
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2873/18
30 січня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за позовом за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій Тернопільської обласної державної адміністрації у формі приховання запитуваної інформації у формі: - повного вичерпного списку осіб - мешканців Тернопільської області, що загинули, отримали поранення, стали інвалідами на Майдані у Києві та в ході антитерористичної операції, військової операції на Сході у розрізі до кожного населеного пункту Тернопільської області по формі згідно Додатку 1 до даного запиту; повної та вичерпної інформації про виплачені грошові компенсації сім'ям полеглих, особам, що отримали поранення, стали інвалідами під час ОСОБА_2 та в ході антитерористичної операції, військової операції на Сході України по формі згідно Додатку 2 до даного запиту; завірених копій документів по кожній виплаті грошових компенсацій кожній сім'ї полеглого, кожній особі, що отримала поранення, стала інвалідом під час ОСОБА_2 та в ході антитерористичної, військової операції на Сході України та не передачі запиту органу, який володіє запитуваною інформацією, зобов’язання Тернопільської обласної державної адміністрації повторно, належним чином розглянути запит за вих.№ВСВ-1961-09-28/2387-К/2018 від 17.12.2018 року з наданням відповіді по суті запиту.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся із запитом від 17.12.2018 року вих.№ ВСВ -1961-09-28/2387-К/2018 до голови Тернопільської обласної державної адміністрації ОСОБА_3, до якого долучив відповідні додатки. Однак, в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», позивач по суті запиту відповіді не отримав, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що в силу ст.14 Закону України "Про захист персональних даних" надати запитувану інформацію про прізвища отримувачів допомоги сім'ям з числа ОСОБА_4 ОСОБА_2, постраждалим внаслідок участі в масових акціях громадського протесту, що відбулись в період з 21.11.2013 року по 21.02.2014 року, без їх участі немає підстав. На підставі наведеного, представник відповідача просив відмовити в задоволенні поданої позовної заяви.
У відповідності до пункту першого частини першої ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб’єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
При цьому, клопотань від будь-якої із сторін про розгляд справи з повідомленням (викликом) учасників справи до суду не надходило.
Таким чином, суд розглядає дану справу на підставі наявних у справі матеріалів.
Судом встановлено, що позивач звернувся до голови Тернопільської обласної адміністрації із запитом від 17.12.2018 року вих.№ ВСВ -1961-09-28/2387-К/2018 щодо надання інформації щодо повного та вичерпного списку осіб – мешканців Тернопільської області, що загинули, отримали поранення, стали інвалідами на Майдані у Києві та в ході антитерористичної операції, військової операції на Сході України у розрізі до кожного населеного пункту Тернопільської області по формі згідно Додатку 1 до даного запиту, повної та вичерпної інформації про виплачені грошові компенсації сім’ям полеглих, особам, що отримали поранення, стали інвалідами під час ОСОБА_2 гідності та в ході антитерористичної операції, військової операції на Сході України по формі згідно Додатку 2 до даного запиту, а також просив надіслати на його адресу завірені копії документів по кожній виплаті грошових компенсацій кожній сім’ї кожного полеглого, кожній особі, що отримала поранення, стала інвалідом під час ОСОБА_2 та в ході антитерористичної операції, військової операції на Сході України.
Листом № 07-8184/42-29 від 21.12.2018 року Тернопільська обласна державна адміністрація повідомила позивача про те, що надати запитувану інформацію без згоди таких осіб не має підстав. Даним листом також зазначено, що Тернопільська обласна державна адміністрація не є володільцем інформації зазначеної інформації.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VІ (надалі Закон № 2939), публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Статтею 5 Закону №2939, доступ до інформації забезпечується шляхом, серед іншого, надання інформації за запитами на інформацію.
У відповідності до частини другої статті 10 Закону України "Про доступ до публічної інформації", обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається і використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом.
Частиною третьою статті 10 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; 2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; 3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб;4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону №2939, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання
Відповідно до статті 19 Закону №2939 встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Також, у відповідності до ст.14 Закону України "Про захист персональних даних", поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Аналіз норм чинного законодавства України дає підстави вважати, що виконання вимог встановленого режиму захисту персональних даних забезпечує сторона, що поширює ці дані.
Отже, суд вважає, що у відповідача відсутні правові підстави надати інформацію позивачу у відповідності до поданого ним запиту та долучених до нього додатків без згоди відповідних осіб, яких стосується така інформація.
Таким чином, з урахуванням норм ст.ст. 2, 9 КАС України, суд вважає, що відповідач, відмовляючи у наданні відповіді на запит позивача, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, дотримуючись встановленого режиму захисту персональних даних.
Згідно статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до задоволення не підлягають.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 січня 2019 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.