
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/2783/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Миро ЛТД” до Державної фіскальної служби України, ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить скасувати рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №904827/42283507 від 04.09.2018 та зобов'язати Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №32 від 04.09.2018.
28 січня 2019 року представником позивача ОСОБА_2 подано до суду клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін, в якому останнім зазначено, що суддею в ухвалі від 22.10.2018 по даній справі постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.80-81).
Суд вважає дане клопотання представника позивача безпідставним, оскільки в ухвалі про відкриття провадження у даній справі суддею зазначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом учасників справи, а також призначено судове засідання для розгляду справи по суті (а.с.3).
Крім того, суд звертає увагу на те, що 15.01.2019 представником позивача ОСОБА_2 подано до суду клопотання, в якому останній просив суд засідання по справі проводити без його присутності, та зазначив, що не заперечує проти письмового провадження (а.с.70).
Представник відповідача Державної фіскальної служби України в судове засідання не з’явився, подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.50).
Представник відповідача ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області в судове засідання не з’явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, при цьому подав клопотання про перенесення розгляду справи, у зв’язку із зайнятістю в іншому судовому засіданні (а.с.59, 65). Суд вважає дане клопотання необґрунтованим та зазначає, що з урахуванням вимог ст.205 КАС України, неявка відповідача – суб’єкта владних повноважень не перешкоджає розгляду справи та ГУ ДФС у Кіровоградській області міг забезпечити іншого представника для участі у справі.
Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, суд визнав за можливе здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України, оскільки, на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкової накладної №32 від 16.08.2018, платником податків були надані пояснення та документи. Однак, 04.09.2018 податковим органом прийнято оскаржуване рішення №904827/42283507 про відмову у реєстрації податкової накладної №32 від 16.08.2018 в єдиному реєстрі податкових накладних. Також, зазначав, що ним було оскаржено зазначене рішення до Комісії з питань розгляду скарг, шляхом направлення відповідної скарги від 06.09.2018. Рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 17.09.2018 за №30696/42283507/2, яке податковим органом надіслано ТОВ “Миро ЛТД” лише 18.09.2018, скаргу залишено без задоволення, а оскаржуване рішення без змін. При цьому, позивач, посилаючись на пп.56.23.4 п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України, стверджує, що оскільки дана скарга надіслана податковим органом позивачу з порушенням 10-денного строку, тому вона вважається повністю задоволеною на користь платника податків. Позивачем подано відповідь на відзив (а.с.43-45).
Згідно наданого до суду відзиву на позов Державної фіскальної служби України відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення (а.с.32-33). Зазначав, що підставою прийняття оскаржуваного рішення було надання платником податків копій документів, які не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, зокрема, ненадання документів, що підтверджують можливість надання послуг, виконання робіт. Тому, на думку відповідача, оскаржуване рішення прийнято податковим органом відповідно до норм чинного законодавства.
Згідно наданого до суду відзиву на позов ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області, останній позовні вимоги не визнав у повному обсязі, з підстав, викладених у відзиві на позов Державної фіскальної служби України (а.с.68-69).
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що ТОВ “Миро ЛТД” 05.07.2018 зареєстровано як юридичну особу (а.с.22-23).
15 серпня 2018 року ТОВ “Миро ЛТД” (Виконавець) укладено з приватним підприємством “Діброва-ЛВГ” (Замовник) договір №3-1518, за умовами якого Виконавець зобов’язується виконати роботи, а Замовник - прийняти роботи, послуги по сприянню заготівлі та організації збору молочної сировини (а.с.12-13).
Згідно з пунктами 2.1, 2.2, 2.4, 3.1 даного договору загальна ціна договору складає 482008,82 грн., оплата здійснюється в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Виконавця. Замовник сплачує Виконавцю передоплату у розмірі 100 % від загальної суми договору. Роботи виконуються протягом 30 календарних днів з моменту сплати Замовником передоплати у розмірі 100 % від загальної суми договору.
Судом встановлено, що на виконання умов зазначеного договору ПП “Діброва-ЛВГ” перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти у сумі 482008,82 грн., згідно платіжного доручення №248 від 16.08.2018 на суму 454672,82 грн. та платіжного доручення №261 від 21.08.2018 на суму 27336 грн., про що свідчить банківська виписка від 30.08.2018 (а.с.14).
У зв’язку з чим, ТОВ “Миро ЛТД” складено податкову накладну №32 від 16.08.2018 на суму 454672,82 грн., у т.ч. ПДВ – 75778,80 грн., яку 30.08.2018 останнім направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.8).
Відповідно до квитанції №1 від 30.08.2018 зазначену податкову накладну прийнято, однак її реєстрацію зупинено (а.с.9). В квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому, запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
03 вересня 2018 року позивачем направлено контролюючому органу повідомлення №1 щодо подання пояснень та копій документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №32 від 16.08.2018, реєстрацію якої зупинено (а.с.10, 11).
За наслідками розгляду даного повідомлення комісією ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято оскаржуване рішення №904827/42283507 від 04.09.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача №32 від 16.08.2018, з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування (а.с.17).
Не погодившись з цим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі за текстом – ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). (пункт 201.7 статі 201 ПК України).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 року №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка набрала чинності 22.03.2018 року та якою затверджено:
- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації;
- Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пунктів 5, 6, 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 у №117 (надалі - Порядок зупинення реєстрації податкової накладної), податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з пунктом 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктами 15, 16, 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Пунктом 27 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної передбачено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пунктів 1, 3, 7 Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (надалі – Порядок розгляду скарг) розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.
Скарги подаються платником податку на додану вартість (далі - платник податку) до ДФС протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності рішенням комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Якщо останній день строку припадає на вихідний, неробочий або святковий день, останнім днем такого строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним, неробочим або святковим днем. Строк подання скарги може бути продовженим за правилами і на підставах, визначених пунктом 102.6 статті 102 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Така скарга у день її надходження реєструється ДФС відповідно до вимог законодавства з організації діловодства у державних органах.
Згідно з пунктом 12 Порядку розгляду скарг за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 Кодексу.
Відповідно до пункту 13 Порядку розгляду скарг за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень:
- задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін;
- залишає скаргу без розгляду.
За правилами пункту 15 Порядку розгляду скарг за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, та надсилає його платнику податку у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 17 Порядку розгляду скарг передбачено, що якщо рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом строку, визначеного пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до пункту 17 Порядку розгляду скарг рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку.
Згідно з пунктом 19 Порядку розгляду скарг задоволення скарги є підставою для реєстрації зазначених у скарзі податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням вимог пункту 200 1.3 статті 200 1 Кодексу.
Судом встановлено, що позивач, отримавши 04.09.2018 рішення №904827/42283507 від 04.09.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №32 від 16.08.2018, оскаржив його в адміністративному порядку, подавши 06.09.2018 відповідну скаргу на дане рішення (а.с.18), направив її в електронній формі засобами електронного зв'язку, про що свідчить квитанція №1 від 06.09.2018 (а.с.19).
На що, комісією ДФС з питань розгляду скарг прийнято рішення №30696/42283507/2 від 17.09.2018 про залишення зазначеної скарги позивача без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної №32 від 16.08.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін (а.с.20).
Позивач посилається на те, що зазначене рішення надіслано йому поза межами установленого 10-денного строку, оскільки надійшло на його електронну адресу, яка використовується для відправлення документів та отримання електронних квитанцій в системі "М.Е.Dоc", лише 18.09.2018 (а.с.21).
Суд погоджується з такою позицією позивача, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 ПК України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Крім того, пунктом 56.13 статті 56 ПК України встановлено, що у разі коли останній день строків, зазначених у цій статті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Враховуючи вищенаведені норми, суд дійшов висновку, що останнім днем строку розгляду скарги позивача, поданої 06.09.2018, на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної, є 15.09.2018 (субота - вихідний день). Що, з врахуванням п.56.13 ст.56 ПК України, свідчить про те, що останнім днем строку розгляду скарги та направлення рішення про її розгляд платнику податків є перший робочий день, що настає за вихідним, тобто 17.09.2018.
Пунктом 42.4 статті 42 ПК України передбачено, що платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис".
Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
У разі неотримання контролюючим органом квитанції про доставку документа в електронний кабінет протягом двох робочих днів з дня його надіслання такий документ у паперовій формі на третій робочий день з дня відправлення з електронного кабінету надсилається за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його представнику).
При цьому, строк доставки документа в електронний кабінет, визначений абзацом четвертим цього пункту, не зараховується до строку надіслання документів, визначеного цим Кодексом.
Відповідачем не спростовано доводи позивача про те, що рішення Комісії з питань розгляду скарг ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області №30696/42283507/2 від 17.09.2018 надіслано поза межами строку розгляду скарги, та не надано доказів направлення позивачу цього рішення саме 17.09.2017.
Враховуючи наведене, за встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що ДФС України не було надіслано позивачу рішення комісії з питань розгляду скарг №30696/42283507/2 від 17.09.2018 в межах строку розгляду скарги, встановленого пп.56.23.4 п.56.23 ст.56 ПК України.
Таким чином, оцінивши фактичні обставини справи, у відповідності до норм пп.56.23.4 п.56.23 ст.56 ПК України, пунктів 13, 17 Порядку розгляду скарг, суд дійшов висновку, що скарга ТОВ “Миро ЛТД” від 06.09.2018 на рішення комісії контролюючого органу вважається задоволеною, а рішення комісії ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області №904827/42283507 від 04.09.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача №32 від 16.08.2018, відповідно до приписів пункту 13 Порядку розгляду скарг, вважається скасованим з 18.09.2018.
З огляду на викладене, позовна вимога щодо скасування рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №904827/42283507 від 04.09.2018 є безпідставною та не підлягає задоволенню, оскільки дане рішення з 18.09.2018 є скасованим в силу норм ПК України та Порядку розгляду скарг.
Разом з тим, судом встановлено, що податкова накладна ТОВ “Миро ЛТД” №32 від 16.08.2018, станом на час розгляду справи, залишається незареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Що свідчить про необхідність вирішення судом питання щодо обґрунтованості позовної вимоги позивача про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну позивача №32 від 16.08.2018.
Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Аналізуючи наведені положення, суд дійшов висновку, що податковий орган реєструє податкову накладну, в тому числі, на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.
При фактичних обставинах даної справи суд вважає, що ефективним та реальним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну, виписану ТОВ “Миро ЛТД” №32 від 16.08.2018 на суму 454672,82 грн., у т.ч. ПДВ – 75778,80 грн., яку 30.08.2018 останнім направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, датою її подання.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, на користь позивача слід стягнути документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Миро ЛТД” (27500,Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 96, офіс 18, код ЄДРПОУ: 42283507) до Державної фіскальної служби України (04053, м.Київ-53, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ: 39292197), ОСОБА_1 управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул.Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ: 39393501) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №32 від 16.08.2018, складену товариством з обмеженою відповідальністю “Миро ЛТД”, в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Миро ЛТД” (ЄДРПОУ 42283507) судові витрати на оплату судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ: 39292197).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_3