
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1340/4531/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Коморний О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участю:
представника позивача Мандзюк М.Б.,
представника позивача Коцан М.В.,
представника відповідача Гавриляк Р.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вельт Капітал» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду 02.10.2018 року надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Вельт Капітал» з вимогою визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 29.08.2018 року № 0217971221 на суму 249885,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення №0217971221 від 29.08.2018р. безпідставно та з порушенням процедури, оскільки позивачем не порушено строків реєстрації податкових накладних.
Позивач зазначає, що висновки акта перевірки є безпідставними, оскільки податкові накладні, які відображені в акті перевірки надіслані в електронному вигляді ТзОВ «Вельт Капітал» вчасно, в термін визначений для реєстрації, про що свідчать відповідні повідомлення про отримання, у яких відображено дату та час отримання для реєстрації в ЄРПН.
Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Вельт Капітал» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Результати перевірки оформлені актом від 20.06.2018 №1045/13-01-12-11/40266233.
За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі акта від 20.06.2018 №1045/13-01-12-11/40266233, Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення форми Н від 29.08.2018 року №0217971221, яким застосовано штрафні санкції в сумі 249885,0 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2018 року відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін.
Представники позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити.
Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та
встановив:
ГУ ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ТзОВ «Вельт Капітал».
За результатами вказаної перевірки складено акт від 20 червня 2018 року № 1045/13-01-12-21/40266233.
Перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Вельт Капітал» граничних термінів реєстрації податкових накладних, а саме: п/н № 1 від 12.04.2017 року зареєстровано 15.05.2017 року (кількість протермінованих днів - 15), п/н № 1 від 03.04.2017 року зареєстровано 15.05.2017 року (кількість протермінованих днів -15), п/н № 2 від 07.04.2017 року зареєстровано 15.05.2017 року (кількість протермінованих днів - 15), п/н № 1 від 11.04.2017 року зареєстровано 15.05.2017 року (кількість протермінованих днів - 15), п/н № 1 від 07.04.2017 року зареєстровано 15.05.2017 року (кількість протермінованих днів - 15), п/н № 22 від 31.07.2017 року зареєстровано 17.08.2017 року (кількість протермінованих днів - 2), п/н № 21 від 31.07.2017 року зареєстровано 17.08.2017 року (кількість протермінованих днів - 2), п/н № 3 від 31.10.2017 року зареєстровано 28.11.2017 року (кількість протермінованих днів - 13), п/н № 2 від 30.10.2017 року зареєстровано 28.11.2017 року (кількість протермінованих днів - 13), п/н № 1 від 30.10.2017 року зареєстровано 23.11.2017 року (кількість протермінованих днів - 8), п/н № 7 від 03.11.2017 року зареєстровано 18.12.2017 року (кількість протермінованих днів - 18), п/н № 2 від 13.11.2017 року зареєстровано 18.12.2017 року (кількість протермінованих днів - 18), п/н № 37 від 29.12.2017 року зареєстровано 26.01.2018 року (кількість протермінованих днів - 11), п/н № 8 від 08.12.2017 року зареєстровано 15.01.2018 року (кількість протермінованих днів - 15), п/н № 4 від 12.12.2017 року зареєстровано 15.01.2018 року (кількість протермінованих днів - 15).
На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення - рішення від 29.08.2018р. № 0217971221, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вольт Капітал» застосовано штраф у загальній сумі 249885,00 грн.
Позивач не погодившись із таким рішенням контролюючого органу звернувся із даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Податковим кодексом України, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246.
Статтею 20 ПКУ визначені права контролюючих органів. Підпунктом 20.1.4 ПКУ п.20.1 ст.20 ПКУ встановлено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім НБУ).
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Пунктом 14.1.60 ст.14 ПКУ визначено, що Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до статті 200 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 року затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
Пунктом 2 Порядку наведені значення термінів, у якому вони вживаються у Порядку №1246. Зокрема: податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПКУ в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктами 10,11 Порядку встановлено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:
електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з п.12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки питань, перелік яких наведений у даному пункті.
Відповідно до п.13,п.14 Порядку за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Існують кілька видів відповідей на електронні документи звітності, які відправляються автоматично з серверу (шлюзу) відповідної державної установи:
Повідомлення - означає, що ваш документ (або пакет документів) успішно прийнятий сервером державної установи;
Квитанція №1 - означає, що підписи вашого документу (або пакету документів) було перевірено та успішно розшифровано. Якщо квитанція прийшла без поміток або з позначкою "із зауваженнями", то документ пройшов перевірку підписів. Якщо наявна позначка "не прийнято", то виникла проблема технічного характеру (подробиці в тексті квитанції).
Квитанція №2- означає, що ваш звіт або накладна розглянуті автоматичними системами контролю звітності. Вона може інформувати як про успішне подання документу, так і про якісь помилки, допущені при його заповненні.
Судом встановлено, що позивач ТзОВ «Вельт Капітал» виконав всі покладені на нього обов'язки як на платника податків щодо направлення податкових накладних до ЄРПН у строки встановлені законодавством, про що свідчать відповідні повідомлення про отримання, у яких відображено дату та час отримання для реєстрації в ЄРПН, а саме:
-ПН №1 від 12.04.2017 року на суму ПДВ 3594,85грн., звіт доставлено в поштову скриньку ДФС України 30.04.2017 року в 19:35:5;
-ПН №1 від 03.04.2017 року на суму ПДВ 350,00грн., звіт доставлено в поштову скриньку ДФС України 30.04.2017 року в 18:35:04 год.
-ПН №2 від 07.04.2017 року на суму ПДВ 916,67грн., звіт доставлено в поштову скриньку ДФС України 30.04.2017 року в 18:35:26 год.
-ПН №1 від 11.04.2017 року на суму ПДВ 1500,00грн., звіт доставлено в поштову скриньку ДФС України 30.04.2017 року в 18:35:25 год.
-ПН №1 від 07.04.2017 року на суму ПДВ 55785,26грн., звіт доставлено в поштову скриньку ДФС України 30.04.2017 року в 18:32:39 год.
-ПН №22 від 31.07.2017 року на суму ПДВ 1666,67грн., час відправки 15.08.2017 о 14:24 год.
-ПН №21 від 31.07.2017 року на суму ПДВ 5000,00грн., час відправки 15.08.2017 о 14:25 год.
-ПН № 3 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 58333,33грн., час відправки 15.11.2017 о 17:30 год.
-ПН №2 від 30.10.2017 року на суму ПДВ 38333,33грн., час відправки 15.11.2017 о 17:32 год.
-ПН №1 від 30.10.2017 року на суму ПДВ 58333,33грн., час відправки 15.11.2017 о 15:29 год.
-ПН №7 від 03.11.2017 року на суму ПДВ 333333,33грн., час відправки 30.11.2017 о 17:08 год.
-ПН №2 від 13.11.2017 року на суму ПДВ 335348,67грн., час відправки 30.11.2017 о 17:08 год.
-ПН №37 від 29.12.2017 року на суму ПДВ 1666,67грн., час відправки 15.01.2018 о 12:16 год.
-ПН №36 від 29.12.2017 року на суму ПДВ 5000,00грн., час відправки 15.01.2018 о 12:16 год.
-ПН №8 від 08.12.2017 року на суму ПДВ 165591,00грн., час відправки 31.12.2017 о 13:13 год.
-ПН №4 від 12.12.2017 року на суму ПДВ 765414,83грн., час відправки 31.12.2017 о 13:13 год.
Судом встановлено, що після надіслання податкових накладних для реєстрації в ЄРПН товариством не отримано жодних квитанцій про прийняття або не прийняття податкових накладних для реєстрації в ЄРПН. Лише по 5-ти з 16-ти відображених в акті камеральної перевірки податкових накладних 15.05.2017 року ТОВ «Вельт Капітал» отримало квитанції №1 про прийняття для реєстрації в ЄРПН, з протермінованим терміном у 15 днів, а саме:
- ПН №1 від 12.04.2017р. на суму ПДВ 3594,85грн., квитанцію отримано 15.05.2017 о 22:46 год.
- ПН №1 від 03.04.2017р. на суму ПДВ 350,00грн., квитанцію отримано 15.05.2018 о 22:44год.
- ПН №2 від 07.04.2017р. на суму ПДВ 916,67грн., квитанцію отримано 15.05.2018 о 22:44год.
- ПН №1 від 11.04.2017р. на суму ПДВ 1500,00грн., квитанцію отримано15.05.20418 о 22:44год.
По інших 11-ти податкових накладних квитанції про прийняття для реєстрації в ЄРПН товариством не отримано.
Отже, ТОВ «Вельт Капітал» податкові накладні відправлено на реєстрацію у термін визначений п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, проте такі зареєстровані податковим органом з запізненням встановленого терміну реєстрації від 2-х до 18-ти днів.
Вказані обставини не спростовані представником відповідача у судовому засіданні, а тому суд вважає їх доведеними позивачем.
Відповідно до п.109.1 ст.109 ПКУ податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Таким чином, податкове правопорушення, як і правопорушення будь-яке, має суб'єктивну сторону, тобто це повинно бути умисне порушення норми закону, або умисне не виконання її, коли повинен її виконати.
Встановлені судом обставини справи свідчать про відсутність у позивача складу податкового правопорушення.
Обов'язком позивача було своєчасне направлення податкових накладних до ЄРПН. Платник податку не несе відповідальності за роботу телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем та програм. Несвоєчасна доставка відправлення адресату з будь-яких причин виключає відповідальність платника податків, який свій обов'язок виконав своєчасно.
Суд звертає увагу відповідача, що 14.08.2018 року в рамках справи № 803/1583/17, адміністративне провадження №К/9901/49627/18 (ЄДРСРУ № 75932783) та від 28 серпня 2018 року по справі № 806/1965/16, адміністративне провадження №К/9901/39361/18 (ЄДРСРУ № 76138384) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду підтвердив висновок, який викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 815/2745/17 та від 30.01.2018 у справі № 816/390/17 про те, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України, лише за наявності його вини.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що поданими позивачем доказами доведено здійснення всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкових накладних, що виключає склад податкового правопорушення та доводить безпідставність і протиправність податкового повідомлення-рішення від 29.08.2018 № 0217971221.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що саме на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій та мінімізують ризик помилок.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 3748,27 грн.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд -
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 29.08.2018 року № 0217971221.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вельт Капітал» (вул. Саксаганського, буд. 14, кв. 4Б, м. Львів, 79005; ЄДРПОУ40266233) з Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, ЄДРПОУ39462700), за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 3748 (три тисячі сімсот сорок вісім) грн. 27 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 04.02.2019 р.
Суддя Коморний О.І.