
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2019 року Чернігів Справа № 620/3839/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (вул.Слободська,111, смт.Короп,Чернігівська область,16200) до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 54, смт. Сосниця,Сосницький район, Чернігівська область,16100) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним рішення відповідача від 02 листопада 2018 року № 12 про відмову в зарахуванні до стажу державної служби перібду роботи спеціалістом в системі Держбанку СРСР та Агропромбанку СРСР; зобов'язання зарахувати в стаж дер жавної служби періодів роботи спеціалістом в системі Держбанку СРСР та Агропромбанку СРСР та відповідно з цим провести перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати.
Позов обґрунтовано тим, що з 19.05.1980 по 30.01.1990 позивачка працювала спеціалістом в системі Держбанку СРСР та Агропромбанку СРСР. Однак при призначенні пенсії відповідач не зарахував в стаж державного службовця роботу в системі Держбанку СРСР та Агропромбанку СРСР.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до статей 261-262 Кодексу адміністративного судочинства України заявами по суті є позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення.
Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачу було правомірно відмовлено в призначенні пенсії.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 19.05.1980 по 30.01.1990 ОСОБА_1 працювала спеціалістом в системі Держбанку СРСР та Агропромбанку СРСР.
24.10.2018 позивачка звернулася до відповідача з заявою про зарахування цього періоду роботи в стаж державного службовця та відповідно провести перерахунок пенсії. Однак рішенням від 02.11.2018 №12 відповідач відмовив у перерахунку пенсії з врахуванням стажу державної служби на посадах спеціаліста в Держбанку та Агропромбанку.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону від 16.12.1993 № 3723-XII (надалі також - Закон №3723-XII).
Водночас, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (надалі також - Закон №889-VIII). Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст.90 та п.10-12 Прикінцевих положень цього закону.
Так, відповідно до п.10-12 Прикінцевих положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993 №3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст.37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (надалі також - Закон №1058), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону №1058, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Таким чином, підставами для призначення пенсії, відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ, є досягнення встановленого віку та наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначену віку.
Згідно ст.1 Закону України «Про державну службу» державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про державну службу» основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
Як вбачається з копії трудової книжки (а.с. 10-17), ОСОБА_1 працювала з 19.05.1980 по 30.01.1990 спеціалістом в системі Держбанку СРСР та Агропромбанку СРСР.
Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до п.8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII.
Відповідно до п.8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.05.1994 № 283 (надалі також - Порядок №283).
Відповідно до п.2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів апарату Національного банку України, Республіканського банку Криму, управління по місту Києву та Київській області, обласних управлінь Національного банку України.
В додатку до Порядку обчислення стажу державної служби міститься Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. У вказаному Переліку, зокрема, наявні такі установи: Держбанк СРСР, Зовнішекономбанк СРСР, Будбанк СРСР, Промбудбанк СРСР, Агропромбанк СРСР, Житлосоцбанк СРСР, Ощадний банк СРСР, їх республіканські банки (контори), крайові, обласні (міські) управління, а також міські і районні відділення.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вбачає, що посади, на яких працювала позивачка, відносяться до посад державної служби, а отже, стаж підлягає зарахуванню.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнання неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, буд. 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область,17500, код ЄДРПОУ 37787797) щодо відмови ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_2.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, буд. 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область,17500, код ЄДРПОУ 37787797) призначити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з 24.09.2018 пенсію на пільгових умовах за списком № 2 згідно п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, буд. 48-а, м. Прилуки, Чернігівська область,17500, код ЄДРПОУ 37787797) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) судові витрати у сумі 1409,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 29 січня 2019 року.
Суддя О.В. Заяць