
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 лютого 2019 р. Справа № 120/4600/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шаргородського об'єднаного управління Пенсійного фону України Вінницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Шаргородського об'єднаного управління Пенсійного фону України Вінницької області, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Шаргородського об'єднаного управління Пенсійного фону України Вінницької області у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його підвищення, як ветерану війни/учаснику бойових дій;
- зобов'язати Шаргородське об'єднане управління Пенсійного фону України Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його підвищення як учаснику бойових дій згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці від 01.08.2018 року, починаючи з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року та виплатити заборгованість за цей період.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є ветераном війни/учасником бойових дій в Афганістані, суддею Шаргородського районного суду Вінницької області у відставці та отримує довічне грошове утримання, призначене відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а також його підвищення в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ч. 4 ст. 142 Закон України "Про судоустрій і статус суддів" у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 № 2415-VIII внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 рогу, як розрахункової величини.
Листом ДСА України №11- 13636/18, з посиланням на вищезазначений Закон та Закон України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", визначено, що з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, - 1762 грн.
Посилаючись на вказані зміни в законодавстві, позивач 25.10.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання та його підвищення з 01 січня 2018 року.
Разом із тим, відповідач відмовив позивачу у перерахунку листом №62/Д від 05.11.2018 року, мотивуючи відмову тим, що відповідно до пункту 4 розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінились розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 02.01.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначив, що оскільки Закон № 2415-УІІІ, на який посилається позивач, як підставу для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, набрав чинності з 22.07.2018 року, управлінням пенсійного фонду було проведено відповідний перерахунок з 01.08.2018 року. З огляду на що, на переконання відповідача, заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними, так як перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання було проведено з 01.08.2018 року, згідно чинного законодавства.
01.02.2019 року позивачем подано до суду заперечення на відзив, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в Шаргородському об'єднаному управлінні Пенсійного фону України Вінницької області та отримує довічне грошове утримання у розмірі 90% грошового забезпечення працюючого на відповідній посаді судді та його підвищення в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як учасник бойових дій.
25.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання та його підвищення з 01.01.2018 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 грн.
Разом із тим, листом №62/Д від 05.11.2018 року відповідач повідомив позивача про те, що оскільки Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав від 15.05.2018 р.№2415- VIII, набрав чинності з 22.07.2018 року, управлінням пенсійного фонду було проведено відповідний перерахунок з 01.08.2018 року.
Незгода позивача із такими діями відповідача зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Статтею 130 Конституції України визначено, що Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.
Розмір винагороди судді встановлюється Законом України "Про судоустрій та статус суддів".
Відповідно до Преамбули Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, цей Закон визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
Положення частин 4 та 5 статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначають, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статті 135 вказаного Закону суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом.
Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за:
1) вислугу років;
2) перебування на адміністративній посаді в суді;
3) науковий ступінь;
4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
21 липня 2018 року опубліковано Закон України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав".
Цим законом внесено зміни до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абзаці другому пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року. З огляду на що, в даних правовідносинах, безпідставним є посилання відповідача щодо норм статті 58 Конституції України, в частині положень про дію закону в часі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.
З огляду на зазначене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є обставиною, що обумовлює необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Крім того, слід вказати щодо помилковості трактування відповідачем та, як наслідок, визначення періоду за який підлягає перерахунку раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання, пункту 4 ІІ Розділу "Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України", затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України від 25.01.2008 року № 3-1.
Відповідно до цього пункту передбачено, що перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Тобто, положення вказаного нормативного акту визначають період в якому має бути здійснено відповідний перерахунок, що помилково ототожнюється відповідачем з періодом за який може бути здійснений такий перерахунок. Слід наголосити, що дата з якої у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивача в даному випадку не є тотожнім поняттям з датою з якої позивач набув право на такий перерахунок.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в проведенні перерахунку з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року щомісячного довічного грошового утримання та його підвищення, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 грн.
При цьому, судом враховано, що на відміну від заяви від 25.10.2018 року, де позивач просив здійснити відповідний перерахунок з 01.01.2018 року, в межах даного позову ОСОБА_1 просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок довічного грошового утримання та його підвищення саме з 01.02.2018 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В даному ж випадку, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок довічного грошового утримання та його підвищення, як учаснику бойових дій за період з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Шаргородського об'єднаного управління Пенсійного фону України Вінницької області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його підвищення, як ветерану війни/учаснику бойових дій.
Зобов'язати Шаргородське об'єднане управління Пенсійного фону України Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його підвищення як ветерану війни - учаснику бойових дій, згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці від 01.08.2018 року, починаючи з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року та виплатити заборгованість за цей період.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_1);
Шаргородське об'єднане управління Пенсійного фону України Вінницької області (вул. Героїв Майдану, 222, м. Шаргород, Вінницька область, код ЄДРПОУ 24900872).
Повний текст рішення складено 01.02.2019 року.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна