Рішення № 79552081, 31.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.01.2019
Номер справи
826/16600/18
Номер документу
79552081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 січня 2019 року № 826/16600/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві при перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а щодо визначення середньомісячної суми виплат по довідці №98 від 18.02.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», шляхом ділення загальної суми виплат за період з 01.03.2012р. по 28.02.2014р. на 60 місяців;

- зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 15.06.2016р. перерахунок та виплату пенсії позивачу на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а визначивши середньомісячну суму виплат по довідці №98 від 18.02.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», шляхом ділення загальної суми виплат за період з 01.03.2012р. по 28.02.2014р. на 24 місяці.

Ухвалою суду від 12 жовтня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Копія ухвали суду від 12 жовтня 2018 року отримана представником відповідача 19 жовтня 2018 року, що підтверджується матеріалами справи.

Станом на момент прийняття рішення у справі, відповідач будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог до суду не надав.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві при перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а, оскільки розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається саме за 24 місяця, оскільки це було передбачено на момент призначення пенсії позивачу.

Разом з тим, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України 29.03.2017р. прийнято постанову №203 "Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві", якою затверджено перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом злиття, а саме: Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві реорганізовано шляхом злиття та створено нову юридичну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Таким чином, відповідач у справі - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві є правонаступником всіх прав та обов'язків Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а позов задоволено частково, зобов'язано Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань відповідно довідки Верховного Суду України № 98 від 18.03.2014 року з урахуванням інших витрат починаючи з 15.06.2016 року.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2017р. постанову Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. залишено без змін.

На виконання вказаних судових рішень, Лівобережним об'єднаним управлінням ПФУ в м. Києві проведено перерахунок пенсії позивача шляхом ділення загальної суми виплат за період з 01.03.2012р. по 28.02.2014р. на 60 місяців, замість 24 місяці.

Листом від 26.01.2018р. №5179/09/М-171/7 Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в місті Києві повідомило позивача, що перерахунок пенсії на підставі судового рішення у справі №754/15612/16-а відбувся шляхом ділення загальної суми виплат за період з 01.03.2012р. по 28.02.2014р. на 60 місяців на підставі постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016р. «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Листом від 05.06.2018р. №13573/02/М-107 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що перерахунок його пенсії на підставі рішення суду у справі №754/15612/16-а було здійснено з 15.06.2016р.

Вважаючи протиправними дії відповідача та у зв'язку із цим про зобов'язання вчинити певні дії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу», які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.

Згідно змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993р. пенсія призначається державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.

Частиною першою статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з п. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Враховуючи вказані норми, до складу заробітної плати (доходу) входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У постановах Кабінету Міністрів України №697 від 18.05.1998р. та №1170 від 22.12.2010р. визначено вичерпний перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. У визначеному цими постановами Уряду України переліку не зазначена матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 6 зазначеної статті).

Частиною сьомою зазначеної норми передбачено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію наведеної норми Кабінетом Міністрів України 31.05.2000р. прийнято постанову №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

В п. 1 названої постанови закріплено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 звернулась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок розміру пенсії з визначенням розміру виплат за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, про що свідчать подана останнім довідка Верховного Суду України від 18.03.2014р. №98.

При призначенні пенсії позивачу розмір виплат, що включались в заробіток для обчислення пенсії визначався саме за 24 місяця, що вбачається з самої довідки від 18.03.2014р. №98 Верховного Суду України про складові заробітної плати.

Відповідно до статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При цьому, суд вважає дії відповідача при здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а з посиланням на положення норм постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 необґрунтованими, оскільки вона прийнята після виникнення у позивача права на пенсійне забезпечення.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був перерахувати пенсію позивачу, згідно довідки Верховного Суду України від 18.03.2014р. №98 з розрахунку за 24 місяці відповідно до законодавства, яке діяло на момент призначення пенсії.

Разом з тим, з матеріалів поданої справи вбачається, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства та постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а, 15.06.2016р. здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з розрахунку середньомісячної суми виплат по довідці 18.03.2014р. №98 за 60 місяців.

Таким чином, суд вважає, що дії відповідача під час виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а, не узгоджуються з вимогами чинного законодавства та порушують права позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (02232, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) при перерахунку пенсії ОСОБА_1 (02232, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а щодо визначення середньомісячної суми виплат по довідці №98 від 18.02.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», шляхом ділення загальної суми виплат за період з 01.03.2012р. по 28.02.2014р. на 60 місяців.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити з 15.06.2016р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (02232, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на виконання постанови Деснянського районного суду міста Києва від 28.03.2017р. у справі №754/15612/16-а визначивши середньомісячну суму виплат по довідці №98 від 18.02.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», шляхом ділення загальної суми виплат за період з 01.03.2012р. по 28.02.2014р. на 24 місяці.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін