
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 р. Справа №1840/2596/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Великописарівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1988 році, інваліду 3 групи категорії 1 за період, починаючи з 01.07.2018року;
- зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1988 році, інваліду 3 групи категорії 1 за період, починаючи з 01.07.2018року
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач є інвалідом III групи і віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та захворювання якого пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Позивач зазначає, що з 01.01.2012року, тобто з моменту коли вступила в законну силу Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, якою був затверджений новий Порядок нарахування і обчислення пенсій особам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС і по даний час він отримує пенсію в заниженому розмірі, оскільки пенсія йому призначена без повного врахування заробітку за час перебування в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В зв'язку із зазначеним позивач звернувся спочатку в жовтні 2017року, а після цього в червні 2018року до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної пенсії з підвищенням її розміру згідно вимог законодавства.
Відповідач в листі від 30.10.2017року повідомив, що розмір пенсії ОСОБА_1 станом на теперішній час обчислений без порушень, але позивач зазначає, що не погоджується із вищевказаним обрахунком пенсії.
Ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі та визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Представник відповідача подав суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.
Представник відповідача зазначає, що порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.12.2011 року №1210 (далі - Порядок). Відповідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.12.2011 року №1210 (зі змінами) Пенсійний фонд України забезпечує здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Перерахунок пенсії відповідно до Порядку позивачу проведено з 01.01.2012 року за матеріалами його пенсійної справи.
Підставою для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, організацією або їх правонаступником, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, видана на підставі первинних документів про оплату праці за роботу в зоні відчуження та за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року №644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках».
Відповідач зазначає, що позивач 07 жовтня 2013 року звернувся із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку № 103/60, видану Сумською обласною державною адміністрацією на виконання протоколу № 10 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.09.2013 року. Відповідно до даної довідки позивачу і була обрахована пенсія, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Також позивач в позові просив суд призначити судову економічну експертизу щодо правильності нарахування йому пенсії.
Ухвалою суду клопотання позивача було задоволено, призначено судову економічну експертизу у даній адміністративній справі та зупинено провадження у справі до одержання висновку експерта.
В зв'язку із одержанням висновку експерта за результатами проведеної судової економічної експертизи №1654, ухвалою суду було поновлено провадження у справі
В подальшому ухвалою суду було закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 183).
Суд, заслухавши позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, позивач виконував з 09 вересня 1988 по 06 грудня 1988 обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як призваний на військові збори, відтак є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, захворювання якого пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 11.11.2003 року та архівною довідкою із Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 11.09.2003р № 16638 (а.с.7 - 8, 13).
Також з матеріалів справи суд вбачає, що ОСОБА_1 у 1988 році працював на посаді водія колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області (а.с.35) Після закінчення робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач повернувся на постійне місце роботи, де йому була виплачена заробітна плата за виконання цих робіт.
Під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач отримав дозу радіоактивного опромінення 4,70 рентген (а.с. 16), внаслідок чого став інвалідом 3-ї групи (а.с. 11,23) з втратою працездатності - 50% (довідка МСЕК - а.с. 12).
Позивач перебуває на обліку в Великописарівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 30.10.2002 року і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Звернення ОСОБА_1 з позовною заявою до суду зумовлено тим, що він вважає невірним розмір заробітку за роботу в зоні відчуження, з якого йому обчислено пенсію.
Суд зазначає, що видача підприємствами довідок про заробітну плату за роботу в зоні відчуження для нарахування пенсії передбачена Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною».
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Порядок № 1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати. одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п.1 Порядку№ 1210).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1210, заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Пунктом 3 зазначеного Порядку, зокрема, визначено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25.4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. У разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25.4. пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Отже, відповідно до вимог п. 3 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, розмір пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчислюється з розрахункового (умовного) розміру заробітку за роботу в зоні відчуження.
Підставою для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, організацією або їх правонаступником, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, видана на підставі первинних документів про оплату праці за роботу в зоні відчуження та за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 року № 644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» від 26 вересня 2012 року № 886, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках розглядаються комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 07 жовтня 2013 року, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку № 103/60, видану Сумською обласною державною адміністрацією на виконання протоколу № 10 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.09.2013 року (а.с. 31), як зазначив представник відповідача, саме на підставі вказаної довідки і було здійснено обрахування пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Разом з тим, судом встановлено, що дані довідки № 103/60 не відповідають сумам, обчисленим судовим експертом при проведенні відповідних методично обґрунтованих розрахунків про що зазначено у Висновку експерта за результатами проведеної судової економічної експертизи №1654 (а.с. 164 - 177).
Так, за результатами проведеного дослідження даних Довідки №103/60 експертом, зокрема, встановлено, що при проведенні розрахунку збереженого середнього заробітку позивача не враховані вимоги Постанови НКТ СРСР від 22.04.1930 №142 «Про середній заробіток і оплату за неповний місяць», а саме:
- розрахований у «Довідці №103/60» середній заробіток - 6,69 руб.;
- згідно даних книги обліку розрахунків з оплати праці колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області за 1988 рік середньоденний заробіток позивача по основному місцю роботи складав 7,12 руб., що на 0,43 руб. більше, ніж розраховано у «Довідці №103/60» (7,12 руб. - 6,69 руб. = 0,43 руб.)
Також, у експертом зазначено, що у Довідці №103/60 не враховано передбачений вимогами законодавства розмір премії за роботу в зоні відчуження, чим не дотримано вимоги Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища» зі змінами.
Загалом за наслідками експертного дослідження експерт дійшов висновків:
Щодо питання: «Який розмір оплати праці за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС мав бути нарахований ОСОБА_1 згідно вимог законодавства?», в обсязі наданих документів, відповідно до вимог законодавства, за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 09.09.1988 р. по 06.12.1988 р. ОСОБА_1 методично обґрунтовано нарахування заробітку в загальній сумі:
845,60 руб. по І варіанту на підставі даних «Довідки 110 ВП» (а.с.17, а.49 пенс, справи);
845,58 руб. по II варіанту на підставі даних «Архівної довідки» (а.с.13, а.20 пенс, справи).
Щодо питання: «Провести розрахунок середнього заробітку ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 09.09.1988 р. по 06.12.1988 р., з якого мала бути призначена пенсія?», в обсязі наданих документів, методично обґрунтований середній заробіток ОСОБА_1 за роботу, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства, складає 358 руб. (0,00358 грн.) за дні виїзду в зону відчуження у жовтні 1988 року.
Щодо питання: «Чи вірно була обрахована пенсія ОСОБА_1 станом на 01.07.2018 року», за результатами проведеного дослідження наданих документів, пенсія ОСОБА_1 станом на 01.07.2018 року нормативно не обґрунтовано обрахована на підставі довідки № 103/60 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої на виконання протоколу № 10 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.09.2013 для розгляду органами Пенсійного фонду України (а. 103 пенс, справи, копії - а.с.31,130), за даними якої розрахована заробітна плата для розрахунку пенсії нижча від фактично одержаної суми у зазначений період. Крім того, застосування даних «Довідки №103/60» при обчисленні пенсії позивачу не відповідає вимогам п.7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, відповідно до якого передбачено: «...в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період».
Разом з тим, щодо висновків експерта про те, що у Довідці №103/60 не враховано передбачений вимогами законодавства розмір премії за роботу в зоні відчуження, суд зазначає, що як в матеріалах судової справи, так і в матеріалах пенсійної справи відсутні будь - які докази про те, що вказана премія фактично була нарахована та виплачена ОСОБА_1 Як пояснив, опитаний в судовому засіданні провідний судовий експерт сектору економічних досліджень Сумського відділення Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені Заслуженого професора М.С. Бокаріуса ОСОБА_5 (що здійснював вказане експертне дослідження), розрахунок розміру премії ОСОБА_1 за спірний період був зроблений «модельним методом», тобто експертом було розраховано розмір премії, яка мала б бути виплачена позивачу відповідно до нормативних актів, що були чинні станом на 1988 р. На питання суду: «чи підтверджується первинними бухгалтерськими документами чи іншими бухгалтерськими документами фактичне нарахування та виплата вказаної премії ОСОБА_1?», ОСОБА_5 зазначила, що цього підтвердити не може, тоді як розрахунок інших виплат ОСОБА_1 підтверджується даними книги обліку розрахунків з оплати праці колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області за 1988 рік.
Також з матеріалів справи суд вбачає, що 10.07.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із врахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у книзі обліку розрахунків з оплати праці колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області за 1988 рік (а.с. 112). До вказаної заяви ОСОБА_1 додав витяг із книги обліку розрахунків з оплати праці колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області за 1988 рік (а.с. 116 - 120).
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2018 про перерахунок пенсії, рішенням Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №18 від 19.07.2018 було відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії (а.с. 111). Про зазначене рішення відповідач повідомив ОСОБА_1 листом від 19.07.2018 №3768/03-26 (а.с. 109).
Відповідно до ч.ч. 1,4 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд зазначає, що відповідач в порушення перелічених вище норм законодавства при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії №18 від 19.07.2018 безпідставно не взяв до уваги надані ним документи (витяг з книги обліку розрахунків з оплати праці колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області за 1988 рік) та не скористався своїм правом щодо перевірки обґрунтованості та достовірністі відомостей, зазначених у довідці №103/60 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої на виконання протоколу №10 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.09.2013, на підставі якої ОСОБА_1 було обраховано розмір пенсії. Разом з тим, судом встановлено, що саме відомості, зазначені у книзі обліку розрахунків з оплати праці колгоспу ім. Леніна Великописарівського району Сумської області за 1988 рік стали підставою для висновку експерта про те, що пенсія ОСОБА_1 станом на 01.07.2018 року нормативно не обґрунтовано обрахована на підставі довідки №103/60 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої на виконання протоколу №10 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 26.09.2013.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи зазначене вище та висновки судової економічної експертизи, суд вважає, що рішення про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії № 18 від 19.07.2018 не є обґрунтованим, та прийнято без з'ясування та врахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
В позові ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01.07.2018року, разом з тим судом встановлено, що відповідачем фактично не допускалася бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії, натомість відповідач розглянув заяву позивача про перерахунок пенсії та прийняв рішення про відмову в здійсненні перерахунку №18 від 19.07.2018, яке позивачем не оскаржувалося. Враховуючи зазначене, суд вважає, що позивач обрав невірний спосіб захисту порушених прав та законних інтересів, оскільки факту допущення відповідачем бездіяльності щодо спірного питання судом не встановлено, а зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії не призведе до нечинності рішення №18 від 19.07.2018, відтак позовні вимоги в тому вигляді як їх сформулював позивач задоволенню не підлягають.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та визнати протиправним та скасувати рішення Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №18 від 19.07.2018, яким було відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії і зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2018 року про перерахунок пенсії.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великописарівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Перемоги, 22-а,смт. Краснопілля,Краснопільський район, Сумська область,42400, код ЄДРПОУ 40383863) від 19.07.2018 року № 18.
Зобов'язати Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Перемоги, 22-а, смт. Краснопілля, Сумська область, 42400, код ЄДРПОУ 40383863) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) від 10.07.2018 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01.02.2019 року.
Суддя В.О. Павлічек