
Справа № 357/13270/18
2/357/683/19
Категорія 29
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Кошель Б. І. ,
при секретарі - Тодосієнко О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що 11.09.2017 року ОСОБА_1 в черговий раз звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї. На підставі наданих документів рішенням від 12.09.2017 року управлінням призначно відповідачці допомогу, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 1 258,79 грн. щомісячно та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 785,51 грн., щомісячно. 10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. В ході звірки даних про доходи громадян, задекларованих ними для отримання допомоги державними соціальними інспекторами було встановлено, що ОСОБА_1 не вказала отриманий дохід від надання майна в оренду. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім'ї відповідачки, рішенням від 28.03.2018 року ОСОБА_1 управлінням було проведено перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 583,87 грн. щомісячно, а на період з 01.12.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 666.87 грн. щомісячно, та рішенням від 28.03.2018 року проведено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.03.2017 року по 28.02.2018 року, згідно з яким розмір середньомісячного сукупного доходу перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, що стало причиною прийняття рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд стягнути з відповідачки на свою користь 11 083 грн. 16 коп. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, 13 620 грн. 46 коп. надміру виплачену державну допомогу на дітей одиноким матерям та судові витрати по справі.
Відповідачка, яка належним чином повідомлена про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк, скористалась та надала до суду відзив, який мотивований тим, що 30.04.2015 року набула права власності на земельну ділянку площею 3,7360 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На підставі договору оренди від 11.11.2015 року вказана ділянка передана ТОВ «Агро Лайф Плюс», який рішенням Сквирського районного суду Київської області від 22.12.2016 року визнано недійсним та скасовано державну реєстрацію речового права оренди. Вказує, що станом на березень 2018 року відповідачка не отримувала дохід від оренди вищевказаної земельної ділянки та не мала умислу на приховування відомостей щодо земельної ділянки. У зв'язку з чим просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач, у встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження строк, своїм правом подати відповідь на відзив не скористався.
Клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а тому відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 11.09.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї, що підтверджується відповідною заявою.
З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що отримувала державну допомогу малозабезпеченим сім'ям та державну допомогу на дітей одиноким матерям по 31.08.2017 року, працює в ТОВ «Білоцерківський ДБК», інших доходів не має.
На підставі наданих документів рішенням Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради від 12.09.2017 року ОСОБА_1 призначено допомогу, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 1 258 грн. 79 коп. щомісячно; державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 785 грн. 51 коп.
10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. З наданих відомостей вбачається, що ОСОБА_1 не вказала отриманий дохід від надання майна в оренду, а саме дохід від надання майна в оренду за 4 квартал 2016 року - ТОВ «Агро Лайф Плюс» в розмірі 17 160 грн. 07 коп.
Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку з виявленими обставинами позивачем 26.03.2018 року було складено акти про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, в якому зазначено, що заявник та члени його сім'ї надали неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розмір допомоги було завищено. На підставі вказаних актів головним державним соціальним інспектором Радчук В.П. 26.03.2018 року було подано службову записку про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв'язку з виявленням доходів, які не були враховані при призначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру.
У подальшому ОСОБА_1 було проведено перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.03.2017 року по 31.08.2017 року в розмірі 583 грн. 87 коп. щомісячно, а на період з 01.12.2017 року по 28.02.2018 року в розмірі 666 грн. 87 коп. щомісячно, що підтверджується рішенням від 28.03.2018 року. Крім того, управлінням проведено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.03.2017 року по 28.02.2018 року та виявлено, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї, у результаті якого останній було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, що підтверджується рішенням УСЗН Білоцерківської міської ради про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 28.03.2018 року та розрахунком середньомісячного сукупного доходу.
Судом також встановлено, що позивач двічі направляв відповідачці повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 13 620 грн. 46 коп. та повідомлення про припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 11 083 грн. 16 коп., яке отримано останньою особисто 26.06.2018 року, що підтверджується листом УСЗН Білоцерківської міської ради №3417 та №3433 від 06.04.2018 року, листом УСЗН Білоцерківської міської ради №5627 та №5628 від 25.05.2018 року, списком відправлень рекомендованих листів №1036, та роздруківкою результатів пошуку поштового відправлення за штрих кодовим ідентифікатором на сайті ПАТ «Укрпошта»
Однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачкою.
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідачка надала до суду копію рішення Сквирського районного суду Київської області від 22.12.2016 року в підтвердження того, що не отримувала дохід від оренди земельної ділянки, оскільки зазначеним рішенням було визнано договір оренди земельної ділянки (паю) від 11.11.2015 року укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Агро Лайф Плюс» та ОСОБА_1 та скасовано державну реєстрацію речового права оренди земельної ділянки площею 3 736 га, розташованої на території Дулицької сільської ради Сквирського району Київської області.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 1, 4 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, що діяла на час звернення за державно допомогою), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.
Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до абз. 2 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
Відповідно до п.12 вищезазначеного Порядку у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Виплата раніше призначеної соціальної допомога припиняється: якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, і внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Абз. 2 п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 передбачено, що суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім і, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються із законом.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Так, посилання відповідачки на рішення Сквирського районного суду Київської області, як підставу того, що вона не отримувала доходу від оренди земельної ділянки за 2017 рік, оскільки договір оренди було визнано недійсним, не можна вважати доведеною обставиною виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.04.2015 року ОСОБА_1 набула право власності на земельну ділянку за кадастровим НОМЕР_3 яка розташована на території Дулицької сільської ради Сквирського району Київської області, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії НОМЕР_4. 11.11.2015 року ОСОБА_1 уклала договір оренди належної їй вищевказаної земельної ділянки із ТОВ «Агро Лайф Плюс», який був зареєстрований 25.11.2015 року реєстраційною службою.
Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 22.12.2016 року зазначений договір оренди було визнано недійсним та скасовано державну реєстрацію речового права оренди земельної ділянки площею 3,736 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № НОМЕР_2 укладений 11.11.2015 року ОСОБА_1 і ТОВ «Агро Лайф Плюс» строком на 7 років, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.11.2015 року. Рішення мотивоване тим, що між спадкодавцем ОСОБА_3 та Приватним підприємством «Новагрос» 05.08.2008 року був укладений договір оренди на зазначену земельну ділянку терміном на 10 років, однак спадкоємицею ОСОБА_3 - ОСОБА_1 всупереч норм чинного законодавства укладено новий договір оренди з ТОВ «Агро Лайф Плюс» під час дії попереднього договору.
Згідно ст. 770 ЦК України, у разі зміни власника речі переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Та відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Таким чином, відповідачка, успадкувавши земельну ділянку площею 3,736 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № НОМЕР_2, одночасно успадкувала і права та обов'язки за договором оренди, який укладений між спадкодавцем ОСОБА_3 та Приватним підприємством «Новагрос» від 05.08.2008 року, в тому числі і дохід від надання в оренду цієї ж земельної ділянки.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановлені в справі обставини дозволяють суду зробити висновок, що відповідач свідомо не внесла до декларації інформацію про отримання доходу від надання в оренду земельної ділянки, тому суд вважає встановленим факт недобросовісності набувача, та враховуючи розрахунок наданий позивачем, вважає що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 13 620 грн. 46 коп. надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 11 083 грн. 16 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 354-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_5) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 надміру виплачену державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 13 620 грн. 46 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_5) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 11 083 грн. 16 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_5) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 судовий збір у сумі 1 762 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБ. І. Кошель