
Справа № 750/14023/18
Провадження № 2/750/535/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Логвіної Т.В.,
при секретарі Примак Т.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
встановив:
22 грудня 2018 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення суми надміру виплачених бюджетних коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 11 882 грн. 22 коп. за період з 01.04.2018 по 30.09.2018 та судового збору в розмірі 1762 грн.
Ухвалою суду від 08.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачу було запропоновано протягом п'ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подала, у зв'язку з чим згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України, справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 03.04.2018 року та всіх необхідних документів, ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (в редакції, що діяла на момент звернення) (далі - Порядок), було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період: з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року.
Відповідно до п. 6 Порядку, державна соціальна допомога відповідачеві призначалася, враховуючи декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.
Відповідно до відповіді ДФС України в електронному вигляді (дата завантаження 06.09.2018), у IV кварталі 2017 року ОСОБА_1 отримала дохід від продажу нерухомого майна в сумі 74 000 грн. 00 коп.
Відомості про вищевказаний дохід не були задекларовані заявницею при зверненні за призначенням допомоги малозабезпеченим сім'ям, що в свою чергу вплинуло на розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
В II розділі декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, який має назву доходи членів сім'і або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'і, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), ОСОБА_1 зазначає період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року та не вказує дохід, який отримала в IV кварталі 2017 року в сумі 74 000 грн. 00 коп.
В кінці декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги друкованими літерами міститься інформація, а саме - «Про відмову в призначенні або припинення виплати субсидії для відшкодування витрат на оплату праці житлово-комунальних послуг на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних, недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що приживають окремо(дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) мене попереджено. Декларація мною перевірена, зазначені відомості є повними та достовірними». В кінці особа, яка її заповнює обов'язково ознайомлюється, а потім засвідчує підписом.
При призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям бралися доходи, вид і розмір яких був задекларований відповідачем при зверненні за призначення державної соціальної допомоги.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом (далі - Методика).
Так, згідно пункту 9.1 та 9.2 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством. Сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.
Таким чином всі доходи заявника та членів його сім'ї, мають враховуватися при визначенні розміру сукупного доходу одержувачів допомоги.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до заключення №601 від 10.09.2018 року, надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припинено з вересня 2018 року, позбавлено права на оформлення допомоги на шість місяців.
10.09.2018 року було прийняте нове рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, у зв'язку з перерахунком в межах терміну призначення, а саме з 01.04.2018 року, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.
Таким чином, згідно листа відділу грошових виплат і компенсацій № 06-06/355 від 28.09.2018 року у зв'язку з перерахунком, сума надміру виплачених бюджетних коштів за період з 01.04.2018 року по 30.09.2018 року складає 11882 грн. 22 коп..
З 01.04.2018 року по 30.06.2018 року сума щомісячної допомоги становила 1910 грн. 10 коп., з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму сума щомісячної допомоги становила 2050 грн. 64 коп.
Оскільки поверненню підлягає розмір допомоги за період з 01.04.2018 року по 30.09.2018 рік, то відповідно сума надміру виплачених бюджетних коштів становить 11882 грн.22 коп. (1910,10*3 місяці)+(2050,64*3 місяці)=11882 грн. 22 коп.)
Відповідачу було направлено повідомлення № 09-08/249 від 02.10.2018 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти у сумі 11882 грн. 22 коп.
Також, листом № 11-08/25067 від 06.12.2018 року відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 11882 грн. 22 коп. до 21.12.2018 року, у разі несплати кошти буде стягнуто в судовому порядку.
Сума надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 11 882 грн. 22 коп. в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів та судового збору підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 279, 354 ЦПК України, ст.ст. 526, 530, 610 ЦК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (м. Чернігів, вул. Шевченка, буд. 44, рахунок 35413048023399 ГУ ДКСУ в Чернігівській області, МФО 853591, код ЄДРПОУ 03196191) суму надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 11 882 грн. 22 коп. за період з 01.04.2018 по 30.09.2018.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради (м. Чернігів, вул. Шевченка, буд. 44, рахунок 35417088023399 ГУ ДКСУ в Чернігівській області, МФО 853591, код ЄДРПОУ 03196191) судовий збір у розмірі 1762 грн.
Рішення суду може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя: