Рішення № 79547264, 30.01.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2019
Номер справи
120/4603/18-а
Номер документу
79547264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 січня 2019 р. Справа № 120/4603/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не вчинив дії, передбачені Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, а саме не направив до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення ло Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, копію судового рішення у справі № 802/29/18-а від 10.05.2018, розрахунок суми, що підлягає виплаті позивачеві, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою, для прийняття рішення про виплату такої суми.

Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Ухвалою від 17.12.2018 відкрито провадження у справі та, зокрема, встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Копію зазначеної ухвали відповідач отримав 22.12.2018, а позивач - 22.12.2018, що підтверджується розпискою та рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення.

У строк, встановлений судом, відповідач надав на адресу суду відзив (вх. № 1639 від 10.01.2019), у якому заперечує проти задоволення позовних вимог, вважаючи позов таким, що не підлягає задоволенню. Свою позицію відповідач мотивує тим, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (постанова КМУ № 103), якою встановлено новий порядок проведення виплати пенсій призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Зазначено, що доплату за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 9904,96 грн., виплачено додатковою відомістю в квітні 2018 року, виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде забезпечено відповідно до порядку, визначеного абз. 2 п. 3 Постанови КМУ № 103 після виділення коштів з Держаного бюджету України, починаючи з 01.01.2019. Також зазначено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а проведено розрахунок розміру пенсії позивача з 01.01.2016. На переконання відповідача, відсутня заборгованість перед позивачем за судовим рішенням у справі № 802/29/18-а, а тому положення постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 не поширюються на порядок його виконання.

Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суд 26.03.2018 у справі №802/29/18-а, зокрема зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області №10989 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії" починаючи з 01.01.2016 з урахуванням фактично отриманих виплат. Встановлено, що за період з січня по квітень 2018 року позивачеві нараховано 77545,84 грн., що підтверджується копією розрахунку на доплату від 04.04.2018, проведено виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 9904,96 грн.

08.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ Вінницької області із заявою, відповідно до якої просив виконати дії, передбачені Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, а саме направити до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до ГУ ПФУ Вінницької області, копію судового рішення № 802/29/18-а від 26.03.2018, розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою, для прийняття рішення про виплату суми боргу.

На вказану заяву листом від 31.10.2018 № 2240/К-12 ГУ ПФУ у Вінницькій області надало позивачеві роз'яснення про те, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова КМУ № 103), якою встановлено новий порядок проведення виплати пенсій призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції та згідно довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Зазначено, що доплату за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 9904,96 грн., виплачено додатковою відомістю в квітні 2018 року, виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде забезпечено відповідно до порядку, визначеного абз. 2 п. 3 Постанови КМУ № 103 після виділення коштів з Держаного бюджету України, починаючи з 01.01.2019. Також зазначено, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а проведено розрахунок розміру пенсії позивача з 01.01.2016. На переконання відповідача, відсутня заборгованість перед позивачем за судовим рішенням у справі № 802/29/18-а, а тому положення постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 не поширюються на порядок його виконання.

Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Визначаючись щодо позову, суд виходив з такого.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Відповідач вважає, що рішення суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а виконано ним в повному обсязі, оскільки виплата заборгованості ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 67640,88 грн. буде здійснена відповідно до вимог Постановою КМУ № 103.

Відповідно до вказаної Постанови передбачено, що виплату пенсій, підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо того, що виплата перерахованої пенсії позивачеві здійснюється ним у порядку, встановленому Постановою від 21.02.2018 №103 у зв'язку з тим, що вказана постанова не може бути застосована до спірних правовідносин, оскільки її прийняття свідчить про запровадження Кабінетом Міністрів України загального заходу, спрямованого на усунення системної проблеми в державі.

Аналогічна позиція підтримана Верховним Судом в ухвалі від 19.10.2018 у справі №206/3911/17(2-а/206/113/17).

При цьому, рішенням суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області №10989 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії" починаючи з 01.01.2016 з урахуванням фактично отриманих виплат.

Отже, Постановою № 103 не може регулюватися правовідносини, спір у яких був вирішений судом прийняттям відповідного рішення, яким передбачений індивідуальний засіб відновлення порушеного права позивача.

Разом з тим, відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань.

При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Суд зазначає про те, що 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №649 (далі - Порядок №649), якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Відповідно до пункту 1 Порядок №649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Зазначений Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійного фонду України.

Так, пунктом 2 Порядку №649 передбачено, що у Порядку терміни вживаються в такому значенні: боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення; рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.

Згідно з п. 3 Порядку № 649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.

Відповідно до п. 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.

Отже, Пенсійний фонд України за окремою бюджетною програмою здійснює виплату особам відповідну суму пенсії.

При цьому, право на отримання пенсії мають лише ті особи, щодо яких наявне рішення суду, що набрало законної сили, на виконання якого особі як стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що здійснення виплати пенсії позивачеві як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі перерахунку пенсії відповідно до рішення від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а повинна бути проведена із врахуванням Порядку № 649.

Поряд із цим до суду не надано жодного доказу, який би підтверджував вчинення відповідачем відповідних дій, вказаних в п. 5 Порядку №649.

Відтак, дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яка полягає у не вчинені дій, передбачених Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити дії, варто зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).

Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Виходячи з вищенаведеного, суд доходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання вчинити дії, передбачені Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, а саме направити до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження до Головного управління Пенсійного фонду Вінницької області рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а, копію рішення Вінницького окружного адміністративного суду № 802/29/18-а від 26.03.2018 та розрахунок суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою, для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 пенсійної виплати в розмірі 67640,88 грн. підлягає задоволенню.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню повністю.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яка полягає у не вчинені дій, передбачених Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, а саме не направленні до Пенсійного фонду України документу, що підтверджує дату надходження до Головного управління Пенсійного фонду Вінницької області рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а, копію судового рішення № 802/29/18-а від 26.03.2018, розрахунок суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою, для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 пенсійної виплати в розмірі 67640,88 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вчинити дії, передбачені Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018, а саме направити до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження до Головного управління Пенсійного фонду Вінницької області рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.03.2018 у справі № 802/29/18-а, копію рішення Вінницького окружного адміністративного суду № 802/29/18-а від 26.03.2018 та розрахунок суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою, для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 пенсійної виплати в розмірі 67640,88 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1)

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович

: