Рішення № 79549770, 30.01.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2019
Номер справи
500/2083/18
Номер документу
79549770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2083/18

30 січня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Кухар О.Л.;

представника позивача: ОСОБА_1;

представника відповідача та третьої особи: ОСОБА_2;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємеця ОСОБА_3 до Державна фіскальна служба України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління ДФС у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Фізична особа – підприємець ОСОБА_3 (надалі – позивач, ФОП ОСОБА_3П.) із адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (надалі – відповідач, ДФС України) про:

- визнання протиправною бездіяльності ДФС України щодо нереєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: №10 від 22.08.2017 року, поданої для реєстрації 05.09.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, поданої для реєстрації 06.09.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, поданої для реєстрації 08.09.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, поданої для реєстрації 13.09.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, поданої для реєстрації 14.09.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, поданої для реєстрації 15.09.2017 року;

- зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року датою їх направлення на реєстрацію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між ФОП ОСОБА_3 та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Терра» (далі СГ ТОВ «Терра») 20.01.2016 року укладено договір поставки товару. На виконання умов вказаного договору ФОП ОСОБА_3 поставив СГ ТОВ «Терра» біодобриво ПМК-У та біодобриво органічне рідинне «Екскорт». За результатами господарських операцій позивачем складено та надіслано на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних податкові накладні №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року. За наслідками моніторингу вказаних податкових накладних податковим органом зупинена їх реєстрація. В подальшому позивач подав до ДФС України через особистий кабінет електронного сервісу «електронний кабінет платника» пояснення та копії документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Зазначені пояснення та копії документів відповідачем отримані, однак не прийняті ним. Позивач вважає, що він вчинив всі передбачені податковим законодавством дії щодо реєстрації податкових накладних, відображені в них господарські операції є реальними, а тому бездіяльність ДФС України щодо не реєстрації поданих ним податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправною.

Ухвалою судді від 11.10.2018 року позовну заяву було залишено без руху. Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді від 31.10.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №500/2083/18 та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження на 28.11.2018 року.

У поданому до суду відзиві на адміністративний позов представник відповідача зазначив, що підставою для зупинення реєстрації поданих позивачем податкових накладних було відповідність їх критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3101.

В подальшому відповідач був позбавлений можливості зареєструвати подані позивачем податкові накладні: №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, у зв’язку із змінами у податковому законодавстві, що набули чинності 31.12.2017 року.

Представник відповідача та третьої особи посилаючись на пункт 57-1 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПК України) наголошував на тому, що оскільки пояснення та копії документів були надані позивачем після 01.12.2017 року, а саме 14.02.2018 року та 15.02.2018 року, відмова у їх прийнятті є правомірною. Зважаючи на зазначене вище, у податкового органу не було можливості дослідити реальність господарських операцій позивача по податкових накладних, реєстрація яких була правомірно зупинена. Крім того, у відзиві зазначено, що обсяги реалізації позивачем товарів не відповідають обсягам постачання.

Ухвалою суду від 28.11.2018 року, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_4 управління ДФС у Тернопільській області.

Ухвалою суду від 12.12.2018 року, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалами суду, постановленими в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, від 28.11.2018 року, 06.12.2018 року, 12.12.2018 року, 26.12.2018 року, 09.01.2019 року та 22.01.2019 року розгляд справи відкладався.

В судовому засіданні 30.01.2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні змісту позовної заяви, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Додатково зазначив, що господарські операції, що відображені в зупинених податковим органом податкових накладних, є реальними, на підтвердження чого позивач надав всі необхідні докази відповідачу та суду, а тому бездіяльність ДФС України щодо не реєстрації поданих ним податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправною.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, та пояснив, що при зупиненні реєстрації податкових накладних: №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, поданих позивачем для реєстрації у Єдиному державному реєстрі податкових накладних податковий орган дотримувався вимог діючого податкового законодавства, а тому вважає позовні вимоги позивача безпідставними, просить відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідачів, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

ОСОБА_3 17.04.1996 року зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (а. с. 17-21).

Між ФОП ОСОБА_3 та СГ ТОВ «Терра» 20.01.2016 року укладено договір поставки товару № ВП-000009/2016, за умовами якого ФОП ОСОБА_3 зобов'язувався передати у власність СГ TOB «Терра» товарно-матеріальні цінності (запасні частини, будівельні матеріали, сільськогосподарську продукцію, засоби захисту рослин, біопрепарати та ТМЦ), а СГ TOB «Терра» в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов'язувався прийняти та оплатити Товар (а. с. 35-41).

На виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016, ФОП ОСОБА_3 поставив СГ TOB «Терра» 700 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №ВП-000053 від 22.08.2017 року на загальну суму 68040,00 грн., в т. ч. 11340,00 грн. ПДВ (а. с. 42).

За результатами даної господарської операції ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №10 від 22.08.2017 року на загальну суму 68040,00 грн., в т. ч. 11340,00 грн. ПДВ (а. с. 43), яку 05.09.2017 надіслано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН).

На виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016 ФОП ОСОБА_3 поставив СГ TOB «Терра» 1300 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт», що підтверджується видатковою накладною №ВП- 000054 від 24.08.2017 року на загальну суму 110760,00 грн., в т. ч. 18460,00 грн. ПДВ (а. с. 47).

За результатами даної господарської операції ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №11 від 24.08.2017 року на загальну суму 110760,00 грн., в т. ч. 18460,00 грн. ПДВ (а. с. 48), яку 06.09.2017 року надіслано на реєстрацію до ЄРПН.

На виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016 ФОП ОСОБА_3 поставив СГ TOB «Терра» 1490 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №ВП-000055 від 28.08.2017 року на загальну суму 144828,00 грн., в т. ч. 24138,00 грн. ПДВ (а. с. 57).

За результатами даної господарської операції ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №14 від 28.08.2017 року на загальну суму 144828,00 грн., в т. ч. 24138,00 грн. ПДВ (а. с. 58), яку 13.09.2017 року надіслано позивачем на реєстрацію до ЄРПН.

На виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016 ФОП ОСОБА_3 поставив СГ TOB «Терра» 1507 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» та 500 л біодобрива ПМК-У, що підтверджується видатковою накладною № ВП-000056 від 28.08.2017 року на загальну суму 176996,40 грн., в т. ч. 29499,40 грн. ПДВ (а. с. 52).

За результатами даної господарської операції ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №12 від 28.08.2017 року на загальну суму 176996,40 грн., в т. ч. 29499,40 грн. ПДВ (а. с. 53), яку 08.09.2017 року надіслано на реєстрацію до ЄРПН.

На виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016 позивач поставив СГ TOB «Терра» 2350 л біодобрива ПМК-У та 450 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної № ВП-000059 від 29.08.2017 року на загальну суму 266760,00 грн., в т. ч. 44460,00 грн. ПДВ (а. с. 62).

За результатами даної господарської операції ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №16 від 29.08.2017 року на загальну суму 266760,00 грн., в т. ч. 44460,00 грн. ПДВ (а. с. 63), яку 14.09.2017 року надіслано на реєстрацію до ЄРПН.

На виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016 ФОП ОСОБА_3 поставив СГ TOB «Терра» 1300 л біодобрива ПМК-У та 1650 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної № ВП-000060 від 30.08.2017 року на загальну суму 266940,00 грн., в т. ч. 44490,00 грн. ПДВ (а. с. 67).

За результатами даної господарської операції ФОП ОСОБА_3 складено податкову накладну №17 від 30.08.2017 року на загальну суму 266940,00 грн., в т. ч. 44490,00 грн. ПДВ (а. с. 68), яку 15.09.2017 року надіслано на реєстрацію до ЄРПН.

В подальшому через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» позивачем було отримано квитанції: № НОМЕР_1 від 05.09.2017 року (а. с. 44), № НОМЕР_2 від 06.09.2017 року (а. с. 49), № НОМЕР_3 від 13.09.2017 року (а. с. 59), № НОМЕР_4 від 08.09.2017 року (а. с. 54), №9187407745 від 14.09.2017 року (а. с. 64) та №9188906467 від 15.09.2017 року (а. с. 69), у яких зазначено, що реєстрація податкової накладної зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567. Також зазначено, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3101. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

18.09.2017 року позивачем було складено та подано до ДФС України через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» Додатки до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 2), затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, із зазначенням виду економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010) та кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються та/або придбаваються платником податку (а. с. 76, 78, 80, 82, 84). Згідно квитанцій №1 вищевказані Додатки до Критеріїв 18.09.2017 року доставлено до ДФС України (а. с. 77, 79, 81, 83, 85).

На виконання рекомендацій податкової служби, позивачем 14.02.2018 року через особистий кабінет електронного сервісу «електронний кабінет платника» подано ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, реєстрація яких зупинено з поясненнями та пакетом документів на підтвердження наданих пояснень, зокрема: повідомлення №1 від 14.02.2018 року щодо податкової накладної №10 від 22.08.2017 року (а. с. 45); повідомлення №2 від 14.02.2018 року щодо податкової накладної №11 від 24.08.2017 року (а. с. 50); повідомлення №3 від 14.02.2018 року щодо податкової накладної №12 від 28.08.2017 року (а. с. 55).

Позивачем 15.02.2018 року через особистий кабінет електронного сервісу «електронний кабінет платника» подано ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, реєстрація яких зупинено з поясненнями та пакетом документів на підтвердження наданих пояснень, зокрема: повідомлення №1 від 15.02.2018 року щодо податкової накладної №14 від 28.08.2017 року (а. с. 60); повідомлення №2 від 15.02.2018 року щодо податкової накладної №16 від 29.08.2017 року (а. с. 65); повідомлення №3 від 15.02.2018 року щодо податкової накладної №17 від 30.08.2017 року (а. с. 70).

У поясненнях, викладених у вищезгаданих повідомленнях від 14.02.2018 року та 15.02.2018 року щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, ФОП ОСОБА_3 повідомив, що ним від підприємця не платника ПДВ було придбано препарати та реалізовано з метою отримання доходу. Усі сертифікати відповідності є в наявності. Договори на придбання та не реалізацію товару додано до пояснень.

Вказані повідомлення отримані ДФС України, що підтверджується квитанціями №1 від 14.02.2018 року та від 15.02.2018 року, однак не прийняті контролюючим органом у зв'язку з набранням чинності Закону України від 07 грудня 2017 року №2245-VІІІ «Про внесення змін до ПК України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (а. с. 46, 51, 56, 61, 66, 71).

Позивач вважає зупинення відповідачем реєстрації податкових накладних №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року безпідставним, а бездіяльність щодо їх не реєстрації протиправною, що і стало підставою звернення до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до підпункту «б» пункту 185.1 статті ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів;

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

У відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пунктів 1, 2 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567(далі - Наказ № 567) (чинних на момент виникнення спірних правовідносин) оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).

Пунктом 6 Критеріїв передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Згідно пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1246 від 29.12.2010, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1246 від 29.12.2010 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містив підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України (чинний на час виникнення спірних правовідносин), згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зі змісту Квитанцій по податкових накладних вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Суд звертає увагу на те, що реєстрація податкової накладної була зупинена відповідачем на підставі пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 , однак не конкретизовано підпункт пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, тобто не вказано якому саме критерію ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідають податкові накладні №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, а отже, не конкретизовано підставу зупинення їх реєстрації, що є порушенням норм чинного законодавства.

Тобто відповідач зупинив реєстрацію податкових накладних без передбачених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог пунктів 201.16.1 - 201.16.2 статті 201 Податкового кодексу України (чинного на час виникнення спірних правовідносин) та пропозицій, викладених у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року позивачем були надані документи, пояснення, якими підтверджується реальність здійснення господарських операцій. Перелік наданих документів відповідає вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 № 567.

Реальність операції за податковими накладними №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року підтверджується наявними у матеріалах справи та дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами. Зокрема, позивач подав до суду на підтвердження реальності господарської операції копії платіжних доручень № 37 від 28.08.2017 року, № 71 від 02.10.2017 року, № 411 від 05.10.2017 року та № 76 від 09.10.2017 року про перерахування коштів позивачу від СГ ТОВ «Терра», у яких призначенням платежу вказано: за ТМЦ згідно договору № ВП-000009 від 20.01.2016 року (а. с. 72-73), а також копію акту звірки взаєморозрахунків між ФОП ОСОБА_3 та СГ ТОВ «Терра» за період 2017 року по договору поставки товару № ВП-000009/2016 від 20.01.2016 року (а. с. 153).

Крім того, судом встановлено, що з метою забезпечення виконання умов договору поставки товару № ВП-000009/2016 від 20.01.2016 року позивач попередньо придбав біодобрива ПМК-У та біодобрива органічні рідинні «Екскорт» у фізичної особи – підприємця ОСОБА_5 (далі – ФОП ОСОБА_5М.), яка не являється платником ПДВ. Так, між ФОП ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_3 01.05.2016 року було укладено договір, за умовами якого ФОП ОСОБА_5 зобов'язувалася поставити та передати у власність ФОП ОСОБА_3 товар в асортименті, а ФОП ОСОБА_3 зобов'язувався прийняти товар в асортименті, кількості та за цінами, вказаними в накладних, та оплатити його на умовах даного Договору (а. с. 23-24).

На виконання умов вказаного договору ФОП ОСОБА_5 поставила ФОП ОСОБА_3 наступний товар, а саме:

-500 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» та 500 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №4 від 12.07.2017 року на загальну суму 75000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 123);

-800 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №5 від 14.07.2017 року на загальну суму 64000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 124);

-450 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» та 650 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №7 від 17.07.2017 року на загальну суму 83500,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 125);

-900 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №9 від 14.07.2017 року на загальну суму 72000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 126);

-750 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №10 від 24.07.2017 року на загальну суму 60000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 127);

-1250 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної №12 від 27.07.2017 року на загальну суму 87500,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 128);

-400 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» та 550 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №14 від 31.07.2017 року на загальну суму 72000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 129);

-800 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної №15 від 02.08.2017 року на загальну суму 56000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 25);

-800 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №16 від 07.08.2017 року на загальну суму 64000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 26);

-1100 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної №17 від 09.08.2017 року на загальну суму 77000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 27);

-1300 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної №18 від 11.08.2017 року на загальну суму 91000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 28);

-700 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №19 від 14.08.2017 року на загальну суму 56000,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 29);

-690 л біодобрива ПМК-У згідно видаткової накладної №20 від 16.08.2017 року на загальну суму 55200,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 30);

-1007 л біодобрива органічного рідинного «Екскорт» згідно видаткової накладної №21 від 21.08.2017 року на загальну суму 70490,00 грн. (без ПДВ) (а. с. 31).

Упродовж серпня - жовтня 2017 року ФОП ОСОБА_3 оплатив ФОП ОСОБА_5 весь товар, поставлений та отриманий згідно вищевказаних видаткових накладних, що підтверджується копіями виписок по особовому рахунку позивача (а. с. 32-34) та копіями платіжних доручень № 56 від 30.10.2017 року (а. с. 130), № 21 від 27.09.2017 року (а. с. 131), № 20 від 26.09.2017 року (а. с. 132).

Розрахунки між позивачем та ФОП ОСОБА_5 підтверджуються також актом звірки взаєморозрахунків між ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_5 за період 2017 року (а. с. 152).

Підтверджений дослідженими у судовому засіданні, наявними у матеріалах справи доказами факт придбання у ФОП ОСОБА_5 значної кількості біодобрива ПМК-У та біодобрива органічного рідинного «Екскорт», що згодом було реалізовано позивачем СГ ТОВ «Терра» з метою отримання доходу, цілком спростовує твердження відповідача про те, що обсяги реалізації товарів позивачем не відповідають обсягам придбання, що є однією із підстав зупинення реєстрації податкових накладних.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що операції ФОП ОСОБА_3 з іншими контрагентами ніж ФОП ОСОБА_5 не досліджувались, а тому немає обґрунтованих підстав ставити під сумнів реальну можливість позивача реалізувати біодобрива ПМК-У та біодобрива органічного рідинного «Екскорт» у тій кількості, що відображена у господарських операціях, за результатами яких складено податкові накладні №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року.

Також суд бере до уваги той факт, що податкові накладні, що відображають аналогічні господарські операції між позивачем та СГ ТОВ «Терра» з операцій купівлі-продажу біодобрива органічного рідинного «Екскорт» № 8 від 30.08.2017 року (а. с. 140) та № 9 від 31.08.2017 року (а. с. 142) прийняті податковим органом без жодних зауважень, що підтверджується квитанціями № НОМЕР_5 від 01.09.2017 року (а. с. 141) та № НОМЕР_6 від 04.09.2017 року (а. с. 143).

Отже, в ході розгляду справи судом встановлено реальність здійснення операцій по податкових накладних №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, реєстрація яких була зупинена.

Щодо тверджень представника відповідача про неможливість прийняття від позивача пояснень та копій документів по податкових накладних, реєстрація яких була зупинена, після 01.12.2017 року у зв’язку із змінами у законодавстві, суд зазначає наступне.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року № 2245-VIII підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України було доповнено пунктом 57-1, яким передбачено, що податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються з урахуванням вимог пунктів 200-1.3 та 200-1.9 статті 200-1 та пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу не пізніше 2 січня 2018 року, крім:

податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу;

податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу з 1 грудня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» та щодо яких платником податку після 1 грудня 2017 року подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. У разі якщо протягом п’яти робочих днів з дня подання пояснень і копій документів не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення строку розгляду пояснень і копій документів платника податку.

Із аналізу вказаних норм законодавства слідує обов’язок податкового органу зареєструвати податкові накладні, реєстрацію яких було зупинено, а також певні вимоги щодо такої реєстрації у зв’язку із змінами у податковому законодавстві, однак приписами зазначених норм жодним чином не узгоджено право чи обов’язок податкового органу щодо неприйняття пояснень та копій документів по податкових накладних, реєстрація яких була зупинена, після 01.12.2017 року. Більше того, таке неприйняття унеможливлює подальше прийняття рішення податковим органом про реєстрацію чи відмову у реєстрації податкових накладних, реєстрація яких зупинена.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За викладених обставин, оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені ПК України, у визначений законом строк, суд вважає позовні вимоги до ДФС України про визнання протиправною бездіяльності щодо нереєстрації і ЄДРПН податкових накладних: №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи судом встановлено реальність здійснення операцій по податкових накладних №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, реєстрація яких була зупинена, вчинення позивачем всіх передбачених податковим законодавством дій щодо реєстрації поданих податкових накладних, а також бездіяльність податкового органу щодо прийняття рішень щодо реєстрації податкових накладних, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_3 слід задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 (47852, вул. Застави, 163, с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_7) до Державної фіскальної служби України (04053, Львівська Площа, 8, м. Київ, код ЄДРПОУ 39292197), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління ДФС у Тернопільській області (46003, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 39403535) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо нереєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: №10 від 22.08.2017 року, поданої для реєстрації 05.09.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, поданої для реєстрації 06.09.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, поданої для реєстрації 08.09.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, поданої для реєстрації 13.09.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, поданої для реєстрації 14.09.2017 року, №17 від 30.08.2017 року, поданої для реєстрації 15.09.2017 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 22.08.2017 року, №11 від 24.08.2017 року, №12 від 28.08.2017 року, №14 від 28.08.2017 року, №16 від 29.08.2017 року, №17 від 30.08.2017 року датою їх направлення на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у розмірі 8810 (вісім тисяч вісімсот десять) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.