
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4216/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2019 року
зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Курпіти П.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у листі від 16.07.2018 №1385/05-78, яким позивачу відмовлено у поверненні сплачених коштів;
- зобов’язати відповідача сформувати подання про повернення ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 8581,00 грн.
Ухвалою від 24.09.2018 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 12.10.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 19.11.2018 суддя залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівській області.
Ухвалою від 09.01.2019 суд прийняв до провадження заяву про зміну позовних вимог, згідно з якими позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_3 у поверненні грошових коштів в сумі 8581,00 грн. оформлені листом від 16.07.2018 №1385/05-78;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 8581,00 грн.
Ухвалою від 09.01.2019 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п.9 ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” №400/97-ВР від 26.06.1997 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач зазначає, що він вперше придбав житло та при укладенні договору безпідставно (помилково) сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна. Позивач вважає, що він має право на повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири у сумі 8581,00 грн.
Відповідач 06.12.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідач не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно. Крім того, громадяни, які вперше придбають житло звільняються від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збору повинне з’ясовуватись при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду. Окрім цього, відповідач вказує на те, що позивач не надав жодних документів, які б підтверджували, що майно придбане вперше.
Третя особа подала до суду пояснення, в яких пояснює, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 затверджені «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету». Вказаною постановою встановлено, що перелік податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету. Відповідно до Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, контроль за справлянням надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 “Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна” закріплено за органами Пенсійного фонду України. Тому повернення такого збору органами Казначейства здійснюється на підставі подання органів Пенсійного фонду України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа в судове засідання не з’явилася, належним чином повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Подала клопотання про розгляд справи без її участі.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Суд встановив, що згідно з договором купівлі-продажу квартири від 19.04.2018, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованим у реєстрі за №341, приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Карпати-інвест» передало, а ОСОБА_3 прийняв у приватну власність квартиру №151, що знаходиться в Львівській області, м.Львів, вулиця Угорська, будинок 12 (а.с.6,7).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта №149798014 від 17.12.2018 власником квартири №151, що знаходиться за адресою: Львівська область, м.Львів, вулиця Угорська, будинок 12. є ОСОБА_3
Згідно з квитанцією №475 від 19.04.2018 ОСОБА_3 сплатив 8581,00 грн. збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на рахунок управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області (а.с.8).
03.07.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив повернути йому сплачений на рахунок управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 8581,00 грн.
Листом №13585/05-78 від 16.07.2018 відповідач відмовив ОСОБА_3 у задоволенні заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що Пенсійний фонд України та його органи не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше, не належить до його компетенції.
Окрім цього, відповідача зазначив, що у разі надання органам Пенсійного фонду відповідного документа про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого це відноситься, він буде звільнений від сплати збору. Враховуючи те, що такого органу не існує, особу, що придбаває житло вперше, може бути визнано такою в судовому порядку.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов’язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до п.9 ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 8 ст. 2 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” об’єктом оподаткування для платників збору, визначених п. 9 ст.1 вказаного Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Ставки збору на обов’язкове державне пенсійне страхування для таких суб’єктів встановлюються у розмірі 1 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного п. 8 ст. 2 вказаного Закону (п. 10 ст.4 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”).
Питання сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” врегульовано Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок №1740).
Згідно з вимогами пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій №1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №149798014 від 17.12.2018, здійсненою за параметром запиту суб’єкт звернення, позивач є власником квартири №151, що знаходиться за адресою: Львівська область, м.Львів, вулиця Угорська, будинок 12. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири від 19.04.2018, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований у реєстрі за №341, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №40708478 від 19.04.2018.
У Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна відсутні. Доказів, які б спростовували вказані обставини відповідач не надав.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що позивач 19.04.2018 вперше придбав нерухоме майно (квартиру №151, що знаходиться за адресою: Львівська область, м.Львів, вулиця Угорська, будинок 12) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 8581,00 грн.
Таким чином, відповідач безпідставно відмовив позивачеві у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов’язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 8581,00 грн., сплаченого при придбанні житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 19.04.2018.
З огляду на вказане, суд вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_3 у поверненні грошових коштів в сумі 8581,00 грн., оформлені листом від 16.07.2018 №1385/05-78.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача сформувати та подати третій особі подання про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» від 16.02.2011 №106, Пенсійний фонд України відноситься до переліку органів, що контролюють справляння надходжень бюджету при купівлі – продажу нерухомого майна.
Згідно з Порядком казначейського обслуговування доходів та інших надходжень Державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 43, органи Державного казначейства України в процесі казначейського обслуговування державного бюджету за доходами та іншими надходженнями формують розрахункові документи і здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету та здійснюють безспірне списання коштів державного бюджету на підставі виконавчого документа у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на вказане, для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_3 з державного бюджету збору на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 8581,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 необхідно стягнути судовий збір в сумі 1409,60 грн., сплачений відповідно до квитанцій №0.0.1125400296.1 від 05.09.2018 та №0.0.1150352827.1 від 05.10.2018.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_3 у поверненні грошових коштів в сумі 8581,00 грн., оформлені листом від 16.07.2018 №1385/05-78.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_3 РНОКПП НОМЕР_1 з державного бюджету збору на обов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 8581,00 грн.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79000, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 79021, м.Львів, вул.Кульпарківська, 176/32 судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 31.01.2019.
Суддя А.Г. Гулик