
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 січня 2019 року м. Київ № 357/14804/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу ,
в с т а н о в и в:
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 12.12.2018 звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 19.12.2018 дану справу передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду на підставі п.2 ч.1 ст.29 КАС України.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір". Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Так, згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною другою вказаної статті передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд скасувати наказ Міністерства юстиції України від 08.08.2018 №2833/7 "про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 16.06.2018". Таким чином, при зверненні до суду позивачу слід було сплатити судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 704,80 грн.. Однак, позивач не додав до позовної заяви доказів сплати судового збору за звернення до суду з даним адміністративним позовом. Натомість позивач 23.01.2019 подав до суду клопотання про звільнення його від сплати судового збору, оскільки він є одинокий, непрацюючий, пенсіонер за віком, має 4 категорію постраждалого внаслідок чорнобильської катастрофи, малозабезпеченою особою. Крім пенсійного забезпечення доходи відсутні, не має, рухомого та нерухомого майна, цінних паперів та іншого. Другий рік страждає від больового синдрому рецидивної гіравосторонньої пахової грижі та на це хірургічне лікування кошти відсутні. З цих причин, фактично позбавлений можливості захистити свої права шляхом звернення до суду, адже у разі сплати судового збору залишиться навіть без їжі.
Розглядаючи дане клопотання по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю. Доказів наявності умов, з якими Закон України "Про судовий збір" пов’язує можливість надання особі пільг при сплаті судового збору, позивач не зазначив. Крім того, будь-яких належних доказів того, що майновий стан позивача виключає можливість оплати ним судових витрати які складають 704,80 грн., що не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, позивач до клопотання про звільнення від сплати судового також не додав.
За таких обставин, суддя дійшов висновку, що клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Отже, зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Вказані недоліки повинні бути усунуті у п'ятиденний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн.. Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу, - залишити без руху.
Встановити позивачеві п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали, шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн..
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лиска І.Г.