
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 січня 2019 року № 826/5538/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" до третя особаВиконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)провизнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, представник позивача - Коноваленко Євгеній Леонідович (довіреність від 31.03.2017 б/н),
представник відповідача - Кіцелюк Юлія Юріївна (довіреність від 07.09.2017 № 001-2457),
представник третьої особи - не прибув,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), третя особа - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 09.12.2015 позивачем у відповідності до встановленого порядку було подано через державного адміністратора міського дозвільного центру до робочого органу - Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) заяви на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами - "рекламна вивіска" до яких додано всі необхідні документи для отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами за наступною адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81 рішення за результатами розгляду яких у встановлений чинним законодавством строк прийняті не були та лише в березні 2017 року позивач дізнався про те, що Київською міською владою розмішено розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 15.07.2016 № 550 "Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами". Представник позивача у судове засідання не прибув, подав заяву щодо розгляду справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідач заперечив проти позовних вимог та надав суду письмові заперечення на адміністративний позов в яких просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що правовідносини щодо видачі дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами регулюються не тільки Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», але й законами України «Про рекламу», «Про благоустрій населених пунктів» та «Про місцеве самоврядування в Україні», які в даному випадку є спеціальними законодавчими актами, що регулюють відносини в сфері розміщення зовнішньої реклами та якими не встановлено граничних строків для прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про надання права на встановлення такого елементу благоустрою, як засоби зовнішньої реклами. Також відповідач посилається на те, що надання позитивних пропозицій щодо надання заявникові документу дозвільного характеру є правом робочого органу та прийняття розпорядження про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами є також правом дозвільного органу, а не його обов'язком, при цьому позитивний висновок (пропозиція, розпорядження про надання дозволу) можливе лише у разі, коли подані заявником документи відповідають усім встановленим вимогам щодо надання дозволу на право на провадження певних дій, оскільки чинне законодавство не передбачає обов'язку дозвільних органів надати документ дозвільного характеру виключно на тій підставі, що ним поданий тільки повний перелік необхідних документів.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не прибули, про причини неприбуття суд не повідомити, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд у судовому засіданні ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні. Під час судового розгляду справи, судом встановлено наступне.
09.12.2015 Товариство з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" звернулося до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з 3-ма заявами на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами - "рекламна вивіска", за адресою: м. Київ, Шевченківський р-н, вул. Велика Васильківська, 81.
Відповідно до опису документів прийнятих від Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС", ним з метою отримання документу дозвільного характеру - "Дозвіл на розміщення зовнішньої реклами" було подано наступні документи: заява (постанова КМУ від 07.12.2005 № 1176, ); фотокартку та комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу; ескіз з завір, констр. рішенням (габар. розміри, вузли кріплення, інші тех. хар-ки) разом з завіреною належним чином копією ліцензії розробника, що підтверджує право останнього надавати такі послуги на право буд/ проектування та конструювання) (див.ком.) .
Відповідно до аркушів проходження "Дозвіл на розміщення зовнішньої реклами" дозвільних справ від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, № 01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та №01104-000195855-111 було пройдено наступні етапи дозвільної процедури:
- 10.12.2015 - прийняття рішення про встановлення пріоритету на місце розміщення рекламного засобу;
- 30.12.2015 - підписання з боку суб'єкту господарювання примірника договору тимчасового користування місцем для розміщення рекламного засобу;
- 13.01.2015-14.01.2015 - погодження власником або уповноваженим ним органом місця розміщення рекламного засобу;
- 22.01.2016 - погодження дозволу на розміщення рекламного засобу у місті Києві Департаментом містобудування та архітектури;
- 05.02.2016 - підготовка пропозицій, проекту відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
- 16.03.2016 - прийняття рішення про продовження строку дії пріоритету на місце розміщення рекламного засобу.
15.07.2016 виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про рекламу», Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, розділу II Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253, Концепції розвитку зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 26.01.2012 № 20/7357, в межах функцій органу місцевого самоврядування прийнято розпорядження № 550 "Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами" пунктом 1 якого відмовлено у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами згідно з додатком до цього розпорядження у кількості 205 дозволів.
Відповідно до пунктів 159, 160, 161, 162 додатку до розпорядження від 15.07.2016 № 550 відмовлено у наданні дозволів № 53826-15, № 53827-15, № 53828-15, № 53829-15 розповсюджувачу реклами Товариству з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" на рекламний засіб - рекламна вивіска на будинку (будівлі) споруді площею 1,2 кв.м. за адресою Печерський район, вул. Велика Васильківська, (Червоноарміська), 81.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" не погоджуючись з розпорядженням від 15.07.2016 № 550 в частині пунктів 159, 160, 161, 162 звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду були частково порушені з огляду на наступне.
Спірні правовідносини мали місце в період з 09.12.2015 по 15.07.2016, а отже до них мають застосовуватись норми права чинній на момент їх існування.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з абзацом 6 статті 1 Закону України «Про рекламу», зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до частин першої та другої статті 16 зазначеного Закону, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб). Стягнення плати за видачу дозволів забороняється. Зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам: розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків; освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків; фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені; опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі; нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття; у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
Частиною п'ятою статті 16 Закону України «Про рекламу» встановлено, що перелік обмежень та заборон щодо розміщення зовнішньої реклами, встановлений цим Законом, є вичерпним.
Пунктом 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 встановлено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Згідно з пунктом 3 Типових правил (в редакції чинній до 19.01.2016) зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній з 19.01.2016) також встановлено, що видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Пунктами 4 та 5 вказаних Типових правил (в редакції чинній до 19.01.2016) встановлено, що на територіях, будинках і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів. Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.
Пунктом 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; надання у разі потреби розповсюджувачам зовнішньої реклами архітектурно-планувальних завдань на опрацювання проектно-технічної документації для розташування складних (дахових) рекламних засобів; прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради; ведення інформаційного банку даних місць розташування рекламних засобів, плану їх розміщення та надання в установленому порядку інформації для оновлення даних містобудівного кадастру населених пунктів; подання територіальним органам спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі матеріалів про порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами; підготовка і подання виконавчому органу ради пропозицій щодо розмірів плати за надання послуг робочим органом на підставі калькуляції витрат для прийняття відповідного рішення. Робочий орган здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 9 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній до 19.01.2016) для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються: фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням; копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника як юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Пунктом 9 вказаних Типових правих (в редакції чинній з 19.01.2016) встановлено, що для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються: фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.
Відповідно до пункту 10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній до 19.01.2016) за наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, заява протягом трьох днів з дати її надходження реєструється робочим органом в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - журнал реєстрації), який ведеться за формою згідно з додатком 2. Журнал повинен бути прошитий, а його сторінки пронумеровані. На останній сторінці журналу робиться запис про кількість сторінок, який засвідчується підписом керівника робочого органу, скріпленим печаткою. Робочий орган протягом п'яти днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу. Після перевірки місця керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету. У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету робочий орган видає заявнику для оформлення два примірники дозволу за формою згідно з додатком 3 та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні пріоритету робочий орган протягом трьох днів надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням дати встановлення пріоритету іншого заявника на заявлене місце розташування рекламного засобу або дати і номера рішення виконавчого органу ради про надання дозволу на заявлене місце іншій особі та повертає всі подані заявником документи.
Згідно з пунктом 11 вказаних Типових правил (в редакції чинній до 19.01.2016) пріоритет заявника на місце розташування рекламного засобу встановлюється строком на три місяці з дати прийняття керівником робочого органу відповідного рішення. Строк встановлення пріоритету на місце розташування рекламного засобу може бути продовжений керівником робочого органу не більш як на три місяці у разі: продовження строку оформлення дозволу у зв'язку з потребою виконання архітектурно-планувальних робіт та розроблення проектно-технічної документації; письмового звернення заявника щодо продовження строку оформлення дозволу. У разі продовження строку оформлення дозволу з підстав, передбачених абзацами третім і четвертим цього пункту, робочий орган письмово повідомляє про це заявника.
Пунктом 13 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній до 19.01.2016) визначено, що протягом строку, зазначеного у пункті 11 цих Правил, заявник оформлює обидва примірники дозволу та подає їх робочому органу разом із супровідним листом, в якому зазначається реєстраційний номер заяви. У разі прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, яке перебуває в комунальній власності, заявник протягом трьох днів укладає договір на тимчасове користування цим місцем. Протягом строку, передбаченого абзацами першим - третім пункту 11 цих Правил, щомісяця справляється плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, в розмірі 25 відсотків плати, встановленої органами місцевого самоврядування. У разі продовження строку оформлення дозволу відповідно до абзацу четвертого пункту 11 цих Правил, щомісячна плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, справляється в розмірі 100 відсотків плати, встановленої органами місцевого самоврядування. Протягом п'яти днів з дати прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, заявник подає робочому органу копію укладеного ним договору на тимчасове користування місцем та копію документа, що підтверджує внесення відповідної плати. Плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, зараховується до бюджетів територіальних громад сіл, селищ і міст.
Згідно з пунктом 14 зазначених Типових правил (в редакції чинній до 19.01.2016) під час подання заяви або оформлених примірників дозволу представник робочого органу в присутності заявника перевіряє комплектність документів, додержання вимог до їх оформлення та видає заявнику довідку з описом поданих документів за формою згідно з додатком 4. Перелік документів для надання дозволу є вичерпним.
Пунктом 15 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній до 19.01.2016) визначено, що у разі не додержання заявником строку, зазначеного в пункті 11 цих Правил, та у разі не надання ним в установлений строк документів, зазначених у пункті 13 цих Правил, заява вважається неподаною, пріоритет на місце розташування рекламного засобу втрачається, документи повертаються заявнику, про що робочий орган робить відповідний запис в журналі реєстрації.
Згідно з пунктом 16 вказаних Типових правил (в редакції чинній до 19.01.2016) дозвіл погоджується з власником місця або уповноваженим ним органом (особою) і спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури. На вимогу робочого органу дозвіл погоджується з: Державтоінспекцією - у разі розміщення зовнішньої реклами на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування; відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об'єктів природно-заповідного фонду - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках історії та архітектури, в межах зон охорони таких пам'яток і в межах об'єктів природно-заповідного фонду; утримувачем інженерних комунікацій - у разі розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон цих комунікацій. Зазначені в абзацах першому, третьому - п'ятому цього пункту органи та особи погоджують дозвіл протягом п'яти робочих днів з дати звернення заявника. Перелік органів та осіб, з якими погоджується дозвіл, є вичерпним. Погодження дійсне протягом строку дії дозволу.
Відповідно до пунктів 19 та 20 вказаних Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній до 19.01.2016) робочий орган протягом не більш як п'ятнадцяти робочих днів з дати одержання належним чином оформлених двох примірників дозволу розглядає заяву, готує і подає виконавчому органу ради пропозиції та проект відповідного рішення. Виконавчий орган ради протягом п'яти робочих днів з дати одержання зазначених пропозицій приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні. У разі прийняття рішення про надання дозволу керівник робочого органу протягом п'яти робочих днів підписує обидва примірники дозволу та скріплює їх печаткою робочого органу. Перший примірник дозволу видається заявникові, а другий - залишається робочому органу для обліку та контролю. Видача дозволу реєструється в журналі реєстрації. Рішення про відмову у наданні дозволу надсилається робочим органом заявникові протягом п'яти днів з дати його прийняття.
Таким чином, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі відповідних дозволів, які видаються в населених пунктах на підставі рішень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад за результатами розгляду підготованих робочими органами пропозицій та проектів відповідних рішень щодо видачі або відмови у видачі дозволів. Відповідні пропозиції та проект рішення мають бути підготовлені протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати одержання належним чином оформлених двох примірників дозволу та рішення прийнято протягом п'яти робочих днів з дати одержання зазначених пропозицій.
Згідно з пунктом 10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (в редакції чинній з 19.01.2016) за наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, відомості про заяву у той же день вносяться робочим органом до внутрішнього реєстру заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (журналу), який ведеться у довільній формі. Робочий орган протягом двох робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу за формою згідно з додатком 3. У разі прийняття рішення про відмову у видачі дозволу робочий орган надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням підстав, передбачених законом. Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі становить 10 робочих днів.
Пунктом 16 вказаних Типових правил (в редакції чинній з 19.01.2016) встановлено, що видача дозволу погоджується робочим органом з власником місця або уповноваженим ним органом (особою), а також з: Мінкультури - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках національного значення, в межах зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць; органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках місцевого значення, а також в межах зон охорони цих пам'яток; утримувачем інженерних комунікацій - у разі розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон цих комунікацій; Укравтодором або власниками автомобільних доріг та Національною поліцією - у разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг. Перелік органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу, є вичерпним. Дії щодо отримання зазначених погоджень вчиняються робочим органом без залучення заявника протягом строку, встановленого для отримання дозволу. Для здійснення погодження робочий орган не пізніше дня, що настає за днем одержання документів від заявника, надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах першому - п'ятому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів. За результатами дозвільної (погоджувальної) процедури органи, зазначені в абзацах першому - п'ятому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді надсилаються робочому органу. У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах першому - п'ятому цього пункту, протягом встановленого строку погоджень вважається, що видачу дозволу погоджено.
Пунктами 19 та 20 вказаних Типових правил (в редакції чинній з 19.01.2016) встановлено, що робочий орган протягом не більш як двох робочих днів з дати одержання від органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу, подає виконавчому органу ради пропозиції та проект відповідного рішення. Виконавчий орган ради протягом одного робочого дня з дати одержання зазначених пропозицій приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні. Дозвіл або відмова у його видачі видається не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.
Отже з 19.01.2016 спрощено процедуру отримання відповідного дозволу та визначено, що пропозиції та проект рішення щодо видачі або відмови в видачі дозволу на розміщення зовнішньої реклами мають бути підготовлені протягом не більш як двох днів з дати одержання від органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу відповідних погоджень. При цьому у разі ненадання відповідними органами, протягом встановленого строку погоджень вважається, що видачу дозволу погоджено.
Водночас строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі з 19.01.2016 не повинен перевищувати 10 робочих днів.
Позивачем 09.12.2015 подано до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) три заяви на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами - "рекламна вивіска", за адресою: м. Київ, Шевченківський р-н, вул. Велика Васильківська, 81.
До зазначених заяв позивачем відповідно до описів документів додано фотокартку та комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу та ескіз з завір, констр. рішенням (габар. розміри, вузли кріплення, інші тех. хар-ки) разом з завіреною належним чином копією ліцензії розробника, що підтверджує право останнього надавати такі послуги на право буд/ проектування та конструювання) (див.ком.) .
Відповідно до наявних в матеріалах справи аркушів проходження "Дозвіл на розміщення зовнішньої реклами" дозвільними справами від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, № 01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та № 01104-000195855-111 було пройдено наступні етапи дозвільної процедури прийняття рішення про встановлення пріоритету на місце розміщення рекламного засобу; підписання з боку суб'єкту господарювання примірника договору тимчасового користування місцем для розміщення рекламного засобу; погодження власником або уповноваженим ним органом місця розміщення рекламного засобу; погодження дозволу на розміщення рекламного засобу у місті Києві Департаментом містобудування та архітектури; підготовка пропозицій, проекту відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Також з зазначених аркушів проходження "Дозвіл на розміщення зовнішньої реклами" за дозвільними справами від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, № 01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та № 01104-000195855-111 судом встановлено, що датою отримання заяви та комплекту документів представником МДО (РДО) для проходження етапу дозвільної процедури "підготовка пропозицій, проекту відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" зазначено 05.02.2016.
Таким чином рішення про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами чи відмову у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами мало бути прийнято протягом 20-ти робочих днів з 05.02.2016.
Розпорядження № 550 "Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами", яким позивачу відмовлено у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами прийнято відповідачем 15.07.2016, тобто з порушенням законодавчо визначеного строку.
Крім того, суд звертає увагу на те, що станом на момент прийняття вказаного розпорядження змінилась процедура надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а саме вона була спрощена, встановлено більш короткий термін для прийняття рішення, а саме 10-ть днів.
З аналізу розпорядження від 15.07.2016 №550 "Про відмову у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами" та пояснювальної розписки до проекту вказаного розпорядження вбачається, що вони не містить обґрунтування конкретних підстав відмови позивачу у видачі дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а пояснювальна записка містить лише загальний висновок про те, що в результаті прийняття проекту розпорядження буде відмовлено у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами у зв'язку з тим, що оформлення поданих документів не відповідає встановленим вимогам, отримано негативні результати обстежень, технічних оцінок та перевірки відповідності розміщення рекламних засобів встановленим вимогам, на підставі п. 5.6 розділу II Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 №37/6253.
Відповідачем в наданих суду запереченнях підстав відмови позивачу у надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами зазначено не було.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази на підтвердження факту наявності підстав для відмови позивачу в надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами за дозвільними справами від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, № 01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та № 01104-000195855-111 в матеріалах справи відсутні.
З огляду на зазначене у суду відсутні підстави для висновку про наявність у відповідача правових підстав для відмови позивачу у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами за дозвільними справами від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, № 01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та № 01104-000195855-111. Також, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що подані позивачем заяви щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами від 09.12.2015 за наступною адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81 відповідачем належним чином розглянуто не було.
Враховуючи те, що відповідачем не було належним чином розглянуто заяви позивача щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами від 09.12.2015 за наступною адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розміщення зовнішньої реклами спрямована на майбутній захист прав та інтересів позивача, які на час розгляду справи не були порушені.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що судом було встановлено протиправність відмови відповідача щодо надання позивачу дозволів на розміщення зовнішньої реклами за заявами від 09.12.2015 за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81, суд дійшов висновку про необхідність, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо надання дозволу або відмову у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами за дозвільними справами від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, № 01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та № 01104-000195855-111.
З урахуванням наведеного, керуючись статтями 241, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" (4000, Сумська обл., м.Суми, вул. Соборна, буд.19, код ЄДРПОУ 38396957) до Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527), третя особа - Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32, код ЄДРПОУ 26345558) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2.Визнати протиправними та скасувати розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 15.07.2016 №550 "Про відмову у наданні дозволів на розміщення зовнішньої реклами" в частині пунктів 159, 160, 161, 162 Додатку до нього.
3. Зобов'язати Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) повторно розглянути питання щодо надання дозволу або відмову у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами Товариству з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" за дозвільними справами від 09.12.2015 № 01104-000195857-111, №01104-000195858-111, № 01104-000195856-111 та № 01104-000195855-111
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІА СИСТЕМНИЙ ІНТЕГРАЛЬНИЙ СЕРВІС" (4000, Сумська обл, м.Суми, вул. Соборна, буд.19, код ЄДРПОУ 38396957) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2400,00 грн. (дві тисячі чотириста грн. 00 коп.).
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.П. Огурцов