
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
31 січня 2019 року м. Київ № 826/14303/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., вирішуючи в порядку письмового провадження питання про відвід судді Аблова Є.В. в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5до треті особи про Міністерства охорони здоров'я України, Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Міністерство юстиції України, визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування наказів, встановлення відсутності компетенції (повноважень),ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулись ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 з позовом до Міністерства охорони здоров'я України треті особи Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, ОСОБА_6, в якій з урахуванням уточнень просять:
- визнати протиправними дії Міністерства охорони здоров'я України щодо винесення наказу від 14.08.2018 № 42-о «Про покладення обов'язків»;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства охорони здоров'я України від 14.08.2018 № 42-о «Про покладення обов'язків»;
- встановити відсутність у Міністерства охорони здоров'я України компетенції (повноважень) на призначення виконувача обов'язків ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (далі - НМУ імені О.О. Богомольця), крім випадків, прямо визначених положеннями ч. 4 ст. 42 Закону України «Про вищу освіту»;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства охорони здоров'я України від 07.09.2018 № 1639 «Про деякі питання управління Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця»;
- визнати протиправними дії Міністерства охорони здоров'я України щодо винесення наказу від 01.10.2018 № 48-о «Про звільнення ОСОБА_7.»;
- визнати протиправним та скасувати наказ від 01.10.2018 № 48-о «Про звільнення ОСОБА_7.»;
- встановити відсутність у Міністерства охорони здоров'я України компетенції (повноважень) достроково розривати контракт з ректором НМУ імені О.О. Богомольця без подання вищого колегіального органу громадського самоврядування НМУ імені О.О. Богомольця;
- визнати протиправними дії Міністерства охорони здоров'я України щодо винесення Наказу від 08.01.2019 № 1-о «Про звільнення ОСОБА_7.»;
- визнати протиправним та скасувати Наказ від 08.01.2019 № 1-о «Про звільнення ОСОБА_7.».
Ухвалою від 05.09.2018р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
22.01.2019р. від третьої особи ОСОБА_6 надійшла заява про відвід судді в якій він просить відвести суддю Аблова Є.В. від розгляду справи №826/14303/18.
В обґрунтування заяви про відвід зазначив, що вказує на прихильність та уподобання судді одній із сторін у справі, а саме позивачу, що виражається у направленні поштової кореспонденції позивачам раніше, ніж іншим учасникам справи.
Також зазначає, що процесуальні документи у справі видаються сторонній особі, без будь-яких повноважень на представництво та без резолюції судді.
Одночасно вказує на те, що судом проігноровано інформацію третьої особи щодо його поштової адреси для відправки кореспонденції, а справа № 826/14303/18 розглядається понад строки встановлені КАС України.
Вищевилкдені обставини, на думку заявника, свідчать про особливу прихильність головуючого судді до позивачів, а особливо їх представників, надаючи їм переваги і створюючи нерівність у судовому процесі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.01.2018р. заяву позивача про відвід судді Аблова Є.В. у справі 826/14303/18 визнано необґрунтованою та зупинено провадження у справі до вирішення питання про відвід судді.
Справу № 826/14303/18 передано для автоматизованого розподілу з метою визначення судді, який не входить до складу суду, що розглядає дану справу для вирішення питання про наявність підстав для відводу судді.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 25.01.2019р. для розгляду заяви позивача про відвід судді Аблова Є.В. визначено суддю Добрянську Я.І.
Перевіривши матеріали справи та доводи заявника про відвід судді Аблова Є.В. в адміністративній справі № 826/14303/18, суд приходить до висновку про необґрунтованість даної заяви з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 36 КАС України, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 39 КАС України, відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Суд ухвалою, без виходу до нарадчої кімнати, залишає заяву про відвід, яка повторно подана з тих самих підстав, без розгляду.
Встановлення обставин, вказаних у пунктах 1-3, 5 частини першої статті 36, статті 37 цього Кодексу, звільняє заявника від обов'язку надання інших доказів упередженості судді для цілей відводу.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 40 КАС України, питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Згідно з ч. 8 ст. 40 КАС України, суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
Відповідно до ч. 11, 12 ст. 40 КАС України, питання про відвід має бути розглянуто не пізніше двох днів з дня надходження заяви про відвід, а у випадку розгляду заяви про відвід судді суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід.
За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Суд звертає увагу на те, що в обґрунтування поданої заяви заявник посилається на прихильність та уподобання судді одній із сторін у справі, а саме позивачу, що виражається у направленні поштової кореспонденції позивачам раніше, ніж іншим учасникам справи; процесуальні документи у справі видаються сторонній особі, без будь-яких повноважень на представництво та без резолюції судді; судом проігноровано інформацію третьої особи щодо його поштової адреси для відправки кореспонденції, а справа № 826/14303/18 розглядається понад строки встановлені КАС України.
Отже, заявник вважає, що вищевикладене створює обставини, які викликають сумнів в об'єктивності та неупередженості судді.
Вказані обставини, на думку заявника свідчать про наявність підстав для відводу закріплених в п. 4 ч. 1 ст. 36 КАС України, а саме суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Суд не погоджується з такими доводами, з огляду на таке.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
При цьому, згідно з усталеною практикою Європейського Суду з прав людини існування безсторонності суду для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно встановлюватися згідно з: (і) суб'єктивним критерієм, врахувавши особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об'єктивним у цій справі, та (іі) об'єктивним критерієм, іншими словами, шляхом встановлення того, чи забезпечував сам суд та, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності.
Особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
При визначенні наявності у відповідній справі законних підстав сумніватися в безсторонності певного судді позиція особи, про яку йдеться, має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальне значення при цьому матиме можливість вважати такі сумніви об'єктивно обґрунтованими, іншими словами, «має не лише здійснюватися правосуддя - ще має бути видно, що воно здійснюється». Адже йдеться про необхідність забезпечення довіри, яку суди в демократичному суспільстві повинні вселяти у громадськість (Рішення ЄСПЛ у справі «Мироненко і Мартенко проти України», «Олександр Волков проти України»).
Суд зазначає, що наведені заявником обставини не можуть слугувати підставами для відводу як такі, що викликають сумнів у їх неупередженості, оскільки за правилами ч.4 ст.36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Про наявність інших підстав, передбачених ст. ст. 36, 37 КАС України для відводу судді Аблова Є.В. заявником не зазначено, а судом не встановлено.
Одночасно, суд зазначає, що не надає правову оцінку процесуальним рішенням прийнятими в ході розгляду цієї справи, оскільки не наділений такими повноваженнями. В межах розгляду цієї заяви, суд має встановити виключно наявність\відсутність підстав для відводу судді.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд зазначає, що належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді Аблова Є.В., з матеріалів справи та доводів заяви про відвід не вбачається.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про відвід судді Аблова Є.В.
Керуючись положеннями ст. 36, 39, 40 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви третьої особи ОСОБА_6 про відвід судді Аблова Є.В. від розгляду адміністративної справи № 826/14303/18 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Я.І. Добрянська