Рішення № 79550789, 31.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2019
Номер справи
520/9980/18
Номер документу
79550789
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2019 р. № 520/9980/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська будівельна компанія РВ Груп" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська будівельна компанія РВ Груп" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Харківській області від 02.11.2018 №8204 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська будівельна компанія РВ Груп".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний наказ винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що наказ на проведення перевірки є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 05.11.2018 фахівці Головного управління ДФС у Харківській області прибули до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська будівельна компанія РВ Груп" за адресою провулок Кравцова, 3 м. Харків для проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Представником ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп» за довіреністю було отримано копію наказу №8204 від 02.11.2018 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки, представник ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп» ознайомився зі змістом направлень на проведення перевірки від 02.11.2018 №11046 та №11045.

Після ознайомлення зі змістом усіх вищевказаних документів ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп», зокрема наказу №8204 від 02.11.2018 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки, направлень на проведення перевірки від 02.11.2018 №11046 та №11045, службового посвідчення ХР №000209, довідки №240/ж/20-40-04-01-13 від 15.08.2018, директором ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп» та представником за довіреністю було прийнято рішення про відмову у допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області у зв’язку із порушенням посадовими особами контролюючого органу порядку та процедури проведення документальної позапланової виїзної перевірки, протиправністю наказу, відсутністю підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Відмова у допуску до вищевказаної перевірки була оформлена ОСОБА_1 №8896/20-40-14-05-09/38157249 від 05.11.2018 «Про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Суд зазначає, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Так, всі наявні законодавчі підстави для проведення позапланових документальних перевірок закріплені Податковим кодексом України, а саме статтею 78.

Відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня отримання запиту.

У наказі від 02.11.2018 №8204 підставою для проведення перевірки зазначено ненадання підприємством ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп» у запитуваному обсязі пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит Головного управління ДФС у Харківській області від 28.03.2017 №3041/10/20-40-14-05-14.

Відповідно до абзацу 7 п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на запити лише у тому разі, якщо запит складено з порушенням вимог, визначених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; печатку контролюючого органу.

Суд зазначає, що запит від 28.03.2017 №3041/10/20-40-14-05-14 містить усі необхідні дані. Як підставу зазначено отримання податкової інформації, що свідчить про порушення ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп» податкового та іншого законодавства за період декларування ПДВ за травень 2016 року по взаємовідносинам з ТОВ "Лордфілк" Крім цього, у запиті наведений чіткий перелік документів, які необхідно надати, є печатка контролюючого органу.

Підставою для направлення запиту стало отримання контролюючим органом податкової інформації, яка свідчить про порушення позивачем норм Податкового кодексу України.

Отримання податкової інформації регламентовано Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом». Згідно з пунктом 10 зазначеного Порядку запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації, підстави для надіслання, опис інформації, що запитується та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Відповідно до пп. 2.1.1. п. 2.1 методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 №22, доперевірочний аналіз є невід'ємною частиною процесу підготовки до проведення документальних перевірок дотримання податкового, валютного та іншого законодавства та фактичних перевірок і здійснення на підставі інформації, отриманої від відповідних підрозділів, а також іншої наявної в органів Державної фіскальної служби інформації щодо платника податків, отриманої як з внутрішніх, так і зовнішніх джерел. При організації документальних перевірок доперевірочний аналіз здійснюється з опрацюванням: а) інформації інформаційно - аналітичних систем органів державної фіскальної служби всіх рівнів, що дозволяє виявити ризики у діяльності платників податків; б) показників фінансової (за наявності) та податкової звітності (при виявленні розбіжностей аналізуються їх причини); в) інформації про пов'язаних осіб; г) інформації, отриманої з НКЦПФР, про укладені угоди з цінними паперами; д) інформації, отриманої від інших підрозділів; е) інформації щодо проведених операцій з нерезидентами; є) інформації з відповідних джерел (ЗМІ, Інтернету тощо); ж) інформації щодо взаємовідносин з будь-якими контрагентами; з) інформації щодо застосування платником податків схем ухилення від оподаткування або схем мінімізації (за наявності); іншої інформації щодо платника податків, яка може бути використана при проведенні доперевірочного аналізу, з метою визначення можливих ризиків порушень платником податків чинного законодавства та питань, що підлягають першочерговій перевірці.

Так, Головним управлінням ДФС у Харківській області отримано інформацію від Головного оперативного управління ДФС України про кримінальне провадження №32016080000000009 від 15.01.2016. У межах досудового розслідування злочинів, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 205 КК України було допитано свідка ОСОБА_3 За результатами такої слідчої дії встановлено, що він за винагороду здійснив реєстрацію на своє ім'я ТОВ «Лордфлік».

Позивач здійснював господарські операції з таким контрагентом.

Таким чином, у зв'язку з отриманням податкової інформації про порушення вимог податкового законодавства ТОВ «Українська будівельна компанія РВ Груп», контролюючим органом було направлено позивачу запит про надання інформації, якими позивача було повідомлено, що у разі ненадання інформації та її документального підтвердження відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України буде проведена позапланова перевірка.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Таким чином, позивач повинен був надати повну відповідь на такий запит.

У відповіді від 24.04.2017 відсутня запитувана контролюючим органом інформація. Отже, на підставі цього було видано наказ про проведення документальної позапланової перевірки від 02.11.2018 №8204.

Із обставин справи вбачається, що правовою підставою є пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, а саме, отримання контролюючим органом податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, за умови, що платник не надасть пояснень та їх документального підтвердження на письмові запити контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Фактичною підставою стало ненадання відповіді на обов'язковий письмовий запит.

Таким чином, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська будівельна компанія РВ Груп" задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська будівельна компанія РВ Груп" (пров. Кравцова, буд. 3, м. Харків, 61003, ЄДРПОУ 38157249) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 39599198) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 01 лютого 2019 року.

Суддя М.М.Панов