
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 січня 2019 року № 826/10836/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач) з урахуванням змінених позовних вимог про:
- визнання неправомірними дії відповідача щодо зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії під час здійснення перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Святошинського районного суду міста Києва від 13.10.2017р. в адміністративній справі №2-а/759/181/17 №759/3882/17;
- зобов'язання відповідача на виконання постанови Святошинського районного суду міста Києва від 13.10.2017р. в адміністративній справі №2-а/759/181/17 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду №759/3882/17 від 19.12.2017р. здійснити з 21.02.2017р. перерахунок розміру пенсії позивача у відповідності до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, з застосуванням показника у розмірі 87% розрахунку пенсії від заробітної плати з урахуванням у складі заробітної плати відповідних сум «інших виплат», а саме: матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань: перерахунок сум індексації пенсії наростаючим підсумком без зміни базового місяця індивідуальної індексації пенсії, відновивши виплату фіксованої індексації: повернути недоплачені суми пенсії і індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
Ухвалою суду від 13 липня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
27 листопада 2018 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позов, згідно якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію державного службовця, як інвалід ІІ групи загального захворювання, призначену з 10.06.2010р. відповідно до Закону України «Про державну службу». Стаж державної служби складає 17 років.
Постановою Святошинського районного суду міста Києва від 13.10.2017р. у справі №759/3882/17 позов задоволено частково, визнано дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.11.1993 р. № 3723-ХІІ з урахуванням у складі заробітної плати сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зазначених в довідці Державного управління справами Президента України від 17.02.2017р. №17.1-641 з 10.09.2016-неправомірними; зобов'язано Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати пенсію позивачу відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.11.1993 р. №3723-ХП з застосуванням процентного показника заробітної плати, що діяв саме на момент первинного призначення пенсії у розмірі 86 відсотків заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги для оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, з 01.09.2016 року; зобов'язано Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату позивачу недоотриманої суми пенсії з дня її призначення - з 01.09.2016 року, за виключенням проведених виплат.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017р. - постанову Святошинського районного суду м. Києва від 13 жовтня 2017 року в частині задоволених позовних вимог за період з 10.09.2016 до 20.02.2017 скасовано та ухвалено в цій частині нову постанову. Позовні вимоги за період до 09 вересня 2016 року залишено без розгляду. У задоволенні позовних вимог до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 10.09.2016 до 20.02.2017 відмовлено. В іншій частині постанову Святошинського районного суду м. Києва від 13 жовтня 2017 року залишено без змін.
На виконання вказаних судових рішень, Правобережним об'єднаним управлінням ПФУ в м. Києві проведено перерахунок та з 21.02.2017р. призначено новий розмір пенсії, виплативши розраховані суми пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Однак, як зазначає позивач при проведенні перерахунку пенсії, Правобережним об'єднаним управлінням ПФУ в м. Києві змінено місяць підвищення пенсії, базовий місяць для нарахування індексації пенсії та утримано з пенсійних виплат суму фіксованої індексації.
Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач 20.03.2018р. звернувся з заявою щодо нового перерахунку розміру пенсії позивача без пере визначення базового місяця та відновлення індексації пенсії за наростаючим підсумком.
Листом від 04.04.2018р. Правобережне об'єднане управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві №18141/03 повідомило позивача, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 відбувся згідно судових рішень у справі №759/3882/17.
Також, листом від 18.07.2018р. №41407/02/А-3714 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що розмір його пенсії з 21.02.2017р. розраховувався в розмірі 87% від суми посадового окладу з урахуванням надбавок, премій, передбачених Законом України «Про державну службу», який складав 7874,83грн.
Загальний розмір пенсії позивача за 21.02.2017р. склав 7387,07грн., суму фіксованої індексації з 21.02.2017р. припинено, оскільки підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше суми фіксованої індексації (7387,07грн. - 6851,10грн. = 535.97грн.).
Вважаючи протиправними дії відповідача та у зв'язку із цим про зобов'язання вчинити певні дії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання індексації пенсії врегульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) та Порядком індексації.
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.
Пунктом 2 Порядку індексації передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до пункту 5 Порядку індексації сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку індексації.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Вказана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17 та від 20 грудня 2018 року у справі №156/1037/16-а.
В частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача на виконання постанови Святошинського районного суду міста Києва від 13.10.2017р. в адміністративній справі №2-а/759/181/17 та постанови Київського апеляційного адміністративного суду №759/3882/17 від 19.12.2017р. здійснити з 21.02.2017р. перерахунок розміру пенсії позивача у відповідності до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993р. №3723-ХІІ, з застосуванням показника у розмірі 87% розрахунку пенсії від заробітної плати з урахуванням у складі заробітної плати відповідних сум «інших виплат», а саме: матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки вказані обставини повинні бути переглянуті за нововиявленими обставинами судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 2 ст. 365 КАС України, про що також було вказано позивачу в ухвалі Святошинського районного суду міста Києва від 20.11.2018р. у справі №759/3882/17.
Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) щодо зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на виконання постанови Святошинського районного суду міста Києва від 13.10.2017р. в адміністративній справі №759/3882/17.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сум індексації пенсії наростаючим підсумком при здійсненні перерахунку пенсії на виконання постанови Святошинського районного суду міста Києва від 13.10.2017р. в адміністративній справі №759/3882/17 без зміни базового місяця індивідуальної індексації пенсії та повернути недоплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін