Ухвала суду № 79550752, 01.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2019
Номер справи
420/98/19
Номер документу
79550752
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/98/19

УХВАЛА

01 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про зупинення провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, Військової прокуратури Південного регіону України про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Військової прокуратури Південного регіону України щодо ненадання довідки-розрахунку про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових виплат за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01 березня 2018 року для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року; зобов'язати Військову прокуратуру Південного регіону України надати до Одеського обласного військового комісаріату довідку-розрахунок про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових виплат за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01 березня 2018 року; визнати протиправними бездіяльність Одеського обласного військового комісаріату щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки-розрахунку про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових виплат за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01 березня 2018 року та дії щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області довідки-розрахунку про грошове забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 за посадою начальника соціально- психологічної служби - заступника командира батальйону; зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області довідку-розрахунок грошового забезпечення підполковника юстиції ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових виплат за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01 березня 2018 року для перерахунку і виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії підполковнику юстиції ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових виплат за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22 лютого 2018 року в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії підполковнику юстиції ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових виплат за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01 березня 2018 року, здійснивши виплату перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру починаючи з 01 січня 2018 року

30.01.2019 до суду від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18 відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України, оскільки розгляд даної справи об’єктивно неможливий до вирішення справи № 826/3783/18.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість клопотання представника ГУ ПФУ в Одеській області та наявність підстав для зупинення провадження по справі до набрання чинності судовим рішенням у зразковій справі № 240/6263/18.

Так, однією з підстав для звернення за судовим захистом позивачем зазначено неврахування при перерахунку йому з 01.01.2018 пенсії надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 70% - 6401,85 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 859,50 грн., премії за жовтень 2017 р. – 70%, березень 2018 р. – 55% - 9023,77 грн.

Судом встановлено, що ухвалою від 25.01.2019 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відкрив провадження у зразковій адміністративній справі № 240/6263/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа – Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Згідно з позовними вимогами позивач в зазначеній зразковій справі просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 4892 грн. 17 коп., яка була встановлена рішенням суду станом на 31 грудня 2017 року.

На обґрунтування позову зазначає, що із 17 вересня 2015 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У жовтні 2018 року позивач встановив, що після проведення перерахунку пенсії з квітня 2018 року до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року, не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених позивачу рішенням суду станом на 31 грудня 2017 року у розмірі 4892 грн. 17 коп.

Не погоджуючись із зменшенням розміру пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогою усунути порушення законодавства України щодо нарахування пенсії в меншому розмірі та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та виплачувати в повному обсязі пенсію, а також детально пояснити підстави зменшення основного розміру пенсії.

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області – позивачу відмовило в задоволенні вимог та повідомило, що перерахунок пенсії здійснено виключно на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, яку надано відповідачу на підставі списків, направлених в ОВК із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Крім того, зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу з 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії. Пунктом 1 вказаної постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Урахування інших видів грошового забезпечення ця постанова не передбачає.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом процедурами їх проведення.

Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки:

– позивачами у них є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

– відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);

– спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку неперерахунком та невиплатою пенсії у повному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);

– позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно з ч.ч. 1, 2 цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

На підставі вищевикладеного, враховуючи відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі та відповідність даної справи ознакам типової адміністративної справи, зважаючи на обов’язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі.

Отже, клопотання представника ГУ ПФУ в Одеській області підлягає частковому задоволенню шляхом зупинення провадження по справі, однак з інших підстав.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 248, 256, 290, 291 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України задовольнити частково.

Зупинити провадження по справі № 420/98/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, Військової прокуратури Південного регіону України про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - до набрання законної сили рішенням Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 240/6263/18.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п’ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Суддя І.В. Завальнюк