Рішення № 79555338, 22.01.2019, Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
342/623/18
Номер документу
79555338
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 342/623/18

Провадження № 2/342/41/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2019 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Ничик Г.І.,

з участю: секретаря судового засідання Петруняк Н.А., відповідачки ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї у розмірі 4491,59 грн. за період з 01.08.2017 року по 31.03.2018 року, в т.ч.: в розмірі 1333,35 грн. призначення платежу «повернення надміру виплачених коштів за минулі роки» та в сумі 3158,24 грн. призначення платежу «повернення надміру виплачених коштів за 2018р.».

Свої вимоги мотивує тим, що 31.08.2017 р., 09.02.2018р. ОСОБА_1 зверталася в Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. До своєї заяви від 31.08.2017 р. відповідачка додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, в р. 2 якої вказала відомості про доходи, в т.ч.: допомогу, яку отримує в управлінні праці і що її чоловік ОСОБА_2 не працює.

Згідно п.8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям документів головний спеціаліст відділу прийому громадян УПСЗН зазначила, що для розгляду заяви ОСОБА_1 необхідно до 30.09.2017р. додати довідки про склад сім’ї чоловіка та про земельну ділянку. У визначений строк ОСОБА_1 додала довідки Далешівської сільської ради: № 1419 від 31.08.2017р. про склад сім'ї ОСОБА_2, № 1418 від 31.08.2017р. про розмір земельної ділянки; довідку Городенківського РВ ДВС № 7513 від 25.09.2017р. про неотримання аліментів; копію рішення Городенківського районного суду в справі № 342/511/17; довідку «Городенка-Житлосервіс» № 57 від 26.09.2017 р. про користування пільгами

На підставі поданих документів, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», 27.09.2017р. було прийнято рішення про призначення відповідачці державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на шість місяців: з 01.08.2017р. по 31.01.2018р., в розмірі 2788,23 грн., виходячи з розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї 1787,14 грн.

До своєї заяви від 09.02.2018р. ОСОБА_1 (вх. № 17/576) додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, де у розділі 2 вказала, що не працює, трудової книжки не має, у шлюбі не перебуває, отримує допомогу, джерело доходу - управління праці, інших доходів не отримує; довідку КП «Городенка-Житлосервіс» № 16 від 08.02.2018р. про склад сім'ї ОСОБА_1; довідку Городенківського РВ ДВС № 988 від 09.02.2018р. про неотримання аліментів;

20.02.2018 року був зроблений розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги, який становив 3885 грн. та прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.02.2018р. по 31.07.2018р. в розмірі 2358,24 грн.

Під час проведення з 28.12.2017р. по 26.03.2018р. в УПСЗН Городенківської РДА Управлінням Західного офісу Державної аудиторської служби в Івано-Франківській області планової ревізії використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за період з 01.01.2014р. по 31.12.2017р. було встановлено, що ОСОБА_1 приховала відомості, які вплинули на визначення розміру державної соціальної допомоги, оскільки в період, що брався до розрахунку, вона працювала та отримувала заробітну плату, що підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма ОК-5).

Проведеною 16.03.2018 року перевіркою правильності повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальних допомог визначена сума зайво отриманих ОСОБА_1 коштів – 4491,59 грн., в т.ч.: за період 01.08.2017р. по 31.01.2018р. – 1600,02 грн., та за період з 01.02.2018 р. по 31.03.2018 р. - 2891,57 грн., що відображено в Акті № 134. Згідно перерахунків призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 16.03.2018р., при яких до розрахунку № 1 було взято заробітну плату, яку отримувала відповідачка, допомогу сім’ям з дітьми та грошовий еквівалент пільг. Згідно розрахунку середньомісячний сукупний дохід сім’ї за період з 01.02.2017 р. по 31.07.2017 р. становив 2320,48 грн. До розрахунку № 2 було взято заробітну плату, яку отримувала відповідачка, допомогу сім’ям з дітьми та аліменти. Згідно розрахунку середньомісячний сукупний дохід сім’ї за період з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. становив 4418,33 грн.

Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 - у разі коли особами, які входять до складу сім’ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

16 березня 2018р. було прийняте рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Загальна сума надміру виплачених коштів становить 4491,59 грн.

Відповідно до п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, 19.03.2018 року відповідачці направлялись повідомлення № 564 від 16.03.2018 р. та № 856 від 19.04.2018р. про повернення надміру отриманих коштів, однак відповідачка на них не зреагувала, тому УПСЗН звернулось в суд з даним позовом.

У судове засідання представник позивача не з’явився, до суду поступило клопотання УПСЗН Городенківської РДА про розгляд справи у відсутності представника управління, повністю підтримує позовні вимоги і просить суд задовольнити позов.

Відповідачка ОСОБА_1М.в судовому засіданні пояснила, що вона працювала в магазині «Мегамаркет», де продається вживаний одяг, в підприємця Бец. Оскільки на її запитання, чи працевлаштована вона офіційно, їй не дали відповіді, було сказано тільки про 3 місяці стажировки в магазині, запис про її роботу в трудову книжку не був внесений, так як вона не має трудової книжки, тому вона в декларації не зазначила про отримані нею доходи за місцем роботи.

Суд, заслухавши представника відповідачку, дослідивши письмові докази, дійшов наступного.

Відповідно до вимог ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 77 ЦПК України). Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України). Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Ст. 4 згаданого Закону визначено, що для надання державної соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради, який передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. Форми заяви, довідки про склад сім’ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. У заяві дається згода сім’ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження. Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок) визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно з положеннями пункту 6 Порядку - для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення документи, в т.ч. заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 31.08.2017 р. звернулася до позивача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї за формою, затв. Наказом міністерства соціальної політики України 21.04.2015 р. (а.с. 5-6). В кінцевій частині заяви ОСОБА_1, в розділі, заповненому відповідальною особою управління праці та соціального захисту населення зазначено, що для розгляду заяви необхідно додати до 30.09.2017 р. такі документи: довідки про склад сім’ї чоловіка та про земельну ділянку, що засвідчено підписами відповідальної особи та заявника, яка ознайомилася та, відповідно, отримала аналогічну відривну частину заяви. В р.ІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, ОСОБА_1 зазначила, що вона отримує допомогу в УПСЗН, розмір доходів не вказала; ОСОБА_1 ОСОБА_3 не працює, додала копію його трудової книжки.

Відповідно до п.8 Порядку - соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.

У визначений строк відповідачка додала в УПСЗН довідки: Далешівської сільської ради: № 1419 від 31.08.2017р. про склад сім'ї ОСОБА_2, № 1418 від 31.08.2017р. про розмір земельної ділянки; довідку Городенківського РВ ДВС № 7513 від 25.09.2017р. про неотримання аліментів з ОСОБА_2; копію рішення Городенківського районного суду в справі № 342/511/17 про розірвання шлюбу з ОСОБА_2; довідки про користування пільгами. Відповідно до п. 14, п. 16 Порядку - розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї, який визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом . Розмір соціальної допомоги з 1 квітня 2015 р. збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250 гривень, а на кожну дитину віком від 13 до 18 років - а 500 гривень. Максимальний розмір соціальної допомоги з урахуванням збільшення її розміру на кожну дитину, яка входить до складу малозабезпеченої сім’ї, не може бути більшим за прожитковий мінімум для сім’ї.

На підставі поданих ОСОБА_1 документів, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», 26.09.2017р. відбулось засідання комісії та УПСЗН було прийнято рішення про призначення відповідачці державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на шість місяців: з 01.08.2017р. по 31.01.2018р., в розмірі 2788,23 грн. (а.с. 22). Зазначена допомога була виплачена відповідачці.

09.02.2018р. ОСОБА_1 повторно звернулася до позивача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї (а.с. 25-26) та подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, де у розділі ІІ вказала, що не працює, «трудової» не має, в шлюбі не перебуває, інших доходів не отримує та додала довідки (а.с. 27, 30). 20.02.2018 року був здійснений розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги, який становив 3885 грн. та комісією 16.02.2018 р. прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_4 з 01.02.2018 р. по 31.07.2018р., в розмірі 2358,24 грн. (а.с.33).

Актами № 134 та № 135 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 16.03.2018 року виявлено помилки в розрахунку розміру соціальної допомоги, призначеної у відповідності з заявою від 31.08.2017р. і довідками про доходи; внаслідок помилки розмір соціальної допомоги за період з 01.08.2017р. по 31.01.2018р. було завищено та переплачено заявнику ОСОБА_1 1600,02 грн.; внаслідок помилки розмір соціальної допомоги за період з 01.02.2018р. по 31.03.2018р., призначеної у відповідності з заявою від 09.02.2018 р. було завищено та переплачено заявнику ОСОБА_1 2891,57 грн. (а.с.35-36).

Виписка з системи персоніфікованого обліку форми ОК-5, сформована 15.03.2018р., яка містить: відомості про страхувальників, які подавали відомості до системи персоніфікованого обліку щодо найманого персоналу; помісячну суму заробітку страхувальника ОСОБА_1 з 2013 року по 09 місяць 2018 р. для нарахування пенсії, кількість днів стажу в місяці, позначку про сплату страхових внесків. Із зазначених індивідуальних відомостей з системи персоніфікованого обліку форми ОК-5 ОСОБА_1 (номер облікової картки НОМЕР_1) встановлено, що ОСОБА_1 мала заробіток для нарахування пенсії в страхувальника - ОСОБА_5 (код НОМЕР_2) в 2017 р., в т.ч.: в 7-му місяці - 3200 грн., в 8-му місяці – 3200 грн.

16.03.2018р. УПСЗН Городенківської РДА прийнято рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ї ОСОБА_1 з 01.03.2018 р. в зв’язку з тим, що сім’єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан. (а.с. 39).

Довідкою УПСЗН Городенківської РДА № 1246 від 13.06.2018р. стверджено, що ОСОБА_1 надміру виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в розмірі по 266,67 грн. щомісячно протягом серпня 2017р.- січня 2018 р., в розмірі 533,33 грн. за лютий 2018р., та в розмірі 2358,24 грн. за березень 2018р.. Всього за 2017р. – 1333,35 грн., за 2018р. - 3158,24 грн.

З матеріалів справи вбачається, що в поданій відповідачкою ОСОБА_1 31.08.17 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, вона не зазначила іншого доходу, крім доходу, джерелом якого є УПСЗН (а.с. 7).

Ч.4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» встановлено, що у випадку, якщо сім’єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Згідно з пунктом 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Матеріалами справи доведено, що ОСОБА_1 припинено виплату допомоги з підстав, визначених п. 28 Порядку.

Відповідно до положень ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Хоча відповідачка посилається на те, що їй не було достовірно відомо, чи вона була працевлаштована офіційно в ПП Беца, тому про отримані доходи вона не повідомила в поданій декларації для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям , однак, судом встановлено, що у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідачка з метою отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям не вказала відомості про отримані нею доходи у виді заробітної плати за липень-серпень 2017 р., що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого ОСОБА_1 були надміру виплачені кошти в загальній сумі 4491,59 грн., тому суд вважає позов обґрунтованим і таким що підлягає до задоволення.

На повідомлення позивача про необхідність повернення надміру виплачених коштів № 564 від 16.03.2018р. та № 856 від 19.04.2018р., де зазначено реквізити для сплати надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї у розмірі 4491,59 грн. за період з 01.08.2017 року по 31.03.2018 року, - відповідачка не зреагувала. Суд вважає, що слід стягнути надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї з ОСОБА_1 на зазначені позивачем розрахункові рахунки рахунки.

Питання розподілу судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

На підставі наведеного, ст. 1166 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, керуючись ст.ст. 206, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації на розрахунковий рахунок № 35416041008387, МФО 836014, код 03193287 надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї у розмірі 4491,59 грн. (чотири тисячі чотириста дев’яносто одна грн. 59 коп.) за період з 01.08.2017 року по 31.03.2018 року, в т.ч.: в розмірі 1333,35 грн. призначення платежу «повернення надміру виплачених коштів за минулі роки» та в сумі 3158,24 грн. призначення платежу «повернення надміру виплачених коштів за 2018р.».

Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації судовий збір в розмірі 1762 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Місце знаходження позивача - управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації – вул. Шевченка, 77, м. Городенка, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 03193287.

Місце проживання відповідачки ОСОБА_1 – вул. Бр.Окуневських, 30/61 м. Городенка, Городенківський район, Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.

Повне судове рішення складене 01.02.2019 року.

Суддя: Ничик Г. І.