
Справа № 501/2276/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
встановив:
З Іллічівського міського суду Одеської області, на підставі ухвали Іллічівського міського суду Одеської області від 14 вересня 2018 року у справі № 501/2276/18, до Одеського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи за позовом (дата здачі на пошту - 13.08.2018 року) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП № 56493844 від 27.07.2018 року про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою суду від 21.01.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судове засідання 30 січня 2019 року учасники справи та/або їх представники не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.58, 59)
30.01.2019 року представником позивача до суду подано заяву, вхід. № 3543/19, в якій останній просить розглядати справу № 501/2276/18 без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та в порядку письмового провадження. Також 30.01.2019 року представником відповідача подано заяву, вхід. № 3506/19, в якій останній просить справу, призначену на 30.01.2019 року, розглядати в порядку письмового провадження. (а.с.90-93)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно змісту адміністративного позову (а.с.1-3), позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із посиланням на ст. 1, ч. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження», ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням таких фактичних обставин:
- рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018 по справі № 501/2640/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління про визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13 листопада 2016 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні і з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців, з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 1335 від 28.09.2017 р., починаючи з 13.11.2016 р. відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити одноразово виплату недоотриманої суми. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 апеляційну скаргу Головного управління було повернуто апелянту. Зазначену ухвалу було отримано Головним управлінням 23.04.2018;
- з метою виконання вищезазначеного рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018, яке набрало законної сили на підставі ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018, що надійшла 23.04.2018, Головним управлінням 25.04.2018 здійснено запит довідки до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області. В подальшому, 05.06.2018 до головного управління надійшла постанова відділу примусового виконання рішень ВП № 56493844 від 29.05.2018 про відкриття виконавчого провадження, що підтверджується штампом вхідної документації на супровідному листі. Головним управлінням було здійснено повторний запит довідки з ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області від 13.06.2018 у зв'язку з надходженням постанови про відкриття виконавчого провадження та з метою виконання рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018. В подальшому, 14.06.2018 Головним управлінням направлено до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області заяву про відкладення провадження виконавчих дій у зв'язку з тим, що довідка ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області від 28.09.2017 № 1335 в головному управлінні відсутня, та до зазначеної установи було надіслано запит від 25.04.2018 № 6508/03 щодо надання вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення. Оскільки до теперішнього часу довідка не надійшла головним управлінням вдруге направлено запит від 13.06.2018 № 9264/03;
- Головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного Фонду не належить. Перерахунок пенсії з 13.11.2016 року не може бути проведений без надходження належної довідки з відповідного органу. Уповноваженим органом не було підготовлено та подано у місячний строк довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія. Неможливість виконати рішення суду зумовлене обставинами, що не залежать від позивача.
Згідно змісту відзиву на позовну заяву (а.с.61-64), відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із посиланням на ст. 19 Конституції України, п. 11 ст. 39, ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», із зазначенням таких фактичних обставин:
- на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області з 29.05.2018 перебувало виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 501/2640/17, виданого Іллічівським міським судом Одеської області від 23.05.2018 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 13 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, згідно довідки № 1335 від 28.09.2017, з урахуванням індексації і з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців, з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 1335 від 28.09.2017, починаючи з 13.11.2016;
- 22.06.2018 до відділу надійшла заява позивача про відкладення провадження виконавчих дій, у зв'язку із тим, що позивачем направлено до Ліквідаційної комісії лист про видачу довідки № 1335 від 28.09.2017. З вказаною обставиною погодитись неможливо, оскільки, судове рішення № 501/2640/17 базується на зазначеній довідці, крім того, з вищевказаного рішення суду (№ 501/2640/17) вбачається, що ОСОБА_1 звертався безпосередньо до ГУПФУ в Одеській області з проханням провести перерахунок пенсії, врахувавши зміст вказаної довідки;
- також, безпідставними є посилання представника позивача на те, що на лист від 07.08.2018 року від Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області відповіді щодо підтвердження достовірності інформації, зазначеної у довідці від 28.09.2017 року № 1335 не надходило, як на обставину об'єктивної неможливості виконання рішення суду від 25.01.2018 року, оскільки достовірність такої інформації щодо грошових виплат, зазначених у довідці № 1335 була перевірена судом в ході розгляду справи № 501/2640/17 та встановлена рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018 року, що набрало законної сили 17.04.2018 року та є обов'язковим для виконання;
- позивач за формальними підставами не виконав рішення суду № 501/2640/17, ігноруючи вимоги чинного законодавства;
- 03.07.2018 до відділу надійшов лист стягувача про те, що рішення суду не виконується, з проханням застосувати до ГУПФУ заходи реагування. 27.07.2018 державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу на позивача у розмірі 5100,00 грн. Вказану постанову від 27.07.2018 року отримано позивачем 03.08.2018 року (вх. № 9325/02);
- ГУПФУ в Одеській області порушено строки на оскарження дій посадових осіб відділу примусового виконання рішень управління державної служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, передбачений статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 287 КАС України. А саме, позивач постанову про стягнення штрафу від 27.07.2019 отримав 03.08.2018. Таким чином, 03.08.2018 позивачу стало відомо про застосування штрафних санкцій. Позов подано 20.09.2018 (згідно з сайтом «Судова влада», що ніяк не є 10-денним строком на звернення до суду з позовом).
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25 січня 2018 року у справі № 501/2640/17 (а.с.9-16), зокрема:
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження м. Одеса, вул. Канатна, 83, ЄДРПОУ 20987385) провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, проживає: АДРЕСА_1) пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 13 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, згідно довідки № 1335 від 28.09.2017 р. з урахуванням індексації і з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців, з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 1335 від 28.09.2017 р., починаючи з 13.11.2016 р.
Відповідно до змісту зазначеного рішення, Іллічівським міським судом Одеської області встановлено, зокрема, що:
«… Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Одеській області ОСОБА_1 була надана довідка № 1335 від 28.09.2017 р. (а.с.22) про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.
ОСОБА_1 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу довідки ліквідаційної комісії МВС України в Одеській області за вих. № 1335 від 28.09.2017 р. (а.с.23) …
ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області, листом від 23.11.2017 р. № 1807/Д-11 повідомило позивача, що: «Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів ПФ України уповноваженим структурним підрозділом міністерства та інших державних органів. З метою забезпечення законного і правильного призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам, недопущення незаконних витрат державних коштів, а також забезпечення чіткого розмежування функцій з призначення та перерахунку пенсі від функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, міністерства та інші органи центральної виконавчої влади через уповноважені структурні підрозділи забезпечують перевірку правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок щодо уточнення вислуги років на пенсію (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів, які передбачають доплату за минулий час (у разі звернення пенсіонерів), та офіційно їх подають ( з необхідними поясненнями) до органів пенсійного фонду України для здійснення відповідних перерахунків пенсій.
На даний час органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок.
Враховуючи викладене, повертаємо без розгляду надану Вами довідку від 28.09.2017 р. № 14/1-1335 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, оскільки з цього питання необхідно звертатися до Ліквідаційної комісії ГУ МСВ України в Одеській області».».
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 року у справі № 501/2640/17, зокрема: апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернуто апелянту. (а.с.18-19)
Зазначену ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду отримано позивачем 23.04.2018 року. (а.с.17)
25.04.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області з запитом довідки, № 6508/03 (а.с.20), в якому зазначив, зокрема:
« 3 метою виконання постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 (копії додаються), якою зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських з 13.11.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, зазначених у довідці від 28.09.2017 № 1335, просимо вжити заходи щодо витребування та надання в найкоротші строки вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення, виплачені йому за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням».
Постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 56493844 від 29.05.2018 року (а.с.67-68) старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком Сергієм Борисовичем відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 501/2640/17, виданого 23.05.2018 року Іллічівським міським судом Одеської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 13 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, згідно довідки № 1335 від 28.09.2017 р. з урахуванням індексації і з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців, з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 1335 від 28.09.2017 р., починаючи з 13.11.2016 р.
Зазначену постанову отримано позивачем 05.06.2018 року. (а.с.21)
13.06.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області з повторним запитом довідки, № 9400/03 (а.с.24), в якому зазначив, зокрема:
«У зв'язку з надходженням постанови про відкриття виконавчого провадження та з метою виконання постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018, якою головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язано провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських з 13.11.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, зазначених у довідці від 28.09.2017 № 1335, вдруге просимо вжити заходи щодо витребування та надання вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виплачені йому за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням в найкоротші строки».
22.06.2018 року до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області надійшла заява позивача про відкладення провадження виконавчих дій від 14.06.2018 року № 9487/03, в якій позивач, керуючись ст. 35 Закону України «Про виконавче провадження», просив відкласти виконання виконавчого листа № 501/2640/17, виданого 23.05.2018 року Іллічівським міським судом Одеської області, до отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.70-71)
Відповідно до змісту вищевказаної заяви, зокрема:
«З метою виконання вищезазначеного рішення, яке надійшло до головного управління 23.04.2018, та у зв'язку з тим, що довідка ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області від 28.09.2017 № 1335 в головному управлінні відсутня, до зазначеної установи було надіслано запит від 25.04.2018 № 6508/03 щодо надання вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_3 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення. Оскільки до теперішнього часу довідка не надійшла головним управлінням вдруге направлено запит від 12.06.2018 № 9264/03 (копії запитів додаються).».
27.07.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком Сергієм Борисовичем, встановлено, що боржником рішення суду у повному обсязі не виконано та не повідомлено про причини невиконання, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56493844, якою за невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с.6-7)
Зазначену постанову отримано позивачем 03.08.2018 року. (а.с.5)
Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу ВП № 56493844 від 27.07.2018 року, позивач оскаржив її у судовому порядку.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду надано копії матеріалів виконавчого провадження, номер за АСВП: 56493844. (а.с.65-86)
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1, 3 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - ЗУ № 1404-VIII) (в редакції, чинній на час прийняття оскарженої постанови), у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 75 ЗУ № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 ЗУ № 1404-VIII, зокрема, рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених судом обставин, а саме:
1. рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25 січня 2018 року у справі № 501/2640/17, яке набрало законної сили 17.04.2018 року, зокрема: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 13 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, згідно довідки № 1335 від 28.09.2017 р. з урахуванням індексації і з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців, з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 1335 від 28.09.2017 р., починаючи з 13.11.2016 р.
Відповідно до змісту зазначеного рішення, Іллічівським міським судом Одеської області встановлено, зокрема, що:
- Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України в Одеській області ОСОБА_1 була надана довідка № 1335 від 28.09.2017 р. про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні;
- ОСОБА_1 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв'язку з поданням додаткового документу довідки ліквідаційної комісії МВС України в Одеській області за вих. № 1335 від 28.09.2017 р.;
- ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області, листом від 23.11.2017 р. № 1807/Д-11 повернуло без розгляду надану ОСОБА_1 довідку від 28.09.2017 р. № 14/1-1335 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
З встановленого вбачається, по-перше, що фактично довідки № 1335 від 28.09.2017 року, згідно якої рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 25 січня 2018 року у справі № 501/2640/17 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язано вчинити певні дії - у позивача немає.
По-друге, у змісті рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25 січня 2018 року у справі № 501/2640/17 - не наведений зміст цієї довідки.
Відповідно, позивач об'єктивно не міг провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірах з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на період з 13 листопада 2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, згідно довідки № 1335 від 28.09.2017 р. з урахуванням індексації і з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час за 12 місяців, з дня подання до ГУ ПФУ довідки № 1335 від 28.09.2017 р., починаючи з 13.11.2016 р.
Саме про це позивач повідомив відповідача у заяві від 14.06.2018 року № 9487/03 про відкладення провадження виконавчих дій, яка надійшла до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області 22.06.2018 року, а саме: «З метою виконання вищезазначеного рішення, яке надійшло до головного управління 23.04.2018, та у зв'язку з тим, що довідка ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області від 28.09.2017 № 1335 в головному управлінні відсутня, до зазначеної установи було надіслано запит від 25.04.2018 № 6508/03 щодо надання вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_3 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення. Оскільки до теперішнього часу довідка не надійшла головним управлінням вдруге направлено запит від 12.06.2018 № 9264/03 (копії запитів додаються).».
Згідно змісту доданих до заяви запитів, зокрема:
- від 25.04.2018 року до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області з запитом довідки, № 6508/03, позивач зазначив, зокрема: « 3 метою виконання постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 (копії додаються), якою зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських з 13.11.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, зазначених у довідці від 28.09.2017 № 1335, просимо вжити заходи щодо витребування та надання в найкоротші строки вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення, виплачені йому за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням»;
- від 13.06.2018 року до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області з повторним запитом довідки, № 9400/03, позивач зазначив, зокрема: «У зв'язку з надходженням постанови про відкриття виконавчого провадження та з метою виконання постанови Іллічівського міського суду Одеської області від 25.01.2018, яка набрала законної сили відповідно до ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018, якою головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язано провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських з 13.11.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, зазначених у довідці від 28.09.2017 № 1335, вдруге просимо вжити заходи щодо витребування та надання вищезазначеної довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виплачені йому за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням в найкоротші строки».
Виходячи із встановлених обставин, посилання відповідача у відзиві на те, що позивач, нібито, як на обставину об'єктивної неможливості виконання рішення суду від 25.01.2018 року, посилається те, що на лист від 07.08.2018 року від Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області відповіді щодо підтвердження достовірності інформації, зазначеної у довідці від 28.09.2017 року № 1335 не надходило, - не відповідає вищенаведеному змісту заяві позивача до відповідача від 14.06.2018 року № 9487/03 та запитів позивача;
2. 27.07.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенком Сергієм Борисовичем, встановлено, що боржником рішення суду у повному обсязі не виконано та не повідомлено про причини невиконання, керуючись ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», прийнято постанову про накладення штрафу ВП № 56493844, якою за невиконання у повному обсязі рішення суду накладено на боржника: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.
Проте, вищенаведеними встановленими судом обставинами спростована встановлена відповідачем обставина, що боржником не повідомлено про причини невиконання рішення суду.
На виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, зокрема, поважність причин невиконання ним, як боржником, рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 25 січня 2018 року у справі № 501/2640/17, відповідно, у відповідача були відсутні підстави для застосування положень ч. 2 ст. 63 та ч. 1 ст. 75 ЗУ № 1404-VIII, які фактично було застосовано відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови.
3. оскаржену постанову від 27.07.2018 про накладення штрафу, ВП № 56493844, отримано позивачем 03.08.2018 року.
Даний позов від 13.08.2018 року надісланий поштою, тобто поданий позивачем, до Іллічівського міського суду Одеської області 13.08.2018 року.
Відповідно, посилання відповідача на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду, передбачений статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 287 КАС України, з урахуванням положень ч. 9 ст. 120 КАС України - не відповідає фактичним обставинам цього питання, відповідно є необґрунтованим та безпідставним,
суд дійшов висновку, що:
- оскаржена постанова від 27.07.2018 року про накладання штрафу, ВП № 56493844, прийнята відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому вона є протиправною та підлягає скасуванню.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, учасниками справи суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
Відповідно до п.п. 7, 8, 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;
позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду;
відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Враховуючи характер спірних правовідносин, позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у даній справі:
- не є суб'єктом владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду,
- не є суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг,
- відповідно, є особою, на захист прав та інтересів якої подано позов до адміністративного суду та не є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України.
Згідно абз. 1 ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення № 1662 10 вересня 2018 щодо сплати судового збору за подання даного позову на суму 1762,00 грн.
Відповідно стягненню з Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає сума судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 4, 9, 139, 157, 194, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: пл. Бориса Дерев'янка, 1, м. Одеса, 65104), про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенка Сергія Борисовича від 27.07.2018 про накладення штрафу, ВП № 56493844.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції в Одеській області (місцезнаходження: вул. Богдана Хмельницького, 34, м. Одеса, 65028, ідентифікаційний код юридичної особи: 34929741) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області суму судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Апеляційні скарги на рішення суду можуть бути подані в поряду, передбаченому ч. 6 ст. 287 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя М.Г. Цховребова
.