розгляд справи (закінчення повноважень судді) відповідно до підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №816/1888/18, за результатами якого заява про роз'яснення судового рішення передана на розгляд головуючому судді Сич С.С., що підтверджується витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.01.2019.
Згідно з приписами частини 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 січня 2019 року призначено розгляд заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду у справі №816/1888/18 в порядку письмового провадження на 04 лютого 2019 року.
30 січня 2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до суду надійшли пояснення на заяву про визнання дій протиправними в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України /а.с. 83-85/, у яких представником відповідача зазначено, що після набрання законної сили 17.09.2018 рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018, ГУ ПФУ в Полтавській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання вказаного рішення суду. Відповідачем на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.18 №649, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, включено до реєстру інформацію відносно судового рішення по даній справі з інформацією про суму, що підлягає виплаті. Зазначено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахуванню коштів боржнику. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовців, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно статті 8 Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд, дослідивши матеріали заяви про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду, дійшов наступних висновків.
Частиною 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
При цьому під бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №816/1888/18 набрало законної сили 17.09.2018.
Отже, відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України рішення є обов'язковим та підлягає виконанню на всій території України.
Так, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №816/1888/18, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ФП 62831 за дорученням № Д ФП62831/65, на підставі рішення суду, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за період січень-вересень 2018 року, відповідно до якого загальна сума доплати становить 8665,60 грн. /а.с. 90/.
Таким чином, рішення суду в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії фактично виконане, що позивачем не заперечується.
Щодо виплати позивачу заборгованості у розмірі 8665,60 грн. за період з 01.01.2018 по 16.09.2018, суд зазначає таке.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати грошової допомоги здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно статті 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 року № 8, зміни, що додаються.
Вказана постанова набула чинності 28.08.2018, тоді як рішення у цій справі набрало законної сили 17.09.2018. Отже, положення вищевказаної постанови застосовуються до спірних відносин.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Порядок №649), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 Порядку №649 визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до пункту 5 Порядку №649, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 6 Порядку №649, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач при виконанні рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №816/1888/18, як орган державної влади зобов'язаний діяти лише в межах чинного законодавства та з врахуванням вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
ОСОБА_1 не надано до суду доказів зміни або скасування постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649. Відтак, вказаний нормативний документ є чинним і повинен виконуватись боржником.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, суд зазначає, що затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана.
Суд враховує, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у цій справі не вирішувалось питання про його негайне виконання. А відтак, дане рішення суду має бути виконане відповідачем у розумний строк.
На виконання приписів зазначеного Порядку від 22.08.2018 №649 відповідачем у справі складено та подано до Пенсійного фонду України інформацію щодо рішень суду, ухвалених починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018, за якими наявна сума невиплачених коштів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за надісланою формою, зокрема про заборгованість по пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 16.09.2018 у розмірі 8665,60 грн. на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №816/1888/18.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 30.10.2018 вих. №1560/К-03 /зворот а.с. 71/ позивача повідомлено, що сума нарахована за період з 01.01.2018 по 17.09.2018 буде виплачена у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №649, а сума пенсії, нарахована з 17.09.2018 буде виплачена разом з пенсією за листопад 2018 року.
Відповідачем надано до суду копію повідомлення до доручення на одноразову виплату пенсії (допомоги) пенсіонеру ОСОБА_4 на суму 1489,40 грн. про виплату позивачу різниці пенсії за період з 17.09.2018 по 31.10.2018 платіжним документом №5561 від 05.11.2018 /а.с. 91/.
Судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі № 816/1888/18.
А тому у суду відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі №816/1888/18.
Відповідно до частини 5 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
За відсутності обставин бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду у цій справі, суд не знаходить підстав для постановлення окремої ухвали. Відтак, заяву позивача у цій частині належить залишити без задоволення.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
З огляду на те, що Кодексом адміністративного судочинства України не встановлений окремий порядок розгляду заяв про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, суд дійшов висновку про встановлення порядку розгляду такої заяви на свій розсуд. З огляду на зміст заяви та фактичні обставини справи суд вважає за можливе розглянути заяву без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вирішуючи заяву позивача, суд виходить із такого.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність у зобов'язанні суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю суд враховує надані позивачем докази, особливості покладених на суб'єкта владних повноважень обов'язків згідно з судовим рішенням та його можливості ці обов'язки виконати без достатніх зволікань.
У цій справі позивачем не обґрунтовано необхідність застосування заходів судового контролю. Разом з цим, матеріалами справи підтверджено, що відповідач вживає адекватних заходів з метою своєчасного виконання судового рішення без достатніх зволікань.
Необхідно зазначити, що питання про встановлення звіту про виконання судового рішення у відповідній справі вже розглядалось судом. В мотивувальній частині рішення від 11.07.2018 у справі № 816/1888/18 судом зазначено про відсутність підстав для встановлення звіту про виконання судового рішення.
З урахуванням наведеного, підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 295, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду та встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання рішення суду у справі №816/1888/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до апеляційного адміністративного суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться Полтавський окружний адміністративний суд.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич