
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2019 року м.Житомир справа № 295/15662/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
секретар судового засідання Рудченко К.В.,
за участю: позивача ОСОБА_2,
представника відповідача - Шайденко О.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання дій неправомірними та протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_2 звернулася до суду із вказаним позовом та просить:
- визнати неправомірними та протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку раніше призначеної їй пенсії, у відповідності зі ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії, як державного службовця з 04.02.2009, в розмірі 84% заробітної плати, у відповідності до ст.ст.33,37,37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, отриману за місцем роботи, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що 11.10.2018 звернулась до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Листом від 19.10.2018 №13818/02.2 відповідач повідомив про відсутність підстав при обчисленні пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, оскільки вони не входять до складу заробітної плати та чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Позивач вважає відмову протиправною з огляду на приписи законів України «Про державну службу», «Про оплату праці», «Про пенсійне забезпечення», «Про індексацію грошових доходів населення», якими визначено, що вказані суми є складовими заробітної плати, а тому повинні враховуватись при обчисленні пенсії.
Ухвалою судді від 03.01.2019 відкрито спрощене провадження та призначено справу до судового розгляду на 24.01.2019.
24.01.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що довідка від 04.10.2018 № 62/36/2018/224/13341, на підставі якої позивач просить врахувати при обчисленні пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, видана за останнім місцем роботи за 24 календарних місяця, що передували звільненню, що суперечить вимогам Постанови КМУ № 112 від 25.03.2014. Крім того, згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» в структуру заробітної плати вказані суми не входять. Також звертає увагу на те, що цим законом не передбачено проведення перерахунку раніше призначеної пенсії державним службовцям. Що стосується позовних вимог про перерахунок пенсії з 04.02.2009, то вони підлягають залишенню без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення з цими вимогами до суду.
Ухвалою судді від 24.01.2019 адміністративний позов в частині позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_2 пенсії, як державного службовця, з 04.02.2009 року по 11.04.2018 року залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивач підтримала позов з підстав, зазначених у ньому, просила його задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти його задоволення з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та наявні докази у ній, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" з 04.02.2009 у розмірі 84% від заробітної плати. Стаж державної служби позивача складає 14 років 28 днів.
11.10.2018 позивач звернулась до відповідача із письмовою заявою щодо перерахунку пенсії із урахуванням виплат, які входять до структури заробітної плати державного службовця, а саме: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Одночасно подала пенсійному органу довідку Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 04.10.2018 № 62/36/2018/224/13341 про складові заробітної плати за період роботи з 01.06.2007 по 31.12.2008.
Листом Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19.10.2018 № 13818/02.2 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на статтю 33 Закону України «Про державну службу», оскільки зазначені вище виплати не входять до складу заробітної плати. Крім того, чинним законом «Про державну службу» від 10.12.2015 не передбачено проведення перерахунку раніше призначеної пенсії державним службовцям.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
У статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час призначення пенсії) (далі - Закон № 3723-ХІІ) визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби (ч.6 ст.37 Закону).
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995 (в редакції на момент призначення пенсії) визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової заробітних плат та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. До заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З аналізу наведених норм права слідує, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції на момент призначення пенсії), до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (в редакції на момент призначення пенсії), визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції на момент призначення пенсії) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії.
Вказана позиція відповідає викладеній у постанові Верховного Суду від 17.12.2018 в справі № 207/410/16-а.
Як вбачається із довідки від 04.10.2018 № 62/36/2018/224/13341 про складові заробітної плати за період роботи з 01.06.2007 по 31.12.2008, на суми виплаченої ОСОБА_2 матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Що стосується періоду, з якого позивач має право на перерахунок пенсії з врахуванням вищезазначених виплат.
Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 передбачено, що днем звернення, зокрема за перерахунком пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Оскільки, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії 11.10.2018 та подала для цього довідку з всіма складовими її заробітної плати, тому з 12.10.2018 у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату їй пенсії.
З огляду на залишені без розгляду ухвалою суду від 24.01.2019 позовні вимоги про перерахунок пенсії з 04.02.2009 по 11.04.2018, у задоволенні позовних вимог за період з 12.04.2018 по 11.10.2018 позивачу необхідно відмовити, оскільки за цей період у відповідача не було правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2
Суд також зазначає, що аргументи відповідача про невідповідність періоду, за який вказано розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в довідці № 62/36/2018/224/13341 (24 календарні місяці) вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції Постанови КМУ № 112 від 25.03.2014 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення" є необгрунтованими. Так, Постанова КМУ № 112 почала діяти з 24.04.2014, в той час як право на отримання пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у ОСОБА_2 виникло на момент призначення пенсії станом на 04.02.2009 під час дії Закону України "Про державну службу" 3723-XII та Постанови КМУ № 865 у відповідних редакціях, якими було чітко визначено процедуру подання довідки з альтернативною вказівкою на період роботи (24 або 60 календарних місяців - прим.суду).
Посилання Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на відсутність у чинному законодавстві порядку перерахування пенсій державним службовцям є безпідставним: по-перше, позивач отримала право на пенсію із врахуванням виплат, що входили у структуру заробітної плати (матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати), на момент її призначення; по-друге, за відсутності діючої постанови Кабінету Міністрів України про порядок перерахунку пенсій державним службовцям на момент звернення позивача із заявою про перерахунок, чинними залишались і залишаються норми Законів України "Про пенсійне забезпечення" та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими врегульовано загальний порядок перерахування пенсій і які мають застосовуватись у випадку відсутності спеціальних норм. Крім того, відповідно до ст.90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи все вищевикладене, відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з 12.10.2018 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є протиправною, тому відповідача необхідно зобов'язати з вказаної дати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у встановленому розмірі 84% від заробітної плати.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області належними та допустимими доказами не довело правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 з 12 жовтня 2018 року, відтак позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 90, 242-246,255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 з 12 жовтня 2018 року.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області (вул.Перемоги, 55, м.Житомир, 10020, код ЄДРПОУ 40380333) здійснити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1) перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 84 % від заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а саме, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям відповідно до довідки Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 04.10.2018 року №6.2/36/2018/224/13341 починаючи з 12 жовтня 2018 року.
У решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-296 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов
Повне судове рішення складене 29 січня 2019 року