
Провадження № 2-а/537/2/2019
Справа № 537/2719/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31.01.2019 року Крюківський районний суд м. Кременчука в складі головуючого судді – Хіневича В. І., за участю секретаря судового засідання – Головньової Л. М., Гавриш А. Ю., позивача – ОСОБА_1, представника позивача – адвоката – ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області – ОСОБА_4 розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області, ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов’язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом відповідно до якого, просив суд ухвалити рішення яким постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_6 від 18.12.2017 року про закінчення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа № 537/1051/17 виданого 05.10.2017 року крюківським районним судом м. Кременчука про зобов’язання ОСОБА_3 об’єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення з огляду на повне його виконання згідно з п. 9 ч. 1 ст. 39 та ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» - визнати незаконною та скасувати і зобов’язати Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області відновити виконавче провадження згідно вимог ст. 41 Закону України «Про виконавче провадження»; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов’язання вчинити дії задоволено частково. Зобов’язано Кременчуцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення. Рішення суду набрало законної сили 17.08.2017 року. 05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука видано виконавчий лист №537/1051/17, з примусового виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року. 17.10.2017 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_6 постановою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року про зобов’язання Кременчуцьке об’єднане УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняття відповідного рішення. 20.09.2017 року ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято рішення №318, яким вирішено відмовити ОСОБА_7 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком. Тому 18.12.2017 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_6 при примусовому виконанні виконавчого листа №537/1051/17, постановлено на підстав п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження закрити, оскільки рішення суду виконано в повному обсязі та листом від 24.10.2017 року надано рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про розгляд заяви мартинюка ОСОБА_8 постанову державного виконавця незаконною та такою що підлягає скасуванню, оскільки наведений в постанові державного виконавця про закінчення виконавчого провадження лист від 24.10.2017 року, до якого було долучено рішення боржника від 20.09.2017 року №318 про відмову в перерахунку пенсії не є підставами для закінчення виконавчого провадження, оскільки виконавчий документ боржником не виконано.
16.10.2018 року до суду надійшов відзив від відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, відповідно до якого останній зазначив, що вважає позов відповідача необґрунтованим, оскільки 24.10.2017 року управління повідомило Відділ примусового виконання рішення УДВС ГТУЮ в Полтавській області про добровільне виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області в повному обсязі, так як, 20.09.2017 року, заяву гр. ОСОБА_1 розглянуто та винесено рішення за № 318 від 20.09.2017 року, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком, а тому не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
19.10.2018 року до суду надійшов відзив від відповідача ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області, в якому просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просить відмовити, витрати по сплаті судового збору покласти на позивача, розгляд справи провести без участі представника відповідача, оскільки рішенням ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 20.09.2017 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком. Таким чином, рішення суду виконано у повному обсязі. ОСОБА_8, що старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області при винесенні постанови від 18.12.2017 року про закінчення виконавчого провадження діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому оскаржувана постанова про закінчення виконавчого провадження є законною і скасуванню не підлягає.
05.11.2018 року до суду надійшла відповідь на відзив відповідачів від позивача ОСОБА_1 відповідно до якого, наполягає на задоволенні позову, оскільки ОСОБА_3 об’єднаним управління Пенсійного фонду України Полтавської області не виконане рішення суду в повному обсязі, оскільки воно не прийняте відповідно до постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року, а тому державний виконавець не повинен був приймати постанову про закінчення виконавчого провадження.
19.11.2018 року до суду надійшли заперечення від відповідача ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області, відповідно до яких останній просить відмовити позивачу в задоволенні позову, у зв’язку з безпідставністю.
В судовому засіданні позивач та його представник за угодою – адвокат ОСОБА_2 просили позов задовольнити з підстав вказаних у позові.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області – ОСОБА_4 просив в задоволенні позову відмовити посилаючись на відзив.
В судове засідання представник Управління Державної виконавчої служби України ГТУЮ в Полтавській області не з’явився, у відзиві просив у задоволенні позову позивача відмовити, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з’ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Вст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Судом встановлено, що 15.05.2017 року постановою Крюківського районного суду м. Кременчука адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов’язання вчинити дії задоволено частково. Зобов’язано Кременчуцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_9 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення. Рішення суду набрало законної сили 17.08.2017 року.
05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука видано виконавчий лист №537/1051/17, з примусового виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року.
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_6 винесено постанову 17.10.2017 року, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року про зобов’язання Кременчуцьке об’єднане УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення.
20.09.2017 року ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято рішенням №318, яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_6 від 18.12.2017 року постановлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука закінчено.
Підставою для закінчення виконавчого провадження державний виконавець вказав, що рішення суду виконано у повному обсязі та листом від 24.10.2017 року надано рішення ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про розгляд заяви ОСОБА_1
При цьому, державний виконавець керувався положеннями п. 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до яких виконавче провадження підлягає закінченню у разі: фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Так, статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про виконавче провадження», визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців.
Також,відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Статтею 25 Закону України «Про виконавче провадження», передбачено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Таким чином, боржник зобов’язаний виконувати рішення суду у строк для самостійного виконання, наданий постанові про відкриття виконавчого провадження, а не в вимозі державного виконавця, яка вже є наслідком його примусового виконання та надсилається боржнику у разі відсутності у відділі відомостей щодо повного, фактичного виконання рішення суду.
Як вже зазначалося судом, в відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області перебувало виконавче провадження №54912056 з виконання виконавчого листа №537/1051/17, виданого 05.10.2017 року Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області про зобов’язання ОСОБА_3 об'єднаного УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийняти відповідне рішення.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Полтавській області від 17.10.2017 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа, боржнику надано 10-денний строк для самостійного виконання рішення суду та повідомлено про відповідальність за невиконання законної вимоги державного виконавця.
Відповідно до п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Рішенням ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Полтавської області від 20.09.2017 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року його звернення за призначенням пенсії за віком.
Таким чином, суд вважає що постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 15.05.2017 року виконано боржником в повному обсязі, оскільки ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області розглянуто заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 22.02.2017 року та прийнято відповідне рішення, а тому посилання позивача та його представника на неналежне виконання відповідачем рішення суду не обґрунтоване належним чином, оскільки резолютивна частина постанови суду від 15.05.2017 року не містить роз’яснень та вказівок, яке саме рішення повинно бути прийняте ОСОБА_3 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області після розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.02.2017 року.
Відповідно до п.9 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Тому, державним виконавцем було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 18.12.2017 року.
Суд вважає, що постанова старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області є правомірною, оскаржувана постанова винесена державним виконавцем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України, та є обґрунтованою та законною.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області, ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов’язання вчинити дії не підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України, стягнути з позивача ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 768,40 грн.
Керуючись,ст. ст. 5-9, 13, 72-77, 90, 241-246 КАС України, суд, -
ухвалив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної виконавчої служби ОСОБА_5 територіального управління юстиції в Полтавській області, ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, зобов’язання вчинити дії -відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 768,40 грн. (Держава в особі Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, Ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: В. І. Хіневич
Повний текст рішення суду виготовлено 01.02.2019 року